PDA

Επιστροφή στο Forum : Pristella Maxillaris


john99
21-08-13, 11:13
Καλημέρα σε όλους θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για το σιγκεκριμένο ψάρι http://www.seriouslyfish.com/species/pristella-maxillaris/ από άτομα που τα διατηρούσαν στο ενυδρείο τους ή τα διατηρούν και τώρα, ευχαριστώ :)

nazgul
21-08-13, 11:35
Οι πληροφοριες υπαρχουν στο seriouslyfish που αναφερεις, αλλα για επιπλεον:

Χρειαζονται μαλακο νερακι, κατω απο 7 ph και σκληροτητα 5-6 τα το θεωρουσα ιδανικο. Σε blackwater δειχνουν καλυτερα τα χρωματα τους και απο διατροφη, θεωρουνται παμφαγα. Οποτε τοσο τροφες πρωτεϊνης, οσο και φυτικη, θα πρεπει να υπαρχουν στη διατροφη τους με εναλλαγες.

Ειναι πολυ ωραια ψαρακια, ειχα διατηρησει μια ομαδα στο παρελθον. Κοπαδιαζουν και εχουν ιδιαιτερη κινηση, αλλα διαφορετικη απο τα κλασικα κοπαδοψαρα, οπως π.χ. οι ροδοστομοι. Απο ενυδρειο, οσο μεγαλυτερο τους δωσεις, τοσο καλυτερα θα νοιωθουν και θα δεις τις συμπεριφορες τους.

Σημειωση: οταν τα ειχα μαζι με ενα μονομαχο, δεν συνηθιζαν να κανουν βολτες σε ολο το ενυδρειο. Μολις εμειναν μονα τους, δεν σταματουσαν να βολταρουν. Λογικο, βεβαια.

Πολυ ωραια ψαρακια, τα συνιστω ;)

john99
21-08-13, 11:39
Ποιος είναι ο κατάλληλος αριθμός για ένα κοπάδι;

sarpijk
21-08-13, 11:46
Always buy a group of at least 6 of these, preferably 10 or more. It’s a shoaling species (http://www.seriouslyfish.com/glossary/s/species) by nature, and will fare much better when in the company of its own kind. Like most tetras it actually looks far more effective when maintained like this anyway.

john99
21-08-13, 11:49
Ναι το διάβασα αυτό αλλά ρωτάω τον nazgul γιατί είχε και αυτός.

nazgul
21-08-13, 11:51
Δεκα ειναι μια χαρα για να νοιωθουν σχετικα ασφαλη. Οσο πιο πολλα, τοσο πιο καλα, βεβαια. Αλλα εξαρταται απο τον ογκο του ενυδρειου που θελεις να τα βαλεις και αν εχει συγκατοικους και ποιους. Σε τι ενυδρειο θελεις να τα βαλεις? (λιτρα, μετρησεις, συγκατοικοι)

john99
21-08-13, 21:53
Δεν ξέρω αν θα πάρω αυτά τα ψαράκια γιατί πρέπει να πείσω τον πατέρα μου πρώτα, αν όμως θα τα πάρω θα τα βάλω σε ενυδρείο 60+ λίτρων διαστάσεις 60*30*35 με ένα ραμιρέζι το οποίο είναι αρσενικό, μετρήσεις: no2 0 nh3/nh4 0 no3 0-10 ph 7 gh 4 kh 8
-------------------------
Καλησπέρα, στο υπάρχον ενυδρείο υπάρχει ένα αρσενικό ραμιρέζι 4 ροδόστομοι και 4 μπλακ νέον τέτρα, τα τέτρα είναι εξαφανισμένα και εμφανίζονται μόνο την ώρα του φαγητού, εάν βγάλω τα τέτρα και βάλω τα pristella tetra θα συμβαίνει το ίδιο; Ευχαριστώ ;)

delta66
21-08-13, 21:59
Μαλλον ναι. αφου ο χαρακτηρας του ραμ φαινεται επιθετικος (απο οτι μου ελεγες).
Θα ελεγα να δοκιμασεις να βαλεις ενα θηληκο και να βγαλεις τα μικρα.
Ή να δωσεις το ραμ και να φτιαξεις ενα κοπαδακι σωστο.

nazgul
21-08-13, 23:55
Θα συμφωνησω και εγω. Σε 60 λιτρα ολα αυτα, μαλλον ειναι πολλα. Καλυτερα species tank με ενα κοπαδακι, ή ζευγαρι ramirezi. Ετσι θα μπορεσεις να δεις συμπεριφορες και οχι ψαρια να κρυβονται.

john99
22-08-13, 08:17
Ευχαριστώ πολύ ;)