PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιεργο φαινομενο?


Geovai
13-11-13, 12:17
Καλημερα σας!

Εχω παρατητηρησει ενα περιεγο φαινομενο στο θαλασσινο μου (only fish) εδω και 3 μερες.

Ειναι 300 λιτρα με 110 λιτρα sub. Εχω φτιαξει ενα αυτοσχεδιο συστημα ενδειξης για την πτωση της σταθμης του νερου
απο τις εξατμισεις, οπου οταν αναψει το λαμπαλι ενδειξης συμπληρωνω χειροκινιτα ή αν λοιπω απο το σπιτι για μερες
το συνδεω με το βαρελι αναπληρωσης. Λοιπον, το θεμα ειναι οτι εδω και μερικες μερες (μετα απο ολικη συντηρηση που εγινε),
οταν το βραδυ κλεισουν ολα τα φωτα, μετα απο λιγο η σταθμη στο sub πεφτει και αναβει το λαμπακι. Πεφτει περιπου στα 2 εκατοστα και
σταματαει εκει. Δεν γεμισα νερο μιας και δεν ηταν μεγαλη η απολια. Το επομενο πρωι μολισ αναψανε τα φωτα, η σταθμη ανεβηκε ξανα στο
κανονικο επιπεδο και το λαμπακι ηταν σβηστο.

Αυτο συμβαινει εδω και 3 μερες. Εχθες ειπα να πειραματιστω και συνδεσα το συστημα ενδειξης με το συστημα αναπληρωσης (λιγο νερο
στο δοχειο για αποφυγη υπερχειλισης). Το νερο αδειασε απο το δοχειο αναπληρωσης, χωρις να αυξησει την σταθμη του sub διολου, αλλα
ανεβηκε η σταθμη στο κυριως ενυδρειο. Αυτο συμβαινει κυριως οταν συμπληρωνω περισοοτερο νερο απο το αναγκαιο. Δηλαδη με λιγα λογια
το ενυδρειο δεν χανει νερο απο εξατμιση καθολου και το νερο ειναι στα φυσιολογικα ορια.

Οποτε δεν καταλαβαινω γιατι συμαβαινει αυτη η δαικυμανση την νυχτα. Μια εξηγηση που δινω εγω βαση αυτων που παρατηρω,
μοιαζει με ενα ειδος παλίρροιας (ξερω γελατε τωρα) αλλα δεν μπορω να το εξηγησω. Τα εχω ελενξει ολα.

Μπορειτε να μου δωσετε τα φωτα σας?!!

Ευχαριστω πολυ!

ineth
13-11-13, 12:41
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας του νερού για 1-2 βαθμούς την νύχτα. Το νερό όσο ψύχεται μικραίνει σε μάζα και τούμπαλιν. Αν δεν έχεις θερμοστάτη και το έχεις σε θερμοκρασία δωματίου και το βράδυ δεν ζεσταίνεις τον χώρο ακόμα υπάρχει μια λογική. +-4

Geovai
13-11-13, 15:15
Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας του νερού για 1-2 βαθμούς την νύχτα. Το νερό όσο ψύχεται μικραίνει σε μάζα και τούμπαλιν. Αν δεν έχεις θερμοστάτη και το έχεις σε θερμοκρασία δωματίου και το βράδυ δεν ζεσταίνεις τον χώρο ακόμα υπάρχει μια λογική. +-4

Εχω θερμοστατη και μαλιστα 2 συνδεδεμενους με ελεγχτη θερμοκρασιας. ΟΠοτε η θερμοκρασια παιζει σε δεκατα, δηλαδη ειναι μεταξυ 24,7 και 25 που ειναι το μαξιμουμ. ΤΟ αλλο που υποψιαζομαι ειναι αν παιζει κατι στην αλλαγη πυκνοτητας του αλατιου το βραδυ.
-------------------------
Λοιπον, εκανα το εξης τωρα ωστε να μπορεσω να δωσω μια εξηγηση στο φαινομενο και το οποιο αποτελεσμα θαα το δω αυριο λογικα:

