PDA

Επιστροφή στο Forum : Σιλικόνη Profi 4100...


akisk
11-02-05, 07:55
Δύο ερωτήσεις...
Έχει δοκιμάσει κανείς την 100% σιλικόνη (όπως λέει) Profi 4100 που έχει το Praktiker για κατασκευή ενυδρείου; :?: (Σημ. Δεν γράφει ότι κάνει για ενυδρεία αλλά αναφέρει ότι είναι 100% σιλικόνη) :?
Αν δεν κάνει αυτή, που αλλού μπορώ να βρω κατάλληλη για ενυδρεία σιλικόνη; (δεν βολεύει κέντρο Αθήνας).
Ευχαριστώ.

lasal
11-02-05, 08:38
Ναι την έχω δοκιμάσει απειρες φορές και ειναι εντάξει.

Kyriakos
11-02-05, 08:38
Μάλλον κάνει αν δεν έχει αντιμουχλικά.

Δες την παρακάτω σελίδα έχει 3 σιλικόνες

http://www.zitabrush.gr/silicone2.html

η τελευταία μάλλον κάνει (οι 2 πρώτες όχι).

akisk
11-02-05, 10:09
Ωραία το Σαβ/κο το κολλάω... :D
Ευχαριστώ.

steady
21-02-05, 17:38
sxetika με τα αντιμουχλικα οποια σιλικονη και να παρεις 100% λεγεται και αντιμουχλικη τουλαχιστον δεν εχω βρει καμια μη αντιμουχλικη εκτος και αν μιλαμε για πιο εξειδικευμενες!εμενα παντως μου το κολλησε ενας φιλος με τζαμαδικο με ενα μηχανιμα που εβγαζε τη σιλικονη ζεστη!ειδικο μου πε και δε ξεκολλανε με τιποτα τα τζαμια :wink:

jpatou
21-02-05, 17:43
Για σιγουριά παιδιά είτε την Logo είτε της GE & Bayer.
Είναι για ενυδρεία μη τοξικές και το γράφουν κιόλας.

ahar
21-02-05, 17:52
sxetika με τα αντιμουχλικα οποια σιλικονη και να παρεις 100% λεγεται και αντιμουχλικη τουλαχιστον δεν εχω βρει καμια μη αντιμουχλικη εκτος και αν μιλαμε για πιο εξειδικευμενες!εμενα παντως μου το κολλησε ενας φιλος με τζαμαδικο με ενα μηχανιμα που εβγαζε τη σιλικονη ζεστη!ειδικο μου πε και δε ξεκολλανε με τιποτα τα τζαμια :wink:

θα παρακαλουσα εαν δεν γνωριζετε αυτο που συζητατε να μην συμβουλευετε αλλους φίλους!!!!!
Ειδικα εσυ steady έχεις ήδη μια προειδοποίση και γνωρίζεις πολυ καλα σε τι αναφερωμαι

ΑΛΛΟ 100% καθαρη σιλικονη ΚΑΙ ΑΛΛΟ η σιλικονη που είναι και ΑΝΤΙΜΟΥΧΛΙΚΗ!!!

Εαν χρησιμοποιήσεις ΑΝΤΙΜΟΥΧΛΙΚΗ δεν ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΖΩΝΤΑΝΟ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ!!

Οπου και να πατε και να ζητήσετε σιλικονη 100% καθαρη θα σας δώσουν . και αν διαβασετε πανω στην συριγγα θα δειτε εμφανως ότι εαν ειναι ΑΝΤΙΜΟΥΧΛΙΚΗ θα το αναφερει ρήτα... και πολλες μαλιστα θα αναφερει ότι είναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗ για ενυδρεια!
100% καθαρη σιλικκονη ειναι ακριβως αυτο που αναφερει!!! ΚΑΘΑΡΗ!

Λιγη προσοχη παρακαλω!!

Οσον αφορα την ερωτηση σου φιλε akisk ναι η προφιτ απο το πρακτικερ "παιζει"μια χαρα εαν ειναι καθαρη 100% και την εχω χρισημοποιησει ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΓΩ σε κατασκευη ενυδρειου.
Αρκει να μην παρεις την "αντιμουχλικη" !

Αλέξανδρος
Administrator

netblues
21-02-05, 18:30
Σαφεστατα πιστευουμε μονο οτι γραφει επανω η σιλικονη και οχι γενικως και αοριστως..
Μονο που τελευταια, καθαρη σιλικονη δεν πολυκυκλοφορει "παντου" και εχω συναντησει μια επιμονη στα χρωματοπωλεια του στυλ.. "παρε αυτή ΚΑΝΕΙ.."
ΜΗΝ ΠΤΟΕΙΣΤΕ... ο επιμενων νικα.

