PDA

Επιστροφή στο Forum : hemichromis lifalili αναγνώρηση


gordon
22-07-13, 13:02
Μήπως μπορεί να μου πεί κάποιος το φύλο των ψαριών μου ?

Κλεόβουλος
22-07-13, 16:33
Αυτά με τον πιο έντονο χρωματισμό (συνήθως) είναι αρσενικά.
Θα σιγουρευτείς όταν ζευγαρώσουν ;)

gordon
23-07-13, 09:26
αυτό που είναι πιο έντονο κυνηγά το άλλο όλη την ώρα ...

Κλεόβουλος
23-07-13, 09:33
Λογικό μου φαίνεται :)

gordon
23-07-13, 09:52
τα αυγουλάκια τους συνήθως πού τα βάζουν στις πέτρες ? έχουν συγκεκριμένη εποχή που αναπαράγονται ?

Κλεόβουλος
23-07-13, 10:08
yRtA2l10jwI

snakepanos
23-07-13, 10:33
Δεν ξερω ποσα ψαρια εχεις ,,αλλα ειδα συγουρα ενα θηλυκό ,,ενα ψαρι θα εχει τα ποιο εντονα χρωματα μεσα στο ενυδρειο σου,,και αυτο θα ειναι τις περισσότερες φορες το θηλυκό .
Τα θηλυκα εχουν εντονο κοκκινο χρωμα και το κεφαλι τους κανει μια καμπυλη.
Τα αρσενικα εχουν μπορντωσκουρο χρωμα,,και συνηθως μονο το ενα τα εχει εντονα,,,.
Τα οιπολυπα ψαρια τα κρατανε κρυμενα τα χρωματα τους ,,και τρωνε ξυλο,,πολυ ξυλο.
Γενικα ειναι επιθετικο ψαρι και αυτο το κανει και ιδιαιτερα ομορφο.
Η αλλαγες νερου τα ερεθίζουν και γεννάνε μετα απο λιγο καιρο.
Αν εχεις αλλες απορίες,γραψε. Δες εδω,,http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49716

gordon
23-07-13, 10:48
έχω μόνο 2 αυτά στις φωτογραφίες....αυτο που είναι πιό
έντονο ρίχνει πολύ ξύλο στο άλλο ...μπορεί να είναι θηλυκό το άλλο ?

snakepanos
23-07-13, 11:07
Εισαι τυχερος που εχεις 2 θηλυκιες φιλε.
Και τα 2 ειναι θηλυκα ,και η μια εχει εντονα χρωματα,,δεν ειναι και τελεια η φωτο σου αλλα για εντονο κοκκινο δειχνει .
Τα θηλυκα ειναι ποιο σπανια ,,βρες ενα αρσενικο.
βιαζωμε τωρα να παω στην δουλεια ,,αν θελεις γραψε εσυ και θα τα δω το απογευμα και θα σου πω τι να κανεις,,,εχω 4 αρσενικα εγω ,,αν θελεις μπορω να σου στηλω ενα.
Τα λεμε φιλε.,
βγαλε μια ποιο καθαρη φωτο και ανεβασε την μη κανουμε κανενα λαθος,,για συγουρια στο λεω.
Στηλε πμ αν θελεις.

gordon
23-07-13, 11:11
εντάξει θα βγάλω μετά και θα τις ποσταρω :)

snakepanos
24-07-13, 10:50
Ok Περιμένω φωτο για να δουμε καλυτερα.

gordon
24-07-13, 23:35
μερικές ακόμη φωτογραφίες...δυστυχώς δεν έχω φωτογραφική...

Χρηστος Ζ.
25-07-13, 01:18
μηπως στη διακριση του φυλου παιζει ρολο και η μαυρη βουλα στην ουρα? στο ενα ψαρι δεν υπαρχει, εκτος και αν προκειται για διαφορετικο ειδος. χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος, καπου νομιζω ειχα διαβασει οτι υπαρχουν γενικοτερα και αλλα ειδη hemichromis τα οποια εχουν αμυδρες διαφορες μεταξυ τους.

gordon
25-07-13, 14:40
οντως το ένα (το πιο ανοικτόχρωμο έχει και βούλα στην ουρά ενώ το άλλο όχι..

snakepanos
26-07-13, 09:25
Καμια σχεση δεν εχει αυτο που αναφερει ο φιλος παραπάνω,,με τις βουλες.
Ειναι και τα δυο θηλυκά .
Αν δεν το βγαλεις θα το σκασει .

