PDA

Επιστροφή στο Forum : Γονος αλλα απο τι ψαρι;;


evina
12-11-13, 22:55
Παιδιά καλησπέρα..θέλω τη γνώμη σας γιατί μου συνέβη το εξής:
Πριν απο 10-15 μέρες αποφάσισα να κάνω μια απόπειρα αναπαραγωγής στα cpd..έβαλα σ ένα μικρό ενυδρείο java moss ,ανουμπια νανα και κερατοφυλλο και 1 αρσενικο με 2 θηλυκα ..ειδα συμπεριφορα φλερτ..τα αφησα 5 μερες και μετα τα ξαναγυρισα στο 60λιτρο τους..μετα απο 1 εβδομαδα βρήκα ένα γόνο μεσα στο ενυδρειακι..αλλα δε νομιζω να ειναι cpd :confused:
Ο γόνος είναι κολλημένος στο τζαμι..(σαν pleco) και μετακινείται αραιά και που απο τζάμι σε τζαμι..εγω ομως ΔΕΝ εχω τετοιο ψαρι (για το ενδεχομενο να υπηρχε αυγο στα φυτα)..
Την moss την αγορασα πριν 1 μηνα περιπου..
Βαζω φωτογραφια ζουμαρισμενη..
Οσοι έχετε ασχοληθει με αναπαραγωγες ο συγκεκριμενος γονος σας θυμιζει καποιο ειδος; (ειναι πολυ μικρο βεβαια) ..δε νομιζω ψαρακι cpd να κολλαει στα τζαμια ομως..

neos
12-11-13, 23:02
Μια χαρά γόνος από cpd είναι. Έτσι είναι στην αρχή, πριν αρχίσουν να κολυμπάνε ελεύθερα, είναι κολλημένα στο τζάμι ή σε φύλλα. Λογικά τις επόμενες ώρες/μέρες θα δεις κι άλλα αφού θα εκκολαφθούν και τα υπόλοιπα αυγά (τα δικά μου έκαναν καμιά 15αριά κάθε φορά).

Προετοιμάσου λίγο με το φαγητό που θα ταΐσεις γιατί λόγω μεγέθους δε μπορούνε να φάνε στην αρχή ούτε το baby food που είναι σαν πούδρα... Μια καλή ποσότητα java moss είναι ότι πρέπει για αρχή για να βοσκήσουν μικροοργανισμούς. Μετά μάλλον πρέπει να προμηθευτείς (ή να παρασκευάσεις) κάποια τροφή σε υγρή μορφή...

evina
12-11-13, 23:09
Μια χαρά γόνος από cpd είναι. Έτσι είναι στην αρχή, πριν αρχίσουν να κολυμπάνε ελεύθερα, είναι κολλημένα στο τζάμι ή σε φύλλα. Λογικά τις επόμενες ώρες/μέρες θα δεις κι άλλα αφού θα εκκολαφθούν και τα υπόλοιπα αυγά (τα δικά μου έκαναν καμιά 15αριά κάθε φορά).

Προετοιμάσου λίγο με το φαγητό που θα ταΐσεις γιατί λόγω μεγέθους δε μπορούνε να φάνε στην αρχή ούτε το baby food που είναι σαν πούδρα... Μια καλή ποσότητα java moss είναι ότι πρέπει για αρχή για να βοσκήσουν μικροοργανισμούς. Μετά μάλλον πρέπει να προμηθευτείς (ή να παρασκευάσεις) κάποια τροφή σε υγρή μορφή...
Σοβαρά!!! :D:D:D
Να εισαι καλα γιατι ειχα αρχισει να σπαω το κεφαλι μου τι μπορει να εχω κανει!!!
Δεν το ηξερα οτι κολλανε σε τζαμια κτλ..και οσες φωτογραφιες ειχα δει ολα ηταν σε κατασταση που κολυμπουσαν ..
Ευχαριστω πολυ!!!

Maverick
12-11-13, 23:13
Τα περισσότερα μικρά (είδικά τα Danios) ξεκινούν έτσι προσκολλημένα στα τοιχώματα και σκαρφαλώνουν προς την επιφάνεια για να γεμίσουν τη νηκτική τους κύστη και στη συνέχεια αρχίζουν να κολυμπούν ελευθερα ;)

evina
12-11-13, 23:23
Η χαρά μου δεν περιγράφεται!!! :D
Κάτι ακόμα αν μπορείτε (και μη σας φανεί αστείο,το έχω σαν απορία)..
αν αφησω στον ήλιο ενα δοχείο και πιάσει 'γλιτσα' θεωρείται υγρη τροφή;

