PDA

Επιστροφή στο Forum : 200 λίτρα σχεδών Shrimp Only ζουγκλα


magman
01-11-13, 23:12
Το ενυδρείο μου είναι κάπως έτσι:

Διαστάσεις:100Χ40Χ50
Φωτισμός: 3Χ30watt T5, 1X39watt T8
Φίλτρανση: Fluval 405
Co2 με controller στο 6,8pH απο 7,5 βρύση

Φυτά τα πάντα όλα!

Σκέφτομαι να αφήσω απο ψάρια μόνο καρδινάλιους και corydoras και να βαλω γαρίδες. Έχω μέσα Red Cherry και 2-3 amano αλλά θέλω να επεκταθώ. Μιας και σε τόσα λίτρα τα περιθώρια λάθος χειρισμού σε αλλαγές νερού κλπ ύστερα απο τόσα χρόνια που ασχολούμε θεωρώ οτι είναι μικρά, θέλω να βάλω δυσκολότερα είδη γαρίδας. Σε στύλ CRS κλπ (δεν τα ξέρω κιόλας). Τί μου προτείνετε; Και πού θα το βρώ. Ξέρω οτι θα έχω απόλειες με τους καρδινάλιους αλλά πρέπει να έχω ψάρια μέσα για να έχω νιτρικά για τα φυτά μου.

ChocolatePuma
01-11-13, 23:18
Ανέστη καλησπέρα
Ριξε μια ματιά σ αυτό, θα βοηθήσει : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28228

Το pH 6,8 είναι το ανώτατο όριο για τις red crystal
Το θέμα ειναι τι κάνεις με τις σκληρότητες. Από τιμές πως είσαι?

Επίσης πρέπει από τωρα να σκεφτείς τι θα κάνεις το καλοκαίρι με τη θερμοκρασία
Πρέπει να την έχεις οριακά στους 24C. Που σημαίνει πολύ καλή ψύξη και πολύ μεγάλη εξάτμιση

Στο που θα τις βρεις : Είτε σε πετ σοπ (φέρνει συχνα το water inn), είτε από συγχομπίστες. Να υπολογίζεις πάνω απο 3-3,5 ευρώ τη μία

Τέλος (προσωπική άποψη) - δεν νομίζω πως αξίζει να βάλεις ένα τόσο ωραίο είδος παρέα με ψάρια ;)

Καλή συνέχεια σε ότι επιλέξεις :D

magman
01-11-13, 23:27
ΑΥτό διάβαζα τώρα :)

Οκ, για την θερμοκρασία δεν ανχώνομαι μπάινει το κρύο σιγά σιγά. Και CRS αντε πες δεν βάζω. Τι μου πορτείνεις λιγότερο απαιτητικό; Και να βρίσεκεται σε μαγαζί Αθήνα;

ChocolatePuma
01-11-13, 23:29
ΑΥτό διάβαζα τώρα :)

Οκ, για την θερμοκρασία δεν ανχώνομαι μπάινει το κρύο σιγά σιγά. Και CRS αντε πες δεν βάζω. Τι μου πορτείνεις λιγότερο απαιτητικό; Και να βρίσεκεται σε μαγαζί Αθήνα;

Για το καλοκαίρι ρε συ εννοω να προσέχεις τη θερμοκρασία, όχι τωρα! :D

Δες αυτές... Snow ball shrimp
Και περίμενε τους "γαριδάδες"...για άλλες προτάσεις

Χρηστος Ζ.
01-11-13, 23:42
βαλε και καμμια φωτο του ενυδρειου σου να το παρουμε λιγο ματι.

