PDA

Επιστροφή στο Forum : Θαλασσινη αμμος vs σιλικονη ενυδρειου. Απαντηση απο Χημικο.


michael151
22-10-13, 18:47
Παιδες δεν αντεξα και ως συνηθως το εψαξα πολυ και μιας και οι γνωμες διιστανται, ειπα να ρωτησω τους ειδικους!
Εκανα λοιπον το ερωτημα σε γνωστο Ελληνικο forum Χημειας και ιδου η απαντηση:

"Είναι αλήθεια ότι η άμμος, το γυαλί και οι σιλικόνες έχουν ως βάση το πυρίτιο, στην άμμο ως διοξέιδιο του πυριτίου και στο γυαλί επίσης (το οποίο παρασκευάζεται εν μέρει από πυριτική άμμο) και στις σιλικόνες σε πολυμερή μορφή. Οι ενώσεις αυτές είναι ιδιαίτερα αδρανείς και ειδικά το γυαλί δεν θα εμφανίσει πιστευώ διάβρωση από το νερό ή την άμμο του ενυδρείου. Το ίδιο ισχύει και για τις σιλικόνες, οι οποίες όμως μπορεί να προσβληθούν μικροβιακά ή μυκητιακά και χρειάζονται περιοδικά αντικατάσταση. Επίσης πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο σε γυάλινα ενυδρεία και να είναι της κατάλληλης ποιότητας. 'Ενα ενδιαφέρον άρθρο είναι το εξής:
http://www.aquarium-pond-answers.com/2007/03/aquarium-silicone.html

Αυτα κατόπιν μια ελάχιστης έρευνας και βάση "χημικής διαίσθησης", χωρίς να είναι 100% εξακριβωμένα. Εχετε κατα νού ότι η φυσική άμμος δεν είναι καθαρό διοξέιδιο του πυριτίου και έχει άλλες ενώσεις και μικοοργανισμούς. Να προτιμάτε πάντα ειδική άμμο για αυτή τη χρήση μετά από κατάλληλη επεξεργασία. Υπάρχουν πάρα πολλες σελίδες στο Διαδίκτυο για τα ενυδρεία και θα βρείτε πολλή εμπεριστατωμένη πληροφορία εκεί, κατά προτίμηση σε αγγλόφωνα."

Aν και παντα κατα τη γνωμη μου πιστευα πως η σιλικονη δεν επηρεαζοταν απο την αμμο, μια δευτερη γνωμη και μαλιστα απο ενα ειδικο, νομιζω πως χρειαζοταν!
Τωρα ο καθε ενας απο εμας, ας κρινει και ας κανει τα αναλογα!

kapngage
22-10-13, 19:02
:smt023 Μπραβω σου για την αναζητηση σε τετοια θεματα !:smt023 :smt023

michael151
22-10-13, 19:22
Να σαι καλα kapngage! Ολοι πρεπει να το ψαχνουμε πολυ!

Bill-Samos
23-10-13, 00:30
Φιλε μου μολις διαβασα τον τιτλο παγωσα..Μολις χτες κουβαλησα τρια σακια αμμο και την επλενα με τις ωρες..

michael151
23-10-13, 10:46
Χαχα ευχομαι να μη σε ταραξα, αλλα αντιθετα να εδωσα θετικες ελπιδες για το αφοβο στησιμο εκατονταδων ενυδρειων!
Παντως αν δεν μαζεψες αμμο απο "βρωμικο" σημειο, δε νομιζω να χρειαζοταν εξονυχιστικο πλυσιμο..

nikolaosbouk
27-10-13, 22:40
Φιλε μου μολις διαβασα τον τιτλο παγωσα..Μολις χτες κουβαλησα τρια σακια αμμο και την επλενα με τις ωρες..

Μπιλ την εκατσες:D:D