PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ


BLUE BIMPWE
08-02-05, 11:05
Καλημερα συνφορουμητες !!! το ενυδρειο ετοιμο και τα πρωτα frontosa ηδη μεσα.η ερωτηση μου εχει να κανει με κιχλιδες tanganyika oi οποιες ομως ειναι φυτοφαγες πχ tropheus ikola.cherry spot κλπ.μπορω να βαλω? και αν ναι πως θα ξεχωριζω την τροφη τους?

inser
08-02-05, 11:14
πχ tropheus ikola.cherry spot κλπ.μπορω να βαλω?

Tha mporouses na valeis kai na prosexeis poli sto taisma alla ego den eimai sigouros pos tha to petixeis kai den simfonw..allos enas logos prosopikos gia mena tha tan pos den tha ithela na vlepw tropheus kai frontozes sto idio enidreio..tha eniotha enoxos :roll:

(sorry gia ta greeklish to pc kanei ta dika tou)

BLUE BIMPWE
08-02-05, 16:31
πχ tropheus ikola.cherry spot κλπ.μπορω να βαλω?

Tha mporouses na valeis kai na prosexeis poli sto taisma alla ego den eimai sigouros pos tha to petixeis kai den simfonw..allos enas logos prosopikos gia mena tha tan pos den tha ithela na vlepw tropheus kai frontozes sto idio enidreio..tha eniotha enoxos :roll:

(sorry gia ta greeklish to pc kanei ta dika tou)
τεινω να συμφωνησω μαζι σου αλλα αυτοματως ερχεται η ερωτηση.. οκ αν οχι tropheus τοτε τι? δεν θα ηθελα μονο frontosa μεσα

AFRIKANOFILOS
08-02-05, 20:04
BRICHARDI?LELEUPI?Και αλλα πολλα

stefanos.f
08-02-05, 23:40
Εχεις απειρες επιλογες αλλα ''σχετικα λιγα λιτρα'' για τα ψαρια που θες να κρατησεις :!: Τα Tropheus species ειναι καταλληλο να κρατιουνται σε μεγαλες ομαδες και για ψυχολογικους λογους και για ελεγχο του φονικου τσαμπουκα που εχουν αλλα και για να φτιαξεις ενα breeding group με μελλον... αλλα και παλι χρειαζεται παρα πολυ τυχη για να τα καταφερεις με τα Tropheus, οποιο ειδος και αν επιλεξεις τελικα να κρατησεις :!:

Υ.Γ Αν και χρειαζεται προσοχη, δεν θεωρω αδυνατη την συνυπαρξη Tropheus και Cyph.frontosa στο ιδιο ενυδρειο απο διατροφικης αποψεως... αρκει να υπαρχει χωρος και η καταλληλη πειρα στα συγκεκριμενα ειδη απο τον χομπιστα :!: Με μερικα κολπα κατα το ταισμα μπορουν ολα να πανε καλα... ζωντανο παραδειγμα το ενυδρειο μου για οποιον αμφιβαλει :wink:

BLUE BIMPWE
09-02-05, 10:19
Εχεις απειρες επιλογες αλλα ''σχετικα λιγα λιτρα'' για τα ψαρια που θες να κρατησεις :!: Τα Tropheus species ειναι καταλληλο να κρατιουνται σε μεγαλες ομαδες και για ψυχολογικους λογους και για ελεγχο του φονικου τσαμπουκα που εχουν αλλα και για να φτιαξεις ενα breeding group με μελλον... αλλα και παλι χρειαζεται παρα πολυ τυχη για να τα καταφερεις με τα Tropheus, οποιο ειδος και αν επιλεξεις τελικα να κρατησεις :!:

