PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχεδιο για λάμπες


dim
07-02-05, 13:25
θέλω να προσθέσω ακόμη μια λάμπα στο ενυδρείο και θέλω ένα σχέδιο που να δείχνει πως συνδέονται 2 λάμπες φθορισμου σε ένα balast.

yiobi
07-02-05, 14:07
Λίγο πρόχειρο το σχέδιο αλλά πιστεύω να σε βοηθήσει... :wink:

netblues
07-02-05, 14:31
Ο ανθρωπος ζητησε 2 λαμπες φθορισμου σε 1 μπαλαστ...
Συνδεεις και την νεα λαμπα με τον ιδιο ακριβως τροπο του σχηματος στο δικο της σταρτερ και στη συνεχεια, με τους δυο πολους της νεας λαμπας που περισσευουν σε σειρα μεταξυ του μπαλαστ του σχηματος και της πρωτης λαμπας..

yiobi
07-02-05, 14:34
sorry, δεν το διάβασα καλά :wink:

oscar
07-02-05, 16:25
Πρόσεξε την ισχύ του ballast. Πρέπει να αντέχει και τις 2 λάμπες.
Π.χ. Εάν βάλεις 2 λάμπες 18W τότε θες ballast με ισχύ 40W
Τα περισσότερα ballast αναγράφουν πάνω την ισχύ.

dim
07-02-05, 16:39
ευχαριστώ παιδιά. έβαλα καινούριο μπαλαστ 60w και τα είχα συνδεμένα απο την αρχή όλα καλά όπως είναι στο σχέδιό σου αλλα ήταν καμένο ένα @#$%στάρτερ και εκεί την πάτησα και νόμιζα ότι εφταιγε η σύνδεση και παιδευόμουνα τσάμπα. τέλος πάντων. έγινε η δουλειά μου.

tolis_1234
11-03-05, 00:29
εχω εναν μετασχιματιστη SCHWABE L40-942H που γραφει: 1χ40-2χ20W, 0,43Α, και 0,51(C)! μπορω να τον χρισιμοπιησω με 2 λαμπες των 18w?

nkarvounis
11-03-05, 12:38
1χ40-2χ20W

:wink: :smt023

aris_gi
05-04-05, 12:50
oscar, γιατι συνεδεσες τις λαμπες σε σειρα και οχι παραλληλα??

tolis_1234
05-04-05, 23:10
διλαδι πως παραλιλα? κανε ενα σχεδιο!

mikenuke
05-04-05, 23:19
oscar, γιατι συνεδεσες τις λαμπες σε σειρα και οχι παραλληλα??
Ετσι συνδεονται οι λαμπες φθοριου, οπως στο σχεδιαγραμμα του Οσκαρ.

oscar
06-04-05, 08:54
διλαδι πως παραλιλα? κανε ενα σχεδιο!

O aris_gi εννοεί παράλληλη σύνδεση των λαμπτήρων, όπως φαίνεται στο σχέδιο.

Ετσι συνδεονται οι λαμπες φθοριου, οπως στο σχεδιαγραμμα του Οσκαρ
8)
Τουλάχιστων εγώ αυτή την συνδεσμολογία γνωρίζω( σε σειρά). Εάν κάποιος έχει δοκιμάσει την παράλληλη σύνδεση ας ρίξει τα φώτα του.

Υ.Γ. Στην περίπτωση που αποδειχτεί ότι η παράλληλη σύνδεση είναι λάθος θα σβήσω το σχέδιο της παράλληλης σύνδεσης προς αποφυγή λαθών.

aris_gi
06-04-05, 11:57
Ναι, αυτον τον τροπο εννοουσα αλλα δε γινεται. Η δεν ειναι τοσο απλο τουλαχιστον.
http://members.misty.com/don/f-lamp.html#wd9
εδω βρηκα καποιες πληροφοριες αλλα αφου υπαρχει το σωστο σχεδιο (σε σειρα) απο τον yiobi δεν υπαρχει λογος να το ζορισουμε αλλο.
απο περιεργεια ρωτισα..

netblues
06-04-05, 12:09
Ειναι απιθανο να αναψουν και οι δυο οταν ειναι παραλληλα.. Το εχω δοκιμασει, ασε που αναβοντας μονο η μια περναει υπερβολικο ρευμα (καθοτι το balast ειναι για δυο) με αποτελεσμα να παραζεσταινεται...

Βεβαια η υπεροδηγηση λαμπων φθορισμου ειναι κατι που αρκετοι το εχουν κανει πετυχημενα σε ενυδρεια, με σημαντικη αυξηση της αποδοσης φωτισμου, αλλα αυτο ειναι αλλο "κεφαλαιο"

aris_gi
06-04-05, 13:01
Ψαχνοντας στο net για σχεδιαγραμματα βρηκα κατι πολυ ενδιφερον (δεν το ειχα ξανακουσει). Πως να κανεις μια λαμπα φθορισμου να φεγγει περισσοτερο..
Η ιδεα ειναι να συδεσεις ενα ballast που ειναι για 2 λαμπες, σε μια.
εδω ειναι το σχετικο topic αλλα οπως λενε και οι αλλοι μεσα δεν εμφανιζονται τα σχεδιαγραμματα:
http://forums.gardenweb.com/forums/load/lights/msg0200530730707.html?64
εδω ειναι το ιδιο topic με καποιες photos αλλα και παλι χωρις τα σχεδιαγραμματα:
http://www.geocities.com/overdrive_lights/
και εδω ειναι τελικα τα σχεδιαγραμματα:
http://members.iglou.com/rons0z/lamps/ovdr.htm
Το δοκιμασαν αρκετοι απ'οτι φαινεται και οι λαμπες αποδιδουν στο 170% πριπου..

aris_gi
06-04-05, 13:09
το ballast ζεσταινεται Η η λαμπα? αυτοι δε λεν οτι υπαρχει καποιο προβλημα αλλα η συνδεσμολογια ειναι για 1 λαμπα απο 2πλο ballast, οχι 2 λαμπες.
για δες και πες ρε netblues, γιατι "αλλο κεφαλαιο" ? καλο ακουγεται.

netblues
06-04-05, 13:40
Καθε λαμπα εινα υπολογισμενη να περνανε απο μεσα της καποια συγκεκριμενα mA...
Η ενταση της εξαρταται αμεσα απο αυτο. Και επειδη οι λαμπες ειναι φτηνες και στα ενυδρεια τις πεταμε στο 8 μηνο ουτως η αλλως... ειναι μια καλη ιδεα να μεγαλωσει κανεις την ενταση του ρευματος.
Το balast αφου αναψει η λαμπα , λειτουργει σαν περιοριστης ρευματος.
Αν βαλεις μεγαλυτερο μπαλαστ σε μικροτερη λαμπα, τοτε αυτη θα αποδιδει περισσοτερο και θα υπερθερμανθει. Αν την ψυξεις με καποιο τροπο καταληγεις σε αυτα που λενε τα ποστς.
Τα μπαλαστ σε αντιθεση με τις λαμπες παραλληλιζονται...

Απλα λειτουργωντας κατι τετοιο εκτος προδιαγραφων και για μεγαλο χρονικο διαστημα, πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι για τυχον πυρκαγιες/εκρηξεις.