PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι συγκατοικος με ινδιανακια και κορυ


achisael
30-08-13, 23:22
Το ενυδρειο ειναι καθαρα 270 λιτρα.
στρωμενο αφου λειτουργει 2+ χρονια και αποφασισα για αλλαγη ψαροσυνθεσης.

Προς το παρον φιλοξενει:

4 ινδιανακια (αυριο θα μπουνε αλλα 2-3) συνολο 6-7
2 κορυντορακια aenus albino (θα μπουνε αλλα 2-3 σε λιγες μερες) συνολο 4-5

Τι αλλο μπορω να βαλω? Μου αρεσουν τα σκαλαρια να το επιχειρησω?
Ας πουμε για 5 αλλα σε μικρο σχετικα μεγεθος 5-7cm ?
Ή θα τα ενοχλουνε τα ινδιανακια?

Αλλιως αν δεν βαλω αυτα τι αλλο μου προτεινεται (κατι που να μεγαλωνει ή να ειναι ηδη ψιλομεγαλο) :p

delta66
31-08-13, 00:00
Προτεινω για αποφυγη προβληματων και των ψαριων και δικα σου (με τη συντηρηση) να δωσεις να ινδιανακια, να κανεις τα cory 8 και να βαλεις 7 αγγελοψαρα (ουτε παραπανω ουτε λιγοτερα).
Ελπιζω να εχεις αμμο στο βυθο (για τα cory), πανω απο 50 εκ υψος ενυδρειου (για τα αγγελοψαρα), καλη φιλτρανση και ορεξη για αλλαγες νερου.

achisael
31-08-13, 00:13
Τα ινδιανακια τα θελω πολυ μου αρεσαν πολυ και με μικρο αριθμο. Αυριο που θα γινουν και κοπαδακι θα εινια φανταστικα.
Δεν με νοιαζει τοσο για τα σκαλαρια αλλα αν υπαρχει κατι αλλο μου λεει οποιος ξερει.
Αλλοι λενε πως τα πανε μια χαρα με σκαλαρια.

delta66
31-08-13, 00:35
Αν σου αρεσουν τοσο τα ινδιανακια, κανε πραγματικο κοπαδι να τα ευχαριστηθεις.
Τα 6-7 ατομα δεν ειναι κοπαδι.
Eχεις ανετο χωρο.

Σιγουρα δεν συμβαινουν σε ολα τα ενυδρεια τα ιδια πραγματα.
Εγραψα για πιθανα προβληματα λογω του ...
it has a well-deserved reputation as a fin nipper. This behaviour is at its worst when it’s combined with slow-moving, long-finned species such as guppies, angel fish or anabantoids
http://www.seriouslyfish.com/species/hyphessobrycon-eques/
Συν τα προβληματα της ιχθυοφορτωσης, αφου τα 270 λιτρα ειναι μονα τους οριακα για μια μινιμουμ ομαδα ενηλικων αγγελοψαρων (7+).

john99
31-08-13, 11:04
Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις μόνο τέτρα στο ενυδρείο γιατί τα αγγελόψαρα έχουν μακρυά πτερύγια με αποτέλεσμα τα ινδιανάκια (serpae tetra) να τα κηνυγάνε και θα βλέπεις φαγωμένα πτερύγια, βάλε μία δεκάδα λέμον τέτρα και θα τα λατρέψεις είναι πανέμορφα ψάρια, εάν πάλι σου αρέσει τα ψάρια σου να κοπαδιάζουν τότε μπορείς να βάλεις ροδόστομους, καλή συνέχεια :)

achisael
31-08-13, 12:30
ναι μου αρεσει αν κοπαδιαζουν.
σημερα εβαλα ακομα 4 ινδιανακια πλεον εχω 8 στο συνολο και κοπαδιαζουν ηδη.
πιστευω οτι τα 8 ειναι καλος αριθμος για να βαλω και αλλα ειδη μεσα.

μπορω ας πουμε να βαλω χηρες? και αν ναι ποσες προτεινεται?
μπορω να βαλω και λεμον τετρα ας πουμε? (και αριθμο)

john99
31-08-13, 13:07
Οι χήρες κάποιες φορές έχουν μακρυά ουρά, οπότε μπορεί να έχεις πρόβλημα, καλύτερα μην βάλεις, τώρα λέμον άμα βρεις γιατί είναι λίγο σπάνια πάρε καμιά δεκάδα, καλή συνέχεια.
-------------------------
Επίσης οι χήρες δεν είναι και πολύ κινητικά ψάρια έχω διαβάσει ότι όταν ενηλικιόνονται πιάνουν ένα μέρος στο ενυδρείο και κάθονται εκεί το περισσότερο μέρος της ημέρας, το είχα παρατηρήσει και στην δικιά μου χήρα αυτό.

achisael
31-08-13, 16:51
για τα 8 ινδιανακια ειναι καλα?
εστω οριακα..?
ή θελω και αλλα..;

maikl
31-08-13, 17:25
για τα 8 ινδιανακια ειναι καλα?
εστω οριακα..?
ή θελω και αλλα..;

...προσωπικα ισως και να το εκανα μονο με ινδιανακια.Θα το πηγαινα στα 30 μαζι με ενα καλο κοπαδι κορυντορακια-καμια 15αρια.:cool:

achisael
01-09-13, 14:40
Κάποιο μεγαλο/ μεγαλυτερο ψαρι να προτεινεται?

john99
01-09-13, 16:30
Τα bleeding heart tetra http://www.seriouslyfish.com/species/hyphessobrycon-erythrostigma/ τα οποία είναι πανέμορφα και γίνονται αρκετά μεγάλ για τέτρα και σεμήκος και σε φάρδος.