PDA

Επιστροφή στο Forum : δυσκοιλιοτητα


boutas ski
09-07-13, 12:30
Καλησπερα. λοιπον μια ερωτηση απο την κυριακη βλεπω το χρυσοψαρο μου εχει πεσει το κεφι του και χθες φουσκωσε η κοιλια του και εκανε μακρια περιττωματα χρωματος λευκου στην αρχη και μετα κανονικα.... σκεφτηκα οτι ειναι δυσκοιλιοτητα αλλα με προβληματιζει το λευκο "κομμάτι" στα κοπρανα... την κυριακη ταισα αλλα εφαγε ενα στικακι μονο, χθες εδωσα αρακα εφαγε. Κολυμπαει αλλα που και που στεκεται καπου.... να βλαω λιγο αλατι μηπως βοηθησει?:smt102

sarpijk
09-07-13, 12:39
Μηπως ανασαινει και συνεχως ανοιγοκλεινοντας το στομα?

boutas ski
10-07-13, 08:44
οχι κανονικα σα τα αλλα ανασαινει
-------------------------
Τετάρτη σήμερα (3η μέρα) και βλέπω το ψάρι με τα ίδια συμπτώματα πρήξιμο στη κοιλιά, νωθρότητα και άσπρα μακριά περιττώματα. Τι να τον κάνω? χθές δεν τον τάισα, προχθές έφαγε αρακά.
Μην έχει κανα dropsy? Οι μετρήσεις μου είναι πολυ καλές τα νιτρικά που είχα θέμα πριν 1,5 μήνα τα έφτασα 15.

sarpijk
10-07-13, 08:55
Οταν λες φουσκωμενο εννοεις εχει γινει σαν κουκουναρι με τα λεπια να προεξεχουν?

boutas ski
10-07-13, 09:13
sarpjik στο σημειο της κοιλιας που ειναι το φουσκωμα ξεχωρίζουν λιγο τα λεπια οχι πολυ ομως.
-------------------------
το πρωτο μου ψαρι το εχασα απο ντροπσι και εκεινο ηταν οντως σα κουκουναρι.. αυτο ειναι σε μικροτερο βαθμο (ισως να ειναι στην αρχη του?!)

sarpijk
10-07-13, 09:43
Και εγω εχασα προσφατα ενα απο τα δυο χρυσοψαρα μου. Παρουσιασε εντονη αναπνοη κια παρατηρωντας προσεκτικα ειδα οτι στη δεξια πλευρα ειχε φουσκωσει σε ενα σημειο και τα λεπια ξεχωριζαν. Το εβαλα να το απομονωσω και κατεληξε μετυα απο λιγο. Δε ξερω τι να σου πω αλλα ισως να βαλεις καμια φωτογραφια μηπως μπορει να γινει κατι.

boutas ski
10-07-13, 13:32
οκ σε κανα 20 λεπτο θα βγαλω φωτο...!
-------------------------
χειροτερευσε παρα πολυ απο το πρωι που εφυγα...
http://imageshack.us/a/img18/8070/lsaz.jpg
http://imageshack.us/a/img13/9763/gu54.jpg
http://imageshack.us/a/img199/7047/bo12.jpg

delta66
10-07-13, 13:54
http://www.istellas.gr/aquarium/my_medicines_hexamita.html
ή flagyl στην τροφη (αν τρωει)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72869&highlight=flagyl

boutas ski
10-07-13, 14:00
δελτα τι αρρωστια ειναι αυτη ? το δερμα του δεν σκούρυνε καθολου και πρηστικε κατι που δεν λεει οτι εχει πρηξιμο... το ψαρακι δεν ηταν ποτε χοντρο..
-------------------------
πιο πολυ για dropsy το βλεπω.... να παρει.... και ενα φιλτρακι που ειχα δε το δουλευω αυτες τις μερες το εβγαλα απο το νερο...για να το εβαζα σε καραντηνα.... αρα για το ντροπσι να παρω και flagyl ?

delta66
10-07-13, 14:03
δελτα τι αρρωστια ειναι αυτη ? το δερμα του δεν σκούρυνε καθολου και πρηστικε κατι που δεν λεει οτι εχει πρηξιμο... το ψαρακι δεν ηταν ποτε χοντρο..

