PDA

Επιστροφή στο Forum : ramirezi - ζευγάρι ή ;


neon
10-02-05, 10:52
Καλημέρα σε όλους

Έχω ένα ζευγάρι ramirezi 3 μήνες περίπου. Με τον καιρό δείχνουν να προσαρμόζονται όλο και καλύτερα, εμφανίζοντας σιγά σιγά τα χρώματα τους.
Έχω παρατηρήσει πολλές φορές το ανελέητο κυνηγητό του αρσενικού στο θυληκό, σε σημείο που το θυληκό δείχνει να ενοχλείται και να στρεσάρεται ενώ πολύ συχνά κρύβεται ανάμεσα στα φυτά εκτός από τις στιγμές που πλησιάζω στο τζάμι οπότε και εμφανίζεται πάλι "παιχνιδίζοντας" μπροστά μου προφανώς περιμένοντας τροφή.

Διαβάζω κάποιες αναφορές στο internet και διαπιστώνω συχνά κάποια ασυμφωνία στο αν πρέπει να είναι ζευγάρι ή 2 θυληκές ανά αρσενικό.

Η γνώμη σας ποια είναι; Πρέπει να πάρω μια δεύτερη θυληκιά ή όχι;

Μιχάλης

netblues
10-02-05, 11:07
Γενικα οι συγγενεις των ραμιρεζι ειναι ανατολιτες και προτιμουν χαρεμια..
Τα ραμιρεζι ειδικα την βγαζουν και ως μονογαμικα οντα.

Βαζοντας 2 ζευγαρια στο ιδιο ενυδρειο παρατηρησα οτι συμβαινουν διαφοροι συνδιασμοι.., χωρις ομως ακροτητες.

Οποτε το πρεπει ειναι σχετικο.
(αν ημουν βεβαιως το αρσενικο ραμ... yes please....) :D :D

Christodoulos Diamantidis
10-02-05, 19:09
Βαζοντας 2 ζευγαρια στο ιδιο ενυδρειο παρατηρησα οτι συμβαινουν διαφοροι συνδιασμοι.., χωρις ομως ακροτητες.

:D :D

Αφού κάνουν αλλαξο...λιές γιατί λες χωρίς ακρότητες. Δεν πάνε δηλαδή αρσενικός με αρσενικός?? :D :D :D

Giorgos
10-02-05, 23:53
Προσωπικά έχω δει καλύτερα αποτελέσματα κρατώντας τα σε ζευγάρια. Έχω παρατηρήσει ότι αν υπάρχουν περισσότερα ψάρια του ενός φύλου (όπως εσύ αναφέρεσαι για τις θηλυκές) έρχονται σε έντονες διαμάχες μεταξύ τους εμποδίζοντας έτσι να δημιουργηθεί ζευγάρι για αναπαραγωγή. Υπάρχουν πάντα και οι εξαιρέσεις.
Κάτι που βοηθάει είναι αρχικά να έχεις έξι ψάρια (τρία αρσενικά + τρία θηλυκά) και όταν σχηματιστούν ζευγάρια να κρατήσεις το κυρίαρχο.
Εξάλλου δεν είναι τυχαίο το ότι μετονομάστηκαν από το γένος Apistogramma (harem spawners) σε Microgeophagus.

x-nos
11-02-05, 00:49
Και εγω οταν ειχα ραμιρεζι παρατηρησα και μετα απο συμουλη του Giorgou οτι ειναι καλητερα σε ζευγαρι και οχι χαρεμι! (Thanks Giorgo)
Αλλα απο οτι καταλαβα πρεπει να βρεις μια θηλυκια που θα αρεσει στον αρσενικό! Είχα αλλαξει 3 και τελικά με την τρίτη μου έκαναν αυγά!

neon
07-03-05, 16:12
Καταλήγω λοιπόν σε ένα επιπλέον ζευγάρι...

Έχει δει κανείς πρόσφατα σε μαγαζί θηλυκά ramirezi; Βρίσκω μόνο λίγα αρσενικά σε κάποια μαγαζιά.

Rayden
04-04-05, 15:10
Εχει το Cosmozoo στον Πειραια. Τουλαχιστον ειχε την Παρασκευη.

neon
04-04-05, 16:17
Εχει το Cosmozoo στον Πειραια. Τουλαχιστον ειχε την Παρασκευη.

Οκ ευχαριστώ.