PDA

Επιστροφή στο Forum : Πήγα για Μαλί και έφυγα……..


makris.a
25-09-13, 19:24
Πήγα για να πάρω άμμο θέλοντας να στήσω ένα ενυδρείο για ραμιρεζι
Και τι το ήθελα ο τρελός έριξα μια ματιά και στα ενυδρεία χάζεψα για λίγο τις μεγάλες μου αγάπες (discus) που δεν μπορώ να τις έχω(πρέπει να αλλάξω σπίτι) κάνω μια βόλτα και από τα φυτακια και αφήνω τελευταίες τις γαρίδες ! τι το ήθελα ο τρελός και πέρασα από αυτές! Είδα που λέτε εκείνες τις μπλε γαριδουλες, είδα τις κόκκινες, είδα και τις αμανο ωχχχχχχ είδα και την ζημιά…… κάτι ολόμαυρες να μου κλείνουν το μάτι! Να με φλερτάρουν αγρίως ,το έπαιξα στην αρχή λίγο δύσκολος (έχετε γνώση του τραβάτε και εγώ θα βάλω τα κλάματα!) και για μαντέψτε τι έγινε στην συνέχεια………
Να δω θα πάει το μυαλό σας?
Έφυγα με 6 από αυτές !το περιμένατε?
Οπότε το κακό είναι ότι θα τις βάλω πρόχειρα σε ένα ενυδρείο στρωμένο έτοιμο παρέα με Borneo sucker και αμανο και όταν σταθεροποιηθεί με το καλό αυτό που ετοίμαζα για τις πορτοκαλί! Τελικά θα μπουν μαύρες! Καταλαβαίνεται λοιπόν τον πόνο μου!

paul.asty
25-09-13, 19:37
Σε καταλαβαινω απολυτα
τα εχω περασει και εγω αυτα :)

Αν μπορεις στειλε μου σε πμ απο που τις πηρες
γιατι το βλεπω να περναω μια βολτα :D

exelix
25-09-13, 19:57
Μεγειά τις γαριδούλες!

Και για άλλη μια φορά τι είναι αυτό το πράγμα με τα πμ; Δηλαδή άμα το μάθει κι άλλος τι; Ιδιωτικό είναι το φόρουμ;

nazgul
25-09-13, 19:59
Θυμασαι να μην επιτρεπεται να γραφουμε μαγαζια, γιατι δε θυμαμαι? :rolleyes:

paul.asty
25-09-13, 20:26
Δεν ειναι σιγουρος αν επιτρεπεται
αλλα αν ειναι ετσι
πες μας εδω
για να μαθουμε ολοι
γιατι το βλεπω να τρεχουμε για να τις προλαβουμε :D

nazgul
25-09-13, 20:31
Και βεβαια επιτρεπεται βρε παιδια...

Nick74
25-09-13, 21:01
αντε βρε πες ποιο μαγαζι εχει τετοια ποικιλια (για να πασχει πο ελειψη γαριδων σε λιγες μερες :D )

makris.a
25-09-13, 21:04
Κράτησα επιφύλαξη σκόπιμα ! επειδή αναφέρθηκα δυο φορές σήμερα !
Ως μαγαζί έχει δηλώσει σε μένα ότι θέλει να γραφτή και στο φόρουμ.
Τον έχω παροτρύνει αρκετά θα έλεγα! Δεν το έχει κάνει ακόμα! εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να το γράψω και τρίτη φορά! Λ. KΛEIΣΘENOYΣ 271 zoo planet
Και αναγράφω στην αρχή ότι πήγα να πάρω άμμο! Και ότι έστηνα γαριδαδικο για πορτοκαλί γαρίδες που έγιναν μαύρες !

Commando
25-09-13, 22:01
πες ομως και την τιμη τους γιατι μπορει να ειναι μαυρες αλλα η τιμη χτυπαει κοκκινο 8,80ευρω η μια!τουλαχιστον ξερουμε αν ειναι δυσκολες γαριδες και αν αναπαραγομται σε γλυκο νερο???

ChocolatePuma
25-09-13, 22:02
Με το καλό...η προσαρμογή!! :D

Είδος?

nicpapa
25-09-13, 22:16
Λογικά πρέπει να έχουν φέρει τις
Neocaridina heteropoda var black η μπορεί και
τις Caridina cantonensis sp. "Black Tiger".
Δεν γνωρίζω κάποια άλλη:smt102...
Η πρώτη είναι σαν τις red cherry, η δεύτερη θέλει ειδικές παραμέτρους και θερμοκρασία έως 23c ..

