PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγες απο Θαλασσα


gregkn73
23-07-13, 15:10
Αν και η κουβεντα στο νετ ειναι τεραστια, με πολλες διαφορετικες αποψεις και μεταξυ αυτων που εφαρμοζουν την μεθοδο ( αλλαγες με οσο πιο φρεσκο νερο γινετε, φιλτραρισμα για 48 ωρες και μετα, χρηση UV, κρατημα στο σκοταδι για μιε εβδομαδα και μετα χρηση, αποθηκευση με κυκλοφορια ή οχι κτλ),σε γειτονικο forum ειδα οτι πολλοι την εφαρμοζουν, εδω δεν βλεπω κατι αντοιστιχο, ουτε την αναλογη κουβεντα, και για να ξεκινησω την συζητηση, http://www.masa.asn.au/masawiki/index.php/Natural_Seawater

στην Αυστραλια μια χωρα με ευκολη προσβαση σε καθαρη θαλασσα αναλογα με εμας, ο κανονας ειναι, σε αντιθεση με εμας,.... αλλαγες με θαλασσινο....και αποθηκευση με τον πιο απλο τροπο....σε κλειστα !πλαστικα δοχεια χωρις κυκλοφορια περιοριζοντας ετσι εξατμιση και σκονες !!!!!

Crazy_Beaver
23-07-13, 16:39
Εγώ είμαι υπέρ.Γέμισα άλλωστε το ενυδρείο μου με NSW.

Όσο για την αποθήκευση ΙΜΗΟ σε κλειστό δοχείο με αντλία μέσα και όσο το λιγότερο τόσο το καλύτερο.:smt027

nikolaosbouk
23-07-13, 23:56
Αν εχεις ευκολη προσβαση σε θαλλασα με καθαρο νερο απλα καντο.Πρεπει να παρεις νερο απο βαθος ομως (οχι το επιφανειακο);) Δεν υπαρχει καλυτερο απο το NSW!
ΙΜΙΟ αν μπορεις να μην το αποθηκευεις αλλα να το διοχετευεις στο ενυδρειο το γρηγορότερο (αραιωνωντας το φυσικα με ΑΟ) ειναι οτι καλυτερο. Μπορεις να το φιλτραρεις με ενα σφουγγαρι ενεργου ανθρακα αν θελεις πριν την εισαγωγη του(αρκετοι συνχομπιστες το κανουν).
Παντος αν τυχει και δεν ειναι καθαρο θα το καταλαβεις αμεσως γιατι θα σου υπεχειλισει κατευθειαν το σκιμμερ και θα δουλευει σαν τρελο για αρκετη ωρα!

mikros84
24-07-13, 09:44
Για μια δεκαετία έκανα αλλαγή νερού μόνο από θάλασσα χειμώνα-καλοκαίρι.
Επιαιρνα νερό πάντα το πρωί.
Εφτιαχνα την πυκνότητα προσθέτωντας νερό βρύσης, με αντιχλώριο.
Το ενυδρείο ήταν fish only και η αλλαγή νερού ήταν κάθε μήνα.
Ποτέ δεν αντιμετώπησα πρόβλημα.

sarpijk
24-07-13, 09:52
Εμενα μου εκανε εντυπωση παντως που στο λινκ που δωθηκε στο πρωτο ποστ αναφερει στο τελος "Natural seawater can be stored indefinitely, if the right methods are
used.''. Δλδ λεει οτι το θαλασσινο νερο μπορει να αποθηκευτει/διατηρηθει επ απειρον!
Και ακριβως απο κατω αναφερει διατηρηση σε σφραγισμενο πλαστικο δοχειο.

Αναρωτιεμαι. Το νερο της θαλασσας δεν ειναι γεματο ζωντανους μικροοργανισμους? Γινεται να επιζησουν χωρις κυκλοφορια και καταλληλη θερμοκρασια σε ενα κλειστο δοχειο επ απειρον?

Κλεόβουλος
24-07-13, 10:01
Αναρωτιεμαι. Το νερο της θαλασσας δεν ειναι γεματο ζωντανους μικροοργανισμους? Γινεται να επιζησουν χωρις κυκλοφορια και καταλληλη θερμοκρασια σε ενα κλειστο δοχειο επ απειρον?

και γεμάτο παθογόνους μικροοργανισμούς που δεν τους θέλεις ;)
Δεν επιζούν βέβαια.

Πριν πολλά χρόνια φίλος αλμυρός συντηρούσε πανάκριβα ψάρια με νερό από τη θάλασσα που μάζευε σε βαρέλια. Πριν το χρησιμοποιήσει το άφηνε ερμητικά κλειστό στο σκοτάδι για 1-2 βδομάδες. Όταν το άνοιγε στον πάτο είχε ένα στρώμα από τους νεκρούς οργανισμούς.

gregkn73
24-07-13, 14:32
Αναρωτιεμαι. Το νερο της θαλασσας δεν ειναι γεματο ζωντανους μικροοργανισμους? Γινεται να επιζησουν χωρις κυκλοφορια και καταλληλη θερμοκρασια σε ενα κλειστο δοχειο επ απειρον?