Υ.Γ Αν και χρειαζεται προσοχη, δεν θεωρω αδυνατη την συνυπαρξη Tropheus και Cyph.frontosa στο ιδιο ενυδρειο απο διατροφικης αποψεως... αρκει να υπαρχει χωρος και η καταλληλη πειρα στα συγκεκριμενα ειδη απο τον χομπιστα :!: Με μερικα κολπα κατα το ταισμα μπορουν ολα να πανε καλα... ζωντανο παραδειγμα το ενυδρειο μου για οποιον αμφιβαλει :wink:
για ξαναπες μου εσυ τι αλλο εχεις με τις frontosa?

halvas69
09-02-05, 22:31
Aν δεν κάνω λάθος.......Neolamprologus leleupi :lol:

BLUE BIMPWE
12-02-05, 09:34
γεια και παλι ενας φιλος ειπε να μου δωσει cyathopharynx furcifer να βαλω με τισ φροντοζες εσεις τι λετε?

inser
12-02-05, 15:02
Οχι εγω σε καμοια περιπτωση δεν θα εβαζα furcifer με frontosa ! Τα furcifer ειναι πολυ δυσκολα ψαρια και δεν θα σου βγαλουν καθολου χρωμα εαν δεν ειναι το κυριαρχο ειδος! Εκτος του οτι θα εχεις διατροφικο προβλημα μιας και παθενουν bloat για πλακα.. :cry: Εγω προτεινω να πεις στον φιλο σου να μου δωσει εμενα τα furcifer γιατι μου λοιπουν 4 απο το groupaki που φτιαχνω :P :P :P

stefanos.f
21-02-05, 23:58
Τα Cyath. furcifer δεν μπορουν να μπουν σε ενα ενυδρειο με Cyph. frontosa εφοσον πρεπει ως ψαρι να ειναι το κυριαρχο στο ενυδρειο που θα το κραταμε αν θελουμε να δουμε καποια στιγμη τα υπεροχα χρωματα του αρσενικου :!: Και ειναι λιιιιιιιιιιιιγο δυσκολο να ειναι το κυριαρχο αν το βαλουμε σε ενα ενυδρειο μαζι με τα θηρια που λεγονται C.frontosa :!: Οσο για μενα, οπως αλλωστε ηδη τονισε και ο αγαπητος halvas :D , ναι εχω και Neol. leleupi εκει μεσα μεταξυ αλλων.... οπως και Neol.sexfasciatus και cylindricus, L.calvus, L.brevis, Cypr.leptosoma και δυο ειδη Tropheus :wink:

inser
22-02-05, 11:29
Stefane τα frontosa σου τι μεγεθος εχουν? Με τα brevis και τα leptosoma δεν εχεις προβλημα? :?: Ειδικα για τα leptosoma απορω πως τα καταφερνεις η πως τα εχουν καταφερει αυτα :P

AFRIKANOFILOS
22-02-05, 16:33
Στεφανε ποτε τα εβαλεσ τα brevi?

koulio
22-02-05, 16:39
Stefane τα frontosa σου τι μεγεθος εχουν? Με τα brevis και τα leptosoma δεν εχεις προβλημα? :?: Ειδικα για τα leptosoma απορω πως τα καταφερνεις η πως τα εχουν καταφερει αυτα :P

απλα εχει μεγαλο ενυδρειο 800+ και πολλες σπηλιες/κρυψωνες :wink:

stefanos.f
23-02-05, 00:01
Αυτο ακριβως και κραταω και τα Cyph.frontosa παντα καλα ταισμενα :wink: Τα L.brevis ειναι εκει μεσα εδω και ενα χρονο :!: Πιστευα οτι θα αποτελουσαν την τροφη για τα C.frontosa μαζι με τα Cypr.leptosoma ομως τελικα το αρθρο του Pierre Brichard που ειχε γραψει παλια και ελεγε οτι τα C.frontosa δεν πειραζουν αλλο ψαρι οταν κρατιουντε παντα σωστα ταισμενα αποδειχθηκε αληθινο :wink:

dr_yianni
23-01-07, 19:31
xerei kapoios an mporo na exo Cyathopharynx furcifer mazi me leleuopi brichardi kai calvus ???

