PDA

Επιστροφή στο Forum : Fish Only με βράχο βλάχο? (made in greece)


unreg
27-02-05, 12:44
Χαιρετώ όλους τους φίλους του θαλασσινού ενυδρείου,

Παλαιότερα είχα ένα ενυδρείο γλυκού νερού και τώρα θέλω να ασχοληθώ με θαλασσινά. Έχω ρίξει αρκετό διάβασμα και θα διαβάσω και άλλο πολύ πριν ξεκινήσω!

Παρόλα αυτά έχω μια απορία σχετική με το στήσιμο ενός fish only ενυδρείο με ζωντανό βράχο. Θα μπορούσε αυτός ο βράχος να είναι και ντόπιος από τη δικιά μας θάλασσα, αν υποθέσουμε ότι πρώτα 'εγκληματιστεί' για αρκετό καιρό στο ενυδρείο μόνος του σταδιακά στις συνθήκες ενός τροπικού ενυδρείου;;; (δηλαδή σε 26-27 βαθμούς) :?

Βλέπετε ο άτιμος ο τροπικός είναι πανάκριβος...

Φιλικά
Λεωνίδας 8)

manosdr
27-02-05, 21:28
Ο ντόπιος βράχος δεν έχει καμία σχέση με τον ζωντανό βράχο που έρχεται από τον Ινδικό ή Ειρηνικό Ωκεανό.Δέν νομίζω ότι
θα σου δουλέψει σαν ζωντανός βράχος αλλά μόνο σαν διακοσμητικός
που θα προσφέρει κρυψώνες στα ψάρια σου και τίποτα άλλο. :wink:

unreg
02-03-05, 18:32
Δηλαδή δεν θα είναι χρήσιμος ούτε σαν βιολογικό φίλτρο, βοηθώντας το καλύτερο στρώσιμο ενός ενυδρείου;;; :?

x-nos
02-03-05, 18:41
Καλήτερα να μην το κάνεις γιατι το προσπαθησα και εγω στην αρχη που δεν ήξερα και κόντεψα να χάσω το ένα μου Clown!

unreg
02-03-05, 19:33
Τι ακριβώς έπαθες;;; :shock:

Πάντως στο MCH βρήκα στο γνωστό σε όλους πια άρθρο για το μεσογειακό ότι το στρώσιμο πέτυχε καλύτερα με ντόπιο βράχο... :roll:

Δεν ξέρω αν είναι επικύνδυνο αλλά μήπως γίνεται υπό ορισμένες πάντα συνθήκες;;

Φιλικά
Λεωνίδας
8)

kangouras
03-03-05, 08:08
Αν για οποιονδήποτε λόγο δεν μπορείς να βάλεις τροπικό , αφου δε θα βάλεις κάτι άλλο εκτός απο ψάρια , τότε δε νομίζω να αντιμετωπήσεις σοβαρά προβλήματα , Εκτός βεβαίως και αν διαλέξεις τίποτα σιδερόπετρες ή το σχόλιο για καλό ενκληματισμό είναι φούμαρα :wink:

Απο πού σκέφτεσαι να πάρεις βράχο ?

Discos
03-03-05, 09:53
Πάντως στο MCH βρήκα στο γνωστό σε όλους πια άρθρο για το μεσογειακό ότι το στρώσιμο πέτυχε καλύτερα με ντόπιο βράχο... :roll:

Γιατι, δοκιμασε με τροπικο και δεν το ξερουμε? Δεν αναφερει πουθενα για αντιστοιχο στρωσιμο με τροπικο βραχο. Απλα για οικονομια ξεκινησε ενα θαλλασινο υφαλου με μεσογειακο βραχο , μετα πηρε τροπικα ψαρια τα οποια δεν ξερω για ποσο καιρο εζησαν στο ενυδρειο αυτο αφου απο καποια στιγμη και μετα δεν ειδα καποια αλλη αναφορα σε αυτα παρα μονο στα δικα μας.

Καλη προσπαθεια αλλα εχουν γινει και λαθη. Λογικο βεβαια αφου και η πρωτη του εμεπιρια ηταν στο θαλλασινο.

unreg
03-03-05, 17:39
Απο πού σκέφτεσαι να πάρεις βράχο ?

Σκέφτομαι από το Σούνιο αλλά είμαι σε δύλημμα από ρηχά ή βαθειά;;; :?


μετα πηρε τροπικα ψαρια τα οποια δεν ξερω για ποσο καιρο εζησαν στο ενυδρειο αυτο αφου απο καποια στιγμη και μετα δεν ειδα καποια αλλη αναφορα σε αυτα παρα μονο στα δικα μας.



