PDA

Επιστροφή στο Forum : ταισμα ψαρια-γαριδες


alchemist
17-08-13, 19:07
Γεια σας παιδια..

εχω ενα 54λιτρο με γκαπυ red cherry και καμποσα σαλιγκαρια!

ταιζω μονο τροφη για τα ψαρια και νομιζω οτι δεν προλαβαινουν να φανε και πολλα οι γαριδουλες μου..αυτες βεβαια ολο μασουλανε στα φυτα!

πως ταιζονται ''ξεχωριστα''? εννοω αν παρω τροφη ειδικα για γαριδες δεν θα το τρωνα τα ψαρια? πως μπορω να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα πεινασουν?

στην αρχη που τις εβαλα ταιζα παραπανω με αποτελεσμα να εχω προβλημα με νιτρικα!:mad:

Βασίλης Κ
17-08-13, 19:13
Εγώ φίλε έχω μια γαρίδα στον μονομάχο και όταν είναι να την ταίσω βράζω αγγούρι ή καρότο, το μπήγω σε μια οδοντογλυφίδα, την δένω σε μια κλωστή και το ρίχνω στο βυθό, μετά από κανα μισαωράκι το τραβάω έξω. Κάτι ανάλογο φαντάζομαι πως μπορείς να κάνεις και συ.

gallos
17-08-13, 20:18
+1 για το προηγούμενο!Αν και οι Red Cherries γενικά μασουλάνε οτι βρούν στο χαλίκι και μικρολάλγες! Υπάρχουν και τροφές για γαρίδες που μπορείς να δώσεις!Έγω έχω και μια της Sera για γαρίδες την οποία τα γκάμπυ απλά την αρπάζουν και την αφήνουν στο καπάκι...

nazgul
18-08-13, 11:04
Καλο ειναι να υπαρχει ξεχωριστη διατροφη για τις γαριδες. Εχουν αλλες διατροφικες αναγκες απο τα ψαρια. Μπορεις να δοκιμασεις και αυτη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41920) τη DIY γαριδοτροφη, για την οποια πραγματικα τρελαινονται ολες οι γαριδες.

alchemist
19-08-13, 21:18
Ευχαριστω παιδια..

nazgul το χω διαβασει το αρθρο...
αν τη ριξω στο ενυδρειο δεν θα τη φανε τα γκαπυ?

sarpijk
20-08-13, 00:35
οχι δε θα τη φανε τα γκαπυ. Θα τσιμπολογισουν αλλα εσυ την τροφη θα τη σπασεις σε κομματια περιπου οπως ενας σπορος σιταριου και μεγαλυτερο.

nazgul
20-08-13, 05:54
Ετσι ακριβως. Θα μεινει αρκετη ποσοτητα για τις γαριδες.

alchemist
20-08-13, 11:49
ok παιδες!!

θενκς!

nikolaosbouk
04-09-13, 19:55
Υπαρχει ενα φανταστικο υπομνημα του mikros84 http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66703 που εχει την δημιουργια φαρμας grindal σκουλικιων που θα τα αγαπησουν τα γκαπακια σου!!!:D

douran_p
04-09-13, 21:10
εγω ριχνω ταμπλετες βυθου το βραδυ........ σε απολυτο σκοταδι!!!!!! ασχετο αλλα γονο εχεις δει???????? εχω γκαπι και ρεντ τσερις και δεν εχω δει κα8ολου μικρα γαριδακια αν και εχω πολλες αυγατισμενες