Διαγραμισα την σταθμη του νερου πανω στα τζαμια και τωβ 2 ενυδρειων η οποια κατα την διαρκεια της ημερας παραμενουν ιδιες.
Οποτε αν το βραδυ η σταθμη του σαμπ κατεβει και ανεβει του ενυδρειου μιλαμε για ενα ειδοσ παλιρροιας! Αν πεσουν και οι 2 σταθμεσ το βραδυ τοτε οφειλεται σε μειωση της πυκνοτητας του νερου!

brillo
13-11-13, 16:22
Υπάρχει περίπτωση να πέφτει η δύναμη της αντλίας στο sub όταν ανάβουν τα φώτα;

Geovai
13-11-13, 17:52
Υπάρχει περίπτωση να πέφτει η δύναμη της αντλίας στο sub όταν ανάβουν τα φώτα;

Λες λογοφορτομενου δικτυου να πεφτουν τα αμπερ? Χμμμ! Ακουγεται λογικο. ΠΑω να το δοκιμασω και απανταω...
-------------------------
Το δοκιμασα και περιμενα αρκετη ωρα αλλα καμια αλλαγη!
Σε ευχαριστω για την σκεψη σου!

vasilis4x4
13-11-13, 19:56
Κατι παει λαθος στην ολη λειτουργια......
Οταν υπαρχει sump η σταθμη στο κυριως ενυδρειο παραμενει σταθερη
Εξατμιση εχουμε στο διαμερισμα που ειναι η αντλια επιστροφης

Βαλε καμμια φωτο το sump, τι υπερχειλιση εχεις;

Μηπως εχεις στην ιδια μπριζα την αναπληρωση με τα φωτα;:D

tdinosauros
13-11-13, 20:01
παιζει οι σωληνες του σαμπ να εχουν μαζεψει αλγη η οτι αλλο μπορει και να μειωνεται ελαφρα η καθοδος του νερου στο σαμπ η να εχει κρατησει καπου αερα και να μην εχει εκεινη τη στιγμη την ιδια ροη*συνηθως μετα απο διακοπες ρευματος

Geovai
13-11-13, 22:03
Εκανα ολικη συντηρηση και καθαρισμα σωληνων 2 εβδομαδες πριν
γιατι ειχαν πιασει αλγες και βουλωσει αντλις, σωληνες κλπ.
Δεν συστημα υπερχυλισης, απλα ειναι υπολογισμενο το samp
σε περιπτωση διακοπης η υπερβολικου νερου να γεμιζει μεχρι να σταματησει
η καθοδος του νερου. Αν υπηρχε καποιο τεχνικο η ρυθμιστικο λαθος το προβκημα
Θα ηταν συνεχεια. Το θεμα ειναι οτι γινεται το βραδυ και το
πρωι ολα καλα παλι.

nikolaosbouk
13-11-13, 22:11
Μήπως κλείνεις καμιά άλλη αντλία η ριακτορα το βραδυ?

Geovai
14-11-13, 00:07
Μήπως κλείνεις καμιά άλλη αντλία η ριακτορα το βραδυ?

Οχι τιποτα δεν πειραζεται (δεν εχο ριακτορα). Ολα δουλευουν οπως την ημερα με την διαφορα οτι κλεινουν τα φωτα και το φαινομενο εμφανιζεται 1 ωρα μετα το σβησιμο των φωτων.

kostas82
14-11-13, 02:31
Τι εννωεις δεν υπαρχει συστημα υπερχειλισης;; πως κατεβαινει το νερο στο σαμπ ; μαλλον εκει ειναι το θεμα

