PDA

Επιστροφή στο Forum : Φουσκωμένο kuhli loach?


Michalis...
28-07-13, 16:56
Ξέρει κανείς να μου πει αν υπάρχει περίπτωση να έχει αυγά, γιατί τον τελευταίο καιρό το βλέπω αρκετά φουσκωμένο.

Χρηστος Ζ.
28-07-13, 18:43
αν θυμαμαι καλα αυτα τα ψαρια (botia) δεν εχουν γεννησει ποτε στα ενυδρεια, μηπως συμβαινει κατι αλλο?

ο βυθος σου ειναι εντελως ακαταλληλος για αυτα τα ψαρια, θελουν αμμο.

Nick74
28-07-13, 20:04
τι συνθηκες εχεις?
για να πετυχεις γεννα σε τετοιο ψαρι πρεπει να εχει μηδενικες σκληροτητες, σχεδον μηδενικη ροη, οξινο φουλ, τεραστιο ενυδρειο με blackwater, φουλ αλγες και τρελη τυχη...

harris samos
28-07-13, 22:56
Breeding / Mating / Reproduction : Breeding the Kuhli Loach can be difficult in the home aquarium. The eggs buried beneath the surface and stuck to plant roots. Most breeding is done by accident when many coolies are put into a tank and they mate by themselves. The best way to breed them is to get a bunch of them and get a tank with an under gravel filter and leave only coolies in the tank and leave it alone for a few weeks, while still doing the regular maintenance.

Michalis...
29-07-13, 08:34
Το ήξερα ότι είναι δύσκολο εως αδύνατο να έχω αναπαραγωγή αλλά έλεγα μήπως είναι σχετικά εύκολο να κάνουν αυγά και απλά δεν μπορούν να εκκολαφθούν. Ο βυθός δεν είναι ακατάλληλος γιατί έχουν επιλογή μιας και το 1/3 είναι με άμμο... και ενώ τον πρώτο καιρό ήταν συνεχώς εκεί μαζεμένα, τώρα τριγυρνάνε σε όλο το ενυδρείο.

Για τις μετρήσεις που λες Nick έχω pH:6,7 , NH4: <0,05
Και με στικ: ΝΟ3: 10 , NO2:0 , GH:3 , KH: 5 .
Το ενυδρείο δεν το λες και τεράστιο -200λίτρα είναι-. Όσο για μηδενική ροη και άλγες δεν έχω παράπονο... σε αυτά τα δυο μια χαρά τα καταφέρνω...

Να πω για να μη παρεξηγηθώ, ότι δεν έχω τρελές απαιτήσεις για να πετύχω αναπαραγωγή, μιας και οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες. Θα μου αρκούσε όμως αν θα μπορούσα να δω αυγά kuhli loach. Θα σημαινε πως έχω ευτυχισμένα ψαράκια... πολύ σημαντικό πράγμα, ιδίως για έναν αρχάριο να επιβεβαιώνει ότι έχει καλές συνθήκες στο ενυδρείο του.



Και κάτι τελευταίο για τους διαχειριστές... γιατί πήγατε το θέμα μου στις ασθένειες-θεραπείες? Μήπως θέλετε να μου πείτε με ευγενικό τρόπο ότι δεν υπάρχει περίπτωση το φούσκωμα να είναι από αυγά και πως θα πρέπει να αρχίσω να ψάχνομαι? :smt017