PDA

Επιστροφή στο Forum : Guppy - γεννητούρια!!!


koko
14-02-05, 09:31
Γεννήσαμε, γεννήσαμε....!!!!

Χθες το πρωί η guppina μου γέννησε 40+ μικρά μέσα στην γεννήστρα της, πράγμα που μας χαροποίησε πάρα μα πάρα πολύ! Στην συνέχεια νόμισα ότι είχε τελειώσει και την έβγαλα. Την ξανατοποθέτησα στο ενυδρείο όπου πρέπει να έκανε ακόμα 15-20 μικρά ακόμα τα οποία φαγώθηκαν όλα. Ήταν μεγάλη η γέννα μάλλον ε;

Ερώτηση: Μετά από πόσο καιρό να βγάλω τα μικρά από την γεννήστρα (μιας και δεν θέλω να πάρω άλλο μικρό ενυδρείο για να τα βάλω μέσα), χωρίς να υπάρχει φόβος να φαγωθούν από τα υπόλοιπα ψάρια;

ΥΓ: Είναι η δεύτερη γέννα. Την πρώτη φορά δεν ήξερα τι να κάνω...Αυτή την φορά έχω σκοπό να τα σώσω όλα!
:) :) :) :) :) :) :) Η χαρά μας απερίγραπτη!!!

jpatou
14-02-05, 09:38
Εξαρτάται από το μέγεθος της γεννήστρας. Αν είναι αυτή με το δυχτάκι που συνήθως είναι σε ικανοποιητικό μέγεθος, μετά 2-3μηνο μπορείς να τα βγάλεις. Φυσικά η ανάπτυξη τους δεν θα είναι η ίδια αν ήταν σε ενα ενυδρείο μόνα τους. Καλό πάντως θα ήταν να είναι 1.5-2cm όταν θα τα βάλεις στο ενυδρείο με τα άλλα μαζί.
Η κανονική ανάπτυξη σε γκάπυ είναι ως εξής :
* Νεογέννητα: 6 mm
* Μία Εβδομάδα: 7 mm
* Δύο Εβδομάδεςs: 1 cm
* Ένας Μήνας: 1.5 cm
* Δύο μήνες: 2 cm
* Τρείς Μήνες: 2.5 cm
* Έξι μήνες: 3 - 3.3 cm
* Ενήλικα: 3.5 - 4 cm
Τώρα σε περιορισμένο χώρο που θα βρίσκονται και θα έχει σαν συνέπεια να καθυστερήσει η ανάπτυξη τους θα δείς εσύ πότε ακριβώς θα εχουν φτάσει σε αυτό το μέγεθος.
Μία άλλη παράμετρος που θα πρέπει να προσέξεις είναι η ποιότητα του νερού καθώς με τόσο μεγάλο αριθμό το νερό μέσα στην γεννήστρα θα γίνετε χάλια πολύ εύκολα αφενός λόγο του πλήθους των ψαριών και αφετέρου λόγο της τροφής που θα μένει μέσα στην γεννήστρα.
Μία καλή λύση θα ήταν να πάρεις ένα μικρό ενυδρείο 10-15 λίτρων για τα μωρά σου. Το κόστος είναι αρκετά χαμηλό και τα προβλήματα που θα έχεις θα είναι πολύ λιγότερα και θα μπορείς να ελέγχεις την ποιότητα του νερού πολύ ποιο εύκολα.

koko
14-02-05, 09:49
Δεν με προβλιματίζει το κόστος ενός νέου μικρού ενυδρείου, απλά δεν θέλω να βάλω και τρίτο ενυδρείο, έστω και μικρό μέσα στο σπίτι...Παραπάει νομίζω....

Πολύ κατατοπιστικές οι οδηγίες με την ανάπτυξη του ψαριού ανάλογα με τον χρόνο. Ευχαριστώ!