Nick74
12-11-13, 23:29
Η χαρά μου δεν περιγράφεται!!! :D
Κάτι ακόμα αν μπορείτε (και μη σας φανεί αστείο,το έχω σαν απορία)..
αν αφησω στον ήλιο ενα δοχείο και πιάσει 'γλιτσα' θεωρείται υγρη τροφή;



ινφουσορια, ναι, αλλα ολα τα φυτεμενα εχουν αρκετη

aqua jimmy
14-11-13, 14:22
Θα αργήσει να γίνει γλίτσα στον ήλιο θέλει αρκετές ημέρες!!! Το καλύτερο είναι ξα χεις μερικές moss balls einai ότι πρέπει για μωράκια :) !!! Να σου ζησουνε κιόλας και Ευχομαι να χεις πολλές ακόμα γέννες :) !!! Εγώ μωράκια ραμι με baby fish food τα μεγάλωσα!!

evina
14-11-13, 18:11
Θα αργήσει να γίνει γλίτσα στον ήλιο θέλει αρκετές ημέρες!!! Το καλύτερο είναι ξα χεις μερικές moss balls einai ότι πρέπει για μωράκια :) !!! Να σου ζησουνε κιόλας και Ευχομαι να χεις πολλές ακόμα γέννες :) !!! Εγώ μωράκια ραμι με baby fish food τα μεγάλωσα!!

Ευχαριστώ πολύ!έχω βάλει ένα βαζάκι έξω αλλά δεν βλέπω να γίνεται δουλειά..για την ώρα ακόμα κολλημένα στα τζάμια είναι..τους έχω αφήσει moss..ελπίζω να τους κάνει..
Σε κάποιο ποστ είχα διαβάσει πως ίσως να μπορούν να τραφούν κι απ τους μικροοργανισμούς του φίλτρου..θα δείξει..ελπίζω να τα καταφέρω ;)

aqua jimmy
14-11-13, 18:41
Μην.αγχώνεσαι θα πάνε μια.χαρά.θα χεις λίγες απώλειες αλλά είναι φυσικό

aqua jimmy
24-11-13, 12:10
Πως πάνε τα μικρά σου ?

evina
24-11-13, 13:08
Πως πάνε τα μικρά σου ?
Μια χαρά για την ώρα!! :D
Μεγαλώνουν και ομορφαίνουν!!!
Η φωτογραφια είναι πριν 6 μερες περιπου..
Να συμπληρωσω πως απο θεμα τροφης τα εχω αφησει με τη moss και προσθετω καθε μερα σταγονες απο πρωτεινικη τροφη σε flakes ή μικρα μπιλακια τα οποια τα εχω πρωτα διαλυσει σε νεο ενυδρειου..

sarpijk
24-11-13, 13:19
Με βαζεις σε σκεψεις. Θελω και εγω να βαλω τα cpd να γεννησουν. Εχω δυο θυληκες στρογγυλες-στρογγυλες. Διαβασα ομως οτι εαν τα βγαλεις απο το ενυδρειο το κανονικο και τα μεταφερεις στρεσσαρονται και αργουν να δειξουν αναπαραγωγικη συμπεριφορα. Σε εσενα ομως δεν ισχυσε κατι τετοιο. Θα το δοκιμασω συντομα.
-------------------------
Φιλτρο εβαλες στο ενυδρειο αναπαραγωγης?

evina
24-11-13, 13:36
Με βαζεις σε σκεψεις. Θελω και εγω να βαλω τα cpd να γεννησουν. Εχω δυο θυληκες στρογγυλες-στρογγυλες. Διαβασα ομως οτι εαν τα βγαλεις απο το ενυδρειο το κανονικο και τα μεταφερεις στρεσσαρονται και αργουν να δειξουν αναπαραγωγικη συμπεριφορα. Σε εσενα ομως δεν ισχυσε κατι τετοιο. Θα το δοκιμασω συντομα.
-------------------------
Φιλτρο εβαλες στο ενυδρειο αναπαραγωγης?
Eμενα εδειξαν αμεσως..γεμισα το μικρο ενυδρειο με 80% νερο απ το κυριως ενυδρειο και 20% φρεσκο..θερμοκρασια σταθερη και στα 2 στους 22 βαθμους ..πρωτα 'εδειξε συμπεριφορα αναπαραγωγης ο αρσενικος..σχεδον αμεσως κιολας..
Είχα σκεφτει πως αν δεν εχει αποτελεσμα ο συγκεκριμενος τροπος να προσπαθησω με τον αλλον εναλλακτικο τροπο που ειχα διαβασει..να αφαιρεσω την moss απο το κυριως ενυδρειο και να περιμενω..
Απο εξοπλισμο στη γεννηστρα εχω θερμοστατη 25 watt,θερμομετρο και αεραντλια..αλλαγη νερου κανω καθε μερα σχεδον 1 λιτρο (τα λιτρα της γεννηστρας ειναι περιπου 10)..
Να το δοκιμασεις ανεπιφυλακτα..ειδικα αμα οι θηλυκες ειναι ετοιμες ;)