Z_X
23-01-07, 20:18
Για πόσα λίτρα μιλάμε και ποιές είναι η διαστάσεις ?

dr_yianni
25-01-07, 15:56
vision 450lt ths juwel.

Pritanis
25-01-07, 18:15
λελεουπι μπρικαρντι και καλβους..... Ολοι οι δολοφονοι της ταγκανικα μαζι..... Οχι φυσικα..... Οταν βγει ζευγαρι μπρικαρντι θα σου σκοτωσει ολα τα υπολοιπα..... Σου μιλαω απο προσωπικη εμπειρια και αφου εγραψα οσους μου ελεγαν το αντιθετο...... Πρωτα δοκιμασα λελεουπι με μπρικαρντι (4-0) τα μπρικαρντι, και μετα εβαλα και καλβους 2-0 τα μπρικαρντι......Στο τελος το ζευγαρι σκοτωσε και τα υπολοιπα 3 μπρικαρντι και αρχισε να γενναει ωσπου ειχα ενα ενυδρειο με 90 μπρικαρντι........

mikenuke
25-01-07, 18:45
Γιατρε μου μη γραφεις greeklish αν δεν εχεις αντιρρηση!

Z_X
25-01-07, 20:00
Καλησπέρα Δόκτορα.
Ο Cyathopharynx furcifer είναι ένα μεγάλο ψαράκι που φθάνει εώς 22cm.(To θυληκό φθάνει τα 15 cm)
Οι διατροφή του είναι καθαρά φυτική.
Ζεί σε χαρέμι και χρησιμοποιεί την άμμο για αναπαραγωγή.
http://img167.imageshack.us/img167/3428/img1015zd39in.jpg (http://imageshack.us)
Αρα δέν έχεις και πολλές επιλογές στα 450 λίτρα.
Το κακό είναι ότι τα χρώματα τα βγάζει ο αρσενικός(και μόνο)και αυτό για να γίνει πρέπει να είναι ο κυρίαρχος του ενυδρείου.
Γ αυτό η βάζεις μόνο αυτό το είδος 2Α+6-8Θ,η το ταιριάζεις με κάποιο ήσυχο είδος με διαφορετικό μέρος αναπαραγωγής πχ Cyprichromis.

dr_yianni
25-01-07, 22:46
....

Z_X
25-01-07, 23:12
Πάντως σε 400 λίτρα μπορείς στήσεις ένα ωραίο ενυδρείο tanganyika.

dr_yianni
26-01-07, 11:10
Εχω ξεκινησει ηδη με το ενυδρειο να μετατρεπεται απο κοινωνικο σε ταγκανικα σιγα σιγα, εχοντας προς το παρον μια αρκετα μπερδεμενη συνθεση ,3 λελεουπι, ενα ζευγαρι καλβους, 4 μπριχαρντι,και κατοπιν, 4 κλοουν, 4 μονοδακτυλους ,3 γκουραμι ,7 ζεβρες (ντανιο) και καποιους γλυφτες. Εχω στο μελλον σκοπο να αρχισω να βγαζω οτι βλεπω να ενοχλει τις ταγκανικες ,αλλα ακομα και τα βριχαρντι αν αρχισουν να γινονται βαρβαρα. Προς το παρον υπαρχουν ελαχιστοι τσακωμοι, εως καθολου, και αυτοι που αψιμαχουν ειναι το καθενα μετο δικο τους ειδος,και οχι εναντια αλλου ειδους. ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ...
450 λτ, σκληροτητα 12-13, αμμωνια 0,ph 7.8.