Τάκης
14-11-13, 08:09
Τα έχεις όλα στην ίδια πριζα ? Μηπως έχεις τίποτα προβλήματα με το ρευμα στο σπιτι σου ? Διαφορες τασης ή κάτι τετοιο ? Το φαινόμενο που λες είναι σαν να συμβαίνει κάτι το βράδυ και η αντλία δουλευει διαφορετικά κάποιες ώρες. Οταν είναι βράδυ να στέλνει περισσότερο νερό με αποτέλεσμα να κατεβαίνει στάθμη. Μετα τον καθαισμό που έκανες καθάρισαν οι σωλήνες της αντλίας με αποτέλεσμα να στέλνει περισσότερο νερό και να κατεβαίνε η στάθμη, το πρωι όμως μήπως πέφτει η τάση , η αντλία να δουλευει σε λιγότερες στροφές , να στέλνει λιγότερα λίτρα ανά ώρα , να ανεβαίνει η στάθμη.Βάλε μια μπαλανέζα σε κάποια άλλη πρίζα και αν έχεις τριφασικό ρεύμα στο σπίτι σου να είναι σε άλλη φάση. Δοκιμή και λάθος

Geovai
14-11-13, 13:06
Τι εννωεις δεν υπαρχει συστημα υπερχειλισης;; πως κατεβαινει το νερο στο σαμπ ; μαλλον εκει ειναι το θεμα

Συγνωμμη μαλλον εγω δεν καταλαβα καλα. Εννοεισ πωσ κατεβαινει το νερο στο σαμπ. Εχω φτιαξει πυργο τιρσο (αν το λεω καλα) με καποια παραλλαγη. Το θεμα δεν ειναι εκει. Το ενυδρειο δουλευει 3 χρονια και δεν συνεβαινε αυτο.
-------------------------
Τα έχεις όλα στην ίδια πριζα ? Μηπως έχεις τίποτα προβλήματα με το ρευμα στο σπιτι σου ? Διαφορες τασης ή κάτι τετοιο ? Το φαινόμενο που λες είναι σαν να συμβαίνει κάτι το βράδυ και η αντλία δουλευει διαφορετικά κάποιες ώρες. Οταν είναι βράδυ να στέλνει περισσότερο νερό με αποτέλεσμα να κατεβαίνει στάθμη. Μετα τον καθαισμό που έκανες καθάρισαν οι σωλήνες της αντλίας με αποτέλεσμα να στέλνει περισσότερο νερό και να κατεβαίνε η στάθμη, το πρωι όμως μήπως πέφτει η τάση , η αντλία να δουλευει σε λιγότερες στροφές , να στέλνει λιγότερα λίτρα ανά ώρα , να ανεβαίνει η στάθμη.Βάλε μια μπαλανέζα σε κάποια άλλη πρίζα και αν έχεις τριφασικό ρεύμα στο σπίτι σου να είναι σε άλλη φάση. Δοκιμή και λάθος

Εχω κανει ξεχωριστη ηλεκτρολγικη εγκατασταση για το ενυδρειο. Το σπιτι ναι τριφασικο και ειναι συνδεδεμενο σε ξεχωριστη φαση. Το δοκιμασα και σε αλλη μπρισα τις αντλιες οπως ειπες που ανηκουν σε αλλη φαση. Δεν αλλαξε κατι. Το ενυδρειο εχει δικη του ασφαλεια στον πινακα και ειναι απομονομενο απο αλλες συσκευες. Δεν μοιραζεται ρευμα με αλλους χωρους του σπιτιου. Αλλωστε δεν αλλαξε κατι στα 3 χρονια οσο αφορα τα ρευματα.
-------------------------
Λοιπον το αποτελεσμα μετα απο την παρακολουθησηαπο χθες μεχρι σημερα.

1- Τα φωτα κλεισανε το βραδυ στις 23:00
2-Στις 00:30 αναψε το λαμπακι σταθμης αλλα η σταθμη του βασικου ενυδρειου παρεμεινε
στο ιδιο σημειο.
3-Ολο το βραδυ το λαμακι ηταν αναμενο και η σταθμη στο σαμπ παρεμεινε στο ιδιο σημειο.
4- Σημερα το πρωι κατα τις 8:00 που αναψανε τα φωτα το λαμπακι ηταν σβηστο και η σταθμη
ανεβασμενη στο επιτροπομενο οριο.