Αλήθεια υπάρχει τρόπος να καθαρίζω την γεννήστρα χωρίς να ρισκάρω να χάσω ψαράκια; Διότι ήδη έχουν αρχίσει να κάθονται υπολείματα τροφών στον πάτο της

jpatou
14-02-05, 10:02
Μπορείς να καθαρίζεις τον βυθό με ένα λέπτό λαστιχάκι αεραντλίας κάνοντας αναρόφηση. Καλό θα ήταν να έχεις βάλει μέσα και έναν μικρό πορόλυθο με αεραντλία αφού δεν υπάρχει καθόλου ανατάραξη και οξυγώνοση στην επιφάνεια.

koko
14-02-05, 12:02
Ωραία...ευχαριστώ πολύ jpatou, η βοήθεια σου ήταν πλήρης...!!!

sakis345
14-02-05, 20:37
Εξαρτάται από το μέγεθος της γεννήστρας. Αν είναι αυτή με το δυχτάκι που συνήθως είναι σε ικανοποιητικό μέγεθος, μετά 2-3μηνο μπορείς να τα βγάλεις. Φυσικά η ανάπτυξη τους δεν θα είναι η ίδια αν ήταν σε ενα ενυδρείο μόνα τους. Καλό πάντως θα ήταν να είναι 1.5-2cm όταν θα τα βάλεις στο ενυδρείο με τα άλλα μαζί.
Η κανονική ανάπτυξη σε γκάπυ είναι ως εξής :
* Νεογέννητα: 6 mm
* Μία Εβδομάδα: 7 mm
* Δύο Εβδομάδεςs: 1 cm
* Ένας Μήνας: 1.5 cm
* Δύο μήνες: 2 cm
* Τρείς Μήνες: 2.5 cm
* Έξι μήνες: 3 - 3.3 cm
* Ενήλικα: 3.5 - 4 cm
Τώρα σε περιορισμένο χώρο που θα βρίσκονται και θα έχει σαν συνέπεια να καθυστερήσει η ανάπτυξη τους θα δείς εσύ πότε ακριβώς θα εχουν φτάσει σε αυτό το μέγεθος.
Μία άλλη παράμετρος που θα πρέπει να προσέξεις είναι η ποιότητα του νερού καθώς με τόσο μεγάλο αριθμό το νερό μέσα στην γεννήστρα θα γίνετε χάλια πολύ εύκολα αφενός λόγο του πλήθους των ψαριών και αφετέρου λόγο της τροφής που θα μένει μέσα στην γεννήστρα.
Μία καλή λύση θα ήταν να πάρεις ένα μικρό ενυδρείο 10-15 λίτρων για τα μωρά σου. Το κόστος είναι αρκετά χαμηλό και τα προβλήματα που θα έχεις θα είναι πολύ λιγότερα και θα μπορείς να ελέγχεις την ποιότητα του νερού πολύ ποιο εύκολα.

Αν στο μικρό ενυδρείο υπάρχει ένας pleco 7-8cm και μια ετοιμόγεννη μαζί με τον αρσενικό υπάρχει πρόβλημα??
Υ.Γ. Τα μικρά είναι 15 ημερών και κάποια είναι πάνω από 1cm (σχεδόν 1,5) ενώ κάποια άλλα μικρότερα.Το μικρό ενυδρείο είναι 25lt και 15 ημερών(έγινε για γέννες και για ζευγάρωμα)Πολλά λέω. Μπορώ να τα βάλω?Ή όχι?