aqua jimmy
24-11-13, 13:51
Μπράβο :) πολύ καλή.δουλειά κανεις εμένα τα cpdκάνουν τον χορό της αναπαραγωγής αλλά ακόμα δεν έχω δει κάτι !!! Η θυληκια ραμιρεζι είναι όμως φουσκωμένη :). Τα χω σε 220 καθαρά :)

evina
24-11-13, 14:01
Μπράβο :) πολύ καλή.δουλειά κανεις εμένα τα cpdκάνουν τον χορό της αναπαραγωγής αλλά ακόμα δεν έχω δει κάτι !!! Η θυληκια ραμιρεζι είναι όμως φουσκωμένη :). Τα χω σε 220 καθαρά :)

Ευχαριστω!!!
Χορο έκαναν και σε μενα στα 60 λιτρα αλλα δεν καταφερα να δω ουτε αυγο ουτε γοννο..Να σκεφτεις πως ουτε στα 10 λιτρα ειδα αυγο..και γι αυτο μολις ειδα το πρωτο ψαρακι με επιασε τρελα (δεν ηξερα πως στην αρχη κολλανε στα τζαμια και στα φυτα).
Τα ραμιρεζι ειναι υπεροχα αλλα εξ αιτιας του νερου της βρυσης δεν το τολμαω γμτ..:(
Για την ωρα θελω να αποκτησω αρκετα cpd να μπουν ολα μαζι στα 125 λιτρα..κολλημα τα ατιμα ;)
Eιδικά μετα απο αυτο που είχα παθει με τους θανατους http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74299 ειχα πει ή πως τα παραταω ή το παλευω να αποκτησω αυτο ακριβως που ηθελα εδω και καιρο..(βλεπεις και να τα βρεις ειναι λιγο δυσκολο αλλα ακομα και να τα βρεις η τιμουλα -για τα δικα μου δεδομενα-ειναι λιγο απαγορευτικη..ειδικα για τον αριθμο των ψαριων που ηθελα)..τωρα η χαρα ειναι διπλη..γιατι απ τα λιγα που καταφερα να σωσω τοτε, ξαναδημιουργω το κοπαδακι μου και μαλιστα με δικες μου γεννες..
Με το καλο να δεις ψαρακια ειτε απ τα ραμ ειτε απ τα cpd :D

aqua jimmy
24-11-13, 14:19
Σε ευχαριστώ πολύ :) νκαι εύχομαι να σου πάνε όλα καλά γιατί τα αγαπάς και τα νοιάζεσαι !!! :)

evina
24-11-13, 14:24
Σε ευχαριστώ πολύ :) νκαι εύχομαι να σου πάνε όλα καλά γιατί τα αγαπάς και τα νοιάζεσαι !!! :)

Ευχαριστώ jimmy να εισαι καλα!!!
αμα μεγαλωσουν κι αλλο θα ανεβασω κι αλλες φωτογραφιες :)
Πιστευω συντομα να δω και δικες σου!

sarpijk
24-11-13, 14:33
Σε ευχαριστω και εγω για τις πληροφοριες. Ειδικα αυτο με την τιμη ειναι φοβερο. 4,5-5 € τα πουλανε Θεσσαλονικη.

aqua jimmy
24-11-13, 14:47
Και εγώ ελπίζω να δω και αν θες ανταλλάσουμε κιολας να αλλάξουμε και τα αίματα :)

evina
24-11-13, 14:51
Σε ευχαριστω και εγω για τις πληροφοριες. Ειδικα αυτο με την τιμη ειναι φοβερο. 4,5-5 € τα πουλανε Θεσσαλονικη.