Πάντως ρίσκαρε πολύ γιατί δεν έμεινε μόνο στο βράχο αλλά έμπλεξε και με ζώα όπως ανεμόνες και σπόγγους...

kangouras
03-03-05, 23:04
Σούνιο ? :? :? :? :?

Τί σούνιο ? .... αυτό είναι το βλάχικο ? αντί να ακούσω καμιά Πρέβεζα , κάτι σε σποράδες άντε χαλκίδα μου λες Σούνιο .... :(
Βάλε άλλα 20 ευρό στο ρεζερβουάρ και πήγενε κάπου ποιό έξω απο αθήνα

Discos
04-03-05, 09:33
μετα πηρε τροπικα ψαρια τα οποια δεν ξερω για ποσο καιρο εζησαν στο ενυδρειο αυτο αφου απο καποια στιγμη και μετα δεν ειδα καποια αλλη αναφορα σε αυτα παρα μονο στα δικα μας.

Πάντως ρίσκαρε πολύ γιατί δεν έμεινε μόνο στο βράχο αλλά έμπλεξε και με ζώα όπως ανεμόνες και σπόγγους...

Η εννοια "ασυμβατοτητα" δεν λεει τιποτα?Ειναι κατι που εχει αναφερθει εδω και παρα πολυ καιρο αλλα δεν δινεται την βαρυτητα που πρεπει...

ASCCO1
01-04-05, 23:09
μετα πηρε τροπικα ψαρια τα οποια δεν ξερω για ποσο καιρο εζησαν στο ενυδρειο αυτο αφου απο καποια στιγμη και μετα δεν ειδα καποια αλλη αναφορα σε αυτα παρα μονο στα δικα μας.

Πάντως ρίσκαρε πολύ γιατί δεν έμεινε μόνο στο βράχο αλλά έμπλεξε και με ζώα όπως ανεμόνες και σπόγγους...

Η εννοια "ασυμβατοτητα" δεν λεει τιποτα?Ειναι κατι που εχει αναφερθει εδω και παρα πολυ καιρο αλλα δεν δινεται την βαρυτητα που πρεπει...

καπου εχεται μπερδευτει εδω ...
Το συγκεκριμενο ενυδρειο ηταν καθαρα μεσογειακο ...και οχι τροπικο...
με ελληνικο ψαρι, ελληνικη ανεμωνη.... και ελληνικο βραχο και θερμοκρασιες για μεσογειακο ενυδρειο....

Discos
02-04-05, 00:42
καπου εχεται μπερδευτει εδω ...
Το συγκεκριμενο ενυδρειο ηταν καθαρα μεσογειακο ...και οχι τροπικο...
με ελληνικο ψαρι, ελληνικη ανεμωνη.... και ελληνικο βραχο και θερμοκρασιες για μεσογειακο ενυδρειο....
Πω πω, μολις γυρισα και εχω κανει και λιγο κεφαλακι...
Λοιπον, αναφερει οτι ειναι θαλλασινα και παραθετει και επιστιμονικη ονομασια αλλα τα συγκεκριμενα ψαρια δεν ειναι μεσογειακα...Αντιθετος ειναι τροπικα...

http://www.malawicichlidhomepage.com/aquainfo/marine_tank9.html
http://www.malawicichlidhomepage.com/aquainfo/marine_tank10.html
http://www.malawicichlidhomepage.com/aquainfo/marinetank15.html
http://www.malawicichlidhomepage.com/aquainfo/marinetank16.html
http://www.malawicichlidhomepage.com/aquainfo/marinetank17.html
http://www.malawicichlidhomepage.com/aquainfo/marinetank20.html


Κανεις δεν μειωνει την δουλεια του κυριου Ρεκλου η οποια ειμαι καλη και αρκετα αναλυτικη, αλλα φανταζομαι ηταν και αυτος μπερδεμενος οπως φαινεται γιατι αλλο η τροπικη θαλλασα και αλλο η μεσογειακη.

Πουθενα δεν ειδα να διαχωριζει στο αρθρο του αυτους τους 2 τελειως διαφορετικους υδροκοσμους. Ουτε ειδα καποια αναφορα οτι αυτα τα ψαρια ειναι τροπικα και δεν κανουνε σε μεσογειακο. Λογικο ειναι ουτε ο κυριος Καμαρινος να ηξερε την διαφορα αφου η εμπειρια στο θαλλασινο σε πολυ κοσμο ειναι πολυ μικρη και τα ορια που συζηταμε ειναι πολυ δυσδιακριτα.