ChocolatePuma
01-11-13, 23:43
βαλε και καμμια φωτο του ενυδρειου σου να το παρουμε λιγο ματι.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73436 ;)
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=795643&postcount=39

StefanosS
01-11-13, 23:43
Το καλοκαιρι θα εχεις μεγααααααααλο προβλημα με τις CRS αν δεν βρεις τροπο να κρατας την θερμοκρασια εκει που πρεπει.Στο θεμα σου τωρα και εγω εχω τον κυβο της anubias (214 λιτρα βγαινει αν δεν κανω λαθος) και εχω μεσα τιγκα φυτα ξυλα ριζες γαριδες red cherry (για τωρα) helena και απο ψαρακια 3 borneo sucker.Aν ειναι θα το ανεβασω αυριο μια φωτο να εχεις μια ιδεα πως θα ειναι :)

magman
01-11-13, 23:54
Ολα οκ ως τωρα, τις CRS τις εχω απορριψεια αλλα ΤΙ αλλες να βαλω;

StefanosS
01-11-13, 23:58
Blue pearl,snow ball,yellow.Επιλογες υπαρχουν και αρκετες μαλιστα αρκει να ψαχτεις.Το θεμα ειναι Ελλαδα θα βρεις? Και αν θα βρεις σε τι τιμη τι ποιοτητα και θα εχουν και ποσοτητα αρκετη για ενα κοπαδακι για να ξεκινησεις? Αυτα ειναι τα λουκια...

nazgul
02-11-13, 00:01
Ολες αυτες, ομως, ανηκουν στην οικογενεια Neocaridina, οπως και οι red cherries. Οι οποιες υβριδιζουν μεταξυ τους.

StefanosS
02-11-13, 00:02
Του ειπα τι μπορει να βαλει....οχι να τις βαλει ολες μαζι φυσικα....


http://www.shrimpnow.com/ <------Καψου ελευθερα mag :P

nazgul
02-11-13, 00:04
Αν μπορεσει να βγαλει τις red cherries, βεβαια. Επιχειρημα σχεδον ακατορθωτο αν δεν αδειασει ολο το ενυδρειο ακομα και απο χαλικι :D

Κατα τα αλλα, οντως υπαρχουν αρκετες επιλογες σε αυτη την οικογενεια, αλλα δυστυχως πρεπει να μπει ενα ειδος μονο.

StefanosS
02-11-13, 00:08
Και αυτο λυνεται :P

1)Αδειαζουμε το ενυδρειο απο φυτα
2)Βγαζουμε οσες περισσοτερες γαριδες μπορουμε και της βαζουμε σε αλλο ενυδρειο
3)Ξαναφυτευουμε το ενυδρειο
4)Κανουμε δωρο στον εαυτο μας ενα κοπαδακι πανεμορφα και πανεξυπνα dwarf puffer
5)Κανουμε λιγο υπομονη.Σε μια δυο εβδομαδες το πολυ δεν θα υπαρχει ουτε δειγμα απο γαριδα στο ενυδρειο :P

nazgul
02-11-13, 00:22
Καλα, ολα σχετικα ειναι με τα dwarf puffers. Μπορει να μην τις δοκιμασουν αν τα μπουκωνεις με bloodworms ολη τη μερα και μετα να μην ξερεις τι να τις κανεις :D

StefanosS
02-11-13, 00:24
Ισχυει!!!! :D Οι δικοι μου οι μπαγασες παντος την κανανε την λαμογια τους και με ενηλικες μαλιστα που δεν περιμενα να τις πειραξουν :smt077

magman
02-11-13, 07:09
Μα δεν θελω να τις βγαλω :D Θελω καποιο ειδος που δεν υβριδιζει με αυτες!

ChocolatePuma
02-11-13, 08:16
Μα δεν θελω να τις βγαλω :D Θελω καποιο ειδος που δεν υβριδιζει με αυτες!