ChocolatePuma
25-09-13, 22:22
Λογικά πρέπει να έχουν φέρει τις
Neocaridina heteropoda var black η μπορεί και
τις Caridina cantonensis sp. "Black Tiger".
Δεν γνωρίζω κάποια άλλη:smt102...
Η πρώτη είναι σαν τις red cherry, η δεύτερη θέλει ειδικές παραμέτρους και θερμοκρασία έως 23c ..

Έχουν απ τη φύση τους αυτό το χρώμα...ή είναι βαμμένες?
(Το ρωτάω γιατί στο παρελθόν..κάτι blue...ξέβαφαν)

lingistis
25-09-13, 22:28
Λογικά πρέπει να έχουν φέρει τις
Neocaridina heteropoda var black

Αυτές πρέπει να είναι... παραλαγή των red cherry ως προς το χρώμα... έφεραν και στη Φλώρινα και τις έχουν στα 7 ευρώ.

nicpapa
25-09-13, 22:30
Έχουν απ τη φύση τους αυτό το χρώμα...ή είναι βαμμένες?
(Το ρωτάω γιατί στο παρελθόν..κάτι blue...ξέβαφαν)

οχι δεν ειναι βαμένες . μετά τις red cherry εχουνε βγει πολλές , απο διασταυρωσεις... :D

- Wild

. - Cherry Red

. - Red Sakura

. - Red Fire Sakura

. - Yellow

. - Fire neon

. - Orange Sakura

. - Rilli

. - Blue Rilli

. - Orange Rilli

. - Blue Jelly

. - Deep Blue

. - Green Czech Republic

. - Chocolate

. - Black Sakura

makris.a
25-09-13, 22:32
Φίλε commando κανένας δεν υποχρέωσε να πάρεις τίποτα! ρώτησες με π.μ. και σου απάντησα ! σε δυο χρόνια θα πέσουν αρκετά οι τιμές σε μαύρες πράσινες και ότι θες χρώμα !θα έχουν βγει οι πουα! ναι έχω δει και εγώ τιμές που έχω αναρωτηθεί αν είναι τυπογραφικό λάθος !και δεν αναφέρομαι μόνο στα ελληνικά μαγαζιά! http://www.rendo-shrimp.de/epages/62701010.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/62701010/Products/%221RS%20057[4]%22 (http://www.rendo-shrimp.de/epages/62701010.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/62701010/Products/%221RS%20057%5b4%5d%22) 199 ευρω? και για κάποιο ελληνικό μαγαζί κάποιο ψάρι πάνω από χίλια ευρώ!!!!!!
Chocolate(μαύρη! Γάλακτος, λευκή?) ευχαριστώ σχεδόν γείτονα για την ευχή! Και αν καταφέρω και έχω αναπαραγωγή! Θεού θέλοντας θα σε βοηθήσω να φτιάξεις το γαριδαδικο που έχεις απωθημένο!(έτσι γράφεις θαρρώ στο προφίλ)


Neocaridina davidi var black

ChocolatePuma
25-09-13, 22:36
Χαλαρώστε λίγο με τις γαρίδες "Chocolate"... :D. Ήδη αναφέρθηκαν 2 φορές-+5

Και πάλι καλη προσαρμογή σου εύχομαι και να τις χαρείς όσο γίνεται κι όσο επιθυμείς!!!:D

(η τιμή ήταν όντως κάπως...αλλά καμιά φορά το μάτι...κάνει τα κουμάντα του!)

Commando
25-09-13, 22:38
φιλε προς θεου δεν το ειπα απο κακη αποψη!και αν οντως δεν ειναι βαμενες γιατι την εχω παθει με blue pearl που ξεβαψανε σε μια βδομαδα,τοτε αξιζουν τα λεφτα τους!καλη επιτυχια να εχεις στην προσπαθεια σου και αναμενουμε φωτο!

nicpapa
25-09-13, 22:49
φιλε προς θεου δεν το ειπα απο κακη αποψη!και αν οντως δεν ειναι βαμενες γιατι την εχω παθει με blue pearl που ξεβαψανε σε μια βδομαδα,τοτε αξιζουν τα λεφτα τους!καλη επιτυχια να εχεις στην προσπαθεια σου και αναμενουμε φωτο!

Δεν ητανε οι γαρίδες βαμμένες , οι παράμετροί που τις είχες ειναι το πρόβλημα.... :D
Εγω τις εχω παρατηρήσει όταν τις έχεις σε σκληρό νερό παίρνουν πιο σκούρο μπλε χρωμα...
Είναι γαρίδες οι οποίες τα χρώματα εξαρτώνται από τους παραμέτρους. :D

ChocolatePuma
25-09-13, 22:51
Δεν ητανε οι γαρίδες βαμμένες , οι παράμετροί που τις είχες ειναι το πρόβλημα.... :D
Εγω τις εχω παρατηρήσει όταν τις έχεις σε σκληρό νερό παίρνουν πιο σκούρο μπλε χρωμα...
Είναι γαρίδες οι οποίες τα χρώματα εξαρτώνται πόλη από τις παραμέτρους. :D

Πάντως σε μια συζήτηση που είχαμε με τον Αλεξ, είχαμε διαβάσει το ίδιο άρθρο που ανέφερε πως το χρώμα το πετυχαίνουν μέσω συγκεκριμένων τροφών...γι αυτό και στην πορεία χάνεται...