sakis345
15-02-05, 21:48
Εξαρτάται από το μέγεθος της γεννήστρας. Αν είναι αυτή με το δυχτάκι που συνήθως είναι σε ικανοποιητικό μέγεθος, μετά 2-3μηνο μπορείς να τα βγάλεις. Φυσικά η ανάπτυξη τους δεν θα είναι η ίδια αν ήταν σε ενα ενυδρείο μόνα τους. Καλό πάντως θα ήταν να είναι 1.5-2cm όταν θα τα βάλεις στο ενυδρείο με τα άλλα μαζί.
Η κανονική ανάπτυξη σε γκάπυ είναι ως εξής :
* Νεογέννητα: 6 mm
* Μία Εβδομάδα: 7 mm
* Δύο Εβδομάδεςs: 1 cm
* Ένας Μήνας: 1.5 cm
* Δύο μήνες: 2 cm
* Τρείς Μήνες: 2.5 cm
* Έξι μήνες: 3 - 3.3 cm
* Ενήλικα: 3.5 - 4 cm
Τώρα σε περιορισμένο χώρο που θα βρίσκονται και θα έχει σαν συνέπεια να καθυστερήσει η ανάπτυξη τους θα δείς εσύ πότε ακριβώς θα εχουν φτάσει σε αυτό το μέγεθος.
Μία άλλη παράμετρος που θα πρέπει να προσέξεις είναι η ποιότητα του νερού καθώς με τόσο μεγάλο αριθμό το νερό μέσα στην γεννήστρα θα γίνετε χάλια πολύ εύκολα αφενός λόγο του πλήθους των ψαριών και αφετέρου λόγο της τροφής που θα μένει μέσα στην γεννήστρα.
Μία καλή λύση θα ήταν να πάρεις ένα μικρό ενυδρείο 10-15 λίτρων για τα μωρά σου. Το κόστος είναι αρκετά χαμηλό και τα προβλήματα που θα έχεις θα είναι πολύ λιγότερα και θα μπορείς να ελέγχεις την ποιότητα του νερού πολύ ποιο εύκολα.

Αν στο μικρό ενυδρείο υπάρχει ένας pleco 7-8cm και μια ετοιμόγεννη μαζί με τον αρσενικό υπάρχει πρόβλημα??
Υ.Γ. Τα μικρά είναι 15 ημερών και κάποια είναι πάνω από 1cm (σχεδόν 1,5) ενώ κάποια άλλα μικρότερα.Το μικρό ενυδρείο είναι 25lt και 15 ημερών(έγινε για γέννες και για ζευγάρωμα)Πολλά λέω. Μπορώ να τα βάλω?Ή όχι?

Τελικά τα έβαλα και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα όλα είναι εντάξει :)

jpatou
16-02-05, 00:26
Κάτσε να περάσει το πρώτο-δεύτερο βράδυ και μετά θα μου πείς το εντάξει.
Μακάρι να την βγάλουν καθαρή.

sakis345
16-02-05, 17:32
Κάτσε να περάσει το πρώτο-δεύτερο βράδυ και μετά θα μου πείς το εντάξει.
Μακάρι να την βγάλουν καθαρή.

Mετά από δύο νύχτες δεν υπήρξε απώλεια.Άλλα αν υπήρχε υπεύθυνος θα ήτανε ο pleco ή τα gappies??

jpatou
16-02-05, 18:11
Τα βράδια ο pleco και την μέρα τα guppies.