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29110
Διαλέχτεεεεεε :D

magman
02-11-13, 15:26
ΑΡΧΗΓΟΣ!!!! Βοηθησε με ομως σε κατι.... γιατι σε γνωστο μαγαζι νε tiger shrimps μου ειπαν οτι υβριδιζουν με ρεν τσερυ και γω εδω βλεπω αλλα;;;

ChocolatePuma
02-11-13, 16:31
ΑΡΧΗΓΟΣ!!!! Βοηθησε με ομως σε κατι.... γιατι σε γνωστο μαγαζι νε tiger shrimps μου ειπαν οτι υβριδιζουν με ρεν τσερυ και γω εδω βλεπω αλλα;;;

Μαθε το ακριβες όνομα, γιατι μπορεί να γραφουν tiger αλλα να εννοουν αλλο ;)

Αν ειναι caridina cantonesis, τότε η απαντηση ειναι οτι δεν υβριδίζουν

nazgul
02-11-13, 18:23
Ποσο της ειχαν τις tiger, για να σου πω αν ηταν οντως tiger?

Επισης, να ξερεις οτι τις tiger απο τους 23 βαθμους και πανω, τις χαιρετας. Δυσκολες γαριδες για τη χωρα μας.

magman
02-11-13, 19:44
2 ευρω τις ειχε

nazgul
02-11-13, 19:54
Μπα.... neocaridina ειναι σαν τις red cherries, οχι tiger.

nicpapa
02-11-13, 22:07
Μπορεις να βάλεις τις πρασινες, αμάνο και τις red cherry ή crs και red cherry αν το επιτρέπουν οι παραμετροι σου...
Στις crs το ph σου ειναι μια χαρα λιγο χαμηλωμα θέλει, στο 6,6-6,4 , το θέμα ειναι η kh και gh σου, πρεπει να εχει 0-1 kh, και 5-6 gh. Και να εισαι προετοιμασμένος για το καλοκαίρι, θερμοκρασια οχι πάνω απο 24 !!! ;)
Παλι μπορεις να πάς σε συνδυασμο με tiger αλλά και παλι θα ακολουθησεις τις παραμετρους των tiger, προσοχη στην θερμοκρασία.. :D

kifinas
03-11-13, 03:01
Για να κρατήσεις σοβαρά γαρίδες πρεπει να μην υπάρχει κανένα είδος ψαριού στο ενυδρείο σου.

Έτσι και θα δεις γόνο γαρίδας αλλα και να πολλαπλασιάζονται.

Τωρα ναι ειναι η απάντηση ταιριάζουν με κάποια είδη ψαριών αλλα και πάλι λέω οτι θα φαγωθουν τα 9/10 του γόνου της γαρίδας.

Όσο για το θέμα του υβρίδισμου διαφωνώ καθώς νέα είδη έχουν ξεκινήσει απο υβρίδισμο τα οποία ειναι καταπληκτικά είδη και έχουν ξεκινήσει να πωλούνται σε εξωφρενικές τιμές.

Εκτός απο το γένος neocaridina οι άλλες κατηγορίες χρειάζονται μεγαλύτερη προσοχή.
Να αναφέρω οτι έχασα πάνω απο 300 crs το καλοκαίρι απο κόλλημα του ψυκτικόυ 1 ημέρα πριν φτάσω σπιτι, έφτασε το ενυδρείο για κάποιες ώρες στους 31 βαθμούς και έχασα τον μισό πληθυσμό.
Προφανώς όχι μόνο απο την θερμοκρασία αλλα και απο τον θάνατο της βιολογίας του ενυδρειου μου.
Δεν συζητάμε ανεμιστήρες σε αυτά τα είδη γιατι το νερό εξατμίζεται εύκολα και τροποπουνται οι παράμετροι του νερου.

Σε αυτά τα είδη ας τα πούμε είδη όχι για αρχάριους θα χρειαστείς τεστ για kh-gh και tds meter.

Επισης θα χρειαστείς ειδικά gh buffers ωστε να μπαίνουν συγκεκριμένα στοιχεία (macro-micro elements) στο νερό και όχι κάθε μέρα διαφορετικά.

Θα χρειαστείς νερό ΑΟ εχει μια διαδικασία.

