PDA

Επιστροφή στο Forum : Να το πουλήσω ή να το μετακομίσω;;;


Stratilatis
03-07-13, 22:02
Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση, αρκετά υποκειμενική βέβαια, πλην όμως θα ήθελα να ακούσω γνώμες και εμπειρίες. Το πρόβλημα είναι ότι μετακομίζω σε σπίτι που το 300άρι μου (φυτεμένο, γλυκού νερού) δυστυχώς δεν χωράει με τίποτα. :( Έχω λοιπόν δύο επιλογές:

1. Να το πουλήσω αναγκαστικά με ότι συνεπάγεται αυτό σε πίκρα μετά από πέντε χρόνια που το έχω και τα ψαράκια τα οποία αγαπώ πολύ. :(
2. Να το μεταφέρω στο εξοχικό (εντός Αττικής) που κατεβαίνω τα σ/κ όλο το χρόνο. :confused:

Πόσο ασφαλής είναι η δεύτερη λύση; Να μεταφερθεί δηλαδή σε ένα σπίτι που θα απουσιάζω τις 5 από τις επτά ημέρες. Θα ήθελα τις απόψεις σας ή αν τυχόν έχετε ακούσει προβλήματα που προέκυψαν σε ανθρώπους που έπραξαν τη δεύτερη επιλογή.

ChocolatePuma
03-07-13, 22:13
Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση, αρκετά υποκειμενική βέβαια, πλην όμως θα ήθελα να ακούσω γνώμες και εμπειρίες. Το πρόβλημα είναι ότι μετακομίζω σε σπίτι που το 300άρι μου (φυτεμένο, γλυκού νερού) δυστυχώς δεν χωράει με τίποτα. :( Έχω λοιπόν δύο επιλογές:

1. Να το πουλήσω αναγκαστικά με ότι συνεπάγεται αυτό σε πίκρα μετά από πέντε χρόνια που το έχω και τα ψαράκια τα οποία αγαπώ πολύ. :(
2. Να το μεταφέρω στο εξοχικό (εντός Αττικής) που κατεβαίνω τα σ/κ όλο το χρόνο. :confused:

Πόσο ασφαλής είναι η δεύτερη λύση; Να μεταφερθεί δηλαδή σε ένα σπίτι που θα απουσιάζω τις 5 από τις επτά ημέρες. Θα ήθελα τις απόψεις σας ή αν τυχόν έχετε ακούσει προβλήματα που προέκυψαν σε ανθρώπους που έπραξαν τη δεύτερη επιλογή.

Καλησπέρα
Οπως ήδη έγραψες, η άποψη είναι τελείως υποκειμενική

Εγώ σου προτείνω να επιλέξεις το 2ο! Η αγάπη για τα ενυδρεία δεν σβηνει έτσι εύκολα
Αν το πουλήσεις, θα το σκέφτεσαι κι εγώ δεν ξέρω για πόσο καιρό!
Οι 5 μέρες που αναφέρεις είναι σχετικά ανεκτές. Αν το οργανώσεις σωστά κι αν δεν προκύψει κάτι έκτακτο, νομίζω θα σου πάνε όλα καλα

Ξέρεις κι όλοι ξέρουμε, πως το έκτακτο και το στραβό, μπορεί να προκύψει πχ τα πρωινά που λείπουμε, τα βράδια που έχουμε βγει κλπ
Αμα ειναι να ερθει, θα έρθει, είτε είσαι δίπλα στο ενυδρείο είτε σε απόσταση

Συνοψίζοντας : Μετέφερε το στο εξοχικό, οργάνωσε το όσο πιο καλά μπορείς, με αυτοματισμούς σε φώτα, ταίστρες, αυτόματες αναπληρώσεις...και η αγάπη...συνεχιζεται!!!

nazgul
03-07-13, 22:32
Θα συμφωνησω με το Σακη. Αν το πουλησεις, επειδη φαινεται οτι σε νοιαζει, θα το κουβαλας για πολυ καιρο, μεχρι ισως να αγορασεις ξανα ενα.

Απο την αλλη, η λυση των δυο ημερων δεν ειναι και η καλυτερη. Με δεδομενο οτι δεν θα συμβει τιποτα, θα μπορουσε να λειτουργησει αψογα. Αλλα τι γινεται σε περιπτωση στραβης? Απο διακοπη ρευματος που δεν θα δουλεψει κατι με την επαναφορα, μεχρι διαρροη νερου, προβλημα με τα ηλεκτρολογικα ή το πιο απλο πραγμα. Ειναι ενα μεγαλο ρισκο.