pani
16-02-05, 18:53
Καλησπέρα, δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με τον γιάννη απλά θα πώ την εμπειρία και τη γνώμη μου. Εγω αφησα νεογέννητα μεσα σε ενυδρείο με πλέκο και κορρυς μετρημένα τα μικρά και δεν ειχα καμμιά απώλεια μάλιστα όταν βάζω ταμπλέττα για τον πλέκο κάνουν όλα τα ψαράκια πάρτυ χωρίς μονομαχίες και εκφοβισμούς.... τα τελευταία που άφησα μέσα ήσαν 4 ημερών και πάλι ολα πάνε καλά.... εξάλλου όταν είχα τα γκάπυς μου στο μεγάλο ενυδρείο δεν αφαιρούσα τις μητέρες γενιόντουσαν και μεγάλωναν εκεί αρκετά απο τα νεογέννητα τόσο που είχα υπερπληθώρα στο τέλος ..΄...Αυτή ειναι η δική μου εμπειρία με τα γκάπυς και τιποτε παραπάνω.... Εκείνο που εμαθα που όλοι στο τέλος μαθαίνουμε ειναι απο τις δοκιμές που κάνουμεν αποκτούμε εμπειρίες που αυτές βοηθούν να συνεχίσουμε ...... Στην απάντηση του γιάννη οτι ο πλέκο το βράδυ κάνει παρτυ εις βάρος των μικρών και τα γκάπυς την ημέρα κανου το πάρτυ δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη τουλάχιστο για το πρώτο γιατί δεν ειχα καμμιά τέτοια εμπειρία εγώ για να το λεει ο γίάννης πρέπει να είχε αυτός αυτο το είδος της εμπειρίας, όσο για τα γκάπυς αν την ώρα που γεννόνται τα μικρά κατα τύχη ειναι και ώρα φαγητού τα πέρνάνε για φαγητό επειδή ειναι ακίνητα για μια στιγμή μεχρι να εγκληματιστούν αν εκει γύρω υπάρχουν φυτά πυκνά τότε γλυτώνουν αρκετα .... εγώ είδα την καλύτερη μου θηλυκιά να τρώει τα μικρά της γιατί κατα τύχη τα γεννούσε πάνω σε βράχο και τα έβλεπε μέχρι που δεν άντεξα το θεαμα και την έσπρωξα να φύγει απο το συγκεκριμένο σημείο για να γεννηθούν τα μικρά μέσα στα φυτά και να γλυτώσουν ... συμβαίνουν και αυτά στη φύση..... εμείς απλά δεν το αντέχουμε ....

jpatou
16-02-05, 22:49
Δεν τίθετε κανένα θέμα αντιπαράθεσης. Απλά καταθέτουμαι τις εμπειρίες μας.
Μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς οπότε το "ΠΑΝΤΑ" δεν ισχύει. Ισχύει το "ΠΙΘΑΝΟΝ" και μάλιστα σε συνθήκες τελείως διαφορετικές από ενυδρείο σε ενυδρείο. Εμένα σε ενυδρείο με guppies μόνο άν ένα θυλικό έκανε οτι πήγαινε να γεννήσει τα υπόλοιπα περίμεναν κάτω από την κοιλιά της και έτρωγαν τα μωρά πριν καλά καλά βγούνε. Και μηλάμε για ενυδρείο ζούγκλα τίγκα στο φυτό. Σε άλλη παρόμοια περίπτωση σε ενυδρείο με ελάχιστα φυτά δεν τα ακουμοπύσαν. Όμως το θέμα είναι να μην ρισκάρουμε θέλω να πιστεύω. Για αυτό τον λόγο και ανέφερα τι συμβαίνει στο 90% των περιπτώσεων. Γιατί το ποιό συνηθησμένο είναι στα guppies μα τρωγονται τα μωρά αφού οι γονείς δεν δείχνουν κανένα απολύτως ενδιαφέρον. Και μάλιστα η θυλικιά μετα την γέννα είναι πολύ πεινασμένη που τις ποιο πολλές φορές τρώει η ίδια τα μικρά της λίγο μετά που θα ηρεμήσει και θα συνέλθει και θα σταματήσει τις έντονες ανάσες της γέννας που έχει.

halvas69
16-02-05, 23:16
Ψιτ John, τράβα χειρόφρενο.
Ο Πλακόστομος δεν θα φάει τα πιτσιρίκια και αν αυτό έγινε σε δικό σου ενυδρείο, τότε είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.
Το ότι τρώνε τα μικρά τους ή τα αυγά τους τα ψάρια, είναι περισσότερο θέμα εξοικίωσης, με το θέαμα των μικρών χοροπηδηχτών τεμαχίων και ισχύει σε όλα τα ψάρια.
Πάρε παράδειγμα τα Mbuna που τα σέρνουν μαζί τους για 25 ημέρες μέσα στο στόμα τους και δεν τρώνε καθόλου.
Και η Θυληκιά δεν είναι πεινασμένη μετά την γέννα (αφού τρώει κανονικότατα) ταλαιπωρημένη-κουρασμένη είναι.