Οποτε απο τις πρωτες ενδειξεις καταλαβαινω οτι ειναι εξατμιση και που ειναι λογικο
μιας και το βραδυ που μειωνεται η θερμοκρασια του χωρου αυξανεται και το ποσοστο εξατμισης.
Το περιεργο ειναι που επιστρεφει η σταθμη το πρωι. Εκει κολλαω.

Αν ηταν θεμα ρευματος αρα θεμα αυξηση
πιεσης περισσοτερης απο τις αντλιες θα επρεπε λογικα οταν η σταθμη του σαμπ να κατεβαινει σιγα σιγα ολο τοβραδυ
και να αυξανεται η σταθμη στο βασικο. Πραφμα που σημαινει οτι καποια στιγμη το ενυδρειο το επανω θα πλημιριζε μιας και η καθοδος του νερου παραμενει με την ιδια ροη.

Το μονο που αλλαξα, αλλατ βρισκω λιγο κουλο, Εβαλα ενα καπακι στο σαμπ ωστε τα μην πηγαινει η υγρασια απο την εξατμιση
στον τοιχο και επιπλα. Αλλα το καπακι δεν μπορει να καλυψει ολα τα σημεια του σαμπ. Δηλαδη εκει που ειναι οι σωληνες, το καπακι ειναι κομενο, οποτε ενα μερος της εξατμισης φευγει. Αν ηταν ερμιτικα κλειστο το σαμπ, θα το καταλαβαινα
γιατι το νερο απο την εξατμιση επιστρεφει παλι ολο στο ενυδρειο.

vasilis4x4
14-11-13, 13:25
Μπερδεμενα λιγο μας τα λες.......
Το θεμα παντως εχει να κανει με εξατμιση, και οχι παλιρροια:D

Γι αυτο που αναφερθηκε για αυξομοιωσεις ρευματος δεν ισχυει
Η αντλια οσο στελνει τοσο κατεβαζει

Παρατηρησε καλα το προβλημα και θα βρεις την ακρη;)

nikolaosbouk
14-11-13, 14:46
Κλείσε την αναπλήρωση και δες το😉 Η εξάτμιση σου θα είναι πολύ μικρή. ..

Τάκης
14-11-13, 15:02
Φίλε μου, δεν είναι θέμα εξάτμισης αφού το φαινόμενο επαναλαμβάνεται χωρίς να κάνεις κάποια παρέμβαση ή να προσθέσεις νερό. Το νερό δεν χάνεται και μετά εμφανίζεται, ενυδρείο έχεις όχι καταβόθρα. Αν όπως λες πως πέφτει η στάθμη στο σαμπ χωρίς να αλλάζει η στάθμη στο ενυδρείο τότε η υπερχείλιση είναι μεγάλη και επομένως όσο νερό και να στείλει η αντλία αυτό φεύγει. Γυρίζει πάλι στο σαμπ όμως, εκεί έχεις πτώση της στάθμης. Τον αισθητήρα μήπως τον έχεις στο τμήμα του σαμπ που είναι η αντλία ? αν ναι , αυτό που συμβαίνει μάλλον είναι πως ενώ πέφτει η στάθμη στο σημείο εκείνο , θα πρέπει να ανεβαίνει στο σημείο που πέφτει η υπερχείλιση, με τον καθαρισμό θα πρέπει κάτι να έκανες στα υλικά και το νερό δεν μπορεί να περάσει εύκολα στη μεριά της αντλίας και μαζεύεται εκεί, όπως επίσης κάτι συμβαίνει και με το ρεύμα σου αλλά δεν εμφανιζόταν το φαινόμενο γιατί το νερό πέρναγε εύκολα από τα υλικά και δεν υπήρχε μπούκωμα, κάνε μια αναδιάταξη στα υλικά ή βγάλε κάποιο σφουγγάρι και παρατήρησε τη στάθμη εκεί που πέφτει η υπερχείλιση, ανεβαίνει όταν πέφτει από την άλλη μεριά ? δες το και πες μας
Έχεις αυτόματη αναπλήρωση ? αν έχεις δεν θα υπήρχε το πρόβλημα, αν έχεις αναπλήρωση και ο σενσοσρας είναι το ενυδρείο δεν θα δουλέψει ποτέ ή θα δουλέψει μόνο όταν τελειώσει το νερό στο σαμπ, καεί η αντλία, και αρχίσει η εξάτμιση στο ενυδρείο. Επομένως αποκλείετε να έχεις ή αν έχεις είναι λάθος.

