PDA

Επιστροφή στο Forum : Τρίτη γέννα με σκαλάρια και τίποτα!!!


Νοτιοαμερικάνος
21-07-13, 19:38
Είναι η τρίτη φορά, από τον περασμένο Νοέμβριο, που γεννάνε τα σκαλάρια μου και δεν γίνεται τίποτα.
Η θηλυκιά αφήνει περίπου 200 αυγά πάνω στο κατακόρυφο σωλήνα αναρρόφησης νερού, τα προσέχει και τα περιποιείται πολύ. Τα καθαρίζει, τα αερίζει με τα πτερύγιά της κ.λ.π. Βέβαια ο αρσενικός παρακολουθεί αμέτοχος ώσπου αρχίζουν σιγά σιγά να ασπρίζουν και να χαλάνε. Η Θηλυκιά απομακρύνει πάντα τα χαλασμένα αυγά για να μη χαλάσουν και τα υπόλοιπα αλλά μάταια. Τελικά σε δύο τρεις μέρες χαλάνε όλα. Δεν βλέπω το αρσενικό να πηγαίνει να τα γονιμοποιήσει. Μήπως δεν ξέρει ή φταίει το ζευγάρι γενικά; Τι πρέπει να κάνει κανείς σ' αυτές τις περιπτώσεις; Μπορεί κάποιος φίλος του forum να βοηθήσει;

stelios816
21-07-13, 21:12
προφανως θα εχεις 2 θυληκα ψαρια φιλε μου αυτος ειναι ο λογος που συμβαινει αυτο που βλεπεις τοσο καιρο.

Νοτιοαμερικάνος
21-07-13, 21:57
ΟΚ. Γεννούνται όμως μερικά ερωτήματα.
1. Γιατί να γεννάει μόνο το ένα και ποτέ το άλλο;Υπενθυμίζω ότι στο ενυδρείο υπάρχουν μόνο δύο σκαλάρια.
2. Αν και τα δύο είναι θηλυκά τότε για ποιο λόγο γεννάει αυτή εφ' όσον δεν υπάρχει αρσενικό;
3. Αυτό που δεν γεννάει και εγώ λέω ότι είναι αρσενικό πληρεί όλες τις προυποθέσεις για να είναι.
Αυτά.

john99
21-07-13, 22:06
Φίλε από την εμπειρία μου στις γέννες των σκαλαριών, θα σου πω πως ο αρσενικός μπορεί να τα γονιμοποίησε αλλά λόγω λάθος συνθηκών και θερμοκρασιών του ενυδρείου δεν βγήκαν ουρίτσες, ωστόσο μπορεί και να μην τα γονιμοποίησε αλλά αν δεν ήσουν μπροστά στην γέννα τότε δεν μπορείς να το ξέρεις, επίσης για τα μωρά έχεις γεννήστρα σε περίπτωση που βγούνε ουρίτσες:confused: Το ενυδρείο τι διαστάσεις έχει; Επίσης πες μας τις συνθήκες του ενυδρείου (no3 nh3/nh4 no2 ph gh kh) και την θερμοκρασία που τα διατηρείς, και αν μπορείς βάλε φωτογραφία του ενυδρείου σου. Μακάρι να βοήθησα και να μην σε ζάλισα:D:D Καλή συνέχεια:)

Χρηστος Ζ.
22-07-13, 00:01
στην περιπτωση που τα σκαλαρια σου ειναι ζευγαρι, τοτε η γονιμοποιηση δεν γινεται γιατι φανταζομαι οτι θα εχεις σκληρο νερο στο ενυδρειο σου.

δωσε οτι πληροφοριες μπορεις για το ενυδρειο σου.

delta66
22-07-13, 09:03
Εισαι σιγουρος οτι θελεις να κανεις αναπαραγωγη?
Θελω να πω, γνωριζεις τι χρειαζεται να κανεις μετα τη γεννα? (και συγνωμη αν ηδη ξερεις)

sharred
22-07-13, 15:16
Μπορεί ο αρσενικός σου να είναι γκέι!!!

kgf12345
19-09-13, 15:38
χωρις να εχω εμπειρια απο γεννες σε σκαλαρια,θα σου ελεγα πρωτα απολα,να κοιταξεις το νερο στο οποιο τα εχεις.

επισης,καλο θαναι να αγορασεις υγρα τεστ γιατι μαλον σου δειχνουν οτι ναναι αυτα που εχεις.

platy
19-09-13, 15:42
γιατι δεν δοκιμασες να απομωνόσεις τα αυγα σε γεννηστρα και να τα μεγαλώσεις μονος σου?....

gianniwpopi
19-09-13, 18:00
γιατι δεν δοκιμασες να απομωνόσεις τα αυγα σε γεννηστρα και να τα μεγαλώσεις μονος σου?....

εγω στην αρχη που το δοκιμνασα αυτο απετυχα παταγωδως γιατι οσο και καλη αναταραξη να ειχα τα αυγα πιανανε fungus... ισως αν ειχα βαλει μπλε του μεθυλενιου.....
παντος πιστευω οτι καλυτερα να προσπαθει μονο του το ζευγαρι και ας αποτυγχανει....αυτο θα γινετε μεχρι να μαθουν....