Επίσης έγραψες : "Όμως το θέμα είναι να μην ρισκάρουμε θέλω να πιστεύω. Για αυτό τον λόγο και ανέφερα τι συμβαίνει στο 90% των περιπτώσεων."

Εδώ πάει το χειρόφρενο.
Που το είδες το ρίσκο ? ΕΕΕΕΕΕΕΕ ?
Και αυτό το 90% των περιπτώσεων......ποιών περιπτώσεων των δικών σου ?
Λίγη εγκράτεια please πάνω στον ενθουσιασμό μας να χαρίσουμε άπλετο φως.

ΥΓ Χαλαρά η ζωή είναι ωραία, χαλαρά. :wink:

jpatou
16-02-05, 23:33
επειδή όπως λές και εσύ ο pleco συνήθως δεν τα πειράζει για αυτό τον λόγο και στην απάντηση που έδωσα στην pani δεν τον ανέφερα καθόλου αφού και σε εμένα έκανε μεγάλη εντύπωση που έγινε κάτι τέτοιο αλλά πιστέυω ότι έπρεπε να το αναφέρω.
Άρα και το 90% των περιπτώσεων αναφερόταν στην συμπεριφορά των guppies. Αν είδες όμως και πάλι το τί ειπα στην Pani έχουμε να κάνουμε με ζωντανούς οργανισμούς. Άρα η συμπεριφορά τους δεν μπορεί να είναι πάντα προβλέψιμη. Το 90% που έιπα μπορεί να είναι υπερβολικό αλλά διαφωνείς οτι στις ποιο πολλές περιπτώσεις στα guppies τα μωρά τρώγονται αν στο ενυδρείο δεν υπαρχουν φυτά και κρυψώνες για τα μωρά?
Τώρα για το θέμα των mouthbrooders νομίζω οτι δεν κολάνε εδώ.
Τι πάς να συγκρίνεις με αυτό γιατί δεν το καταλαβα?

Υ.Γ. συμφωνώ απολύτως.

halvas69
16-02-05, 23:47
Πολύ γουστάρω όταν συμφωνούμε. :)
Όσο για τα Mbuna το ανέφερα γιατί παρότι θεωρούνται στοργικοί γονείς και τα κουβαλούν τοσες ημερες στο στομα τους νηστικά, μερικές φορές τα τρώνε.
Είναι θέμα εξοικίωσης :wink:

jpatou
16-02-05, 23:52
Υγιείς συζήτηση !!! χωρίς υπονοούμενα και διάφορα άλλα τα οποία δεν νομίζω ότι έχουν σχέση μεταξύ μας και δεν προσφέρουν τίποτα.
Νομίζω οτι απαντήθηκε το θέμα και προχωράμε παρακάτω -+5

mikenuke
16-02-05, 23:53
Να κανω μια ερωτηση πυ μου καρφωθηκε στο μυαλο?! ξαφνικα?

Λετε τα ψαρια να εχουν ιδια αισθηση της πεινας?Θα κολυμπανε με τα ψαρακια στο στομα και θα λενε απο μεσα τους:Εχω μια πεινα το στομαχι μου γοργουριζει!Μηπως να τα κανω μια χαψια τα μουλικα και να παω παλι για sex? :lol: :lol: :lol:

Φυσικα αυτα τα γραφω με μεγαλη διαθεση για χιουμορ,μη παρεξηγηθει κανεις!