Z_X
26-01-07, 11:32
Εχω ξεκινησει ηδη με το ενυδρειο να μετατρεπεται απο κοινωνικο σε ταγκανικα σιγα σιγα, εχοντας προς το παρον μια αρκετα μπερδεμενη συνθεση ,3 λελεοθπι, ενα ζευγαρι καλβους, 4 μπριχαρντι,και κατοπιν, 4 κλοουν, 4 μονοδακτυλους ,3 γκουραμι ,7 ζεβρες (ντανιο) και καποιους γλυφτες. Εχω στο μελλον.....
Καλημέρα Δοκτορα.
Εγώ θα έλεγα τώρα να κάνεις κάτι γιατί δεν ξέρω άν προλάβεις..στο μέλλον.
Βγάλε ότι δέν έχει σχέση με tanganyika.(μπορεί να μην σου φαίνεται αλλά τα κοινωνικά σου σίγουρα θα ιδρώνουν).
Αν θέλεις να το κάνεις κοινωνικό με αναπαραγωγές πρέπει να δώσεις χώρο στα είδη σου,γ αυτό ξέχνα το neolamprologus brichardi,
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14914,
και αποφάσισε ποιά είδη θέλεις να έχεις για να καταλάβεις και την διακόσμηση που θα χρειαστείς.
Είσαι σίγουρος οτί τα altolamprologus calvus είναι ζευγάρι?

dr_yianni
26-01-07, 17:37
Ναι πιστευω οτι ειναι ζευγαρι, μια και το ενα ειναι σχεδον μαυρο μονοχρωμο (σχεδον) ενω το αλλο, οταν ειδικα πλησιαζει κοντα του το 'μαυρο' , περνει εκπληκτικα εντονα καθετες ριγες, τυπικες για το ειδος του. Βλεπω μαλιστα και μια μυστηρια συμπεριφορα, κατα την οποια οταν το ριγε βλεπει κοντα του το μαυρο(που ειναι και ο τσαμπουκας της παρεας) το πλησιαζει με οπισθεν και ολα τα πτερυγια ανοιγμενα. Μεχρι το μαυρο να τον βαρεθει και να τον διωξει.

Z_X
26-01-07, 19:50
Μήπως έχεις διαφορετικούς calvus?
Συνήθως η διαφορά στο χρώμα της ρόμπας στο ίδιο είδος υποδουλώνει τον κυρίαρχο/κυριαρχημένο.
Ενας τρόπος για να καταλάβεις το φύλο είναι η διαφορά στο μέγεθος(13-15cm ο μάγκας,10-11cm και γενικά πιό αδύνατη η μαγκιόρα)
Καμιά φώτο?

mikenuke
27-01-07, 00:37
Καλησπέρα Δόκτορα.
Ο Cyathopharynx furcifer είναι ένα μεγάλο ψαράκι που φθάνει εώς 22cm.(To θυληκό φθάνει τα 15 cm)
Οι διατροφή του είναι καθαρά φυτική.
Ζεί σε χαρέμι και χρησιμοποιεί την άμμο για αναπαραγωγή.
http://img167.imageshack.us/img167/3428/img1015zd39in.jpg (http://imageshack.us)
Αρα δέν έχεις και πολλές επιλογές στα 450 λίτρα.
Το κακό είναι ότι τα χρώματα τα βγάζει ο αρσενικός(και μόνο)και αυτό για να γίνει πρέπει να είναι ο κυρίαρχος του ενυδρείου.
Γ αυτό η βάζεις μόνο αυτό το είδος 2Α+6-8Θ,η το ταιριάζεις με κάποιο ήσυχο είδος με διαφορετικό μέρος αναπαραγωγής πχ Cyprichromis.

η φωτο ειναι απο δικο σου ενυδρειο?