gordon
26-07-13, 10:53
θα το βγάλω τοτε γιατι δεν το αφήνει σε ησυχία ...και θα πάρω ένα αρσενικό ...πιστεύω αυτή τη φορά να το ξεχωρίσω το αρσενικό ... :p

snakepanos
26-07-13, 11:08
Αρκετα δυσκολο αμα ειναι πολλα ψαρια μαζι φιλος.
Προσεξε αυτο που θα παρεις να ειναι Μπορντό το χρωμα του,,,τα θυληκα ειδες πως ειναι οταν εχουν κριμένα τα χρωματα τους .
Ποσο τα εχουν τιμη κατω αυτα τα ψαρια???

gordon
26-07-13, 11:11
θα το πάρω απο ένα φίλο που μου έδωσε και τα άλλα...ναι θα πάρω το πιό σκούρο...μονο που τα άλλα είναι λίγο μεγαλύτερα πειράζει? σε πετ γύρο στα 9-10 euro..

gordon
28-07-13, 16:36
πλέον δεν τσακώνονται μεταξύ τους ... βέβαια το ένα θηλυκό έχει ακόμη τα χρώματα του κριμένα και μερικές φορές γινεται πιο σκούρο σε αυτον το χρωματισμό και οι βούλες του πιο έντονες ...σε λίγες μέρες θα βάλω και τον αρσενικό ... αν δώ επιθετική συμπεριφορά θα δώσω το ένα θηλυκό..

snakepanos
29-07-13, 10:48
Αφου εχεις αρσενικο βαλε,,κανε οπως ειπες,,και αναλογα βλεποντας και κανοντας.
Αλλα κοιτα να ειναι μπορντω το χρωμα,,,δεν πειραζη το μεγεθος ,,και το αρσενικο στο μισο μεγεθος να ειναι θα ζευγαρώση.
Εγω βγαλει ψαρια με μικρο αρσενικο.

gordon
09-02-15, 16:10
μετα απο καιρο ....!!!! τελικά εκείνο το ζευγαρι δεν ηταν ζευγάρι :D:D αυτο πιστευω να ειναι !!!:D

gordon
09-02-15, 16:14
αλλη μια !!

rozela120
09-02-15, 18:55
φιλε μου εχω τα συγκεκριμενα ψαρια τωρα και ενα διαστημα και μπορω να σου δωσω οποιαδηποτε πληροφορια χρειαστεις...τα εχω μελετησει σε σχεδων ολλες τισ συμπεριφορεσ τουσ ..και με γεννεσ βεβαια..οτι χρειαστεις μου λες...

gordon
09-02-15, 19:05
φιλε μου εχω τα συγκεκριμενα ψαρια τωρα και ενα διαστημα και μπορω να σου δωσω οποιαδηποτε πληροφορια χρειαστεις...τα εχω μελετησει σε σχεδων ολλες τισ συμπεριφορεσ τουσ ..και με γεννεσ βεβαια..οτι χρειαστεις μου λες...

ωραια!! αυτα που εχω στη φωτογραφία σου φαίνονται για αρσ και θ ?

rozela120
09-02-15, 21:26
τα "jewel" μετά από παρα πολλές "αναπαρωγες"..βγήκαν "διαφορες" ράτσες..τα κόκκινα τα blue .."βιμακουλατους","λιφαλλιλι" και αλλα πολλά..το χρώμα δεν είναι πια παράγοντας χωρίσματος αρσενικού θηλυκού...υπάρχει και το πτερύγιο ραχιαίο ..αλλα ούτε αυτό είναι κάτι το σιγουρο...αν τα ψαρια που εχεισ δεν μαλωνουν δαγκωνονονται κυνηγιούνται βίαια..τοτε σιγουρα δεν ειναι αρσενικα...τα θυληκα τωρα μπορει μεταξυ τουσ να γινουν και φιλαρακια οποτε εκει ειναι το δυσκολο...αν βλεπεισ το ενα ψαρι να ακολουθαει το αλλο να του κλεινει το δρομο ..να πλαγιαζει διπλα του και να κουνιετε σπασμωδικα τοτε σιγουρα ειναι το αρσενικο και το αλλο το θηλυκό..απλα περίμενε μια δυο βδομαδες...λογικα θα σου γεννησουν...δεν ειναι δυσκολα ψαρια..αλλα ειναι πολυ αγρια με αλλα...ποταμισιες κιχλιδεσ ..