PDA

Επιστροφή στο Forum : Yeyes. Το πρωτο μου 20lt (κοινωνικο)


Yeyes
02-11-13, 18:17
Πληροφορίες

Διαστάσεις:35*20*25
Όγκος:20λιτρα
Κατηγορία:Κοινωνικο
Φυτά:10 Vallisneria
Ψάρια / Άλλα είδη:3 danio, 2 barbs, 2 yellow barbs
Διακοσμητικά υλικά:χαλικι μπεζ, φυσικο ξυλο
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:μπλε χαρτι
Φωτισμός:1 λαμπα 11W
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες
Φιλτράρισμα:HAILEA 200 εσωτερικο
Θερμοστάτης:JAGER 50W
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-

Παράμετροι:

pH:7,0
Γενική σκληρότητα (GH):10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):25
Αλλαγές νερού:30% καθε εβδομαδα
Θερμοκρασία:26C
Άλλες πληροφορίες:Λειτουργει από 25-8-2013

Διαβαζω από αρχές καλοκαιριού. Ηθελα να ξεκινήσω με ενα 240λιτρα, αλλα δεν τα έχω καταφερει.Οποτε πηρα την απόφαση να ξεκινήσω με αυτό το 20αρι γιατι δεν άντεχα να περιμένω. Το ξέρω οτι είναι οτι χειροτερο αυτο που έχω κάνει. Τουλάχιστον πάει πολύ καλα όλο αυτον τον καιρό.Ειμαι βέβαια από πάνω του συνέχεια.

sarpijk
02-11-13, 18:32
Παρουσιαζεις ενα τελειως λαθος ενυδρειο που πιστευω οτ ουτε 20 λιτρα δεν ειναι εαν αφαιρεσεις υποστρωμα και ογκο εξοπλισμου.

Αφου ξερεις οτι εχεις κανει σφαλμα για εμενα ασκοπη η παρουσιαση αφου ολοι θα σου πουν το ιδιο... Το οτι παει καλα εννοεις οτι απλα τα ψαρια ζουνε?

delta66
02-11-13, 18:33
Να το χαιρεσαι.
Καλυτερα θα ηταν να εβαζες ενα μονομαχο για να σου φυγει η καψα μεχρι να στησεις το μεγαλο, η τουλαχιστον μονο ενα ειδος danio (που ειναι στη φωτο? δεν τα βλεπω), γιατι ειναι και λαθος ο αρθμος των ατομων και μικρο το ενυδρειο για τα ειδη που εβαλες.
Προσεχε το.
Κανε δυο φορες την εβδομαδα αλλαγη 30% και καλυτερα δωσε τα αλλα ειδη και κρατα τα danio βαζωντας αλλα δυο ιδια, και μετα τα μεταφερεις στο μεγαλο.

kgf12345
02-11-13, 18:42
αν ητανε καμια 200αρια λιτρα παραπανω θα μου αρεσε το ενυδρειο σου:p

τα νιτρικα σου δεν ειναι καλα στο 25.αυτο ειναι ενδειξη οτι ειναι πολλα τα ψαρια για τα λιτρα σου,και οτι οι αλλαγες που κανεις δεν επαρκουνε.σημαινει επισης οτι ταιζεις πολυ για τα λιτρα σου(αναγκαστικα αυτο αφου εχεις πολλα ψαρια)και το φιλτρο σου επισης δεν επαρκει.

αλλαγες θα εκανα 30% καθε 2-3 μερες.κιεγω τοσο εκανα δηλαδη σε τοσα λιτρα, μονο με ενα ψαρι.
τα υπολοιπα στα ειπανε ηδη.

ελπιζω να μπορεσεις να στησεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο συντομα γιατι μονο ετσι θα το ευχαριστηθεις κιεσυ και τα ψαρια;)

slight
02-11-13, 21:41
Το φίλτρο υποθέτω είναι αυτό (http://www.petcity.gr/product/HAILEA-RP-200-%CE%95%CE%A3%CE%A9%CE%A4%CE%95%CE%A1%CE%99%CE%9A%C E%9F-%CE%A6%CE%99%CE%9B%CE%A4%CE%A1%CE%9F-%CE%9C%CE%95-%CE%A3%CE%A6%CE%9F%CE%A5%CE%93%CE%93%CE%91%CE%A1%C E%99-22402190.html), κάνει για το υποτιθέμενο ενυδρείο και έχει και ρυθμιζόμενη ροή αλλά δεν έχει βιολογικό υλικό στη μέση το σφουγγάρι έχει τρύπα και βάζουν ενεργό άνθρακα.

Αφου λές ότι διάβασες αρκετά θα μπορούσες να ξεκινήσεις με 40-50 λίτρα και αργότερα έφτιαχνες ότι ήθελες.

nicpapa
02-11-13, 21:52
20 λιτρο και ψάρια:confused::confused:
Δυστηχως ουτε για γαριδάδικο δεν κάνει :( ... ειναι πολυ λιγα τα λιτρα και δεν θα μπορεσει ποτε να σταθεροποιηθει, μόνο για καραντίνα ενυδρειάκι κάνει.. φτιαξε ένα 50 λιτρο και πάνω ... και μετά λέμε για ψαροσυνθεση παλι..
Εγω γιατί βλέπω 3 ψαρακια?
Με τις διαστάσει που εδωσες ειναι μ 17,5 λιτρα αν αφαιρεσεις και τους 2-3 εκ. που εχεις αφησει απο επάνω , πάμε στα 15,5 λίτρα!!!!

Undertaker
02-11-13, 22:11
Διαβάζοντας στον τίτλο τις λέξεις "20lt" και "κοινωνικό", τρόμαξα λιγάκι. Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.

Nick74
03-11-13, 01:22
αν δεν αντεχες να περιμενεις υπαρχουν και screen saver aquariums...
sorry για το αγενες καλωσορισμα, αλλα με τετοια παρουσιαση τι ηθελες να σου πω? Μπραβο?

maikl
03-11-13, 11:37
Καλως ορισες κι απο μενα.;)

Μην απογοητευεσε απο τα σχολια των φιλων παραπανω ,απλα καλα θα ηταν να πεισμωσεις και να τους(μας) ξεπερασεις....Το οτι εχεις ομως το "γνωθι σ'αυτον" οσον αφορα το ενυδρειο σου και την ιχθυοφορτιση του επιβαρυνει την κατασταση:(

Stivv27
03-11-13, 16:21
Καλως ορισες και απο εμενα!Τα παν οι απο πανω ολα!Ξαναξεκινα το διαβασμα!Και αν πραγματικα καταλαβες οτι εκανες λαθος επρεπε να χαρασεις τα ψαρακια σου Χτες!
Δωσε οσο ποιο γρηγορα μπορεις τα ψαρακια σου και αφου το αρχισες αστο για ενα μικρο γαριδαδικο ή για καραντινα το ενυδρειο σου!