PDA

Επιστροφή στο Forum : θησαυρος.


ikaria_jim
03-10-13, 12:07
μια μικρη ιστορια πριν μπω στο θεμα..πολλα χρονια πισω ειχα ενα θειο,που ειχε ενα μεγαλο ενυδρειο.τετραγωνο ψηλο...μου ειχε κανει πολυ εντυπωση τοτε σαν παιδι....πριν λιγα χρονια εφυγε απο την ζωη.και σκευτηκα να το παρω....αλλα τελικα το ειχε σπασει.με τα πολλα...πριν λιγεσ μερες βρηκα τυχαια 2 μεγαλες κουτες με πολλα πραγματα που αγωραζουμε σημερα..
λοιπον..
1.εχει καποια τεστ της σερα...αλλα δεν μπορω να βρω ημερομηνια.λογικα θα εχεουν ληξη.η οχι.?
2.υπαρχει ενα φιλτρο eheim 2211 αλλα δεν μπορω να βρω το λαστιχο που κλεινει το καπακι...υπαρχει καπου?μπορω να το βρω στην αγωρα?
3.εχει μεσα καποια πραγματα οπως ammonia remover αλλατι ενυδρειακο.και αλλα,αυτα κανουν τιποτα η μπα.....να σημειώσω οτι δεν μπορω να βρω ημερομηνιες.ειτε εχουν χαθει τα χαρτακια ειτε δεν υπαρχουν.

mixalhs89
03-10-13, 12:21
μια μικρη ιστορια πριν μπω στο θεμα..πολλα χρονια πισω ειχα ενα θειο,που ειχε ενα μεγαλο ενυδρειο.τετραγωνο ψηλο...μου ειχε κανει πολυ εντυπωση τοτε σαν παιδι....πριν λιγα χρονια εφυγε απο την ζωη.και σκευτηκα να το παρω....αλλα τελικα το ειχε σπασει.με τα πολλα...πριν λιγεσ μερες βρηκα τυχαια 2 μεγαλες κουτες με πολλα πραγματα που αγωραζουμε σημερα..
λοιπον..
1.εχει καποια τεστ της σερα...αλλα δεν μπορω να βρω ημερομηνια.λογικα θα εχεουν ληξη.η οχι.?
2.υπαρχει ενα φιλτρο eheim 2211 αλλα δεν μπορω να βρω το λαστιχο που κλεινει το καπακι...υπαρχει καπου?μπορω να το βρω στην αγωρα?
3.εχει μεσα καποια πραγματα οπως ammonia remover αλλατι ενυδρειακο.και αλλα,αυτα κανουν τιποτα η μπα.....να σημειώσω οτι δεν μπορω να βρω ημερομηνιες.ειτε εχουν χαθει τα χαρτακια ειτε δεν υπαρχουν.

Κοίταξε μήπως έχουν πάνω τους το LOT είναι ο αριθμός παραγωγής και λογικά σε όλα φαντάζομαι θα είναι παρόμοιως τα 4 τελευταια ψηφία θα είναι ο μήνας και το έτος παραγωγής(λογικά).

delta66
03-10-13, 12:37
Βρες τη φλατζα του φιλτρου (ζητα και θα σου φερει καποιο μαγαζι), παρε και λαστιχα καινουρια και τα αλλα πετα τα.

ikaria_jim
03-10-13, 12:48
Βρες τη φλατζα του φιλτρου (ζητα και θα σου φερει καποιο μαγαζι), παρε και λαστιχα καινουρια και τα αλλα πετα τα.
καλα.λαστιχα εχω...αλλα γιατι να μην βαλω αυτα ποθ εχει..με ενα καλο καθαρισμα ειναι κοπμλε...

delta66
03-10-13, 12:49
Δεν εχουν γινει κοκκαλο?

ikaria_jim
03-10-13, 12:53
Κοίταξε μήπως έχουν πάνω τους το LOT είναι ο αριθμός παραγωγής και λογικά σε όλα φαντάζομαι θα είναι παρόμοιως τα 4 τελευταια ψηφία θα είναι ο μήνας και το έτος παραγωγής(λογικά).
δεν εχουν και μου κανει αντιπωση...οσα εχουν χαρτι επανω δεν εχουν τιποτα.κατι νουμερα ασχετα..λογικα κωδικοι..αλλα τιποτα που να μιαζει με ημερομηνια...δεν νομιζω ομως να ειναι καλα...μπορει και να ειναι πιο μεγαλα απο εμενα....χεχε...
-------------------------
Δεν εχουν γινει κοκκαλο?
οχι....ειναι μια χαρα...αν και διχνουν παρα πολυ παλια...αλλα τα ειχε πολυ καλα φταγμενα...το τι εχω βρει....δεν υπαρχει....και ειναι ολα μια χαρα..

delta66
03-10-13, 13:01
ΟΚ για τα λαστιχα.
Τα τεστ μη τα ψαχνεις. Τα πιο πολλα εχουν διαρκεια ενα χρονο μετα το ανοιγμα τους, καποια 2-4 χρονια απο την ημερομηνια εμφιαλωσης.
Ειπες οτι εχει πεθανει εδω κα χρονια, βαλε και ποσο καιρο τα ειχε, οποτε ...

Το αλατι τωρα κανε οτι νομιζεις,
Και καινουριο "τσαμπα" ειναι το χοντρο φυσικο.

ammonia remover ΟΚ.Αν εχεις prime για αντιχλωριο ειναι το ιδιο.

ikaria_jim
03-10-13, 13:16
ΟΚ για τα λαστιχα.
Τα τεστ μη τα ψαχνεις. Τα πιο πολλα εχουν διαρκεια ενα χρονο μετα το ανοιγμα τους, καποια 2-4 χρονια απο την ημερομηνια εμφιαλωσης.
Ειπες οτι εχει πεθανει εδω κα χρονια, βαλε και ποσο καιρο τα ειχε, οποτε ...

Το αλατι τωρα κανε οτι νομιζεις,
Και καινουριο "τσαμπα" ειναι το χοντρο φυσικο.

ammonia remover ΟΚ.Αν εχεις prime για αντιχλωριο ειναι το ιδιο.
θα τα βγαλω ολα ενα ενα να τα δω και να σας πω ακριβως τι εχει....αλλα με αυτα που εχω δει μεχρι τωρα μπορω να φτιαξω 2 ενυδρεια για πλακα....πολυ μεγαλο δωρο...αν το ηξερα οτι τα ειχε,θα ειχα γλιτωσει παρα πολλα λευτα...