Ξαναδιαβασε το λινκ
-------------------------
Dropsy δεν ειναι ασθενεια, ειναι συμπτωμα.
Και δεν βλεπω να το εχει (ακομα) το ψαρι.
Δεν εχει σημασια ομως, ιδια αντιμετωπιση μπορει να εχει.

boutas ski
10-07-13, 17:58
δελτα αυτο λες ε?!"-Απομόνωση και πρησμένο σώμα"

θα παω το απογευμα να δω αν εχουν τετοιο φαρμακο αλλα χθες πηγα στο πετ σοπ και πηρα φλουρις δεν ειδα να εχει τετοιο ειχε esha 2000 kai exit... (τα χω και γω)

πφφφ τι στο καλο γινεται βρηκα καλο νερο καθαρο εχω καλες συνθηκες και παλι αρρωστενουν...
-------------------------
παιδια δε το βλεπω καλα ξυπνησα μολις και ειδα οτι εχει σχεδον αφεθει..! μετα τραβαει ενα κολυμπι ισιωνει αλλα δεν, τον παρασερνει το ρευμα. Απο την μια μερα στην αλλη τι επαθε...?
-------------------------
ο κακομοιρης κανει να κολυμπησει κολυμπαει μετα τον βλεπεις εχει σταθει στα πλαγια κατω... εχει γινει και σα κουκουναρι... πφφφ να τον βγαλω απο μεσα?
-------------------------
μαυρισαν κατι ακρες απο τις ουρες του.

Κλεόβουλος
10-07-13, 18:30
Μη κάθεσαι και το κοιτάς κάνε μια θεραπεία άμεσα ή αυτή που σου έδειξε ο Delta ή αυτήν http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71611

boutas ski
10-07-13, 19:17
πηγα απο το πετ σοπ φαρμακο δεν εχει θα φερει μεχρι το τελος της εβδομαδας. ( hexamita )
flgyl παω να βρω φαρμακειο αν ειναι... του εκανα αλατομπανιο και τουλαχιστον κολυμπαει.
στο ενυδρειο να κανω θεραπεια ή να το βαλω μονο του.?

nikolakis94
10-07-13, 19:23
Μονο του βαλτο

boutas ski
10-07-13, 20:15
κανω θεραπεια με φλαγκιλ.

Harris1
02-10-15, 15:56
Τα ίδια. Το σουμπουμκιν νομίζω το λένε, 2 μέρες τώρα μου φαινόταν νωθρό. Ενώ ήταν δραστήριο και συχνά πεινασμένο. Ανοιγόκλεινε το στόμα συχνά φυσιολογικά και συνέχεια έψαχνε κάτι να φάει.
2 μέρες το βλέπω νωχελικό. Σήμερα έκατσε στον πάτο. Σχετικά με παλιότερα ανοιγοκλείνει το στόμα αργά. Σαν να έχει γίνει λίγο κόκκινο μωβ το σώμα του. Δείχνει ιδιαίτερα πρησμένο. Λέπια δεν πετάγοντα. 4-5 ανα πλευρά γυαλίζουν λίγο σαν να ξεχωρίζουν αλλά δεν πετάγονται. Τα λέπια που προανάφερα και παλιότερα έτσι ήταν.
Το ενυδρείο μου είναι ένα ακουατλαντίς 55 λτ κλασικό. Εχω μέσα λίγα φυτά. Μάλιστα την μέρα που παρουσίασε την νωχελικότητα είχα προσθέσει 2 ανούβιες, 2 βαλισνερίες, 3 μικρά κοτσανάκια σαν γκαζόν. Και χθες έβαλα κάτι που επιπλέανε με 3 φυλαράκια ανα βλαστό, λίγα κομάτια. Τα φυτά που τα κοιτάω δεν έχουν ιδιαίτερα σημάδια να δείχνουν οτι τα τρώει. Λίγο στην μεγάλη βαλισνερία έλλειπε λίγο φυτό, την αφαίρεσα.
Το ψάρι έχει μήκος 8 εκατοστά χωρίς την ουρά.
Και οι τιμές μου πριν αλλάξω το 1/3 το νερό που άλλαξα σήμερα ήταν:
cl2=0,8
NO3=50
NO2=0
GH=>14d
KH=3d
PH=6,8
άλλαξα το 1/3 σχεδόν νερό. Και έριξα λίγο παραπάνω biotopol.
Λίγη ώρα μετά καθόταν στον πάτο. Και μόνο οταν ακούμπησα λίγο ελαφρά το τζάμι πήγε λίγο παραπέρα. Και ξαναέκατσε.
Τι μπορώ να κάνω?
Ευχαριστώ.