Εάν όντως σε ενδιαφέρει το αντικείμενο το οποίο θεωρώ οτι τα επόμενα χρόνια θα ειναι απο τα πιο ενδιαφέροντα στον χώρο του γλυκού νερου (άποψη μου), ειμαι στην διάθεση σου να σε βοηθήσω σε οτι χρειαστείς.

magman
03-11-13, 09:04
Πολυ ενδιαφεροντα ολλα αυτα αλλα αποτρεπτικα. Δεν ειμαι στη φαση που θα μπορουσα εστω να συντηρησω κατι τοσο εβαισθητο. Ισως στο μελλον. Θα ψαξω για πιο σκληροτραχηλες γαριδες....

ChocolatePuma
03-11-13, 10:41
Πολυ ενδιαφεροντα ολλα αυτα αλλα αποτρεπτικα. Δεν ειμαι στη φαση που θα μπορουσα εστω να συντηρησω κατι τοσο εβαισθητο. Ισως στο μελλον. Θα ψαξω για πιο σκληροτραχηλες γαριδες....

Ανεστη καλημέρα!
Κάνε ένα 200λιτρο με red cherry να βλέπεις στον βυθό ένα κόκκινο χαλί...και να μην σ απασχολουν πολλα...πολλα...
Ουτε θερμοκρασίες ουτε τπτ. Τα βασικά αν τηρείς, μια χαρά πολλαπλασιάζονται

magman
03-11-13, 13:38
Ηθελα αλλο ενα ειδος... αλλα η ιδεα ειναι πολυ δελεαστικη :D
-------------------------
Οι πρώτες εξη Green Shrimps ειναι στο νερο μεσα στη σακούλα τους :)

ChocolatePuma
03-11-13, 14:47
Ηθελα αλλο ενα ειδος... αλλα η ιδεα ειναι πολυ δελεαστικη :D
-------------------------
Οι πρώτες εξη Green Shrimps ειναι στο νερο μεσα στη σακούλα τους :)

Καλώς τις δέχτηκες!!!!
Ειδος & τιμή?

magman
03-11-13, 16:18
Εεεεε.... green shrimps.... εχουν πολλα ειδη;; Πηρα τις 6 γαριδες 10 ευρω τιμη φιλικη ναουμε:p


@kifinas
Αν εχω μονο γαριδες στα 200 λιτρα φουλ φυτεμενο χωρις ψαρια νιτρικα απο που θα εχω;

paul.asty
03-11-13, 16:55
Υπαρχουν green shrimp
και neocaridina και caridina

magman
03-11-13, 18:02
Μου ειπε οτι δεν υβριδιζουν αρα ειναι caridina. Πως τις ξεχωριζεις με το ματι;

korasidikos
03-11-13, 19:00
Ανεστη αυτη πηρες μαλλον https://www.google.gr/search?q=Caridina+Babaulti&safe=active&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=zYB2UsWLM8LOtQas44HwCg&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1421&bih=801

Alex_Salonica
05-11-13, 12:57
Μου ειπε οτι δεν υβριδιζουν αρα ειναι caridina. Πως τις ξεχωριζεις με το ματι;

Αν σου το είπε πετσοπάς επέτρεψε με να έχω τις αμφιβολίες μου. Αφού τις έχεις αγοράσει ήδη βγάλε μια καλή φωτογραφία ώστε να γίνει αναγνώριση όσο είναι ακόμα νωρίς πριν ζευγαρώσουν.
Γενικά αποφεύγουμε τη συμβίωση neocaridina με caridina γιατί οι πρώτες υπερισχύουν και δεν έχουμε τις αναπαραγωγές που επιθυμούμε στις caridina. Σε 200 λίτρα βέβαια έχουμε μεγαλύτερες ανοχές αλλά θέλει παρακολούθηση ο πληθυσμός των neocaridina.

magman
10-11-13, 21:56
Απο τοτε εχω δει μονο μια green και αυτο για λιγο. Ποιος ξερει τι εγινε....

ChocolatePuma
10-11-13, 23:39
Απο τοτε εχω δει μονο μια green και αυτο για λιγο. Ποιος ξερει τι εγινε....