Πρεπει να τα βαλεις ολα κατω και να σκεφτεις καλα και το πολυ πολυ, μη βαζεις κρεβατι στο νεο σου σπιτι και στησε το ενυδρειο :D

Nick74
03-07-13, 22:34
εγω το δικο μου το μεγαλο το ειχα πουλησει στη μετακομιση και μετα μου ελειπε, χωρια που τελικα ενω ηταν σιγουρη η μετακομιση σε ενα σπιτι το οποιο δε θα χωραγε, μετα βρεθηκε μια αλλη ευκαιρια και τελικα πηγαμε σε αλλο που θα χωρουσε μια χαρα (αλλα μετα τη πωληση τι να κανα? να ελεγα στα παιδια φερτε το πισω? )
Η γνωμη μου ειναι να μη το πουλησεις

ChocolatePuma
03-07-13, 22:36
Χωρίς καμία διάθεση για σπαμ....αν θέλεις να ακούσεις από κάποιον να σου πει "επέλεξε το 1ο, πούλησε το να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο"...κλπ, καλύτερα να το ρωτήσεις σε άλλο φόρουμ, με άλλο θέμα πχ τα αυτοκίνητα!!! :p

Εδω μεσα, τόσοι "παλαβοί" που έχουμε μαζευτεί, είμαστε ικανοί να ερχόμαστε στο εξοχικό σου εκ παραδρομης...για να βλέπουμε αν όλα πηγαίνουν ρολόι!!!! ;)

thab
03-07-13, 22:41
Δύσκολη απόφαση...
Πρέπει όμως να ζυγίσεις κάποια πράγματα. Είναι δύσκολο να το πουλήσεις και να το αποχωρηστείς, δεν θα είναι όμως μεγάλη η απογοήτευση αν τύχει μια στραβή που μπορεί να οδηγήσει ακόμα και σε απώλειες ψαριών?

Εντάξει, μπορεί να ακούγομαι υπερβολικός, αλλά πιστεύω πως πρέπει να εξετάζουμε και τα χειρότερα.

Γιατί το διάστημα των 5 ημερών το θεωρώ αρκετό για να προκύψει κάτι σοβαρό..και δεν είναι πχ 5 μέρες το χρόνο που φεύγουμε για διακοπές (που και τότε ένα σχετικό άγχος υπάρχει), αλλά 5 μέρες τη βδομάδα.

Δεν ξέρω αν είναι εφικτό, αλλά και σε λιγότερα λίτρα μπορείς να κάνεις θαύματα και να χαίρεσαι ένα όμορφο ενυδρείο ;)
Αν δεν είναι ούτε αυτή η λύση εφικτή, τότε είναι κάπως ζόρικα τα πράγματα..και θέλει αρκετή σκέψη.

Η άποψή μου είναι υποκειμενική, προφανώς είναι ψυχρή, αλλά ελπίζω να πάρεις την καλύτερη απόφαση :smt023

Stivv27
03-07-13, 23:03
Στο νεο σου σπιτι μεχρι τι ενυδρειο σε παιρνει να βαλεις?

Dimis
03-07-13, 23:05
Πουλα το!

Και με τα χρηματα που θα παρεις αγοραζεις ενα νεο,που θα χωραει στο νεο σου σπιτι.:smt031

Stivv27
03-07-13, 23:07
Πουλα το!

Και με τα χρηματα που θα παρεις αγοραζεις ενα νεο,που θα χωραει στο νεο σου σπιτι.:smt031
Αυτο ηθελα να πω και γω απλα το ξεκινησα αλλιως!!!

n4speed
04-07-13, 10:17
Λόγω απρόβλεπτων καταστάσεων έχω αναγκαστεί να μένω εκτός του σπιτιού που έχω το ενυδρείο για 4-5 μέρες κάθε βδομάδα εδώ και 1,5 χρόνο. Αν είναι μεγάλο το ενυδρείο δεν θα έχεις πρόβλημα. Αλλά πρέπει να πηγαίνεις 1 φορά την εβδομάδα και αν συμβεί κάτι (ασθένεια) να μπορείς να πας συχνότερα για θεραπεία ή αλλαγή νερού.

