PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλα νιτρικα.


sarpijk
06-08-13, 13:36
Εδω και λιγες ημερες διαπιστωσα οτι τα φυτα μου σταματησαν αναπτυσσονται οπως πριν. Ειδικα η leucocephala αρχισε να βγαζει μικροτερα και χλωμα φυλλα. Αμεσως το μυαλο μου πηγε στο κερατοφυλλο που ειχα βαλει στο ενυδρειο μου πριν απο καμια 15 αρια ημερες. Το αφαιρεσα και μετρησα νιτρικα. Σχεδον 0.

Το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα φυτεμενο με οχι ιδιαιτερα δυσκολα φυτα και εχω 48 watt φωτισμο και Diy co2 με ιδιαιτερα σταθερη παροχη. Δεν εχω υποστρωμα για φυτα και λιπασμα (flourish) εριχνα περιπου 1 μλ στις 2 εβδομαδες απο τον φοβο των αλγων.

Μετρησα παλι μετα απο δυο μερες για νιτρικα και ειναι στο 5 μετα την αφαιρεση του κερατοφυλλου. Επιπλεον μπηκαν εδω και λιγες μερες seachem flourish tabs στο υποστρωμα και αυξησα την χρηση flourish στα 2 ml την εβδοαμαδα. Μια ιδεα για τη φυτομαζα που εχω.
http://i.imgur.com/AtrCbqyl.jpg


Αρκουν τα νιτρικα που εχω ή θα πρεπει να παρω καποιο σκευασμα να αυξησω το αζωτο? Επαναλαμβανω οτι πριν το κερατοφυλλο δεν εχα θεμα? Ειναι τοσο ''ρουφηχτρα νιτρικων'' τελικα?

Χρηστος Ζ.
06-08-13, 15:16
και στα δικα μου ενυδρεια τα νιτρικα 5-10 παιζουν και η αναπτυξη των φυτων ειναι κατι παραπανω απο ικανοποιητικη. οντως το κερατοφυλλο ειναι υπευθυνο για τα μηδενικα νιτρικα.

πες μας και τι θερμοκρασια εχει το νερο σου, εχει πολυ μεγαλη σημασια για ορισμενα φυτα, γιατι την <<ακουνε>> αμεσα οταν η θερμοκρασια πλησιαζει το 30αρι.

προσωπικα, οταν ειχα λευκοκεφαλα, ειχε αναπτυχθει υπερβολικα εκτος νερου καλυπτοντας το 70% της επιφανειας του ενυδρειου και λιγο πριν πιασουν οι ζεστες του καλοκαιριου (θερμοκρασια δωματιου γυρω στους 26), ανθισε και στις αμεσως επομενες ημερες αρχισε να ξερενεται (οταν πλεον το θερμομετρο στο σπιτι εγραφε 30 στους καυσωνες).

προσεχε με το φλουρις, γιατι μπορει να ερθουν αλγες και δεν θα τις προλαβαινεις.

sarpijk
06-08-13, 15:22
Θερμοκρασια με ανεμιστηρες κατω απο 27. Δε νομιζω να φταιει αυτο. Θα δω αν θα επανελθει τωρα που βγηκε το κερατοφυλλο.

Να σημειωσω ως η λευκοκεφαλα δεν εινια φυτεμενη αλλα στον ''αερα'' οποτε τρεφεται απο τη στηλη του νερου.

koreos
06-08-13, 15:29
κι εγω το ιδιο παρατηρησα και εβγαλα το κερατοφυλλο, μεσα σε 3-4 μερες γεμισε την επιφανεια, μιλαμε για τρελη αναπτυξη, ομως εχει 3 βδομαδες που τα φυτα μου αναπτυσονται με πολυ αργους ρυθμους, κι ετσι το εβγαλα τελειως...δε ξερω σε ποσο καιρο θα επανελθει η κανονικη τους αναπτυξη

Nick74
06-08-13, 18:23
κι εγω εγκατελειψα το κερατοφυλλο γιατι ειχα μηδενικα, ομως το προτεινω ανεπυφυλακτα σε καθε ξεκινημα νεου ενυδρειου, ειτε απο αρχαριο ειτε απο εμπειρο... Αυτο το ταπεινο παρασσιτο σωζει ζωες

Αντζι
06-08-13, 18:26
κι εγω εγκατελειψα το κερατοφυλλο γιατι ειχα μηδενικα, ομως το προτεινω ανεπυφυλακτα σε καθε ξεκινημα νεου ενυδρειου, ειτε απο αρχαριο ειτε απο εμπειρο... Αυτο το ταπεινο παρασσιτο σωζει ζωες

Το αναλυεις λιγο αυτο αν θες?εαν δεν εχεις πχ καθολου φυτα και βαλεις μονο αυτο εξυπηρετει σε κατι?

Nick74
06-08-13, 18:33
Το αναλυεις λιγο αυτο αν θες?εαν δεν εχεις πχ καθολου φυτα και βαλεις μονο αυτο εξυπηρετει σε κατι?


εννωειται, αφου ειναι ρουφηχτρα τοξικων (ειδικα αν δεν εχεις φυτα)...
Βεβαια δε μιλαμε για Αφρικανικα νταμαρια που δε νομιζω να την παλαιψει με τις σκληροτητες, αλλα για ενυδρεια που θα μπορει να αναπτυσεται σωστα (βασικα δε γνωριζω τα ορια του... ισως να κανει και για Αφρικανικα, ισως και οχι... Μια δοκιμη μεσα στο sump ειναι ο καλυτερος τροπος για τσεκαρισμα)

ChocolatePuma
06-08-13, 22:42
κι εγω εγκατελειψα το κερατοφυλλο γιατι ειχα μηδενικα, ομως το προτεινω ανεπυφυλακτα σε καθε ξεκινημα νεου ενυδρειου, ειτε απο αρχαριο ειτε απο εμπειρο... Αυτο το ταπεινο παρασσιτο σωζει ζωες

Νίκο πότε αποφάσισες να το απομακρύνεις?
Εννοώ παρατήρησες πως μειώθηκε η ανάπτυξη των άλλων φυτών ή μόλις μέτρησες μηδεν νιτρικα?

Το ρωτάω γιατι κι εγώ έχω παρόμοιο "πρόβλημα"

Nick74
07-08-13, 00:14
ε ναι, οτι αναπτυσεται σε βαρος των υπολοιπων ειναι αληθεια...