Ναι ασε..Αθήνα τα έχω βρει απο 3.5 μεχρι 7 ευρω..και δεν τα βρισκεις και καθε μερα...και δεν μπορω να το καταλαβω ειλικρινα..πας στα pet shop (αν τα ξερουν κιολας) και σου λενε (οσοι τα ξερουν) πως ειναι πολυ μικρα και δεν τα φερνουν γιατι δεν τα προτειμα ο κοσμος..κι οταν τα φερνουν τα εχουν πανακριβα (σχετικο το 'πανακριβα')..αλλα για ψαρι που ειναι 2 εκατοστα..που λες οτι δεν πουλαει...ενας λογος ακομα η τιμη να μην πουλησει,να σου μεινει (οσο αντεξει) και στο τελος να τα βλεπεις με τις κοιλιες μεσα και σε αθλια κατασταση..ευτυχως υπαρχουν και εξαιρεσεις βεβαια..
-------------------------
Και εγώ ελπίζω να δω και αν θες ανταλλάσουμε κιολας να αλλάξουμε και τα αίματα :)

Αμε εννοειται!!!!!
αν το ξεκινησεις ανοιξε θεμα να ενημερωνομαστε ;) και αν μενεις Πειραια βολευει γιατι κατεβαινω σχετικά συχνα!
Και το σκεφτομουν πως θα γινει να υπαρχει ανανεωση στα αιματα!

aqua jimmy
24-11-13, 15:01
Τέλεια !!! Πειραιά μένω και επιτέλους βρήκα κάποιο άτομο με αγάπη με τα cpd!!! Εγώ τα λατρεύω!!! Να φανταστείς όταν τα πήρα ρώτησα το πετσοπ αν έχει cpd μου είπε : τι??? Ψάρι είναι αυτό??? Λέω Α καλά δε ξέρει. Ξανά ρωτάω μήπως τα έχετε γραμμένα galaxy rasbora??? Μου λέει.δεν έχουν τέτοιο ψάρι .λέω καλά θα ψάξω μόνος μου. Μετά από πολύ ώρα ψάξιματος είδα κάτι μικρά ψαράκια ετοιμοθάνατα χωρίς χρώμα αλλά και σαν να χουν να φανε βδομάδες, 7 ήταν και τα πήρα όλα !! Τα είχε γραμμένα danio τα πήγα σπίτι προσεχτικά και αργά με πολύ χρονοβόρα προσαρμογή τα έβαλα μέσα!!! Τώρα πλέον είναι τα τριπλάσια με απίστευτα χρώματα και είμαι πολύ χαρούμενος :) και που τα έσωσα αλλά και που βρήκα συντροφιά στα ήδη αλλα 7 που είχα :)

ChocolatePuma
24-11-13, 16:14
Χωρίς να αποτελεί διαφήμιση, επειδή και σε μένα αρέσουν τα gapaxy rasbora :D...για όποιον ενδιαφέρεται, έχει αρκετά το water inn - σε αρκετά μικρό μέγεθος

Λιγάκι τσιμπημένη τιμή μεν (4+ αν θυμάμαι καλα), απ την άλλη..."είναι εκεί" για όποιον ψάχνει το συγκεκριμένο είδος

evina
24-11-13, 21:52
Τέλεια !!! Πειραιά μένω και επιτέλους βρήκα κάποιο άτομο με αγάπη με τα cpd!!! Εγώ τα λατρεύω!!! Να φανταστείς όταν τα πήρα ρώτησα το πετσοπ αν έχει cpd μου είπε : τι??? Ψάρι είναι αυτό??? Λέω Α καλά δε ξέρει. Ξανά ρωτάω μήπως τα έχετε γραμμένα galaxy rasbora??? Μου λέει.δεν έχουν τέτοιο ψάρι .λέω καλά θα ψάξω μόνος μου. Μετά από πολύ ώρα ψάξιματος είδα κάτι μικρά ψαράκια ετοιμοθάνατα χωρίς χρώμα αλλά και σαν να χουν να φανε βδομάδες, 7 ήταν και τα πήρα όλα !! Τα είχε γραμμένα danio τα πήγα σπίτι προσεχτικά και αργά με πολύ χρονοβόρα προσαρμογή τα έβαλα μέσα!!! Τώρα πλέον είναι τα τριπλάσια με απίστευτα χρώματα και είμαι πολύ χαρούμενος :) και που τα έσωσα αλλά και που βρήκα συντροφιά στα ήδη αλλα 7 που είχα :)

χαχαχαχαχα!!!ναι ξερω ..και ξερω και το υφος που εχουν ορισμενοι οταν τους τα ζητας...δεν πειραζει,τα ξερουμε εμεις και ευτυχως σε ορισμενα μαγαζια τα ξερουν κι αυτοι ;) πιστευω να τα καταφερουμε,να ανταλλαξουμε και η επομενη μου παρουσιαση να ειναι 125 λιτρα με cpd :D
-------------------------
Χωρίς να αποτελεί διαφήμιση, επειδή και σε μένα αρέσουν τα gapaxy rasbora :D...για όποιον ενδιαφέρεται, έχει αρκετά το water inn - σε αρκετά μικρό μέγεθος

