PDA

Επιστροφή στο Forum : Σαιτ για παραγγελια φυτων!!!


Argiris
04-07-13, 00:11
Για σε ολους!Υπαρχει κανενα σαιτ απο εξωτερικο που να πουλαει ποικιλια φυτων(πολλα ειδη) σε καλες τιμουλες και η μεταφορα να γινεται σε λιγες μερες ωστε να μην χαλανε?

sharred
04-07-13, 08:34
Απο eBay που αγοράζω φυτά μου έρχονται το πολύ σε 5 ημερες και όλα καλά...

doul
04-07-13, 08:40
Απο eBay που αγοράζω φυτά μου έρχονται το πολύ σε 5 ημερες και όλα καλά...
Κάποιον seller συγκεκριμένα; γιατί έψαχνα και εγώ και δεν βρήκα κάτι στο ebay...

Κλεόβουλος
04-07-13, 08:41
Αυτή την εποχή με τη ζέστη νομίζω δεν είναι καλή επιλογή ;)

Undertaker
04-07-13, 09:31
Απο eBay που αγοράζω φυτά μου έρχονται το πολύ σε 5 ημερες και όλα καλά...

Το πολυ σε 5 μέρες;;;; Απο που ρε φίλε; Εγω τέσσερις φορές πήρα, μου ήρθαν παρά πολυ αργά, νεκρά βέβαια τα φυτα και χρήματα ευτυχώς πίσω. Ποιος ειναι αυτός που τα στέλνει σε 5 μέρες;.... και δεν ήταν καλοκαίρι.

Stefs
04-07-13, 10:17
και σε μενα σε 5-6 μερες ερχονται

korasidikos
04-07-13, 11:05
κανενα λινκ παιδια υπαρχει ;;:confused::rolleyes:

Alex_Salonica
04-07-13, 11:34
κανενα λινκ παιδια υπαρχει ;;:confused::rolleyes:

http://stores.ebay.com/AquaticMagic?_trksid=p2047675.l2563

korasidikos
04-07-13, 12:03
ευχαριστω :)-+13

Argiris
04-07-13, 13:08
Eγω θελω να αρχισω να ψαχνω απο τωρα ωτσε να παραγγειλω κοντα οκτωβρη.
Τα μεταφορικα απο τον συγκεκριμενο που ψωνιζεται απο το ebay Ποσα ειναι?Απο τιμες πως τον κωβεται γιατι δεν ξερω πολλα απο τιμες εξωτερικου.Επισης δεν εχω καταλαβει τη παιζει με την "δημοπρασια" στο ebay.Ξερετε χτυπαει ο ενας,χτυπαει ο αλλος αλλα στο τελος του χρονου που γραφει εκει τι γινεται?

exelix
04-07-13, 13:37
Τα μεταφορικά τα γράφει σε κάθε προϊόν. Αυτά που έχουν κουμπί buy it now τα αγοράζεις επί τόπου. Στις δημοπρασίες βάζεις το μέγιστο ποσό που θες να δώσεις και αυτό προσαρμόζεται ανάλογα στο ελάχιστο που χρειάζεται για να ξεπεράσεις το μέγιστο ποντάρισμα του προηγούμενου,. Αν ας πούμε το τρέχον ποντάρισμα είναι στο 1 ευρώ (λίρα, δολλάριο, ανάλογα) και εσύ ποντάρεις 20 θα πάει ας πούμε στο 1,20 και θα ανεβάζει το ποντάρισμά σου αυτόματα αν ποντάρουν και άλλοι μέχρι τα 20. Οι τιμές του είναι γενικά καλές, αλλά εγώ προσωπικά δύσκολα θα ξαναπάρω από αυτόν, πέρα από συγκεκριμένα φυτά. Είναι μικρά σε μέγεθος (δηλαδή για μένα αναλογικά με το μέγεθός τους η τιμή είναι ίδια με των pet shop), πολλές φορές φτάνουν λιωμένα (τα αντικαθιστά, απλά είναι ταλαιπωρία και πολύς χαμένος χρόνος) και εννοείται ότι δε φτάνουν σε 5 μέρες (αν έγινε σε κάποιους ήταν απλά τυχαίο).

doul
04-07-13, 14:00
Μιας και θίχτηκε το θέμα των φυτών έχετε να προτείνετε κανένα ελληνικό μαγαζί ή e-shop με ποικιλία σε φυτά; Αν δεν γίνεται για το λόγο ότι μπορεί να θεωρηθεί διαφήμιση θα μπορούσατε να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα.

