PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ!!!!


BLUE BIMPWE
01-02-05, 11:17
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΒΡΩ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΣΤΕΙΣΩ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ. ΤΟ ΕΤΟΙΜΑΖΩ ΓΙΑ ΦΡΟΝΤΟΖΕΣ!! ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ PLEASE:)

mongoose
01-02-05, 12:07
ωραιο ενυδρειο!

Tolis
01-02-05, 14:35
Θες πολυ περισσοτερες μεγαλες πετρες. Μεγεθος?

stefanos.f
01-02-05, 19:28
Κατ αρχας χαιρομαι που αποφασισες να ασχοληθεις με το ειδος που εχω αγαπησει και εγω τοσο πολυ :wink: Μονο που θα σε απογοητευσω λιγακι... το ενυδρειο που εχεις, ειναι δεν ειναι 400 λιτρα και αυτα οχι καθαρα :!: Ενα ΑΥΣΤΗΡΑ ΟΡΙΑΚΟ ενυδρειο για αυτα τα ψαρια ειναι το 500 λιτρων αλλα ακομη πιο ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ αυτο με 750 λιτρα :!: Οποτε θα σου συνιστουσα να ξανασκεφτεις το ειδος που θα φιλοξενησεις εκει μεσα :!: Εδω θα δεις το ενυδρειο που εφτιαξα εγω με σκοπο νε μεγαλωσω ενα γκρουπ 4 ενηλικων ατομων του ειδους http://www.malawicichlidhomepage.com/aquainfo/stefanos_nathan1.html

BLUE BIMPWE
17-02-05, 11:06
καλως τα

halvas69
17-02-05, 21:57
Κάτι σχετικά άσχετο.
Βάλε ένα μαύρο χαρτόνι στο πίσω τζάμι για να δείξει το ενυδρείο καλύτερα.

Minas78
06-04-05, 13:23
Good work πολύ καλό, αν και εγώ θα έβαζα αρκετές πέτρες και κάποια φυτά για να πέρει χρώμα! :lol:

nkarvounis
06-04-05, 14:35
:shock: :arrow:
το ενυδρειο που εχεις, ειναι δεν ειναι 400 λιτρα και αυτα οχι καθαρα :!: Ενα ΑΥΣΤΗΡΑ ΟΡΙΑΚΟ ενυδρειο για αυτα τα ψαρια ειναι το 500 λιτρων αλλα ακομη πιο ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ αυτο με 750 λιτρα :!: Οποτε θα σου συνιστουσα να ξανασκεφτεις το ειδος που θα φιλοξενησεις εκει μεσα :!:

Μήπως θα πρέπει να το ξανασκεφτείς τώρα που είναι νωρίς;

stefanos.f
06-04-05, 19:21
Μμμμμμ.... ειμαι σχεδον βεβαιος οτι δεν πρεπει να εχει δει τα συγκεκριμενα ψαρια πληρως ανεπτυγμενα :roll: :roll: :roll: και οτι κανει βιαστηκες και λανθασμενες κινησεις λογο ενθουσιασμου... λαθος στο οποιο εχουμε πεσει και πολλοι απο εμας τους παλαιοτερους κατα το παρελθον βεβαια :!: Το θεμα ομως ειναι να μαθαινεις απο τα λαθη των αλλων και οχι να τα επαναλαμβανεις :wink: Φιλικα Στεφανος.

BLUE BIMPWE
08-04-05, 10:45
τα εχω δει πληρως ανεπτυγμενα και μακαρι να μπορουσα να εχω οχι 400 αλλα 3400 λιτρα :) :)
anyway τωρα τελειωσα με τους κατοικους του ενυδρειου οι οποιοι ειναι¨

1 ζευγος a.comressiceps

1 a.calvus

1 j.dickfeldi

7 n.leleupi

1 fron. 7 stripe ψαρευτη

4 fron. blue bimbwe

1 ζευγος n.helianthus

inser
08-04-05, 11:24
1 ζευγος a.comressiceps

τι μεγεθος ειναι? Πως εισαι σιγουρος πως ειναι ζευγαρι ,εχουν ζευγαρωσει?