Τάκης
02-10-15, 16:05
Τα ίδια. Το σουμπουμκιν νομίζω το λένε, 2 μέρες τώρα μου φαινόταν νωθρό. Ενώ ήταν δραστήριο και συχνά πεινασμένο. Ανοιγόκλεινε το στόμα συχνά φυσιολογικά και συνέχεια έψαχνε κάτι να φάει.
2 μέρες το βλέπω νωχελικό. Σήμερα έκατσε στον πάτο. Σχετικά με παλιότερα ανοιγοκλείνει το στόμα αργά. Σαν να έχει γίνει λίγο κόκκινο μωβ το σώμα του. Δείχνει ιδιαίτερα πρησμένο. Λέπια δεν πετάγοντα. 4-5 ανα πλευρά γυαλίζουν λίγο σαν να ξεχωρίζουν αλλά δεν πετάγονται. Τα λέπια που προανάφερα και παλιότερα έτσι ήταν.
Το ενυδρείο μου είναι ένα ακουατλαντίς 55 λτ κλασικό. Εχω μέσα λίγα φυτά. Μάλιστα την μέρα που παρουσίασε την νωχελικότητα είχα προσθέσει 2 ανούβιες, 2 βαλισνερίες, 3 μικρά κοτσανάκια σαν γκαζόν. Και χθες έβαλα κάτι που επιπλέανε με 3 φυλαράκια ανα βλαστό, λίγα κομάτια. Τα φυτά που τα κοιτάω δεν έχουν ιδιαίτερα σημάδια να δείχνουν οτι τα τρώει. Λίγο στην μεγάλη βαλισνερία έλλειπε λίγο φυτό, την αφαίρεσα.
Το ψάρι έχει μήκος 8 εκατοστά χωρίς την ουρά.
Και οι τιμές μου πριν αλλάξω το 1/3 το νερό που άλλαξα σήμερα ήταν:
cl2=0,8
NO3=50
NO2=0
GH=>14d
KH=3d
PH=6,8
άλλαξα το 1/3 σχεδόν νερό. Και έριξα λίγο παραπάνω biotopol.
Λίγη ώρα μετά καθόταν στον πάτο. Και μόνο οταν ακούμπησα λίγο ελαφρά το τζάμι πήγε λίγο παραπέρα. Και ξαναέκατσε.
Τι μπορώ να κάνω?
Ευχαριστώ.
Εχεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ νιτρικά (ΝΟ3=50)
κάνε για αρχή 2 αλλαγές από 80% τη φορά, με νερό ίδιας θερμοκρασίας
μετά κάνε μια ήπια θεραπεια με αλατι 0,3% (30 γραμμάρια αλατι / 10 λίτρα νερό).
Μετά θα βάζεις την ίδια αναλογια αλατι και στο νερό των αλλαγών.
Οταν τελειώσει η θεραπεια θα μειώσεις το αλατι σταδιακά, δηλαδή στη 1η αλλαγή θα βάλεις 0,2% (20 γραμμαρια / 10 λιτρα νερο), στην επόμενη 0,1 % (10 γραμμάρια / 10 λίτρα) , με τα 5 , μετα καθολου, γραμμάρια όμως το αλατι, όχι ml.
To biotopol δεν κανει κατι