pani
17-02-05, 07:32
Συφωνώ και εγώ ότι η ζωή ειναι ωραία αρα χαλαρά για να απολαύσουμε όσο μπορούμε αυτή την ωραιότητα.....
Συμφωνώ επίσης και με τον Γιάννη και με τον Γιώργο ,εδώ παραθέτουμε ο καθένας τις δικές του εμπειρίες με σκοπό πάντα να βοηθήσουμε.... πολλες εμπειρίες πολλά αποτελέσματα άρα στη μέση ειναι η χρυσή τομή..... Οπως διαβάζουμε ο ένας τις εμπειρίες του αλλουνού, η γνώση αυξάνεται η βοήθεια μεγαλώνει και τα λάθη λιγοστεύουν πρός όφελος των μικρών μας φίλων που φιλοξενούμεν στα σπίτια μας όλοι.....
Καλή επιτυχία λοιπόν σε όλους για ενα ομορφο υδάτινο κόσμο γεμάτο αγάπη.

koko
18-02-05, 10:46
Πέρασαν μόλις λίγες μέρες από την γέννα περίπου 5-6 και όμως έχω την εντύπωση ότι ξανάρχισε να φουσκώνει πάλι. Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου.

Ξέρω ότι τα ονομάζουν εκατομμυριόψαρεα γι 'αυτό το λόγο αλλά γίνεται μέσα σε 5 μέρες να ξαναρχίσει να φουσκώνει;

Αν ναι...τότε καλά περνάνε τα ψάρια!!! :twisted: :twisted: :twisted:

pani
18-02-05, 10:59
Κατα την ταπεινή μου γνώμη και εμπειρία που έχω με τα gupies ναι μόλις γεννήσει ξαναμένει εγκυος γιατί απλούστατα με μιά γονημοποίηση της μπορεί να γεννήσει και 6 φορές..... άρα λοιπόν περίμενε σε 25-30 μέρες απο την προηγούμενη γέννα να έχεις και πάλι μικρά....

koko
18-02-05, 11:31
Πακέτο....τι θα τα κάνω τόσα ψάρια...;;;

Αν γίνει αυτό αυτό που λες pani και σε κανά μήνα έχω και άλλη γέννα, τότε σας το ανακοινώνω από τώρα ότι όποιος επιθυμεί χαρίζω ψαράκια με το που γεννηθούν τα καινούργια.

Όσοι πιστοί.... :!:

pani
18-02-05, 11:46
Καλημέρα ΚοΚο , η αλήθεια ειναι αυτή οτι σε λίγο θα έχεις πολλά ψαράκια όμως οπως θα διάβασες και πιό πάνω για να μήν έχουμε υπερπληθώρα σύντομα στο ενυδρείο αφήνουμε να γεννάνε ολες οι θηλυκές μέσα στο ενυδρείο και η μητέρα φύση αναλαμβάνει εκείνη τα περαιτέρω κάποια ζούνε και αντικαθιστούνε αυτά που μεγαλώνουν και σύντομα πεθάίνουν γιατί μην νομίσεις ότι πάνε και πολλά χρόνια τα guppies γίνεται αυτόματα ανανέωση του πληθυσμού αλλά και ταυτόχρονη υπερβολική επιβάρυνση απο τα πολλά που διασώζονται...... ειναι πολύ όμορφο να κάθεσαι δίπλα και να απολαμβάνεις τις ομορφες στιγμές τους είτε αυτά τρώνε είτε γεννάνε είτε παίζουν ανάμεσα στα φυτά.... θα ξεχωρίζεις και σύ μερικά πανέμορφα που θα ψάχνεις πάντα να τα δείς και να τα χαρείς .... κάνε υπομονή... και άσε τη φύση να κάνει τα σχέδια της και απόλαυσε το αποτελεσμα εσύ.... οταν φτάσεις στον υπερβολικό πληθυσμό για το ενυδρείο χάρισε όπως χαρίζουμε όλοι σε άλλους φίλους .......
αυτά για την ώρα και καλό απόγευμα

goldmary
18-02-05, 16:58
koko δυστυχος εισαι μακρια. αλλαζω το ενυδρειο μου απο κρυου νερου σε τροπικο,εκτος και αν ερθεις Αθηνα και μας φερεις , ισως στην επομενη συναντηση μας.