και γεμάτο παθογόνους μικροοργανισμούς που δεν τους θέλεις ;)
Δεν επιζούν βέβαια.

Πριν πολλά χρόνια φίλος αλμυρός συντηρούσε πανάκριβα ψάρια με νερό από τη θάλασσα που μάζευε σε βαρέλια. Πριν το χρησιμοποιήσει το άφηνε ερμητικά κλειστό στο σκοτάδι για 1-2 βδομάδες. Όταν το άνοιγε στον πάτο είχε ένα στρώμα από τους νεκρούς οργανισμούς.



Όσο για την αποθήκευση ΙΜΗΟ σε κλειστό δοχείο με αντλία μέσα και όσο το λιγότερο τόσο το καλύτερο.:smt027

Γι αυτο εγραψα οτι υπαρχουν πολλες αποψεις οσο αφορα το τροπο χρηση του....αλλοι θελοντας ολη τη "ζωντανια του" το χρησιμοποιουν οσο πιο γρηγορα το βγαλουν απο θαλασσα, αλλοι το φιλτραρουν με μια καλτσα απλα για τις χοντρες βρωμιες, αλλοι το φλτραουν για 48 ωρες μηχανικα αλλα και με ανθρακα και μετα το χρησιμοπουν, αλλοι φοβουμενοι παθογονα το παιρνουν απο UV ή το κτατανε στο σκοταδι για πανω απο μια εβδομαδα σκοτωνοντας ομως τα παντα....(UV και σκοταδι δεν μου αρεσουν γιατι σκοτωνοντας τα παντα δεν ανεβαζουν νιτρικα, φοσφωρικα?)

Παντως οποιο τροπο και να ακολουθουνε στην χρηση του, μονο εναν αμερικανο διαβασα που αντιμετωπισε προβλημα παιρνοντας νερο μετα τον τυφωνα κατρινα....!!!! Σχεδον μονο πετυχημενα παραδειγματα στο εξωτερικο αλλα και εδω οπως ο φιλος Crazy Beaver αλλα και ο πολυχρονακης Νικος με πολλααααααααα λιτρα στα ενυδρεια τους...
Παρολα αυτα πολυ που φοβουνται να το χρησιμοποιησουν...προτρεπουν και αλλος να μην το κανουν....με το φοβο των παθογονων.

Εγω παντως σιγουρα με αυτο θα το στησω και επειδη τα λιτρα μου ειναι λιγα και θα κανω εβδομαδιαεες αλλαγες , σκεφτομαι απλα να το φλιτραω με μια ψιλη καλτσα για τις χοντρες βρωμιες και στη συνεχαια να το κρατω εωσ 3 εβδομαδες , (6λιτρα*4αλλαγες)=μηνας, σε ενα διαφανο δοχειο οχι ερμειτικα κλειστο, με ενα φιλτρο με σφουγγαρακι και λιγο ανθρακα για κυκλοφορια, για να το κραταω οσο πιο ζωντανο μπορω μεχρι να το χρησιμοποιησω ολο.

nikolaosbouk
25-07-13, 13:52
Καλη η σκεψη σου, καλη αρχη σου ευχομαι.:D

Πάνος
26-07-13, 18:55
εδω και πολυ καιρο το αλατι που εχω καθεται στο υπογειο και κανω αλλαγες με θαλασσινο νερο της περιοχης μου. δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα. δε φιλτραρω τιποτα και ριχνω αμεσως το νερο στο ενυδρειο για να κρατησω ζωντανο οτι υπαρχει...(καλο και κακο προφανως)...το ενυδρειο μου ειναι μονο με ψαρια και ζωντανο βραχο.
οπως καθε μεθοδος σχεδον...ετσι και αυτη εχει τους υποστηρικτες της και τους πολεμιους της.

nikolaosbouk
26-07-13, 20:03
εδω και πολυ καιρο το αλατι που εχω καθεται στο υπογειο και κανω αλλαγες με θαλασσινο νερο της περιοχης μου. δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα. δε φιλτραρω τιποτα και ριχνω αμεσως το νερο στο ενυδρειο για να κρατησω ζωντανο οτι υπαρχει...(καλο και κακο προφανως)...το ενυδρειο μου ειναι μονο με ψαρια και ζωντανο βραχο.
οπως καθε μεθοδος σχεδον...ετσι και αυτη εχει τους υποστηρικτες της και τους πολεμιους της.

