PDA

Επιστροφή στο Forum : Tι να βάλω ακόμα; Microgeophagus ramirezi?


qstavrosq
10-02-05, 10:24
Λοιπόν έχω ένα 100-λιτρο Juwel με εργοστασιακό εσωτερικό φίλτρο και έχει τα εξής μέσα.
1 Melanotaenia bosemmani
1 Melanotaenia lacustris
2 Melanotaenia preacox
1 Ancistrus
6 Neon tetra

Σκέφτομαι να βάλω άλα δύο pearl Gurammi.Επίσης πρόσφατα έμαθα περί ramirezi και μου αρέσανε πολύ. Μπορώ να βάλω ΄'η είναι άσχετα με τα υπόλοιπα;Γενικά κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη :lol:

netblues
10-02-05, 10:36
Το ασχετο ειναι "Σχετικο" :D
Οι μελανοταινιες ειναι απο την αυστραλια, τα νεον απο τον αμαζονιο..
Αν ομως γενικα το νερο σου ειναι σχετικα μαλακο και ελαφρα οξινο δεν βλεπω λογο να μην βαλεις ενα ζευγαρι ramirezi...

Ψαρια με πολυ περισσοτερη προσωπικοτητα σε σχεση με τα γκουραμια.
Δες και την goldenmorph των ramirezi..

qstavrosq
10-02-05, 10:44
Oι συνθήκες είναι οι εξής:

pH --> 6,6
KH --> 8
GH > 14
No3 --> 20
No2 --> 0
Nh4/ NH3 --> 0

Θερμοκρασία 25 C

Πως τα βλέπεις;

netblues
10-02-05, 11:02
Εκεινο το GH>14 ειναι λιγο ψηλο...
Η βιβλιογραφια λεει για breeding <10 optimum 3dGH

Και λιγο πιο συχνες αλλαγες θα κρατουσαν το No3 πιο χαμηλα.
(Η μπολικα φυτα επισης)..

Συνηθως τα περισσοτερα rams ειναι captive bred και εχουν προσαρμοστει σε λιγο πιο σκληρο νερο. Βεβαια το "προσαρμοσθει" σε σχεση με το φυσικο τους περιβαλλον ειναι παντα σχετικό.

Προσωπικα θα τα προτιμουσα απο colisa lalia, τα οποια συνηθως δεν βγαζουν το 2μηνο χωρις να φταιει κατι συγκεκριμενο. (τουλαχιστον για αυτα απο τις ψαροφαρμες της ασιας..)

qstavrosq
10-02-05, 21:24
To φαντάστηκα το περί σκληρότητας. Και εγώ τα προτιμώ τα ramirezakia ! Βασικά τα είδα και ψιλοτρελάθηκα... Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:
1) Πως καταφέρνουμε να ρίξουμε τη σκληρότητα;
2) Πως καταφέρνουμε να διατηρήσουμε την "χαμηλή" τιμή της;
3) Τα υπόλοιπα ψαράκια είναι Οk ε;
4) Για "την goldenmorph των ramirezi" δεν βρήκα τίποτα από μία αναζήτηση που έκανα στο google...

Giorgos
10-02-05, 22:34
1. Είτε με χρήση συσκευής αντίστροφης όσμωσης είτε με χρήση τύρφης.
- Και στις δύο περιπτώσεις είναι προτιμότερο να προετοιμάζεται το νερό σε κάποιο ξεχωριστό δοχείο. Αν ψάξεις στο board, μπορείς να βρεις πολλά πάνω σε αυτό το θέμα.
Στην περίπτωση της τύρφης - βάζουμε μια ποσότητα τύρφης σε μια κάλτσα και χρησιμοποιύμε μια αεραντλία ή έναν μικρό κυκλοφορητή για να "φιλτράρει" την τύρφη με την κίνηση του νερού. Μετά από λίγες μέρες το νερό θα έχει "μαλακώσει" κατά πολύ και το pH θα έχει πέσει σημαντικά. Το μόνο κακό είναι ότι σιγά σιγά χάνει την ιδιότητά της να μαλακώνει το νερό και αυτό οφείλεται στο ότι η "ζωή" της είναι μικρή... ~1 μήνα. Μετά θέλει άλλαγμα.
Με αυτόν τον τρόπο πετυχαίνουμε και σταθερότητα.
2. Βλέπε το 1.
3. Μελανοταινίες με ramirezi? Δεν θα έλεγα ότι είναι ΟΚ. Εκτός του ότι οι μελανοταινίες προέρχονται από την Αυστραλία ενώ τα ramirezi από την Νότια Αμερική, οι μεν είναι υπερκινητικές και πολύ πιθανό να δημιουργήσουν προβλήματα στα δε.
4. Καλύτερα που δεν βρήκες γιατί αυτά τα ψάρια δεν υπάρχουν στην φύση. Έχουν προκύψει από επιλεκτική αναπαραγωγή και είναι πολύ πιο "αυαίσθητα" σε σχέση με την κανονική ποικιλία. Κατά την άποψή μου η κανονική μορφή είναι πολύ πιο όμορφη.

* Το θέμα μεταφέρεται στην ενότητα "’λλες κιχλίδες".

qstavrosq
10-02-05, 22:41
Δηλαδή εσύ Γιώργο δεν προτείνεις ramirezi στην περίπτωσή μου ε; Κρίμα γιατι με ενθουσιάσανε τα ψαράκια αυτά.

Giorgos
10-02-05, 23:59
Δεν το συνιστώ επειδή το ενυδρείο σου είναι αρκετά μικρό για να συνδυαστούν οι υπερκινητικές και αρκετά μεγαλόσωμες μελανοταινίες σου με τα πιο ήρεμα M. ramirezi.
Αφού σε ενδιαφέρουν τόσο πολύ, γιατί δεν προσαρμόζεις το ενυδρείο στις ανάγκες τους; :wink:

qstavrosq
11-02-05, 00:15
Tι εννοείς βρε George ; Να βγάλω τις μελανοταινίες ας πούμε;

Giorgos
11-02-05, 00:19
Δεν είπα κάτι τέτοιο αλλά κι αυτό γίνεται.
Σκεφτόμουν καλύτερα να έστηνες ένα καινούριο ενυδρείο προσαρμοσμένα για τα ramirezi.

qstavrosq
11-02-05, 00:32
Αυτό θα ήταν το καλύτερο αλλά no space for more :cry: Επίσης δεν θα θελα να βγάλω τις μελανοταινιες.