Z_X
27-01-07, 00:43
Γειά σου Μιχάλη,
οχι την βρήκα απο το δυαδίκτιο.

dr_yianni
28-01-07, 21:45
Πιστευω οτι ειναι ιδιο ειδος γιατι δεν εχουν καμια διαφορα εξωτερικη και αγοραστικαν μαζι απο την ιδια παρτιδα εισαγωγης. Δεν εχουν (ακομα ισως) διαφορα στο μεγεθος αλλα ουτε και στα χρωματα οταν πχ τρωνε. Απ την αλλη μερια, ο κυριαρχος απο τους 2,ο πιο τσαμπουκαλεμενος που κυριαρχεια νετα απεναντι στον αλλον, ειναι αυτος που δεν εμφανιζει σχεδον κανενα χρωμα, ενω ο υποταγμενος ειναι αυτος που οσο τον πλησιαζει ο τσαμπυκαλης, τοσο πιο διχρωμος και ριγε γινεται, ενω παιρνει και μια περιεργη ποζα, πλησιαζοντας οσο περισοτερο του το επιτρεπει ο αλλος, σχεδον τον αγγιζει, απο κατω και με την οπισθεν τον μονοχρωμο. Μεχρι να τον διωξει αυτος, και ξανα μανα απο την αρχη το ιδο σκηνικο. Να προσθεσω εδω,οτι τα ψαρακια ειναι το πολυ 5.5-6 εκατοστα ακομα.

Z_X
28-01-07, 23:34
Το δύσκολο με την tanganyika είναι να φτιάξεις το ζευγάρι.
Αν σου κάτσει το ζευγάρι με τους calvus και σου προκύψει άλλο ένα με τους leleupi,τότε θα προσθέσεις και ένα άλλο είδος(εγώ θα έβαζα μία ομάδα 10 Cyprichromis που συχνάζουν στα ψηλά στρώματα του ενυδρείου.)
Και με λίγη τύχη θα έχεις και αναπαραγωγές.

Tolis
29-01-07, 19:20
10 ειναι πολλα - 2 αρσενικα με 3-4 θηλυκα για αυτα τα λιτρα ειναι οκ (λαμβανοντας υποψιν και ελπιζοντας οτι θα υπαρξουν και απογονοι)

dr_yianni
28-03-07, 18:31
αφου καθαρισαν τις 3 απο τις 7 ζεβρες μου, τα πηρα στο κρανιο και τα γυρισα στον ενυδρεια. οπως επισης τους κλοουν ,τα κοριντορα τις εναπομεινοντες ζεβρες και εναν χαζο τεμπελη πλεκοστομο. Ετσι η τωρινη συνθεση του ενυδρειου εχει ως εξης. 2 altolamprologus compresicceps,1 alt. calvus, 3 leleupi, 4 μονοδακτυλοι ,2 aulonacara maylandi (ζευγαρι).
Το προφανες ειναι οτι το ενυδρειο εχει ημερεψει παντελως και εχει πεσει μια μεγαλη ησυχια μεσα. Μονο οι τσακωμοι μεταξυ των μονοδακτυλων συνεχιζονται,και ευτυχως,γιατι δεν υπαρχει αλλη ουσιαστικη κινηση . :p
Λεω να προσθεσω κανα ζευγαρι aulonacara αλλου ειδους (πχ batterfly aulonacara) η κανα ζευγαρι copadichromis . Εσεις τι λετε ?

george
28-03-07, 22:18
Τι λέμε ; Ρωτάς ; :smt105

dr_yianni
29-03-07, 10:14
Ρωτας αν ρωταω λοιπον, ε? Λοιπον,επειδη το στυλακι σου και η ειρωνια σου (γιατι ειρωνια ειναι, εκτος αν δεν πηγες σχολειο ωστε να ξερεις τι σημαινει ρωταω) δεν ταιριαζουν στον ρολο που εχεις αναλαβει σαν μοδερατορας εδω μεσα θα σε παρακαλεσω να μην ασχοληθεις αλλο προσωπικα εσυ με τις ερωτησεις που θετω. Οπως επισης θα παρακαλεσω αυτον που σου εδωσε τον ρολο αυτον,να αναλαβει τις ευθυνες του, και να μην επιτρεπει τετοιου ειδους προσβλητικες για μελη συμπεριφορες.
Ευτυχως υπαρχουν πολλοι με γνωσεις προθυμοι να απαντησουν. Δε νομιζω πως ο GAB εχει αναγκη απο το στυλακι σου. Εγω παντως σιγουρα δεν εχω.