nikolaosbouk
14-11-13, 15:14
Μάλλον μπερδεύτηκες. Ήθελα να πω να κλείσει την αναπλήρωση για να δει αν συνεχίζει το φαινόμενο! Απλά να μην φοβηθεί για μια με δύο μέρες που θα την έχει κλειστή γιατί η εξάτμιση δεν θα είναι τόσο μεγάλη που να αδειάσει το διαμέρισμα του συμπ και να καεί η αντλία.

Τάκης
14-11-13, 15:32
Μάλλον μπερδεύτηκες. Ήθελα να πω να κλείσει την αναπλήρωση για να δει αν συνεχίζει το φαινόμενο! Απλά να μην φοβηθεί για μια με δύο μέρες που θα την έχει κλειστή γιατί η εξάτμιση δεν θα είναι τόσο μεγάλη που να αδειάσει το διαμέρισμα του συμπ και να καεί η αντλία.
Ναι φίλε Νίκο το κατάλαβα, και είπα πως αν είχε αναπλήρωση σωστή δεν θα είχε αυτό το πρόβλημα ή θα ξεχείλιζε το ενυδρείο, για μένα δεν παίζει ρόλο ούτε και η υπερχείλιση αν είχε, και να την έχει και να την κλείσει σωστά είπες δεν θα πάθει τίποτα και ειδικά τέτοια εποχή δεν θα έχει καθόλου εξάτμιση. Για μένα το θέμα είναι στο σαμπ με συνδυασμό της τάσης στο ρεύμα. Σωστά είπε και ο φίλος disc-postman, όσο στέλνει η αντλία τόσο φεύγει από την υπερχείλιση , γυρίζει όμως με την ίδια ευκολία στην αντλία ή έχει εμπόδιο ?

nikolaosbouk
14-11-13, 15:48
Μπορεί και να έχει εμπόδιο αλλά είναι παράλογο να αυξάνει η στάθμη μόνο το βράδυ, μήπως να αφήσει τα φώτα ανοικτά το βράδυ να δει αν κανει το ίδιο και με αυτά αναμενα?

Τάκης
14-11-13, 15:59
Μπορεί και να έχει εμπόδιο αλλά είναι παράλογο να αυξάνει η στάθμη μόνο το βράδυ, μήπως να αφήσει τα φώτα ανοικτά το βράδυ να δει αν κανει το ίδιο και με αυτά αναμενα?
Εκεί είναι που μπαίνει και άλλος παράγοντας, είναι συνδυασμός θεμάτων.
Πιστεύω πως το βράδυ επανέρχεται η τάση, η αντλία στέλνει περισσότερο νερό, το νερό φεύγει κανονικά από την υπερχείλιση, επανέρχεται στο σαμπ, εκεί βρίσκει δυσκολία, ανεβαίνει η στάθμη στο σημείο εισόδου, η αύξηση της στάθμης ανεβάζει τη πίεση χαμηλά, με την αύξηση της πίεσης περνάει το εμπόδιο αλλά η στάθμη εκεί παραμένει ψηλά, άρα περισσότερο νερό, αυτό το νερό όμως από κάπου θα πρέπει να λείπει, λείπει από το σημείο που είναι η αντλία. Το ενυδρείο είναι σε ισορροπία, όσο μπαίνει βγαίνει. Κούφο ε, αλλά για σκεφτείτε το λίγο, το νερό κάπου υπάρχει, δεν χάνεται, εκεί που υπάρχει το παραπανίσιο από κάπου θα λείπει ή το αντίστροφο