jpatou
08-04-05, 12:15
1 ζευγος Altolamprologus comressiceps -- 15,3cm (max)
1 Altolamprologus calvus -- 15cm (max)
1 Julidochromis dickfeldi -- 10cm (max)
7 Neolamprologus leleupi -- 13 cm (max)
1 Cyphotilapia frontosa (Kigoma) 7 stripe ψαρευτη -- 38cm (max)
4 Cyphotilapia gibberosa (Mpimbwe) -- 38cm (max)
1 ζευγος Neolamprologus helianthus -- 9cm (max)

Τα λίτρα σου είναι ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥ ΛΙΓΑ για τα ψάρια που έβαλες !!!
Να μήν αναφερθώ βέβαια σε υβρίδια που μπορεί να βγούν.

nkarvounis
09-04-05, 15:34
Τα λίτρα σου είναι ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥ ΛΙΓΑ για τα ψάρια που έβαλες !!!
Να μήν αναφερθώ βέβαια σε υβρίδια που μπορεί να βγούν.

Νομίζω ότι έχει τεθεί πολύ ευγενικά το θεμά!!!

Το λέω αυτό διότι θα πρέπει να είναι σαφής η θέση των μελών του συλλόγου.

soza
09-04-05, 17:40
τα altolamprologus αν αποφασισουν να ζευγαρωσουν, τα βλεπω να υβριδίζουνε.
Το ιδιο βεβαια ισχυει και για τις φροντοζες σου... αν και δεν το βλεπω πιθανο με τα λιτρα που εχεις.. πιο πολυ πιθανο βρισκω να φαγωθουνε μεταξυ τους....

Γιατι δεν δινεις πισω τις φροντοζες ή να κανεις ενα spieces για να τις βαλεις μεσα , να βγαλεις βεβαια και το καλβους, και να βαλεις μεσα κανα δυο τζολιδοχρομις?

BLUE BIMPWE
12-04-05, 18:08
καλησπερα σε ολους, ξερω οτι τα λιτρα εναι λιγα ειδικα για τα φροντοζα αλλα δεν τρελενομαι διοτι δεν σκοπευω να τα κρατησω ολα μαλλον θα τα μεγαλωσω λιγο και θα κρατησω μονο ενα ζευγαρι bimpwe οποτε μην μου αγχωνεστε :lol: :lol:

soza
12-04-05, 21:16
και με ενα ζευγαρι νομιζω θα εισαι οριακα.... μπορει να τις λενε ηρεμους γιγαντες, αλλα μπορει να ξυπνησεις μια μερα και να λειπουν τα υπολοιπα ψαρια.
Δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο να κρατησεις 2 μονο φροντοζες σε ενα ενυδρειο... και αν δεν ειναι τελικα ζευγαρι? ή... αν ειναι αρσενικο και θυληκο, να μην ταιριαζουν σαν ζευγαρι? Πιστευω οτι αυτα τα ψαρια ειναι καλο να κρατιουνται σε μεγαλυτερες ομαδες των δυο.
Μηπως πρεπει να ξανασκεφτεις να βγαλεις τελειως τις φροντοζες και να ασχοληθεις με μικροτερα ειδη απο ταγκανικα ?