Ούτε όταν ταίζεις δεν τις βλέπεις????

magman
11-11-13, 06:38
Οχι, αφαντες!

kifinas
12-11-13, 20:10
Εεεεε.... green shrimps.... εχουν πολλα ειδη;; Πηρα τις 6 γαριδες 10 ευρω τιμη φιλικη ναουμε:p


@kifinas
Αν εχω μονο γαριδες στα 200 λιτρα φουλ φυτεμενο χωρις ψαρια νιτρικα απο που θα εχω;

Εγώ έχω 700 λίτρα και τα νιτρικα δεν πέφτουν κάτω απο 3ppm.

Εάν θέλεις όμως προσθέτεις κιόλας.
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17216

korasidikos
12-11-13, 22:49
Ανεστη ριχνε τη τροφη τους σε συγκεκριμενο σημειο και θα σκασουν μυτη να φανε!!:D

magman
17-11-13, 18:04
Ειναι λιγο κιτρινη η συγκεκριμενη η ειναι η ιδεα μου;

paul.asty
17-11-13, 18:46
red cherry ειναι μην φοβασε
απλως εχει βγαλει σελα
η οποια σε λιγο καιρο θα γινουν αυγα
και τα κατεβασει κατω απο την κοιλια της

magman
17-11-13, 18:56
Οκ... παντως οι πρασινες.... εγιναν καπνος....

ChocolatePuma
17-11-13, 21:27
Οκ... παντως οι πρασινες.... εγιναν καπνος....

Μου έχει τυχει με μπλε γαριδες, μετά από λίγο καιρό να αλλάξουν σε τελείως γκρι
Αλλά εκεί το περιμένα

Για τις πράσινες δεν ξέρω αν γίνεται κάτι τέτοιο
Γκρι γαριδες βλέπεις?

nicpapa
17-11-13, 22:03
Στις πρασινες αν δεν τις αρεσουν οι παραμετροι αλλαζουν χρωμα προς το καφέ....
Τι παραμέτρους εχεις?

magman
17-11-13, 23:41
Ph 6.8 26 βαθμους θερμοκρασια. Σκληροτητες εχω καιρο να μετρησω αλλα μπορω να το κανω αυριο.
-------------------------
Δεν βλεπω γρι γαριδες αλλα ειναι μερικες διαφανες εντελως με κοκκινες γραμμες στο σωμα τους καθετες σαν φλεβες.
-------------------------
Οι μπλε πως εγιναν γκρι;:eek:

ChocolatePuma
17-11-13, 23:43
Οι μπλε πως εγιναν γκρι;:eek:

Χε χε...όχι απ το κακό τους!:D
Ειχα διαβασει (αφού τις πήρα) πως το χρώμα στις συγκεκριμένες μπλε, το πετυχαινουν οι εκτροφείς μέσω της διατροφής τους

Ε έπαψε η συγκεκριμενη διατροφή...πάει και το χρώμα ;)

magman
17-11-13, 23:47
Επιμενω παντως οτι θελω να βαλω πιο "ψαγμενες" γαριδες αλλα ευκολες. Αμα δειτε σε κανενα πετ σοπ τιποτσ ενημερωστε με να ξερω. Ηδη σκεφτομαι να βγαλω και τους καρδιναλιους.

korasidikos
17-11-13, 23:48
Ανεστη ριξε την θερμοκρασια στους 24 βαθμους!θα δωσει εναυσμα στις γαριδες για πολλα παιχνιδια!!!!!

magman
17-11-13, 23:53
Τι εννοεις παιχνιδια;

magman
17-11-13, 23:55
Και μια φωτο πιυ εβγαλα σημερα

korasidikos
18-11-13, 00:02
αναπαραγωγης αισθανοντε αλλαγη εποχης με τη θερμοκρασια!

magman
18-11-13, 18:48
Σουπερ, συμφερει κιολας η χαμηλη θερμοκρασια :D

magman
24-11-13, 22:05
Ενα τελευταιο στιγμιοτυπο

magman
03-12-13, 21:24
Η green shrimp μου :p

lingistis
03-12-13, 22:52
Για να κρατήσεις σοβαρά γαρίδες πρεπει να μην υπάρχει κανένα είδος ψαριού στο ενυδρείο σου.

