PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκπαιδεύονται τα ψάρια?


Κλεόβουλος
04-07-13, 17:14
Κάποιοι το έχουν πετύχει

SLAsUsWoU8Q
b3JFmrlgWAk
l7rguseLsYg

snakepanos
04-07-13, 18:23
Παλια λεγανε ορισμενη οτι τα ψαρια ,,δεν εχουν μνήμη και μυαλο ,,οριστε λοιπον η απάντηση..
Ειναι πανεξυπνα ,,αρκεί να ασχοληθείς μαζι τους .
Παντως καλυτερα να μη σχολιάσουμε την διακόσμηση.:D

ChocolatePuma
04-07-13, 18:38
Τα βιντεο έχουν αρκετά μπαλώματα! (σταμάτα - ξεκίνα)

Επειδή πλέον η τεχνολογία κάνει θαύματα και οι "απάτες" δίνουν και παίρνουν, δεν ξέρω αν το σύνολο όσων φαίνονται στα βίντεο...είναι κι αληθινά!

Τα ψάρια είναι όντως έξυπνα...αλλά κάποια πράγματα ειναι κι ένστικτο (πχ να κυνηγαει κάτι που κινείται).
Για το αν εκπαιδεύονται δεν το ξέρω. Ελπίζω κάποια στιγμή να εκπαιδεύσω τα δικά μου, να αλλάζουν μόνα τους το νερό!:D

LAGANAS
04-07-13, 22:18
Eχω δει άνθρωπο να φωναζει τα ψαρια με το χερι του κτυπώντας το νερο και να τα ταΐζει
σαν παιδια του.σε λιμνη ιδιωτική.

Maverick
04-07-13, 22:36
Εκπαιδεύονται, αλλά χρειάζονται πολλές επαναλήψεις ακόμα και για απλά πράγματα (πχ να πηγαίνουν σε συγκεκριμένη μεριά του ενυδρείου για να τραφούν) ;)

nikolakis94
04-07-13, 22:47
Μπορουν να εκπαιδευτουν.Εγω στο οσκαρ μου ειχα μαθει να μην μου δαγνωνει το χερι στις αλλαγες νερου:D.2 φορες τον αγγιξα με το λαστιχο στο σαγονι και μετα δεν ξαναηρθε.Εμαθε να παιρνει θεση την ωρα του ταισματος.Καθε μερα την ιδια ωρα ηταν ετοιμος.Επισης κατι που παρατηρησα ειναι οτι οταν του εριχνα λιγοτερη τροφη απο το κανονικο αρχιζε να πηδαει, να χτυπαει το τζαμι (λετε να μπορουν να μετρησουν κιολας?).Και κατι ακομα.Οταν ερχονταν μερικα ατομα στο σπιτι πηγαινε απο την πλευρα που καθονταν επαιρνε χαλικια στο στομα τους κοιτουσε και τα εφτυνε στο τζαμι.

lionor
04-07-13, 22:52
Αυτο που λες για το τάισμα, ισως δεν ειναι και τοσο δυσκολο να γινει. Επειδη τα δικα μου χρυσοψαρα τα ταίζω παντα στο ιδιο σημειο, με του που πλησιαζω και ανοιγω το καπακι, πανε αμεσως εκει και...περιμενουν :D

nikolakis94
04-07-13, 23:05
Ναι ενταξει αυτο με το ταισμα το κανουν ολα τα ψαρια.Εσενα ομως πετανε πετρες σ αυτους που δεν χωνευουν?:D

Nick74
05-07-13, 01:04
Οπως και με τους ανθρωπους λογικα θα υπαρχουν και ψαρια χαμηλης νοημοσυνης που γουσταρουν εκπαιδευση ή που -οπως οι περισσοτεροι εφεδροι- λενε "ας του κανω το χατιρι του καραγκιιοζη αφου δε με παιρνει"

Προσωπικα δε θεωρω την εκπαιδευση και την υπακοη δειγμα νοημοσυνης, αλλα δειγμα υποταγης και αυτοσυντηρησης.
Αφου λοιπον σιχαινομαι οταν εφαρμοζεται στους ανθρωπους δε βρισκω καμια λογικη να εφαρμοζεται και σε αλλα ειδη (ισως με εξαιρεση καποια εντομα τα οποια ειναι πιο στρατοκ...βλα κι απο βλαχοκαραβαναδες-+13)


προτιμω φυσικες συμπεριφορες με λιγα λογια, οπως το ιδιο θα προτιμουσα και για το δικο μας ειδος -κατι που δυστυχως δε γινεται πια-

delta66
05-07-13, 09:10
Προσωπικα δε θεωρω την εκπαιδευση και την υπακοη δειγμα νοημοσυνης, αλλα δειγμα υποταγης και αυτοσυντηρησης.
Υπαρχει και η εκπαιδευση που δεν μαθαινεις το ζωο να κανει τα κολπα που θελεις εσυ, αλλα που ανακαλυπτεις τι αρεσει στο ζωο να κανει σαν παιχνιδι, και απλα το παροτρυνεις/προκαλεις να παιξει.
Αυτο οι αλλοι συνηθως το βλεπουν ως κατορθωμα δικο σου, που εμαθες το ζωο να "υπακουει" και να κανει το κολπο.

Alex_Salonica
05-07-13, 13:22
Μακράν το καλύτερο "κόλπο" που έχω δει από ψάρι :D

SxXdFzO57uY

Nick74
05-07-13, 16:05
Μακράν το καλύτερο "κόλπο" που έχω δει από ψάρι :D




GPvrjY8pmvg

:) τετοια "κολπα" ναι, οντως



Υπαρχει και η εκπαιδευση που δεν μαθαινεις το ζωο να κανει τα κολπα που θελεις εσυ, αλλα που ανακαλυπτεις τι αρεσει στο ζωο να κανει σαν παιχνιδι, και απλα το παροτρυνεις/προκαλεις να παιξει.


καταλαβαινω πανω κατω τι εννωεις, αλλα σε αυτες τις περιπτωσεις δεν υπαρχει ουτε εκπαιδευση (με την αυστηρη εννοια της λεξης) ουτε καποιο κατορθωμα αλλα ενα παιχνιδι που παιζουν δυο ατομα που ανηκουν σε διαφορετικα ειδη