Argiris
04-07-13, 14:18
Τα μεταφορικά τα γράφει σε κάθε προϊόν. Αυτά που έχουν κουμπί buy it now τα αγοράζεις επί τόπου. Στις δημοπρασίες βάζεις το μέγιστο ποσό που θες να δώσεις και αυτό προσαρμόζεται ανάλογα στο ελάχιστο που χρειάζεται για να ξεπεράσεις το μέγιστο ποντάρισμα του προηγούμενου,. Αν ας πούμε το τρέχον ποντάρισμα είναι στο 1 ευρώ (λίρα, δολλάριο, ανάλογα) και εσύ ποντάρεις 20 θα πάει ας πούμε στο 1,20 και θα ανεβάζει το ποντάρισμά σου αυτόματα αν ποντάρουν και άλλοι μέχρι τα 20. Οι τιμές του είναι γενικά καλές, αλλά εγώ προσωπικά δύσκολα θα ξαναπάρω από αυτόν, πέρα από συγκεκριμένα φυτά. Είναι μικρά σε μέγεθος (δηλαδή για μένα αναλογικά με το μέγεθός τους η τιμή είναι ίδια με των pet shop), πολλές φορές φτάνουν λιωμένα (τα αντικαθιστά, απλά είναι ταλαιπωρία και πολύς χαμένος χρόνος) και εννοείται ότι δε φτάνουν σε 5 μέρες (αν έγινε σε κάποιους ήταν απλά τυχαίο).

Τα αλλα τα κατααβα.Αυτο με τη δημοπρασια οχι! :D

exelix
04-07-13, 14:30
Το ποσό που θα γράψεις ότι ποντάρεις είναι το μέγιστο που θα φτάσεις να πληρώσεις εάν κερδίσεις δημοπρασία. Δηλαδή εάν εσύ κοστολογείς ένα προϊόν μέχρι 50 ευρώ δε χρειάζεται να ποντάρεις στην αρχή 5, να περιμένεις αν κάποιος θα σε περάσει και να ξαναποντάρεις μέχρι το όριό σου. Γράφεις ότι δίνεις μέχρι 50 και αυτόματα η προσφορά σου ξεκινάει από χαμηλά και ανεβαίνει μέχρι τα 50 εάν σε ξεπερνάει η προσφορά κάποιου άλλου. Αν το μέγιστο που έχει ποντάρει κάποιος είναι 5 και εσύ ποντάρεις 50 (και δεν μπει άλλος στη μέση) θα πάει η προσφορά σου στα 6 και θα πληρώσεις 6 όταν λήξει. Εάν η τρέχουσα προσφορά είναι 5 και κάποιος (πάλι για λόγους απλότητας έστω ότι το θέλετε μόνο δύο) έχει ποντάρει 40 και ποντάρεις εσύ 50 θα το αγοράσεις με 41 ευρώ. Εάν έχει ποντάρει ο άλλος 60 και εσύ 50 θα το αγοράσει ο άλλος με 51.

Τώρα;:p

Undertaker
04-07-13, 15:00
Απλά Argiris, για να μη μπαίνεις κάθε ώρα και πατάς νέα προσφορά ευρώ-ευρώ, βάζεις απο την αρχή το πόσο που διαθέτεις για το συγκεκριμένο προϊόν και το eBay τα κάνει μονο του για σένα, ανεβάζοντας την προσφορα λίγο λίγο κάθε φορα αν υπάρχει ανταγωνιστής, μέχρι να φτάσει το πόσο που έχεις βάλει εσύ απο την αρχή....στο εξήγησα λίγο πιο μπακάλικα!