Έτσι και θα δεις γόνο γαρίδας αλλα και να πολλαπλασιάζονται.

Τωρα ναι ειναι η απάντηση ταιριάζουν με κάποια είδη ψαριών αλλα και πάλι λέω οτι θα φαγωθουν τα 9/10 του γόνου της γαρίδας.

Μην αμελείς το πάραπάνω... με τα ψάρια που υπάρχουν μέσα στο ενυδρείο σου γενικά θα κρύβονται οι γαρίδες.

magman
03-12-13, 23:24
Αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο εχω μονο καρδιναλιους 18 τον αριθμο και κορυντορας. Προς ωρας δεν τα βγαζω ολα τα ψαρια, θα δω αργοτερα.

magman
08-12-13, 23:06
Εχουν φυγει τα τρια απο τα τεσσερα κορυ και μολις ξετρυπωσω το τελευταιο θα φυγει και αυτο. Μπηκε ημιενεργο υποστρωμα πανω απο το βυθο μαρκας fluval.

kifinas
08-12-13, 23:32
Υπαρχει σκονη Kno3 ανεβαζεις τα νιτρικα.

Μπορω να σου δωσω λιγο να δοκιμασεις.

magman
08-12-13, 23:48
Να εισαι καλα, οταν ερθει η ωρα θα σου πω, ακομη εχω ψαρια μεσα.

kifinas
09-12-13, 00:43
Υπαρχουν green shrimp
και neocaridina και caridina

ας ξεμπερδέψουμε λίγο το θέμα.

η γαρίδες που εχείς μαλλον είναι αυτές Caridina babaulti μην μπερδεύσε στην λέξη Caridina γιατί το είδος είναι neocaridina σαν τις red Cherry.

Ύστερα απο πολύ ψαξίμο οι κορυφαίοι Breeders απο taiwan το ταξινομούν το είδος στην neocaridina denticulata κοινώς σαν τις red cherrys.

exelix
09-12-13, 02:31
Ας περιμένουμε μέχρι να μιλήσουν οι βιολόγοι. Οι ονομασίες που δίνουν οι εκτροφείς δε σημαίνουν και πολλά.

Πάντως πλέον οι red cherries έχουν αλλάξει επίσημο όνομα και αναγνωρίζονται ως Neocaridina davidi.

magman
09-12-13, 22:39
Στην περιπτωση μου τι λετε θα προκυψει;

kifinas
09-12-13, 22:51
Οι γαριδες που ανοίκουν στο είδος neocaridina ειναι πιο εύκολο να κρατηθούν από έναν μεσο ακουαριστα.

Σε περιπτωση που ειναι caridina τοτε είναι λιγο πιο χλωμα τα πραγματα, γιατι θελουν ειδικες παραμετρους με μηδενικο kh και νιτρικα καθως και συγκεκριμενο gh κτλ.

Αλλα μην σκας γιατι οπως ειπαμε το ειδος που αγορασες ειναι κατα πασα πιθανοτητα neocaridina οποτε ειναι πολυ πιο ελλαστικες στις παραμετρους.

Το πολυ πολυ να χασουν το χρωμα τους και απο πρασινες να γινουν διαφανες :smt038 αλλα θα ζησουν.

magman
09-12-13, 23:27
Μπορει να μην εχω χαμηλο kh αλλα φιλαρακι μολις περασε μια καταπρασινη με το σαμαρακι της στην πλατη :D
Οι υβριδισμοι με φωβιζουν...

magman
17-12-13, 23:46
Ενημερωση...

bloskas
18-12-13, 00:45
τωρα το ειδα.. εχεις το ιδιο ενυδρειο σε 2 θεματα?!! :smt031

magman
18-12-13, 07:23
Ναι :cool:

nospanos
19-01-14, 04:38
Super το ενυδρείο σου φίλε Ανέστη! :D :D