Εξαλλου τα ψαρια δεν ειναι του μαγαζατορα...
:evil:

steady
21-02-05, 19:34
προς τον ahar εχω στα χερια μου μια σιλικονη μαρκας EVERLAST SEAL εγκεκριμενη απ το iso 9002 η οποια γραφει φατσα μπουκα ΚΑΘΑΡΗ ΣΙΛΙΚΟΝΗ 100% ΑΝΤΙΜΟΥΧΛΙΚΗ και πισω γραφει ανθεκτικη στους μυκητες
<φουρναρακης α.ε>LOT:B123230414102262X25 και δε συμβουλεψα κανεναν!οτι εχω δει απ την μπειρια μου λεω που ειναι μεγαλυτερη στις σιλικονες αποτι στα ενυδρεια

ahar
21-02-05, 21:20
προς τον ahar εχω στα χερια μου μια σιλικονη μαρκας EVERLAST SEAL εγκεκριμενη απ το iso 9002 η οποια γραφει φατσα μπουκα ΚΑΘΑΡΗ ΣΙΛΙΚΟΝΗ 100% ΑΝΤΙΜΟΥΧΛΙΚΗ και πισω γραφει ανθεκτικη στους μυκητες
<φουρναρακης α.ε>LOT:B123230414102262X25 και δε συμβουλεψα κανεναν!οτι εχω δει απ την μπειρια μου λεω που ειναι μεγαλυτερη στις σιλικονες αποτι στα ενυδρεια


"ΚΑΘΑΡΗ ΣΙΛΙΚΟΝΗ 100% ΑΝΤΙΜΟΥΧΛΙΚΗ"
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ !!!!!
EXEI προσμοιξεις βακτηριοκτωνου φαρμακευτικών ουσιών, χαλκου και αρσενικου.!
Αρα μονο καθαρη δεν είναι.!

Το είπα και ποιο πανω και το επαναλαμβανω....
ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΝΩΣΤΕς ΕΝΟς ΘΕΜΑΤΟΣ ΜΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΤΕ ΜΕΓΑΛΗ ΖΗΜΙΑ!


Εφοσον εχεις μπροστα σου την εν λογο σιλικονη εγω θα σου προτεινω ενα πειραμα .... βαλε λιγη πανω σε ενα κοματακι γιαλι , αστην να στεγνωσει μεχρι αυριο και βαλε την μεσα στο ωραιο σου ενυδρειο.... Περιμενω να μουν πεις σε 3 μερες τα αποτελεσματα, και μετα σε 3 μηνες καθως και σε 3 χρονια....

Εφοσον είσαι τόσο σιγουρος γιατις γνωσεις σου και την αποψη σου , τοτε εγω και τα 20 πλεον χρονια εμπειρια μου στον τομεα αυτο, υποκλινόμαστε στην ανωτερη διανοητικη σου ικανοτητα και την 30+ ημερων εμπειρια σου.,....

Αλεξανδρος
Administrator

steady
21-02-05, 22:06
δε παω να το παιξω αυθεντια απλα ειπες οτι αποκλειεται να το λεει δεν ξερω αν ξερεις καλυτερα απ τον κατασκευαστη απλα σου λεω τι γραφει πανω και αν δεν εμπιστευομαι τον κατασκευαστη αυτον γιατι να εμπιστευτω καποιον αλλο που γραφει οτι δεν ειναι αντιμουχλικη με την ιδια λογικη?τεσπα δεν το συνεχιζω αλλο ουτε να σε αμφισβητησω ηθελα η να σε προσβαλλω απλα ηταν κατι αντικρουωμενο, και νομιζω οτι δεν πρεπει να μετατρεπουμε το forum σε πεδιο προσωπικων αντιδικιων!απλα το ιδιο με μενα λογικο ηταν καποιος να σκευτει που θα διαβαζε τη δημοσιευση σου! ο κωδικος του προιοντος ειναι 5204396155985 για να μην παρεξηγηθω απο καποιους!


ΦΙΛΙΚΑ παντα

γαυρος
21-02-05, 23:26
επειδη το κουρασαμε το θεμα, και απο οτι φαινεται δεν παιρνεις χαμπαρι απο λογια, δεν αφηνεις τις σιλικονες για οσους ξερουν το αθλημα ?
εσυ βαλε οτι θες,αρκει να μην κανεις και συστασεις !! zw :twisted: :twisted: :twisted:

εγω σου προτεινω ανεπιφυλαχτα να βαλεις αυτη με το αντιμουχλικο παντως!!!!
κριμα για τα ψαρακια που δε θα μεινει ενα σε λιγο καιρο αλλα ετσι θα καταλαβεις οτι οταν σου λενε κατι ....να ακους! :twisted: :twisted: :twisted:

GFON
22-02-05, 11:36
Nα κανω μια ερωτηση σχετικη με τις σιλικονες.... απο οτι ξερω ΟΛΕΣ μεχρι να στεγνωσουν ειναι τοξικες........