Λιγάκι τσιμπημένη τιμή μεν (4+ αν θυμάμαι καλα), απ την άλλη..."είναι εκεί" για όποιον ψάχνει το συγκεκριμένο είδος

ναι οντως εχει..ειχα παει πριν λιγες μερες για μια αντλια και τα ειδα και να πω πως ειχαν χρωμα και κοιλιτσα κανονικη ;) (ουτε εγω θελω να κανω διαφημιση)..μακαρι και τωρα να ειναι στην ιδια κατασταση!

konstantinos-z
24-11-13, 22:37
και εγω στο κλαμπ των cpdπαθων....εχω καπου 15 σε 90λ πυκνοφυτεμενο...αλλα δεν τα βλεπω!!:smt102...καποια στιγμη θελω και εγω να τα βαλω για γεννα...αλλα αντε να τα πιασω απο εκει μεσα...!!

aqua jimmy
24-11-13, 22:38
Άντε με το καλό :)

evina
25-11-13, 13:39
και εγω στο κλαμπ των cpdπαθων....εχω καπου 15 σε 90λ πυκνοφυτεμενο...αλλα δεν τα βλεπω!!:smt102...καποια στιγμη θελω και εγω να τα βαλω για γεννα...αλλα αντε να τα πιασω απο εκει μεσα...!!

ειμαστε αρκετοι τελικα :D
αν δεν μπορεις να τα πιασεις δοκιμασε με moss ..να αφαιρεις την moss και να την βαζεις σε γεννηστρα..δεν ξερω αν πιανει..δεν το εχω δοκιμασει ..ευτυχως τα δικα μου τα πιανω ευκολα ..βεβαια το ενυδρειο μου δεν το λες και φουλ φυτεμενο...

evina
02-12-13, 08:10
Ετσι είναι σήμερα τα ψαράκια...περίπου ένα μήνα μετά.. :D

sarpijk
02-12-13, 11:55
Να τα χαιρεσαι!

nitroqqq
20-12-13, 22:38
να τα χαίρεσαι τα ψαράκια σου evina.
τα έψαχνα καιρό είχα βάλει και αγγελία αλλα τίποτα.
στο βόλο μονο ένας μου είχε πει ότι από Rasbora μονο τα microrasbora galaxy μπορούσε να φέρει και μάλιστα είχα ρωτήσει εδώ αν είναι τα ίδια ψαρια και νομίζω ότι εσύ μου είχες απαντήσει.
του λέω του petshopa να μου
φέρει 6 άτομα γιατί θα τα έβαζα στο 60litro με τις red ch αλλα να μην τα κάνει προσαρμογή στα ενυδρεία του και να με πάρει τηλέφωνο με το που έρθουν.
σήμερα το πρωί με παίρνει τηλ και πάω.Tον βρίσκω στα γόνατα πάνω από δυο μεγάλα χαρτόκουτα με σακούλες και foul εφημερίδες.
μου δίνει μια σακούλα και μου λέει αυτά είναι τα κοιτάω και του λέω μπα δεν παίζει, μετά από κάνα τρίλεπτο ψάχνοντας ξανά πέφτω στην σακούλα που μου έδειξε στην αρχή,κοιτώντας τα καλύτερα καταλαβαίνω ότι ήταν cpd τελικά.
ήταν σχεδόν μπεζ και με δυσκολία ξεχώριζες κάποιο χρώμα και μου έκανε εντύπωση το μικρό τους μέγεθος δεν το περίμενα να είναι τόσο μικρά. τελικά πήρα και τα 10 που είχε η σακούλα προς 3 euro το 1 adti 3.8 που μου είχε πει όταν τα παρήγγειλα.
μετά από μια δίωρη προσαρμογή τα έβαλα στο γαριδαδικο και το μεσημεράκι είχαν πάρει τα χρώματα τους και ήταν και πολύ δραστήρια.
συγγνώμη αν κούρασα με την φλυαρία μου αν χαλάω το thread να διαγραφεί

aqua jimmy
21-12-13, 00:46
Για βάλε μας καμία φώτο του σήμερα τα.μωράκια σου :)

Χριστόφορος Μίχας
21-12-13, 01:04
Να τα χαίρεσαι! Βάλε καινούργια φωτογραφία να δούμε. Είχα κάνει κι εγώ αναπαραγωγή cpd κάποτε και είχα αποκτήσει 8 μωράκια που μεγάλωσαν μια χαρά.