PDA

Επιστροφή στο Forum : κυανό βακτηρίδιο


makris.a
12-11-13, 00:59
Ακούω προτάσεις για λύσει αναίμακτη αν είναι δυνατόν
Πολύ φυτεμένο με ασπόνδυλα γαρίδες red sakura , Caridina cf. breviata ´bumble bee´ (http://www.shrimpnow.com/content.php/228-Caridina-cf-breviata-%C2%B4bumble-bee%C2%B4-%28Bumble-Bee-Shrimp%29)

Μου έκανε επίθεση κυανό βακτηρίδιο σκεφτούμε την συσκότιση αλλά το γνωστό θέμα με τα peak της αμμωνίας με προβληματίζει!

plin
12-11-13, 08:16
Τί φωτισμό έχει το ενυδρείο; Λάμπες φθορισμού Τ5/8; LED; Μπορούν να αλλαχτούν εύκολα;

genecr
12-11-13, 08:24
με τη χρήση ερυθρομυκίνης τα αποτελέσματα είναι σίγουρα. κάνε μια αναζήτηση στο φορουμ θα βρεις πολλά θέματα πχ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62608&highlight=%E5%F1%F5%E8%F1%EF%EC%F5%EA%DF%ED%E7
η δοσολογία είναι στο ποστ 34
Η βιολογία σε στρωμένο ενυδρείο (το δικό μου έτρεχε 1 χρόνο) δεν επηρεάζεται.

plin
12-11-13, 09:15
με τη χρήση ερυθρομυκίνης τα αποτελέσματα είναι σίγουρα. κάνε μια αναζήτηση στο φορουμ θα βρεις πολλά θέματα πχ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62608&highlight=%E5%F1%F5%E8%F1%EF%EC%F5%EA%DF%ED%E7
η δοσολογία είναι στο ποστ 34
Η βιολογία σε στρωμένο ενυδρείο (το δικό μου έτρεχε 1 χρόνο) δεν επηρεάζεται.
Η αμμωνία δεν ανεβαίνει; Σε γαριδάδικο ο απότομος θάνατος του κυανοβακτηριδίου πιθανά να δημιουργήσει πρόβλημα. Ίσως αυτό είναι που προβληματίζει τον φίλο μας. Εξαρτάται, βέβαια, από την ποσότητα του κυανοβακτηριδίου σε σχέση με τα λίτρα του ενυδρείου.

genecr
12-11-13, 09:26
Η αμμωνία δεν ανεβαίνει; Σε γαριδάδικο ο απότομος θάνατος του κυανοβακτηριδίου πιθανά να δημιουργήσει πρόβλημα. Ίσως αυτό είναι που προβληματίζει τον φίλο μας. Εξαρτάται, βέβαια, από την ποσότητα του κυανοβακτηριδίου σε σχέση με τα λίτρα του ενυδρείου.

γιαυτό πρέπει να γίνει στην αρχή χειροκίνητη αφαίρεση όσου μπορεί.
και στη θεραπεία πιο πάνω αναφέρει τι πρέπει να γίνει για αποφυγή αύξησης αμμωνίας.

Alex_Salonica
12-11-13, 11:10
Η πιο αναίμακτη προσπάθεια για λύση του προβλήματος είναι χειροκίνητη αφαίρεση όσο το δυνατόν πιο πολύ και αύξηση της κυκλοφορίας.

Το θέμα όμως είναι να βρεθεί η αιτία, καλό θα ήταν να συμπληρώσεις την σχετική φόρμα ώστε να έχουμε όλες τις πληροφορίες

makris.a
12-11-13, 15:42
Έχω κάνει παρουσίαση του ενυδρείου.
(http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74317 ) 20 λιτρα περίπου καθαρά 600 λίτρα την ώρα περίπου με 2 spray bar (ένα κάθετα και το άλλο διαγώνια) περίπου 20 bubble bee
Kai kamia 15aria sakura red cherry και πάμπολλα physa νιτρικά μηδενικά φυτεμένο σφικτά δεν γίνεται σκούπα το πρόβλημα είναι . έχω βιολογία όχι πολλή γερή 40 γαρίδες
Εύκολα τα peak kai θανατηφόρα ακούω συμβουλές για τα peak πώς να αποφύγω
(για την λάμπα τ5 6500 k 2200 lumen. Παίζει ρόλο?? ) ερυθρομυκινη την έχεις δοκιμάσει σε γαριδαδικο?