Argiris
04-07-13, 15:17
Το ποσό που θα γράψεις ότι ποντάρεις είναι το μέγιστο που θα φτάσεις να πληρώσεις εάν κερδίσεις δημοπρασία. Δηλαδή εάν εσύ κοστολογείς ένα προϊόν μέχρι 50 ευρώ δε χρειάζεται να ποντάρεις στην αρχή 5, να περιμένεις αν κάποιος θα σε περάσει και να ξαναποντάρεις μέχρι το όριό σου. Γράφεις ότι δίνεις μέχρι 50 και αυτόματα η προσφορά σου ξεκινάει από χαμηλά και ανεβαίνει μέχρι τα 50 εάν σε ξεπερνάει η προσφορά κάποιου άλλου. Αν το μέγιστο που έχει ποντάρει κάποιος είναι 5 και εσύ ποντάρεις 50 (και δεν μπει άλλος στη μέση) θα πάει η προσφορά σου στα 6 και θα πληρώσεις 6 όταν λήξει. Εάν η τρέχουσα προσφορά είναι 5 και κάποιος (πάλι για λόγους απλότητας έστω ότι το θέλετε μόνο δύο) έχει ποντάρει 40 και ποντάρεις εσύ 50 θα το αγοράσεις με 41 ευρώ. Εάν έχει ποντάρει ο άλλος 60 και εσύ 50 θα το αγοράσει ο άλλος με 51.

Τώρα;:p
Τωρα μαλιστα -+13 .Απλα ο ενας ξερει ποσο εχει βαλει ο αλλος ως μεγιστη τιμη που μπορει να προσφερει για το συγκεκριμενο προιον?

exelix
04-07-13, 15:37
Τσου!

sharred
04-07-13, 23:05
Το κατάλληλο άτομο προτείνατε, ο Aqua magic είναι αυτός που ψωνιζω, μπορείτε να τον βρείτε και στο Facebook και να μιλήσετε.

Racikos
05-07-13, 02:39
Αν μπορώ να πάρω θέση στο θέμα σας και απο την στιγμή που θέλεις κατι τοσο πολυ γιατί δεν το ζητάς εδώ απο το forum . Αν δεις τις παρουσιάσεις των παιδιών θα βρεις πιστευω τα πάντα !!!

Σκέψου έξυπνα .. (καλύτερη ποιοτητα-τιμη)

+1 στον Κλεοβουλο ! Κακος καιρος για φυτα ..

lionor
05-07-13, 05:47
Eχω αγορασει απο ebay νομιζω απο τον aquamagik. Η μια ανουμπια μου χε ερθει ξερη αλλα μου στειλε αλλη. Ερχονται σχετικα γρηγορα, σε λιγοτερο απο 10 μερες αλλα τι να το κανεις που τα φυτα δεν... Αλλες 2 ανουμπιες που ειχα παρει τα φτυσαν...

nazgul
05-07-13, 06:18
Εχω παρει και εγω απο το συγκεκριμενο προμηθευτη, aquatic magic (http://members.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewUserPage&userid=aquaticmagic). Ειναι πολυ εξυπηρετικοι και στελνουν ξανα την παραγγελια αν δεν ερθουν τα φυτα σε καλη κατασταση, χωρις δευτερη κουβεντα. Θυμαμαι ειχα παραγγειλει καποια ειδη moss και ανουμπιες, που τελικα τα ξαναεστειλαν ολα, επειδη δεν ηρθαν πολυ καλα. Η ανουμπια ειναι μια χαρα, αλλα οι moss τελικα δεν αντεξαν, ηταν ταλαιπωρημενες. Νομιζω για καμια ανουμπια, java fern ή κανενα φυτο σε βολβο αξιζει τον κοπο. Ειναι φθηνα και σε καλη κατασταση.