sakis345
01-03-05, 22:55
Καλημέρα ΚοΚο , η αλήθεια ειναι αυτή οτι σε λίγο θα έχεις πολλά ψαράκια όμως οπως θα διάβασες και πιό πάνω για να μήν έχουμε υπερπληθώρα σύντομα στο ενυδρείο αφήνουμε να γεννάνε ολες οι θηλυκές μέσα στο ενυδρείο και η μητέρα φύση αναλαμβάνει εκείνη τα περαιτέρω κάποια ζούνε και αντικαθιστούνε αυτά που μεγαλώνουν και σύντομα πεθάίνουν γιατί μην νομίσεις ότι πάνε και πολλά χρόνια τα guppies γίνεται αυτόματα ανανέωση του πληθυσμού αλλά και ταυτόχρονη υπερβολική επιβάρυνση απο τα πολλά που διασώζονται...... ειναι πολύ όμορφο να κάθεσαι δίπλα και να απολαμβάνεις τις ομορφες στιγμές τους είτε αυτά τρώνε είτε γεννάνε είτε παίζουν ανάμεσα στα φυτά.... θα ξεχωρίζεις και σύ μερικά πανέμορφα που θα ψάχνεις πάντα να τα δείς και να τα χαρείς .... κάνε υπομονή... και άσε τη φύση να κάνει τα σχέδια της και απόλαυσε το αποτελεσμα εσύ.... οταν φτάσεις στον υπερβολικό πληθυσμό για το ενυδρείο χάρισε όπως χαρίζουμε όλοι σε άλλους φίλους .......
αυτά για την ώρα και καλό απόγευμα

Όπως λέει και η pani :) <<η αλήθεια ειναι αυτή οτι σε λίγο θα έχεις πολλά ψαράκια>>Σε 25lt πάνω απο 80 μωρά. Τα μεγαλύτερα (9) 29 ημερών, και τα μικρότερα πάνω απο 50 (απο την ίδια μάνα)3,4άρων ημερών+ τα υπόλοιπα περίπου 10,15 ημερών απο άλλες δύο μητέρες.Θα ήθελα να ρωτήσω για πόσο καιρό ακόμη μπορώ να τα έχω στο 25άρι χωρίς να υπάρχει πρόβλημα ιχθυοφόρτισης? Ή υπάρχει ήδη πρόβλημα?

halvas69
02-03-05, 03:20
υπάρχει ήδη πρόβλημα? Nαι.

ΥΓ. Θα ήταν καλύτερα σε ερωτήσεις που δεν έχουν άμεση σχέση με το αρχικό μύνημα να ανοίγονται σαν καινούργια-αυτόνομη ενότητα.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΥΛΙΕΡΑΚΗΣ
07-03-05, 11:57
παιδια καντε ενα κοπο και διαβαστε το θεμα (ειναι εγκυος;)και δωστε μου τα φωτα σας.το ενυδρειο μου ειναι 60λ.και θελω να σωσω τα μωρα μου.ειμαι και καινουργιος και ακουω καποιους φιλους εδω μεσα πως σε καθε γεννα σωζουν αρκετα μωρα και <<ζηλευω>> με την καλη ενοια εννοειται.και γω προσπαθω να σωσω 1-2 και δεν μπορω.

pani
07-03-05, 12:06
Η πιό απλή μέθοδος ειναι να πάρεις ακόμα ενα μικρό ενυδρειάκι και να βάλεις εκεί τη μαμμά ομως πρεπει και εκεί να έχεις φυτά και κάτω και πάνω να επιπλέουν για να γλυτώσουν τα μωράκια... απλά οταν γεννήσει η μαμμά την μεταφέρεις στο μεγάλο ενυδρείο... Δεν ξέρω τί άλλα ψαράκια έχεις στο μεγάλο ενυδρείο αλλά αν ειναι πυκνοφυτεμένο οπωσδήποτε θα γλυτώσουν μερικά.... μην λυπάσαι για όσα θα χάσεις σύντομα θα έχεις άλλες γεννες με αρκετά μωράκια......