PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΝΑΠΝΟΗ ΔΙΣΚΟΥ.


targas21
14-02-05, 20:32
Εχω ενα προβληματακι με τον ενα απο τους δυο δισκους μου.Απο χθες εχει απχισει και ανασαινει γρηγορα.Σημαδια καποιας αρρωστιας δεν υπαρχουν.Εινα πεντακαθαρος και τρωει κανονικα(οσο τον αφηνει ο αλλος). ενα ενδεχομενο που σκεφτομαι ειναι το στρεσαρισμα αφου ο αλλος εχει αρχισει να τον διωχνει σπρωνοντας τον οποτε τον βλεπει με αποτελεσμα αυτος να πηγαινει και να κρυβεται.Αυτη η συμπεριφορα του αλλου αρχισε εντελως ξαφνικα αφου τα πηγαιναν τελεια.Αυτο βεβαια δεν γινεται παντα,αλλα και οταν ειναι μαζι παλι ανασαινει γρηγορα.καποια αλλη περιπτωση που σκεφτηκα ειναι η χρηση νερου απο την RO στις 2 τελευταιες αλλαγες.μπορει να επηρεαστηκε απτην αλλαγη της σκληροτητας?Με τις μετρησεις μου δεν εχω κανενα προβλημα.Πριν λιγο που μετρησα ειχα 360μS,7.3ph.Εχετε καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει κ πως να το αντιμετωπισω???

targas21
16-02-05, 23:08
Το προβλημα συνεχιζεται...αν καποιος εχει διαθεση για προτασεις-βοηθειες...αναμενω...

tasos
16-02-05, 23:52
Δεν τον έβαλες δά και σε νερό αμαζονίου :!: .Το πιθανότερο είναι οτι ο άλλος είναι πιο μάγκας και τον έχει παλαβώσει με αποτέλεμα στρες=ασθένεια :cry: .Μάλλον άρχισαν όπως είπες να μην τα πηγαίνουν καλά( όπως πρέπει να είχαμε πει και σε άλλο ποστ :ένας δίσκος ,ζευγάρι δίσκων ,ή πάνω από 4 δίσκους στο ενυδρείο εφόσον το μέγεθος του στο επιτρέπει) και πρέπει να τους χωρίσεις.Πριν αρχίσεις να ρίχνεις φάρμακα μέσα στο νερό δες αν κάνει λευκά κόπρανα ή αν βγάζει βλέννες από τα βράγχια..