PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορια για νερο βρυσης.


Sakisdraminos
11-07-13, 21:25
Εδω και καιρο εχω ερθει σε ριξη με ενα φυλο παλιο ενυδρειοφυλο.

Λεει οτι το νερο δεν εχει καθολου διοξιδιο.

προφανος αμα εχει ο αερας που ανακικλωνει και διμιουργει ανταλαγη αεριων.
οποτε εφοσον εχει και διοξιδιο θα εχει και το νερο!


μπορεις καποιος να μας πει την γνωμη του?

sarpijk
11-07-13, 21:37
Θεωρω πως εχει. Το εχω διαβασει σε αρθρο του Tom Barr που εξηγει γιατι πεφτει pearling τρελο μετα απο μια αλλαγη νερου. To εχω διαπιστωσει και εγω.

Κλεόβουλος
11-07-13, 21:41
:) έχει και διοξείδιο....κι αν έχει πολύ είναι γκαζόζα :D

Sakisdraminos
11-07-13, 21:44
:) έχει και διοξείδιο....κι αν έχει πολύ είναι γκαζόζα :D

δλδ σας εχει τυχη και εσας να κανει περλινκ μετα απο αλλαγη... γιατι και σε αυτο ειχαμε διαφονια!!!

Nick74
11-07-13, 21:51
διοξειδιο φυσικα εχει και παραεχει, τωρα αν οι φυσαλιδες που εμφανιζονται μετα απο αλλαγη ειναι περλινγκ, σε αυτο εχω κι εγω τις αμφιβολιες μου

delta66
11-07-13, 23:36
Gas supersaturation.


Water contains Nitrogen, Oxygen, Carbon dioxide and other gases.
Total Pressure of these dissolved gases is equal to the sum of partial pressures of all gases dissolved in water.
If the partial pressure of a gas is less in the air than its partial pressure in water, then water is supersaturated with that gas. The gas will diffuse from water to atmosphere.
In supersaturated water, the gases that are supersaturated are always diffusing into the atmosphere in the form of bubbles*.

- Addition of very cold water during water change.
Cold water has lot of dissolved gases. Municipality pumps force even more air into water while pumping with great pressure. If large water changes are done with cold water in a single stretch, it can result in supersaturation.
This can be prevented by doing the large water change with several breaks; mixing cold water with hot water and letting it fall from a hose from a height.

- Water can be supersaturated when heated in a closed boiler.

*Gus bubble disease (GBD)
If fish are exposed to this water, the gas will diffuse across the gills into the fish. As blood gets saturated with gases, they start escaping in the form of bubbles. Bubbles can form in the gills, fins, skin and blood. If bubbles are formed in blood, it can block circulation, especially to small fish. Some of the symptoms of gas supersaturation are pop-eye, floating upside down, bleeding around the eyes, swollen belly and secondary bacterial and fungal infections caused by stress. Sometimes there may be no symptoms but when you run your hand in water, you may see a swarm of micro bubbles. Supersaturation may appear and disappear randomly depending on the pumping rate and aeration in the system.

Kι αλλες χρησιμες πληροφοριες εδω http://smartkoi.com/Koi_Science/Supersaturation/supersaturation.html

Αν εχει CO2 το νερο του δικτυου μπορουμε να το καταλαβουμε αν μετρησουμε pH μολις το βγαλουμε απο τη βρυση και παλι μετα απο λιγες ωρες και το βρουμε ανεβασμενο.

maikl
12-07-13, 05:27
......
Αν εχει CO2 το νερο του δικτυου μπορουμε να το καταλαβουμε αν μετρησουμε pH μολις το βγαλουμε απο τη βρυση και παλι μετα απο λιγες ωρες και το βρουμε ανεβασμενο.

Ετσι ακριβως ;)

Sakisdraminos
12-07-13, 08:04
ξερει καποιος να μου πει την αναλογια αεριων στην ατμοσφαιρα?

exelix
12-07-13, 08:06
http://en.wikipedia.org/wiki/Atmosphere_of_Earth

Sakisdraminos
12-07-13, 08:22
http://en.wikipedia.org/wiki/Atmosphere_of_Earth

αρα εφοσον εχει 4% co2 και το διοξιδιο αμα δεν κανω λαθος οποροφιτε πιο γρηγορα στο νερο σιγουρα θα εχει καποια ποσοτητα co2 στο νερο.....