delta66
02-10-15, 16:18
http://thegab.org/Articles/DiagnosisChart.html#Lethargy

Τάκης
02-10-15, 16:25
Επίσης το PH σου είναι χαμηλό, πως τα κατάφερες ;
Μετά τις 2 αλλαγές και πριν το αλατι κάνε μια μέτρηση PH να δουμε πόσο είναι.
Ισως να έχουν μαζευετεί οργανικοί ρύποι και ριχνουν το PH, για αυτό ενας γενικός καθαρισμός ίσως να είναι απαραιτητος, το φίλτρο με νερό ενυδρείου και σκουπα βυθού

Harris1
03-10-15, 10:01
εχω κάνει την πρώτη αλλαγή.
Αλάτι λέτε το κοινό?

Τάκης
03-10-15, 11:28
Oxi,
ενυδρειακό ή
τυροκομικό ή
το πράσινο Χιων απο τον ΑΒ που είναι φυσικό.
Το αλατι πρέπει να είναι χωρίς προσθετα

Harris1
04-10-15, 08:09
Οκ,
-------------------------
Εβαλα sera backtopur direct σήμερα, έκανα θεραπεία για αρώστια σε προχωρημένο στάδιο. Θα δούμε, ακόμα καθιστός είναι.

-------------------------
Ανάρωσε!

poltre
06-10-15, 08:17
... μετά κάνε μια ήπια θεραπεια με αλατι 0,3% (30 γραμμάρια αλατι / 10 λίτρα νερό).
Μετά θα βάζεις την ίδια αναλογια αλατι και στο νερό των αλλαγών.
Οταν τελειώσει η θεραπεια θα μειώσεις το αλατι σταδιακά, δηλαδή στη 1η αλλαγή θα βάλεις 0,2% (20 γραμμαρια / 10 λιτρα νερο), στην επόμενη 0,1 % (10 γραμμάρια / 10 λίτρα) , με τα 5 , μετα καθολου, γραμμάρια όμως το αλατι, όχι ml.
Πόσες μέρες πρέπει να κρατήσει η θεραπεία στο 0,3%, μέχρι να την μειώσουμε σταδιακά;

Τάκης
06-10-15, 19:46
Πόσες μέρες πρέπει να κρατήσει η θεραπεία στο 0,3%, μέχρι να την μειώσουμε σταδιακά;
Μέχρι να γίνει καλά και μέγιστη παραμονή 1 μήνα

Harris1
06-10-15, 20:57
Ο δικός μου πάντως ανάρωσε, δεν πρόλαβα να βάλω αλάτι, τα κόψαμε για εσωπαράσιτα, 1 ταμπλέτα μπακτοπούρ και το ίδιο απόγευμα σηκώθηκε, τον έβαλα σε μπανιέρα βέβαια και του έκανα σκληρή θεραπεία με ολόκληρη ταμπλέτα, σήμερα, βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση. Λίγο κακόκεφος βέβαια. Το νερό έχει πάρει ένα κιτρινωπό χρώμα, άμα δω ότι αύριο θα ξεφουσκώσει λίγο θα του κάνω αλλαγή και θα ξαναφτιάξω την βιολογία.

Harris1
11-10-15, 21:10
και τζίφος. αλάτι δεν βρήκα, του έκανα όπως έλεγα με black to pur, καλύτερα σήμερα.