PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσθήκη άμμου πάνω σε χαλίκι?


n4speed
28-06-13, 16:42
Καλησπέρα,
έχω ένα φυτεμένο ενυδρείο 240 λίτρα καθαρά. Το υπόστρωμα είναι λεπτό χαλίκι περίπου 1mm.

Θα ήθελα να βάλω σε ένα μέρος 30-50% του ενυδρείου λεπτόκοκκη άμμο και corydoras.

Το να ξεστήσω το ενυδρείο το βρίσκω πολύ δύσκολο γιατί έχω πολλά φυτά (καμιά 40αρια ρίζες valisneria gigantea) και πιστεύω ότι θα χάσω τα corydoras κατά την αλλαγή.

Μπορώ να βάλω κάποια λεπτόκοκκη άμμο από πάνω απλά, σε ένα μέρος του ενυδρείου? Στη μία γωνία πχ? 2 σακιά άμμο? Για να παίζουν τα corydorakia?

To έχει κάνει κανείς?

Γιαννης Μ5
28-06-13, 16:45
Να μην το κανεις.Με τον καιρο η αμμος θα κατσει στο χαλικι και δεν θα αεριζεται το υποστρωμα...

n4speed
01-07-13, 10:49
Αν αφαιρέσω το χαλίκι από μία γωνία με σκούπα βυθού και προσθέσω άμμο σε αυτό το σημείο? Δηλαδή να υπάρχει μία περιοχή σαν λόφος (προς τη γωνία) από άμμο και πιο πέρα να συνεχίζει το χαλίκι. Εκεί μπορεί να ψιλοδιαχωριστεί με κάποιες πέτρες μάλιστα.

nazgul
01-07-13, 10:57
Με τον καιρο, ομως, να ξερεις οτι θα μπλεχτουν μεταξυ τους, ποσο μαλλον που εχεις corydoras που θα κανουν το βυθο ανω-κατω.

Εγω θα εβγαζα εντελως το χαλικι και θα εστηνα το ενυδρειο απο την αρχη. Αλλα σιγουρα δεν ειναι καθολου ευκολη μια τετοια δουλεια.