εκει διαπιστωνεται οτι καμια φορα μετα απο αλλαγη νερου τα φυτα κανουν περλινκ επιδι το νερο εχει διοξιδιο και αλλες ουσιες που βοηθουν στην φωτοσυνθεση του φυτου.

exelix
12-07-13, 08:28
Δεν έχει 4%, αλλά 0,04%. Μετά από αλλαγή νερού το πιο πιθανό είναι το pearling να οφείλεται στο διοξείδιο που τράβηξαν τα φυτά όσο ήταν εκτός νερού.

Sakisdraminos
12-07-13, 08:33
Δεν έχει 4%, αλλά 0,04%. Μετά από αλλαγή νερού το πιο πιθανό είναι το pearling να οφείλεται στο διοξείδιο που τράβηξαν τα φυτά όσο ήταν εκτός νερού.

ναι εχεις δικαιο.

αλλα κοντευω να σκασωανθρωποι που ασχολουνται χρονια να σου λενε οχι ειναι φυσαλιδες ρε καλε μου ρε χρυσε μου τπτ αυτοι ειναι φυσαλιδεσ!!!

exelix
12-07-13, 08:58
Μετά από μεγάλη αλλαγή νερού και ειδικά αν το νερό δεν έχει κάτσει και αλλάξει απότομα η θερμοκρασία του, από φυσαλίδες αέρα θα γεμίσει το ενυδρείο.

Sakisdraminos
12-07-13, 09:02
Μετά από μεγάλη αλλαγή νερού και ειδικά αν το νερό δεν έχει κάτσει και αλλάξει απότομα η θερμοκρασία του, από φυσαλίδες αέρα θα γεμίσει το ενυδρείο.

ναι αλλα δεν εχει καμια σχεση ο τροπος που φενεται το περλινκ με το οξυγονο που ανεβενει.
οπος και το μεγεθος της φυσαλιδας.

exelix
12-07-13, 09:15
Υπάρχουν διαφορές, αλλά εξαρτάται και από το τι επικρατεί σε κάθε ενυδρείο για το πώς θα φαίνεται το pearling.

sarpijk
12-07-13, 10:09
Ενας αλλος λογος που τα φυτα κανουν pearling μετα απο μια αλλαγη νερου ειναι επειδη οταν αδειαζουμε νερο τα φυτα εκτιθενται στον ατμοσφαιρικο αερα και δεσμευουν και απο κει co2

delta66
12-07-13, 16:13
ναι εχεις δικαιο.

αλλα κοντευω να σκασωανθρωποι που ασχολουνται χρονια να σου λενε οχι ειναι φυσαλιδες ρε καλε μου ρε χρυσε μου τπτ αυτοι ειναι φυσαλιδεσ!!!
Aν διαβασες πιο πανω στο αρθρο οι φυσαλιδες στο νερο μετα απο αλλαγη, μπορει να προερχονται απο οποιοδηποτε υπερκορεσμενο (supersaturated) αεριο.
Για να συνεχιστει η συζητηση, θα πρεπει να διακρινουμε αν βγαινουν απο τα φυτα, oπως οταν φωτοσυνθετουν.

Επισης το ποσοστο διοξειδιου της ατμοσφαιρας δεν σε βοηθαει να βγαλεις κανενα συμπερασμα, αφου το νερου του δικτυου δεν ειναι ατμοσφαιρα, ουτε ερχεται σε επαφη μαζι της καν.

Το διοξειδιο τα φυτα το παιρνουν δυσκολα απο το νερο και ευκολα απο την ατμοσφαιρα.

Οπως εγραψα, στη δικη του περιπτωση ο καθενας, μπορει να ελεγξει το ποσοστο διοξειδιο στο νερο της βρυσης του, μετρωντας πεχα (και KH), αμεσως μολις το παρει και μετα απο 6-8 ωρες