PDA

Επιστροφή στο Forum : γαριδουλες..


vasilhs
28-07-13, 20:35
παιδια καλησπερα....μπωρο στο ενυδριο μου 150 λιτρα με ξυφοφορους κ μολι να βαλο καποιο ειδος γαριδας???

ChocolatePuma
28-07-13, 20:48
παιδια καλησπερα....μπωρο στο ενυδριο μου 150 λιτρα με ξυφοφορους κ μολι να βαλο καποιο ειδος γαριδας???
Καλησπέρα
Ειναι αυτό που τρέχει περίπου μια βδομάδα?

vasilhs
28-07-13, 20:54
ναι σακηηη το μπολιασα τελικα κ ολα ειναι καλα τωρα...

ChocolatePuma
28-07-13, 21:00
ναι σακηηη το μπολιασα τελικα κ ολα ειναι καλα τωρα...

Κάνε μετρησεις να δεις πως ολα ειναι οκ

Και σε κανένα δίμηνο που θα στρώσει ο βυθός...μπορείς να προσθέσεις red cherry - έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού σου πως ισως να μην δεις τις αναμενώμενες γεννήσεις, σε σύγκριση με ένα γαριδάδικο

Ή μπορείς να προσθέσεις 3-4 αμάνο...οι οποίες δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα με τους συγκατοίκους...αλλά δεν γεννάνε

magman
28-07-13, 21:27
Εγω διαφωνω αναφορικα με το στρωσιμο του βυθου. Οι γαριδες θα τρωνε οτι και τα ψαρια κλπ και οτι αλγες βρισκουν. Οσο για το φιλτρο αμα εχει στρωσει καλως, αλλιως πρεπει να παρεις μετρα...

Φυτα και ξηλα ειναι ιδανικα για τις γαριδες.

vasilhs
28-07-13, 21:36
σαλιγαρια πολλΑ παιδια κ τρυπες στα φυτα..τι κανω?

ChocolatePuma
28-07-13, 23:01
Εγω διαφωνω αναφορικα με το στρωσιμο του βυθου. Οι γαριδες θα τρωνε οτι και τα ψαρια κλπ και οτι αλγες βρισκουν. Οσο για το φιλτρο αμα εχει στρωσει καλως, αλλιως πρεπει να παρεις μετρα...

Φυτα και ξηλα ειναι ιδανικα για τις γαριδες.

Η βιβλιογραφία & ποστ στο φόρουμ αναφέρουν πως οι γαρίδες δεν πρέπει να εισάγονται σε άστρωτο βυθό. Για άστρωτο φίλτρο ούτε λογος

Τις αγλες τις καταπολεμούν εφόσον είναι σε μεγάλους πληθυσμούς (αναφέρομαι κυρίως στις ρεντ τσέρι) κι αυτό όχι με ιδιαίτερη επιτυχία συγκρινόμενες με αλλα είδη πχ zebra nerite

Εγώ προσωπικα δεν θα έβαζα καμία γαρίδα σε ενυδρείο που τρέχει μόνο μια βδομάδα ;)

kifinas
06-08-13, 18:32
Και εγώ βέβαια δεν θα έβαζαν κανένα μικρό είδος γαρίδες με ψάρια μιας και ο γόνος ειναι λουκουμι για τα ψάρια σας.

Nick74
06-08-13, 20:40
Βασικα εχουν αναφερθει τροποι μπολιασματος βυθου απο ενυδρειο που τρεχει καιρο, (αν θυμαμαι καλα ενα κουταλακι να σκορπιζει ανα 10 ή ανα 30 τετραγωνικα εκατοστα). Αλλοι ανεφεραν πως πετυχε, και αλλοι οχι. Προφανως το μπολιασμα του βυθου ειναι πιο ευαισθητο απο το απλο μπολιασμα του φιλτρου.
Τωρα χωρις καποια τετοια τακτικη, και σε ενυδρειο που τρεχει τοσο λιγο καιρο ουτε για πλακα δε μπαινουν γαριδες, ειναι στανταρακι πως θα χαθουν αδοξα

stratri1
24-08-13, 15:45
Είχα βάλει γαρίδες από το γαριδάδικο στο 120άρι με τους ξιφοφόρους. Εχθές είδα τους ξιφοφόρους μου να τσακίζουν μια ενήλικη τσέρι. Δεν είχα δει άλλη φορά να κάνουν τέτοιο πράγμα. 2 ενήλικες ξιφοφορίνες και 4-5 μικρά την χτύπαγαν αλύπητα.
Για γόνο ούτε λόγος φυσικά.