Αλλα ειδη, ομως, δεν θα αντεξουν ευκολα κι ας ειναι γρηγοροι για ebay. Τοσες αγγελιες εχει το φορουμ, που αξιζουν τον κοπο. Νομιζω ειναι καλυτερη επιλογη.

Argiris
05-07-13, 15:24
To ξερω.Και εγω απο ελλαδα θελω να παρω αλλα υπαρχουν και φυτα που δυσκολα θα τα βρεις ειτε στο φορουμ ειτε γενικα στην Ελλαδα.Αλλα ακομα και να τα βρεις εδω στο φορουμ ειναι ακομα πιο δυσκολο ειτε να ερθεις σε συμφωνια με τον αλλον ειτε να θελει να πουλησει.

ChocolatePuma
05-07-13, 15:31
Αν μπορώ να πάρω θέση στο θέμα σας και απο την στιγμή που θέλεις κατι τοσο πολυ γιατί δεν το ζητάς εδώ απο το forum . Αν δεις τις παρουσιάσεις των παιδιών θα βρεις πιστευω τα πάντα !!!

Σκέψου έξυπνα .. (καλύτερη ποιοτητα-τιμη)

+1 στον Κλεοβουλο ! Κακος καιρος για φυτα ..

+1 (& +1 στον Κλεόβουλο)

Βάλε εσύ μια αγγελία με τα φυτά που ψάχνεις... και για ότι δεν βρεις, κοιτάς στο εξωτερικό ;)

Αλλά καλύτερα να την κάνεις από Σεπτέμβρη (την παραγγελία απ έξω εννοω)...γιατί τώρα είναι δύσκολο λόγω ζέστης

Argiris
05-07-13, 16:36
+1 (& +1 στον Κλεόβουλο)

Βάλε εσύ μια αγγελία με τα φυτά που ψάχνεις... και για ότι δεν βρεις, κοιτάς στο εξωτερικό ;)

Αλλά καλύτερα να την κάνεις από Σεπτέμβρη (την παραγγελία απ έξω εννοω)...γιατί τώρα είναι δύσκολο λόγω ζέστης

Tο ειχα κανει περσυ ζητοντας 10-12 φυτακια και κανενας δεν εστειλε

Undertaker
05-07-13, 16:50
Θα εισαι από επαρχία μάλλον. Τους επαρχιωτες φίλε μου δεν τους εξυπηρετούν δυστυχώς (ευτυχώς όμως όχι όλοι). Έτσι την πατησα κι εγω πριν λίγες μέρες. Έκανα παραγγελία απο μέλος του φόρουμ και αν και τα είχαμε κανονίσει όλα, με άφησε ξεκρέμαστο να περιμενω με ανυπομονησία τα φυτά χωρίς να με ενημερώσει και τα έδωσε αλλού μάλλον στην ιδια πόλη λέγοντας ψέμματα σε εμένα ότι λόγω φόρτου εργασίας δε μπορούσε να κάνει αποστολές. Τι ψάχνεις τώρα;

Argiris
05-07-13, 17:45
Θα εισαι από επαρχία μάλλον. Τους επαρχιωτες φίλε μου δεν τους εξυπηρετούν δυστυχώς (ευτυχώς όμως όχι όλοι). Έτσι την πατησα κι εγω πριν λίγες μέρες. Έκανα παραγγελία απο μέλος του φόρουμ και αν και τα είχαμε κανονίσει όλα, με άφησε ξεκρέμαστο να περιμενω με ανυπομονησία τα φυτά χωρίς να με ενημερώσει και τα έδωσε αλλού μάλλον στην ιδια πόλη λέγοντας ψέμματα σε εμένα ότι λόγω φόρτου εργασίας δε μπορούσε να κάνει αποστολές. Τι ψάχνεις τώρα;

Οχι απο αθηνα ειμαι και δεν μου εστειλε κανεις.Εγω προσωπικα κανω συναλλαγες με ατομα που ειναι επαρχια/.Απλα δεν θελω να δινω στα μαγαζια 6 ευρω για ενα φυτο.

