PDA

Επιστροφή στο Forum : Botia...επιφανειας???


Mariel
06-02-05, 15:03
εχω 2 botia kubotai αι περιπου 1,5 μηνα.στην αρχη ηταν εξαφανισμενα κατω απ'το φίλτρο.μετα το ενα αρχισε να βγαινει και τωρα γενικα κινειται αρκετα.το αλλο,το μεγαλυτερο,ακομα ειναι εξαφανισμενο κατω α΄π'το φιλτρο,εχει ομως αρχισει να βγαινει λιγο κι αυτο(μεχρι να δει καποιον,γιατι τοτε εξαφανιζεται παλι :? )εχω βαλει και μια καρυδα την οποια χρησιμοποιει μονο το μικρο.χτες την ωρα που ταιζα με σκουληκια,ειδα το μικρο τρομερα κινητικο,να κολυμπαει στη μεση του νερου και να κυνηγαει απο πισω τ'αλλα ψαρια(χωρις να τα πειραζει)τελικα ανεβηκε μεχρι την επιφανεια για να βρει σκουληκια,και στη συνεχεια εψαχνε για σκουληκια μια στην επιφανεια μια στο βυθο.μηπως αυτο σημαινει οτι εχει πεθανει της πεινας??(τα γατοψαρα τρωνε μονο απο κατω,ετσι?)τους ριχνω καθε μερα τετρα ταμπιμιν,αλλα ισως ειναι λιγο

netblues
06-02-05, 15:17
Τα botia ειναι loaches και οχι catfishes.. Ζουν στον πατο συνηθως, αλλα δεν θα πουν οχι για καμμια βολτα.
Μαλλον εχουν αρχισει να προσαρμοζονται, και θα τα βλεπεις περισσοτερο.
Αν ταιζεις λιγο προτου σβησουν τα φωτα, σιγουρα ολο και κατι θα τρωνε.

Husky_Jim
08-02-05, 00:52
όσο για το 'γατόψαρα' δές εδώ¨
http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=4293

τώρα για την συμπεριφορά των kubotai μου φένεται συνηθησμένη μιας και τα 'κοντινά τους ξαδέρφια' Boti Locahata που είχα στο παρελθόν ήταν υπερκινητικά σε βαθμό αυτοκτονίας!!!! :D

Mariel
08-02-05, 02:18
λες να βοηθησει αν βαλω κι αλλα?το ενα δεν εμφανιζεται καθολου,κι οταν παει το αλλο κατω απ'το φιλτρο που κρυβεται το μεγαλο,το μεγαλο το διωχνει

Maverick
10-02-05, 15:29
Εγώ έχω 2 Botia lohachata εδώ και δύο μήνες. Στην αρχή το ένα που ήταν λίγο μεγαλύτερο ψιλοκυνήγαγε το άλλο, ειδικά την ώρα του φαγητού. Τώρα δεν έχουν πρόβλημα, φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο θα ισχύει και για τα δικά σου.