Geovai
14-11-13, 16:01
ΤΟ φλοτερακι (σενσορα) το εχω στο τελευταιο τμημα του σαμπ εκει δηλαδη που ειναι οι αντλιες που ανεωαζουν το νερο. Το νερο απο το δοχειο αναπληρωσης πεφτει επισης σε αυτο το τμημα.

Απο οτι παρατηρησα και παλι, επειδη το καπακι ηταν γεματο νερο και κυριως πανω απο το μεσαι τμημα του σαμπ οπου βρισκονται και θερμοστατες. Μαλλον το βραδυ λογω διαφορας εξωτερικης θερμικρασιας(κρυο) αυξανει την εξατμιση και επειδη τα τζαμια απο το καπακι παγωνουν υγροπειται ενα μεγαλο ποσοστο του νερου και ξανα πεφτει μεσα. Γιατι το καπακι απο το σαμπ εσαταζαν σταγονες νερου παλι μεσα σαμπ. Επισης παρατηρησα οτι εχει μια μικρη απολια εξατμισης μιασ και η σταθμη δεν ηταν ακριβως στο ιδιο σημειο με εχθες. Απλα μαλλον οπως ειπα, αυξανεται η εξατμιση στο βραδυ, αναβει το λαμπακι, και το νερο που επιστρεφει εστω και λιγο επιρεαζει το σενσορα που ειναι πολυ ευαισθητος και με αποτελεσμα να ξανακλεινει το λαμπακι. Αυτη ειναι εξηγηση η πιο λογικη που μπορω να δωσω τωρα μιας και το μονο διαφορετικο που εκανα αυτες τις μερες που ειδα το φαινομενο ειναι το καπακι που εβαλα στο σαμπ. Απλα δεν θα βαζω το δοχειο αναπληρωσης την νυχτα, γιατι επιστρεφει το νερο απο την εξατμιση εστω και αυτο το λιγο και μαζι με το σημπληρωμενο υπεργεμιζει το σαμπ. Εκτοσ αν βαλω το σωληνα απο το δοχειο αναπληρωσης να ριχνει το νερο στο αρχικο τμημα το σαμπ.

Geovai
14-11-13, 16:03
Να και μια γωτογραφια απο το σαμπ σε περιπτωση που δειτε τιποτα.

Τάκης
14-11-13, 16:24
Δηλαδή το θέμα είναι χιλιοστά διαφορά στάθμης ? Καλά το δοχείο αναπλήρωσης που λες όταν ανάβει το λαμπάκι δεν στέλνει νερό πάλι στο σαμπ ? και αν το στέλνει σε ποιο σημείο το στέλνει ? γιατί αν στέλνει κάποια στιγμή θα ξεχειλίση όταν επανέλθει, εκτος αν μιλάμε για κάτι τοσο λίγο που εξατμίζεται, και αν εξαμτίζεται τωρα τόσο, το καλοκαίρι τι κάνεις ? στο δικό μου 130 λίτρα είχα εξάτμιση 3 λίτρα την ημέρα, και στο καπάκι που λες πόσο νερό μαζευεται απο την υγροποίηση ? αν είναι κατι τοσο λίγο κατεβάζεις τον αισθητήρα πιο χαμηλά. Κανονικά στην αναπλήρωση θελουμε 2 αισθητήρες, ελάχιστη στάθμη , μέγιστη στάθμη.
Τώρα το είδα αυτο που είπες, σωστα το στέλνεις εκει που είναι η αντλια, μη το αλλάξεις αυτό
-------------------------
Το νερο της αναπλήρωσης πρέπει να μπαίνει εκει που είναι ο ασθτήρας