Μην ξεχναμε οτι ακομα και εδω στο φορουμ ουκ ολιγες φορες υπηρχαν αντιθεσεις μεχρι προσφατα για το αν κανουνε μαζι τροπικα και μεσογειακα ειδη μαζι και μετα κοπων και βασανων αποδεικτηκε οτι δεν κανουνε. Η παραπληροφορηση σε αυτο το θεμα ηταν τεραστια!! Ειναι προφανες πως ο κυριος Ρεκλος δεν γνωριζε την διαφορα αυτη. Ειναι σαν να εχουμε στο ιδιο ενυδρειο χρυσοψαρα που ειναι κρυου νερου με δισκους. Δεν γινεται και δεν ειναι μονο η θερμοκρασια η διαφορα τους... Ετσι και στην θαλλασα. Και σαν αποτελεσμα το παντρεμα που παει να γινει και στην θεωρια αλλα και στην πραξη δεν γινεται...

meni
03-07-08, 10:00
Εκτός βεβαίως και αν διαλέξεις τίποτα σιδερόπετρες




τι εννοείς σιδερόπετρες ?

mikele
03-07-08, 10:16
γεια σου και απο μενα .......υπαρχει και πιο ευκολη λυση παρε καναδυο κομματια ζωντανο και τα υπολοιπα νεκρο βραχο τροπικο και εισαι ετοιμος.......θα σου βγει πιο οικονομικα:p:p:p

...δεν μπορεις να βαλεις μεσογειακο βραχο σε τροπικο ενυδρειο .....κρατανε διαφορετικη βιολογια και δεν ξερω κατα ποσο ειναι το ιδιο πωρωδες οσο αφορα το φιλτραρισμα που κανουν.....μη ρισκαρεις....

accnt
03-07-08, 11:16
Επειδή το thread είναι "αρχαίο", κάνε ένα άλλο και ρώτα εκεί ότι θέλεις να μάθεις ;).

Lemeshianos
08-08-08, 09:34
Ο τροπικός βράχος είναι πορώδες γι'αυτό και ευνοείτε η ανάπτυξη βακτηριδίων σε αυτό. Σε μεσογειακό θα πάρει μεγαλύτερο χρόνο να αναπτυχθούν βακτηρίδια και ο αριθμός θα είναι σημαντικά μικρότερος.

Discuslover
20-12-08, 23:25
[quote=unreg;70824]Χαιρετώ όλους τους φίλους του θαλασσινού ενυδρείου,

Παλαιότερα είχα ένα ενυδρείο γλυκού νερού και τώρα θέλω να ασχοληθώ με θαλασσινά. Έχω ρίξει αρκετό διάβασμα και θα διαβάσω και άλλο πολύ πριν ξεκινήσω!

Παρόλα αυτά έχω μια απορία σχετική με το στήσιμο ενός fish only ενυδρείο με ζωντανό βράχο. Θα μπορούσε αυτός ο βράχος να είναι και ντόπιος από τη δικιά μας θάλασσα, αν υποθέσουμε ότι πρώτα 'εγκληματιστεί' για αρκετό καιρό στο ενυδρείο μόνος του σταδιακά στις συνθήκες ενός τροπικού ενυδρείου;;; (δηλαδή σε 26-27 βαθμούς) :?

Βλέπετε ο άτιμος ο τροπικός είναι πανάκριβος...

Φιλικά
Λεωνίδας


Nα γιατι....http://www.marineaquarium.gr/forum/viewtopic.php?f=1&t=300

andreas72
21-12-08, 00:17
Βλέπετε ο άτιμος ο τροπικός είναι πανάκριβος...

ειναι ειναι δυστηχος

accnt
22-12-08, 08:57
Για να δούμε το link θα πρέπει να εγγραφούμε.... :confused:

Πολλοί το έχουν κάνει. Προσωπικά και ιδίως σε reef ενυδρεία δεν θα το συνιστούσα με τπτ. Υπάρχει και ρίσκο και για fish only αλλά λιγότερο.

Εγώ στη θέση σου θα έβρισκα βράχο πολύ πορώδες τον οποίο αφού τον νέκρωνα θα τον έβαζα με ζωντανό τροπικό για να μπολιαστεί μετά από καιρό.
Καλύτερα να έβρισκες και νεκρό τροπικό και να έκανες όπως παραπάνω...