Tolis
29-03-07, 11:02
Δεν νομιζω οτι ο george εχει κανενα ιδιαιτερο στυλακι, απλως προλαβε και απαντησε το ιδιο που θα απαντουσαμε ολοι μας. Και σαν το ατομο που τον εκανε μοντερατορα, συμφωνω 100% μαζι του. Ρωτας τι λέμε? Ολοι μας λεμε οτι ταχεις κανει αχταρμα, θες να τα κανεις πιο αχταρμα, και δικαιωμα σου μεν, αλλά μην ρωτας εδω τη στιγμη που ξερεις τι απαντηση θα παρεις.

george
29-03-07, 11:14
Τα 2779 ανούσια και γεμάτα ειρωνεία ποστ μου από το 2002 καθώς και η καθημερινή μου ενασχόληση με το GAB αλλά και με τον ΠΣΦΕ και ο ρόλος μου κρίνονται από όσους διαθέτουν το στοιχειώδες μυαλό για να καταλάβουν ορισμένα πράγματα.
Από την πρώτη στιγμή που μπήκες εδώ δεν θέλησες ούτε να ακούσεις,ούτε να μάθεις αλλά ούτε και να βοηθήσεις τον εαυτό σου.
Δεν κατάλαβες ότι οι συνδυασμοί των ψαριών σου είναι λάθος και δεν κατάλαβες που οφείλονται τα προβλήματα που κατά καιρούς έχεις.
Εσύ λοιπόν ο μορφωμένος,ο μυαλωμένος και ο ξερόλας γιατί ζητάς την βοήθεια μας ;
Γιατί αρνείσαι να ακούσεις....να μάθεις...να προσπαθήσεις.
Γιατί αρνείσαι να κάνεις πράγματα απλά που τόσοι άλλοι εδώ μέσα έχουν κάνει και σήμερα ή είναι διαχειριστές στο GAB ή απλώς χαίρονται τα όμορφα ενυδρεία τους και μοιράζονται τις γνώσεις που απέκτησαν με τους νεότερους.
Δεν σου απαντώ για θέματα που έχουν σχέση με τα ψάρια και το ενυδρείο σου γιατί έχω να ασχοληθώ με σοβαρότερα θέματα από να σπαταλώ τον χρόνο μου για να γεμίσω το κεφάλι σου με γνώσεις που τις αρνείσαι.
Αν θέλεις να κάνεις ένα ενυδρείο αχταρμά....δεν θα σε βοηθήσω ούτε και θα προσπαθήσω να σου αλλάξω γνώμη.

Είσαι άξιος της μοίρας σου και δεν σε έχουμε ανάγκη.
Και αν δεν σου αρέσει το GAB...οι διαχειριστές του και το στυλάκι μας....άντε γειά.

PascM
29-03-07, 11:39
Ειρωνεία γιατρέ δεν υπάρχει από κανέναν προς κανέναν εδώ μέσα και θα έπρεπε να το έχεις διαπιστώσει ήδη! Αν ξαναδείς τι σου είχαν πει σε προηγούμενα πόστ θα καταλάβεις ότι ρωτάς τα ίδια και τα ίδια περιμένοντας να σου πουν ότι είναι οκ!
Ε δεν είναι! Και κάτι ακόμη με τα πιστόλια στο χέρι δεν γίνεται να ζητάς την βοήθεια κάποιου και μετά να τον πυροβολείς! Η παρέα σε καλωσόρισε εσύ δεν θες να γίνεις μέλλος της από ότι βλέπω!