stefanos.f
18-04-05, 16:21
Οχι μονο δεν ειναι καλο να κρατησει δυο Cyph. frontosa σε ενα ενυδρειο αντι για τεσσερα πεντε ατομα που εχει τωρα αλλα θα ηταν και σκετη καταστροφη εφοσον το μινιμουμ γκρουπ που απαιτειται ακομη και σε κατασταση αιχμαλωσιας (οπως ειναι και η ζωη σε ενα ενυδρειο) ειναι 1 αρσ. με 3 τουλαχιστον θηλυκα για να υπαρχει μια σχετικη ισοροπια ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ :!: :!: :!: Το ενυδρειο που εχεις καθαρα ειναι δεν ειναι 300-320 λιτρα :!: :!: :!: Οταν ξεκινησει μετα απο 2-3 χρονια το ζευγαρωμα και δεις τον πανικο με τα ιδια σου τα ματια τι θα του πεις του αρσενικου :?: Μηπως κατι σαν... '' Μισο λεπτακι μαγκα, μην την ξεσκιζεις αλλο την μοναδικη θηλυκια που σου εχω βαλει για παρεα, παω να πεταχτω εδω πιο κατω να σου φερω αλλες 2-3 ετοιμες αναπαραγωγικα και σε σωστη παντα ηλικια με την ηδη υπαρχουσα θηλυκες μαζι με ενα 750αρι ενυδρειο που εχω καβατζαρει εδω και 3 χρονια οταν και με επριζαν κατι περιεργοι σε ενα board στο διαδυκτιο αλλα δεν ηθελα να καταλαβω και επιστρεφω :?: '' Αν ειναι οντως να κανεις κατι σωστο... ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΚΙΝΑΣ ΣΩΣΤΑ ΑΠΟ ΤΩΡΑ :idea:

Υ.Γ Συγνωμη εκ των προτερων για τον ειρωνικο μου τροπο και τονο αλλα δεν δειχνεις να θελεις να καταλαβεις οσο και αν σου εξηγουμε τους λογους για το λαθος που εχεις κανει :!:

BLUE BIMPWE
19-04-05, 11:29
Οχι μονο δεν ειναι καλο να κρατησει δυο Cyph. frontosa σε ενα ενυδρειο αντι για τεσσερα πεντε ατομα που εχει τωρα αλλα θα ηταν και σκετη καταστροφη εφοσον το μινιμουμ γκρουπ που απαιτειται ακομη και σε κατασταση αιχμαλωσιας (οπως ειναι και η ζωη σε ενα ενυδρειο) ειναι 1 αρσ. με 3 τουλαχιστον θηλυκα για να υπαρχει μια σχετικη ισοροπια ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΤΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ :!: :!: :!: Το ενυδρειο που εχεις καθαρα ειναι δεν ειναι 300-320 λιτρα :!: :!: :!: Οταν ξεκινησει μετα απο 2-3 χρονια το ζευγαρωμα και δεις τον πανικο με τα ιδια σου τα ματια τι θα του πεις του αρσενικου :?: Μηπως κατι σαν... '' Μισο λεπτακι μαγκα, μην την ξεσκιζεις αλλο την μοναδικη θηλυκια που σου εχω βαλει για παρεα, παω να πεταχτω εδω πιο κατω να σου φερω αλλες 2-3 ετοιμες αναπαραγωγικα και σε σωστη παντα ηλικια με την ηδη υπαρχουσα θηλυκες μαζι με ενα 750αρι ενυδρειο που εχω καβατζαρει εδω και 3 χρονια οταν και με επριζαν κατι περιεργοι σε ενα board στο διαδυκτιο αλλα δεν ηθελα να καταλαβω και επιστρεφω :?: '' Αν ειναι οντως να κανεις κατι σωστο... ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΚΙΝΑΣ ΣΩΣΤΑ ΑΠΟ ΤΩΡΑ :idea:

Υ.Γ Συγνωμη εκ των προτερων για τον ειρωνικο μου τροπο και τονο αλλα δεν δειχνεις να θελεις να καταλαβεις οσο και αν σου εξηγουμε τους λογους για το λαθος που εχεις κανει :!:
πρωτα η ειρωνια και μετα η συγνωμη για την ειρωνια δεν μου καθεται πολυ καλα εγω ανοιξα τη συζητηση και ζητησα τη γνωμη σας για την διακοσμηση του ενυδρειου μου και τιποτα παραπανω.
και για το μεγεθος του ενυδρειου¨
rena calvados total vol 440L-useful vol 380 L