Επίσης αν έχεις 300αρι και πάς σε 80αρι πχ , θα νιώθεις άσχημα. Άσε που για να ξαναπάρεις 300αρι αν τελικά πάνε καλύτερα τα πράγματα , θα ξαναδώσεις λεφτά από την αρχή γιατί σαν μεταχειρισμένο δεν το πουλας ούτε 60% της αξίας που το πήρες.

nireas
04-07-13, 10:36
Θεωρώ ότι τα πράγματα είναι αρκετά απλά. Αν στείλεις το ενυδρείο στο εξοχικό, θα έχεις ενυδρείο που θα βλέπεις 3 από τις 7 μέρες της βδομάδας με τα ανάλογα "ρίσκα" (τα οποία μπορείς να ελαχιστοποιήσεις), ενώ αν το πουλήσεις, πολύ απλά δεν έχεις ενυδρείο...δεν έχεις ενυδρείο...δεν έχεις ενυδρείο...

Stratilatis
04-07-13, 23:33
Ευχαριστώ όσους απάντησαν. Να ξεκαθαρίσω κάποιες σημαντικές λεπτομέρειες που κακώς δεν τις ανέφερα για να μη σας κουράσω:

1. Το πρόβλημα με το ενυδρείο δεν είναι το μέγεθος αλλά το ίδιο το ενυδρείο, το οποίο δεν μπορεί λόγω διαρρύθμισης των χώρων να "σταθεί" πουθενά στο νέο σπίτι. Παραδόξως, το νέο σπίτι (μετακομίζω λόγω σχέσης και μελλοντικά γάμου) είναι πολύ μεγαλύτερο αλλά διαθέτει μεγάλους ενιαίους χώρους, σε αντίθεση με το ωραίο μου ρετιρέ που μένω τώρα στην Πλατεία Βικτωρίας, με τα παραδοσιακά δωμάτια που χωρούν τελικά τα διπλάσια πράγματα!!! -+13 Στο νέο σπίτι υπάρχει ένα δωμάτιο άδειο, αλλά τι νόημα έχει να μπει εκεί λες και είναι στην απομόνωση; Δεν είναι κρίμα; Αυτό θα με στενοχωρούσε πολύ περισσότερο.

2. Το εξοχικό που αναφέρω ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ!!! :confused: Θα υπάρξει μόλις πουλήσω το σπίτι μου στην Πλατεία Βικτωρίας [Off topic: έχει βρεθεί πιθανός αγοραστής αλλά δεν έχουμε ακόμα συμφωνήσει]. Αυτο σημαίνει ότι το ενυδρείο θα πρέπει πρώτα να μεταφερθεί στο νέο σπίτι και ΜΕΤΑ την αγορά του εξοχικού να μεταφερθεί εκεί. Με άλλα λόγια... άστα να πάνε... :smt120

Νομίζω ότι οι δύο απανωτές μετακομίσεις θα είναι ένα μεγάλο στρες για τα ψαράκια. Ίσως η καλύτερη λύση θα ήταν, με πόνο στην καρδιά, να πουλήσω/χαρίσω φυτά και ψαράκια κάπου που θα συνεχίσουν τη ζωούλα τους χωρίς πολλές ταλαιπωρίες και να κρατήσω το ενυδρείο με τον εξοπλισμό και αναλόγως στην πορεία θα αποφασίσω αν θα το μεταφέρω στο εξοχικό (όταν αυτό θα είναι έτοιμο) για να ξεκινήσει τη νέα ζωή του λαμβάνοντας το ανάλογο ρίσκο ή αν θα το πουλήσω.

Λυπάμαι μόνο για τα ψαράκια μου, αλλά αν είναι να περάσουν κάπου αλλού καλύτερα, θα το αποδεχτώ. :(

Bill-Samos
04-07-13, 23:41
Τελικα αυτες οι γυναικες δεν αφηνουν τιποτα ορθιο!!Ουτε το ενυδρειο:D

Nick74
05-07-13, 00:37
Στο νέο σπίτι υπάρχει ένα δωμάτιο άδειο, αλλά τι νόημα έχει να μπει εκεί λες και είναι στην απομόνωση; Δεν είναι κρίμα; Αυτό θα με στενοχωρούσε πολύ περισσότερο.


καλε θα σε στεναχωρουσε ενα fish room? ;)

beat89
05-07-13, 01:06
Μολις βρηκες με τι θα το γεμισεις.
Δεν ειναι σωστο να ειναι αδειο το δωματιο.....:D
Μπορεις να βαλεις και τον υπολογιστη εκει.

Ισως και κανενα ψυγειο για τις μπυρες...:rolleyes:
καλε θα σε στεναχωρουσε ενα fish room? ;)

Μηπως ειναι τρελος??:smt120:grin:

Nick74
05-07-13, 01:10
Ισως και κανενα ψυγειο για τις μπυρες...:rolleyes:




το οποιο αφου του ξηλωσεις τα αντερα μπορει να καταληξει σε αποτυχημενη προσπαθεια diy chiller :):D