+1000

Samian
28-07-13, 22:28
Το φυσικό θαλασσινό νερό νερό είναι ότι καλύτερο υπάρχει....μακράν. Μόνο που όπως κάθετι φυσικό είναι ένας πραγματικά ζωντανός οργανισμός.
Τα μέταλλα - ιχνοστοιχεία που διαθέτει καθώς και οι πλαγκτονικοί οργανισμοί είναι αυτό που δίνουν ώθηση σε όλους τους οργανισμούς που διατηρούμε να προοδεύσουν.
Η αποθήκευση του κλπ για τα διαστήματα που αναφέρετε παραπάνω, εκτός την θανάτωση των μικροοργανισμών (άρα αμμωνία κλπ παράγωγα) αποστειρώνει το νερό και χάνει κάποια από τα βασικότερα συστατικά του.....την ζωή που έχει μέσα του.
Υπάρχουν συγκεκριμένες περίοδοι σε συγκεκριμένα σημεία που η ανάπτυξη συγκεκριμένων μικροοργανισμών πιθανόν να μας δημιουργήσουν προβλήματα.
Πιστεύω πως με την κατάλληλη παρακολούθηση και έχοντας πάντα την ευκολία της πρόσβασης, η αλλαγές με φυσικό θαλασσινό νερό ίσως είναι ο καλύτερος τρόπος διατήρησης θαλασσινού ενυδρείου.

Εγώ 8 και κάτι μήνες τώρα, μόνο έτσι δουλεύω το ενυδρείο μου. Μην ξεχνάτε ότι "παίζουμε" με ζωντανούς οργανισμούς...."παίζουμε" και "κοροϊδεύουμε" ουσιαστικά την φύση....:D:D

kgf12345
28-07-13, 23:07
μακαρι να μπορουσα να εστηνα ενα μεσογειακο ετσι:(

gregkn73
29-07-13, 23:14
Η αποθήκευση του κλπ για τα διαστήματα που αναφέρετε παραπάνω, εκτός την θανάτωση των μικροοργανισμών (άρα αμμωνία κλπ παράγωγα) αποστειρώνει το νερό και χάνει κάποια από τα βασικότερα συστατικά του.....την ζωή που έχει μέσα του.


Αναφερεσαι στομ τροπο που περιεγραψα εγω? Γιατι ναι μεν θα το αποθηκευω αλλα με τροπο που να το κραταω ζωντανο...φως+κυκλοφορια....

nikolaosbouk
30-07-13, 00:31
Το φυσικό θαλασσινό νερό νερό είναι ότι καλύτερο υπάρχει....μακράν. Μόνο που όπως κάθετι φυσικό είναι ένας πραγματικά ζωντανός οργανισμός.
Τα μέταλλα - ιχνοστοιχεία που διαθέτει καθώς και οι πλαγκτονικοί οργανισμοί είναι αυτό που δίνουν ώθηση σε όλους τους οργανισμούς που διατηρούμε να προοδεύσουν.
Η αποθήκευση του κλπ για τα διαστήματα που αναφέρετε παραπάνω, εκτός την θανάτωση των μικροοργανισμών (άρα αμμωνία κλπ παράγωγα) αποστειρώνει το νερό και χάνει κάποια από τα βασικότερα συστατικά του.....την ζωή που έχει μέσα του.
Υπάρχουν συγκεκριμένες περίοδοι σε συγκεκριμένα σημεία που η ανάπτυξη συγκεκριμένων μικροοργανισμών πιθανόν να μας δημιουργήσουν προβλήματα.
Πιστεύω πως με την κατάλληλη παρακολούθηση και έχοντας πάντα την ευκολία της πρόσβασης, η αλλαγές με φυσικό θαλασσινό νερό ίσως είναι ο καλύτερος τρόπος διατήρησης θαλασσινού ενυδρείου.

Εγώ 8 και κάτι μήνες τώρα, μόνο έτσι δουλεύω το ενυδρείο μου. Μην ξεχνάτε ότι "παίζουμε" με ζωντανούς οργανισμούς...."παίζουμε" και "κοροϊδεύουμε" ουσιαστικά την φύση....:D:D

Ωραίος samian;-)

jocker
30-07-13, 08:46
εδω και πολυ καιρο το αλατι που εχω καθεται στο υπογειο και κανω αλλαγες με θαλασσινο νερο της περιοχης μου. δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα. δε φιλτραρω τιποτα και ριχνω αμεσως το νερο στο ενυδρειο για να κρατησω ζωντανο οτι υπαρχει...(καλο και κακο προφανως)...το ενυδρειο μου ειναι μονο με ψαρια και ζωντανο βραχο.
οπως καθε μεθοδος σχεδον...ετσι και αυτη εχει τους υποστηρικτες της και τους πολεμιους της.

Σωστός!!!