sot-zoe
19-04-05, 12:04
Ε για το μεγεθος , σου λενε ολοι οτι δεν κανει .
Ασε που δεν ειδα πουθενα να ζητας την γνωμη κανενος για τον διάκοσμο .
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΒΡΩ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΣΤΕΙΣΩ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ. ΤΟ ΕΤΟΙΜΑΖΩ ΓΙΑ ΦΡΟΝΤΟΖΕΣ!! ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ PLEASE:)
Αλλα τελικα δεν καταλαβα , αμφισβητεις οτι αυτα που σου λενε ειναι τα σωστα και η αληθεια , ή οτι συμφωνεις με αυτα που σου λενε ολοι εδω αλλα εσυ θα κανεις τα αντιθετα ;;;
Το τι τελικα θα κανεις ειναι δικο σου θεμα .
Οσο για την ειρωνια , δεν νομιζω οτι ηταν παρα ενα παραδειγμα του τι μπορει να γινει στο μελλον εαν κανεις αυτα που λες , ηταν λιγο καυστικο αλλα δεν νομιζω να προσβαλε κανεναν , ενω εσυ στην αρχη κιολας οταν εγραψαν την γνωμη τους τα παιδια εσυ εγραψες ......
καλως τα
Τα λεω αυτα με φιλικη διαθεση και ειναι η προσωπικη μου γνωμη , αλλα ετσι ειδα εγω μεχρι τωρα την συζητηση και εαν κανω λαθος ζητω συγγνωμη απο τωρα.
Φιλικα ,

BLUE BIMPWE
20-04-05, 18:02
Ε για το μεγεθος , σου λενε ολοι οτι δεν κανει .
Ασε που δεν ειδα πουθενα να ζητας την γνωμη κανενος για τον διάκοσμο .
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΒΡΩ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΣΤΕΙΣΩ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟ. ΤΟ ΕΤΟΙΜΑΖΩ ΓΙΑ ΦΡΟΝΤΟΖΕΣ!! ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ PLEASE:)
Αλλα τελικα δεν καταλαβα , αμφισβητεις οτι αυτα που σου λενε ειναι τα σωστα και η αληθεια , ή οτι συμφωνεις με αυτα που σου λενε ολοι εδω αλλα εσυ θα κανεις τα αντιθετα ;;;
Το τι τελικα θα κανεις ειναι δικο σου θεμα .
Οσο για την ειρωνια , δεν νομιζω οτι ηταν παρα ενα παραδειγμα του τι μπορει να γινει στο μελλον εαν κανεις αυτα που λες , ηταν λιγο καυστικο αλλα δεν νομιζω να προσβαλε κανεναν , ενω εσυ στην αρχη κιολας οταν εγραψαν την γνωμη τους τα παιδια εσυ εγραψες ......
καλως τα
Τα λεω αυτα με φιλικη διαθεση και ειναι η προσωπικη μου γνωμη , αλλα ετσι ειδα εγω μεχρι τωρα την συζητηση και εαν κανω λαθος ζητω συγγνωμη απο τωρα.
Φιλικα ,
καλως τα = καλως τα φροντοζακια

Discos
22-04-05, 15:17
Το ενυδρειο ειναι τελειως ακαταλληλο για τα συγκεκριμενα ζωντανα. Ο Στεφανος το ειπε πολυ σωστα. Αλλα δεν εχεις διαβασει οπως θα επρεπε μαλλον και για αυτο εφτασες εδω που ηλθες.

Οταν βαζεις κατι εδω εκτιθεσαι και πρεπει να εισαι σε θεση να δεχτεις και την καλη αλλα και την κακη κριτικη, η οποια ερχεται παντοτε καλοπροαιρετα.

Εαν αυτο δεν μπορεις να το δεχθεις δεν θα παθουμε κατι εμεις...Εσυ θα ταλαιπωρηθεις, εσυ θα χασεις τα ψαρακια σου, εσυ θα χασεις τα λεφτα σου. Οσο για τα ψαρακια, αυτο ειναι μια αλλη ιστορια. Eτσι εχουν τα πραγματα και να εισαι σιγουρος οτι εαν ακουσεις τους γνωστες που εχουν την εμπειρια μεσα απο αρκετα παθηματα και παθηματα, σιγουρα κατι καλο θα βγει και για εσενα. Ετσι και αλλιως για αυτο βρισκονται εδω.