Geovai
14-11-13, 16:55
Εχω αρκετη εξατμιση το καλοκαιρι γιατι εχω και ανεμιστηρες για ψυξη και θελει σιγουρα 1 5λιτρο την ημερα ισωσ και περισοοτερο. ειχε αρκετο νερο στο καπακι. δεν μπορω να το υπολογισω τωρα. ΠΑντοσ ειναιπερισσοτερο απο οτι πριν που το ειχα σκεπασμενο με σελοφαν το οτι με το καιρο χαλαγε και χαλαρωνε οποτε ολο το νερο εξατμιζοταν και διεφευγε.

Οσο για το δευτερο φλοτερ εχεισ απολυτο δικαιο απλα οταν το εφτιαξα το συστημα αναπληρωσης, εφυγα και διαμενω πλεον στο εξωτερικο (το φροντιζουν οι κακομοιτοι οι γονεις μου το ενυδρειο!!!) και δεν προλαβα να παρω και δευτερο και να το συνδεσω. Και τωρα ηρθα για 2 εβδομαδες διακοπες και σημερα φευγω οποτε δεν προλαβεν να βαλω ενα δευτερο. Χαμηλωσα το φλοτερ παντως και το καθαρισα απο τα αλατα.

Μαλλον ειναι εξατμιση απο οτι καταλαβαιν σε συνδιασμο με το ξεβουλομα ολοων των αντλιων και σωληνων. Δεν μου δημιουργει κανενα σοβαρο προβλημα παντος. Ο πατερας μου αλλωστε ειναι καλα εκπαιδευμενος και χερει να αντιπετοπισει αν τυχον παει κατι στραβα! Απλα για λογους ασφαλειασ θα βγαζει την αναπληρψση το βραδυ μιασ και δεν εχω δευτερο φλοτερ!!

Τάκης
14-11-13, 17:16
Αν μιλάς για χιλιοστό ή χιλιοστά μπορεί να φταίει και αυτό, αλλά καλό είναι να έχουμε πιο μεγάλες ανοχές στη στάθμη του νερού, ούτε να τρέχουμε με το παραμικρό αλλά και ούτε τη τελευταία στιγμή λίγο πριν καεί η αντλία και φυσικά να μη πλημυρίσουμε και το σπίτι

douran_p
14-11-13, 21:40
μηπως ειχε πανσεληνο και ειχες παλλιροια??????? :D αστειευομαι αλλα οταν βριες ακρη θελω να δω τι ειναι

Τάκης
14-11-13, 21:59
Και εγω θέλω να μάθω, με τριγκαρουν τα παράξενα

golf4470
17-11-13, 15:43
Μια θυσια ενος αμνου κατω απο το φως της πανσεληνου θα μας λυσει την αποροια :D

Geovai
17-11-13, 19:09
Παιδες τελικα οφειλεται στην εξατμιση. Οπως προ ειπα το φαινομενο ξεκινισε απο την στιγμη που εκλεισα το σαμπ με καπακι. Λοιπον ολες αυτες τις μερες το εχω αφησει χωρις να αναπληρωνω νερο. Το βραδυ εξατμιζεται καποια ποσοτητα νερου η οποια κολαει στο καπακι. Οποτε το πρωι που σηκωθηκε ο πατηρ μου και σηκωσε το καπακι το μισο (ειναι σπαστο το καπακι) ειχε μαζευτει τοσο νερο στο καπακι που ανοιγωντας του το νερο λογικα εσταξε μεσα στο ενυδρειο, και το λαμπακι εκλεισε παλι. Στην ουσια εχει μειωθει κατα πολυ η απολια νερου απο την εξατμιση μιασ και ενα μεγαλο μερος του επιστρεφει ξανα. Δηλαδη λογικα τωρα εκει που σε μετα απο 3 μερες χρειαζοταν να συμπλρηρωνω νερο τωρα θα χρειαζεαται στις 5.