Στις μπλε αναφέρομαι, μην γίνει καμια παρεξήγηση

nicpapa
25-09-13, 22:56
Πάντως σε μια συζήτηση που είχαμε με τον Αλεξ, είχαμε διαβάσει το ίδιο άρθρο που ανέφερε πως το χρώμα το πετυχαίνουν μέσω συγκεκριμένων τροφών...γι αυτό και στην πορεία χάνεται...

Στις μπλε αναφέρομαι, μην γίνει καμια παρεξήγηση

Ναι τις εχω και εγω , δεν ειναι τυχαία αυτά που αναφέρω. :D

Ναι λάθος μου πλέον απο Neocaridina heteropoda var black εχουν γίνει Neocaridina davidi var black. :D

makris.a
26-09-13, 00:08
Και μια Φώτο μόλις κινάνε βουτιά είναι λίγο χάλια μαύρο χαλίκι μαύρη γαρίδα ….ότι φαίνεται ….κλείνω φώτα και πάω για ύπνο!
59045

jimbit22
26-09-13, 08:54
Πάντως σε μια συζήτηση που είχαμε με τον Αλεξ, είχαμε διαβάσει το ίδιο άρθρο που ανέφερε πως το χρώμα το πετυχαίνουν μέσω συγκεκριμένων τροφών...γι αυτό και στην πορεία χάνεται...

Στις μπλε αναφέρομαι, μην γίνει καμια παρεξήγηση
Λέτε με ασταξανθινη ή τπτ άλλο;
-------------------------
Και μια Φώτο μόλις κινάνε βουτιά είναι λίγο χάλια μαύρο χαλίκι μαύρη γαρίδα ….ότι φαίνεται ….κλείνω φώτα και πάω για ύπνο!


Σε χαλαζιακη λευκή πιστεύω θα έκαναν καλύτερη αντίθεση.. Τα μικρά τούς θα έκαναν μπαμ..

ChocolatePuma
26-09-13, 09:36
Δεν ανέφερε το άρθρο κάτι συγκεκριμένο
Απλά έλεγε πως το μπλε χρώμα το πετυχαίνουν μέσω συγκεκριμένης διατροφής και μόλις αλλάξεις τις τροφές (στην ουσία όταν βγουν στην αγορά) το χρώμα χανεται

Alex_Salonica
26-09-13, 11:33
Να τις χαίρεσαι τις γαριδούλες! :smt060

Πρόκειται για άλλο ένα είδος επιλεκτικής αναπαραγωγής από την Neocaridina Heteropoda.(προσοχή στον υβριδισμό είναι κρίμα να χαθεί το μαύρο χρώμα).

Να ξαναυπενθυμίσω το θέμα με το χρώμα στις γαρίδες... τον κύριο λόγο έχουν τα γονίδια. Οι εξωτερικοί παράγοντες(παράμετροι, τροφές) μπορούν να ενισχύσουν το χρώμα αλλά αν δεν υπάρχει το γονίδιο όσο καρότο και να ταΐζεις τις red cherry wild form ποτέ δεν θα γίνουν sakura.

Περιμένουμε updates και καλύτερες φώτο φυσικά :p

makris.a
04-10-13, 12:57
Και επειδή είπα ότι είχα πάει για χαλαζιακι άμμο αλλά πήρα τις γαρίδες ! δεν είχα πάρει την άμμο !χθες λοιπόν σταμάτησα σε μάντρα οικοδομικών υλικών!(Κλεισθένους πάλι) ρωτώντας αν έχει χαλαζιακη άμμο?
Και ναι είχε !ρωτώ και την τιμή συσκευασία κοκομετρια 1-2 25 κιλά συσκευασία 8,60 η τιμή της!
(Κλεισθένους 278 γέρακας) λογικά ενδιαφέρονται και άλλοι
Όσο για τις γαριδουλες είχα 1 απώλεια οι υπόλοιπες σουλάτσαραν πάνω στην moss που έριξα μέσα
Φωτογραφίες δεν έχω ανεβάσει ακόμα (έχει αρκετές αλγείς και δεν βγαίνουν καλές!)
Αλλά τις υπόσχομαι