Undertaker
05-07-13, 17:58
Οχι απο αθηνα ειμαι και δεν μου εστειλε κανεις.Εγω προσωπικα κανω συναλλαγες με ατομα που ειναι επαρχια/.Απλα δεν θελω να δινω στα μαγαζια 6 ευρω για ενα φυτο.

Στην αγγελία που ζητάς φυτα, να μνημονεύεις ότι είσαι απο Αθήνα και θα δεις πόσοι θα βρεθούν να σου δώσουν όσα θέλεις. Απο eBay έχω πάρει κάποιες φορές αλλα δεν έμεινα ικανοποιημένος. Αργούς αν να έρθουν και μόλις έφταναν ήταν σε άθλια κατάσταση. Θα σου έλεγα να μη μπεις σε αυτή τη διαδικασία.

ChocolatePuma
05-07-13, 19:52
Οχι απο αθηνα ειμαι και δεν μου εστειλε κανεις.Εγω προσωπικα κανω συναλλαγες με ατομα που ειναι επαρχια/.Απλα δεν θελω να δινω στα μαγαζια 6 ευρω για ενα φυτο.

Για όλα υπάρχει λύση
Οποιος θέλει, βοηθάει
Για μένα τα περι επαρχιας ή μη, ειναι απλές δικαιολογίες

Εδω μέσα υπάρχει κόσμος που διανύει 20-30 χλμ για να χαρισει υλικα :D
Και κάποιοι που στέλνουν προπληρωμένους φακελους για να μην αναγκάσουν τον άλλον να ξοδέψει έστω 2-3 ευρώ για την αποστολή :D
Αυτούς τους βγαζω το καπέλο (παρόλο που δεν φοράω)

Φυσικά υπάρχει και το αλλοοοοοοο ακρο, εκείνοι που μόνο ζητάνε!!
Μια μικρή κοινωνία δλδ! ;)

Καλά κάνεις και δεν θέλεις να δίνεις 6ευρα και 10ευρα στα πετσοπαδικα
Ουτε επιχρυσα να ηταν!

Στο θέμα μας : Κυριακή κλαδεύω. Θα σου στειλω πμ για αυτά που θα βγαλω, ας σου κανουν ερχεσαι και τα παιρνεις :cool:

Undertaker
05-07-13, 21:03
Για όλα υπάρχει λύση
Οποιος θέλει, βοηθάει
Για μένα τα περι επαρχιας ή μη, ειναι απλές δικαιολογίες

Εδω μέσα υπάρχει κόσμος που διανύει 20-30 χλμ για να χαρισει υλικα :D
Και κάποιοι που στέλνουν προπληρωμένους φακελους για να μην αναγκάσουν τον άλλον να ξοδέψει έστω 2-3 για την αποστολή :D
Αυτούς τους βγαζω το καπέλο (παρόλο που δεν φοράω)

Φυσικά υπάρχει και το αλλοοοοοοο ακρο, εκείνοι που μόνο ζητάνε!!
Μια μικρή κοινωνία δλδ! ;)

Καλά κάνεις και δεν θέλεις να δίνεις 6ευρα και 10ευρα στα πετσοπαδικα
Ουτε επιχρυσα να ηταν!

Στο θέμα μας : Κυριακή κλαδεύω. Θα σου στειλω πμ για αυτά που θα βγαλω, ας σου κανουν ερχεσαι και τα παιρνεις :cool:
Να 'ταν κανας τέτοιος και κοντά σε μένα καλά θα ήταν!...έτσι μπράβο βρέ, να βοηθιόμαστε τέτοιους καιρούς που ζούμε, το 'χουμε ανάγκη ορισμένοι!

twenty
16-07-13, 20:53
Ελλάδα έχουν στερέψει τα καταστήματα από φυτά δεν υπάρχει τίποτα.εάν υπάρχει κανένα καλο site να παραγγείλω θα με έβγαζε από κόπο.