Απο τι στιγμη που καποια στεγνωση , εστω και πιθανος ακαταλληλη ως αντιμουχλική , τα οποια αρνητικα αποτελεσματα στα ψαρια δεν θα πρεπει να ειναι αμεσα σε ενα διαστημα 3-5 ημερων?

Ειναι δυνατον να εχεις προβλημα μακροπροθεσμα και οχι βραχυπροθεσμα??

Η να το πω διαφορετικα , αν καποιος δεν εχει προβλημα με μια σιλικονη που χρησιμοποιησε σε ενα διαστημα 15-20 μερες μπορει να του ΄βγαλει' προβλημα σε μεγαλυτερο διστημα??

netblues
22-02-05, 11:47
Οπως λεει και ο ahar..
EXEI προσμιξεις βακτηριοκτoνων φαρμακευτικών ουσιών, χαλκου και αρσενικου.!
Αρα μονο καθαρη δεν είναι.!


Εξ' ου και οι αντιμουχλικες ιδιοτητες..
Τιποτε δεν μουχλιαζει σε μια εβδομαδα.

Τα συμπτωματα μιας αργης τοξικης δηλητηριασης μπορει να ειναι οτι τιποτε δεν ζει παραπανω απο μερικους μηνες....

Για να μην το κουραζουμε περισσοτερο.. αντιμουχλικες σιλικονες ΜΑΚΡΙΑ απο ενυδρεια.... χωρις εξαιρεσεις.

lasal
22-02-05, 12:00
Nα κανω μια ερωτηση σχετικη με τις σιλικονες.... απο οτι ξερω ΟΛΕΣ μεχρι να στεγνωσουν ειναι τοξικες........
Εκτός απο τις αντιμουχλικές που συνεχίζουν με την πάροδο του χρονου να ειναι.
Οπότε μακρυά απο αντιμουχλικές.
Δεν φτάνει τόσο που το αναλύσαμε?

GFON
22-02-05, 12:01
Οπως λεει και ο ahar..
EXEI προσμιξεις βακτηριοκτoνων φαρμακευτικών ουσιών, χαλκου και αρσενικου.!
Αρα μονο καθαρη δεν είναι.!


Εξ' ου και οι αντιμουχλικες ιδιοτητες..
Τιποτε δεν μουχλιαζει σε μια εβδομαδα.

Τα συμπτωματα μιας αργης τοξικης δηλητηριασης μπορει να ειναι οτι τιποτε δεν ζει παραπανω απο μερικους μηνες....

Για να μην το κουραζουμε περισσοτερο.. αντιμουχλικες σιλικονες ΜΑΚΡΙΑ απο ενυδρεια.... χωρις εξαιρεσεις.

ΟΚ,

παντως τρομαξα να βρω σιλικονη καταλληλη σε ολη την Αθηνα, :shock: ελαχιστη εχουν. 8) 8)
Ομως αυτη που βρεικα εχει και εικονιδιο με ψαρακια και ενυδρεια απ' έξω ...... για σιγουριά. :D :D

steady
22-02-05, 15:13
επειδη το κουρασαμε το θεμα, και απο οτι φαινεται δεν παιρνεις χαμπαρι απο λογια, δεν αφηνεις τις σιλικονες για οσους ξερουν το αθλημα ?
εσυ βαλε οτι θες,αρκει να μην κανεις και συστασεις !! zw :twisted: :twisted: :twisted:

εγω σου προτεινω ανεπιφυλαχτα να βαλεις αυτη με το αντιμουχλικο παντως!!!!
κριμα για τα ψαρακια που δε θα μεινει ενα σε λιγο καιρο αλλα ετσι θα καταλαβεις οτι οταν σου λενε κατι ....να ακους! :twisted: :twisted: :twisted:

δεν συμβουλεψα κανεναν το λεω και παλι δικια μου απορια ηταν αφου η σιλικονη εγραφε και καθαρη και αντιμουχλικη!καταλαβα τι ενοει ο ahar μια χαρα tespa εληξε.

Σημείωση Συντονιστή:
Ψυχραιμία Γαύρε.
Steady : προσπάθησε να μην βλέπεις με καχυποψία τις προτάσεις έμπειρων ατόμων που έχουν ασχοληθεί με το εν λόγο θέμα.