PDA

Επιστροφή στο Forum : black diamond shrimp


jimbit22
01-09-13, 11:29
Βρήκα σε ενα πετ το συγκεκριμένο είδος..
Το πρόβλημα μου είναι ότι τα παιδιά δεβ μπορούσαν να βρούνε την επιστημονική ονομασία για να δω αν μπορω να πάρω..
Έχει κανείς καμία ιδέα;
Φωτογραφία δεν έχω ακόμα.. Είναι solid μαύρο χωρίς καφέ λωρίδα στην πλάτη.. Τα μάτια δεν είναι κόκκινα..
Έψαξα στο γοογλε αλλά δεν έβγαλα άκρη..

nicpapa
01-09-13, 11:37
Πρεπει να είναι αυτη Neocaridina sp. "Tiger" var. Black Diamond.
Βάλε μας μια φωτο της γαρίδας...

kgf12345
01-09-13, 11:39
δεν ξερω τι παιζεται με τις γαριδες,αλλα μηπως ειναι απλα καποιο Grade με αυτα τα χαρακτηριστικα?

γιατι βλεπω οτι κατι τετοιο γραφει εδω (http://www.eliteinverts.com/black-tiger-shrimp/).

nicpapa
01-09-13, 11:41
Πάλι μπορει να είναι και neocaridina heteropoda black fire, βγηκαν πριν κανενα χρονο στην αγορα, μαυρες red cherry, :D

jimbit22
01-09-13, 11:49
Στα τιμολόγια του, του την έστειλαν σαν cardina sp. όπως και τις crystal που έχει..
Black tiger υποπτεύομαι κ εγω αλλά τα μάτια δεν ήταν πορτοκάλι..
Γιώργο παίζει να εχεις δίκιο αλλά νε 8€ την μια δεν θα είναι κάνα τρελό grade για να δικαιολογεί τα μάτια..
Θα πάω αύριο για φωτογραφίες.. Ελπίζω να δανειστώ μια dslr με μακρο φακό και τρίποδο για να δούμε λεπτομέρειες..

Υπάρχει περίπτωση να είναι black sakura? (δεν ξέρω αν υπάρχει, στην τύχη ρωτάω..)
-------------------------
Πάλι μπορει να είναι και neocaridina heteropoda black fire, βγηκαν πριν κανενα χρονο στην αγορα, μαυρες red cherry, :D


Κάτι τέτοιο φοβάμαι κ εγώ..

nicpapa
01-09-13, 11:53
Να έχεις υπόψη σου πριν την αγορά αν μπορέσεις να τις κρατήσεις , εχουν με την θερμοκρασία θέμα , ειναι χειρότερες και απο τις crs ,θελουν θερμοκρασια κάτω απο 23 ! :rolleyes:

jimbit22
01-09-13, 11:57
Να έχεις υπόψη σου πριν την αγορά αν μπορέσεις να τις κρατήσεις , εχουν με την θερμοκρασία θέμα , ειναι χειρότερες και απο τις crs ,θελουν θερμοκρασια κάτω απο 23 ! :rolleyes:
Wooot..! Αυτά είναι.. Μόνο από αυτό υποθέτω ότι πρέπει να είναι neocardina γτ τις έχει σε πεντολιτρο ενυδρείο χωρίς ψύξη..