Alex_Salonica
12-11-13, 16:00
Η παρουσίαση ήταν από αρκετό καιρό, έχεις πιο πρόσφατες μετρήσεις; και όταν λέω πρόσφατες εννοώ σημερινές.
Είναι σίγουρα κυανοβακτήριο; Βάλε καμιά φώτο αν θες γιατί με τόσο κυκλοφορία μου φαίνεται παράξενο

genecr
12-11-13, 17:05
Η πιο αναίμακτη προσπάθεια για λύση του προβλήματος είναι χειροκίνητη αφαίρεση όσο το δυνατόν πιο πολύ και αύξηση της κυκλοφορίας.

Το θέμα όμως είναι να βρεθεί η αιτία, καλό θα ήταν να συμπληρώσεις την σχετική φόρμα ώστε να έχουμε όλες τις πληροφορίες

σωστό.
πάντως πολλές φορές η αιτία δεν είναι και τόσο εύκολο να βρεθεί...

makris.a
12-11-13, 17:13
Κυανοβακτηριδιο είναι δεν υπάρχει αμφιβολία! Νερό αλλαγές κάθε μέρα 4 λίτρα
Προετοιμασία του νερού φυσική το βάζω σε ενυδρείο φυτεμένο να απορροφήσουν τα φυτά ότι γίνεται και μετά μπαίνει στο ενυδρείο θανάτους δεν έχω! Φωσφορικά μπορεί!!!!!! Νιτρικά όσο και να τα μετρήσω είναι μηδενικά και εγώ απορώ για το πως? Αλλά το κυανό υπάρχει! Συσκότιση θα γίνει είναι δεδομένο ! απλά τρόπους για τα peak τις αμμωνίας νοιάζομαι ! στο μυαλό μου κάθονται δυο πράγματα! Ζεόλιθος φόρτωμα σταδιακό με ψάρια και μετά συσκότιση!

Alex_Salonica
15-11-13, 11:22
Κυανοβακτηριδιο είναι δεν υπάρχει αμφιβολία! Νερό αλλαγές κάθε μέρα 4 λίτρα
Προετοιμασία του νερού φυσική το βάζω σε ενυδρείο φυτεμένο να απορροφήσουν τα φυτά ότι γίνεται και μετά μπαίνει στο ενυδρείο θανάτους δεν έχω! Φωσφορικά μπορεί!!!!!! Νιτρικά όσο και να τα μετρήσω είναι μηδενικά και εγώ απορώ για το πως? Αλλά το κυανό υπάρχει! Συσκότιση θα γίνει είναι δεδομένο ! απλά τρόπους για τα peak τις αμμωνίας νοιάζομαι ! στο μυαλό μου κάθονται δυο πράγματα! Ζεόλιθος φόρτωμα σταδιακό με ψάρια και μετά συσκότιση!

Καλό θα ήταν να βάλεις κανένα πίστια ή φακή και να σταματήσεις το τάισμα για λίγες μέρες. Τι τροφή ρίχνεις;

makris.a
15-11-13, 14:08
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων από τροφή ρίχνω sera shrimps natural
Είδη έχω ξεκινήσει το κλάδεμα και έχω βάλει κλάμα!!!!!! Έριξα και τον φωτισμό! Θα ανεβάσω ιχθύοφορτιση και μετά συσκότιση.
<σκεπτικό είναι γερή βιολογία στο φίλτρο ( ιχθυοφορτιση) και τα peak να είναι μικρά σε σχέση με την βιολογία>