PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατεψυγμένη τροφή για λαμπιντο;


marambou
07-08-13, 04:02
Παιδιά την καλησπέρα μου... Εχω ενα ενυδρείο 430λιτρα με λαμπίντο, 2-3 demasoni, έναν όσκαρ και έναν μεγάλο γλύφτη ... θέλω να πάρω κατεψυγμένη τροφή αλλά επειδή είμαι σχετικά νέος στον χώρο θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη ή τί θα πρέπει να προσέξω κατά την αγορά... Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

ilias ts
07-08-13, 04:28
Καλημέρα φίλε μου. Συγγνώμη, αλλά δεν θα απαντήσω για τη διατροφή των ψαριών άλλα για τη σύνθεσή τους στο ενυδρειο σου. Labido και demasoni ταιριάζουν μεταξύ τους,αλλά τα demasoni είναι πολύ λίγα. 2,3 ψάρια αναφέρεις. Τι όμως αρσενικά, θηλυκά. Όπως και να έχει πάντως τα συγκεκριμένα ψάρια πρέπει να υπάρχουν σε μεγάλες ομάδες για ειρηνική συνύπαρξη. Το Oscar και ο πλεκο? - γλυφτης καμία σχέση δεν έχουν με τα υπόλοιπα. Αφρική -Αμερική. Άλλες παραμέτρους νερού τα μεν και τα δε. Πριν ψαξεις για την τροφή τους.νομίζω πως καλό θα ήταν να δεις λίγο,τη συμβατότητα της ψαροσυνθεσης σου και να κάνεις τις απαραίτητες διορθώσεις. Καλό διάβασμα λοιπόν και καλή συνέχεια με προσεκτικά βήματα.

kixlidatos
07-08-13, 09:23
Πολυ σωστα τα ειπε ο φιλος Ηλιας,και επιπλεον εχουν εντελως διαφορετικες τροφικες συνηθειες τα ψαρια σου

marambou
08-08-13, 01:17
Το ενυδρείο το πηρα ετοιμο και ειχε αυτα τα ψαρια μέσα... Προς το παρόν συμβιωνουν μια χαρα, ίσως επειδη ειναι ακόμα μικρός ο οσκαρ. Να τον μεταφέρω μαζί με τον γλύφτη σε ενα άλλο ενυδρειο 120αρι που έχω;

korasidikos
08-08-13, 01:57
το οσκαρ οπως και ο πλεκο αν εννοεις αυτον γλυφτη γινοντε θηρια!το 120αλιτρο θα ειναι αρκετο για μερικους μηνες μετα θα πρεπει να τα δωσεις η να τους φτιαξεις μεγαλυτερο σπιτη!!:rolleyes:

Stivv27
08-08-13, 11:55
Το ενυδρείο το πηρα ετοιμο και ειχε αυτα τα ψαρια μέσα... Προς το παρόν συμβιωνουν μια χαρα, ίσως επειδη ειναι ακόμα μικρός ο οσκαρ. Να τον μεταφέρω μαζί με τον γλύφτη σε ενα άλλο ενυδρειο 120αρι που έχω;

Οταν λεμε μικρος για τι μεγεθος μιλαμε?Καλυτερα να δωσεις τις αφρικανες και ανα αφησεις το οσκαρ με τον πλεκο στο μεγαλο θα ειναι μια χαρα!Οσο για το αν συμβιοωνουν να εισαι σιγουρος πως απλα επιωνουν εκει μεσα!!!!
Απο φιλτρανση τι εχεις?

Kostas12
08-08-13, 15:57
Να ξέρεις ότι όταν μεγαλώσει το Oscar δεν θα προλαβαίνει να φάει άλλο ψάρι τροφή τρώει τα πάντα σαν λυσσασμένο.

marambou
09-08-13, 00:30
Για φίλτρανση έχω ένα EHEIM 2234 και ενα Rena Filstar XP4.... νομιζω ειναι καλά.. Ο οσκαρ είναι γύρω στα 10 εκατοστα, όσο και τα λαμπίντο. Αν κρατήσω μόνο τον όσκαρ και τον πλέκο στο 430αρι, θα μπορέσω να βάλω 1-2 όσκαρ ακόμα;

Stivv27
09-08-13, 11:18
Ουτε για αστειο 3 οσκαρ σε τοσα λιγα λιτρα!