PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρυσοψαράδικο


ChocolatePuma
23-06-13, 08:51
Καλημέρα σε όλους
Σε συνέχεια του παρακάτω θέματος : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71677 με μία σημαντική αλλάγη - το ενυδρείο τελικά κατέληξε στο δικό μου μπαλκόνι...και σας το παρουσιάζω!

Δεκτές όλες οι παρατηρήσεις - σχόλια
Ο σκοπός είναι το ενυδρείο να τρέχει σε εξωτερικό χώρο, χειμώνα - καλοκαίρι


Πληροφορίες:

Ειδος ενυδρείου: Χρυσοψαράδικο
Διαστάσεις: 48Χ48Χ49 (Εσωτερικές διαστάσεις)
Όγκος: 114 λιτρα (καθαρά)
Ποικιλιες χρυσοψαρων: 1 Oranda, 1 Ryukin, 1 Colica
Άλλοι συγκάτοικοι : - (Θα προστεθεί 1 applesnail)
Φυτά: Anubias - Vallisneria
Διακοσμητικά υλικά: Μαύρη χαλαζιακή άμμος, μπεζ χαλαζιακή άμμος, ρίζα, αρκετές ξυλόπετρες
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: Καθρέφτης
Εξοπλισμος Φωτισμού/watt: 42 Led Λευκού χρώματος (Το ενυδρείο είναι σε εξωτερικό χώρο και ο φωτισμός είναι μόνο για τις βραδινές ώρες)
Διάρκεια φωτισμού: - Φως ημέρας
Μέσα Φιλτράρισματος/αποδόσεις: Φίλτρο τύπου αμβούργου, με αρκετά λίτρα siporax & ελαφρόπετρα
Μέσα Θερμανσης: 2 θερμαντήρες 300 & 100 watt
Μέσα Ψύξης: 3 120ρηδες & 2 80αρηδες ανεμιστήρες
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Ψύξη και θέρμανση ελέγχονται απο STC1000

Παράμετροι:

pH: 7,5
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Αλλαγές νερού(% και συχνότητα): 30% ανά 7 ημέρες
Θερμοκρασία (μέση τιμή): 25
Άλλες πληροφορίες: Το ενυδρείο είναι DIY κατασκευή του Stiv27 τον οποίο και ευχαριστώ & το επίπλο είναι DIY κατασκευή δική μου!

Φωτογραφία(ες):
(H τελευταία φωτό είναι γενική...πριν συμπληρωθεί το σύνολο του νερού και πριν καθαρίσει η θολούρα)

Μελλοντικά σχέδια : Να προστεθεί 1 blackmoor το οποίο είναι σε καραντίνα (ίσως το αγόρασα άρρωστο) & Αυτόματη αναπλήρωση

sarpijk
23-06-13, 09:05
Να το χαιρεσαι και αυτο! Πολυ ομορφο στησιμο ασε ομως οσο περοσσοτερο βυθο μπορεις ελευθερο γιατι οπως θα ειδες ηδη τους αρεσε να αλωνιζουν το χαλικακι να το βαζουν στο στομα και να το πιπιλανε.

kgf12345
23-06-13, 09:47
να το χαιρεσαι! ναι βασικα ο "διαδρομος" δεν ξερω για ποσο θα μεινει ετσι:D

bluenote9
23-06-13, 10:55
Κουκλίστικο το ενυδρείο... και όταν φουντώσουν λίγο τα φυτά θα γίνει ακόμα πιο όμορφο... να το χαίρεσαι...!

nazgul
23-06-13, 12:47
Aααα εσυ εκανες αλητειες πουλακι μου :D
Πολυ ωραιο!
(το διαδρομο δεν το βλεπω και εγω για πολυ καιρο)

ChocolatePuma
23-06-13, 12:54
Thank u all! :D

Ο διάδρομος έχει αρκετό φάρδος
Η αλήθεια ειναι πως ήθελα να δοκιμάσω την τεχνική ενός τύπου που είδα στο youtbe και ως αποτελεσμα πετυχε
Τον πρώτο καιρό θα προσπαθήσω να τον κρατάω "καθαρο"...αν δω οτι χρειάζεται πολύ χρόνο, θα τον αφήσω στην τύχη του ;)

Τα μεγάλα στοιχήματα είναι η ψύξη και η αυτόματη αναπλήρωση
Αμά πετύχουν...τότε όλα οκ!!!:D

kgf12345
23-06-13, 14:24
πεντακαθαρος θα ειναι,απλα θα ειναι σκορπισμενος παντου κ δεν θα υπαρχει διαδρομος:D

delta66
23-06-13, 17:41
Καλοριζικο.

Ωραια κατασκευη αλλα οι διαστασεις δεν ειναι καλες.
Εχει πολυ μικρο μηκος.
Μη βαλεις αλλο ψαρι μεσα.
Και ισως χρειαστει να κανεις μεγαλυτερη αλλαγη ιδως οταν μεγαλωσουν (εγω με 2 fancy 10-12cm χωρις την ουρα, σε 120 καθαρα, κανω 40-50% την εβδομαδα για να ειναι καθαρο το νερο - ταιζω και πλουσια φυσικα)

Με την αμμο εκανες πατατα.
Γιατι εκτος οτι δεν θα αντεξει για πολυ ως θεαμα με τις ανασκαφες που θα γινουν, θα ανακατευθουν τα υλικα και θα φαινεται αλλο χρωμα (οκ μπορει να μην ειναι ασχημο, αλλα μαυρο δεν θα ειναι).
Αν ειναι και διαφορετικου διαμετρηματος τα υλικα, ακομα χειροτερα για την υγιεινη του βυθου.
-------------------------
Το στησιμο των πετρων για φωτο καλο ειναι, αλλα πρεπει να τις στησεις ετσι ωστε να ειναι και λιγο λειτουργικες.
Πχ στις γωνιες πισω που εχει βαλεις στριμωχτα τις πετρες δεν χρησιμευουν σε τιποτα. Δωσε αρκετο αερα απο τα τζαμια (να μη σφηνωσουν κιολας τα ψαρια) για να περνανε απο πισω ή να στεκονται, αν θελουν τα ψαρια.

ChocolatePuma
23-06-13, 18:00
Δεκτά ολα τα σχόλια :D
Άλλο ψάρι δεν θα μπει. Αν το Blackmoor ξεπεράσει το πρόβλημα, εχω ήδη βρει συγχομπιστα για να το χαρίσω

Για την άμμο, ακόμη δεν μπορω να βγάλω συμπέρασμα. Το ενυδρειο τρέχει για 10η μέρα και οι μεταβολές στον βυθό είναι μηδενικές. Αλλα οι δέκα μέρος ίσον τίποτε. Πάντως δεν θα με ενοχλήσει αν ανακατεύεται η άμμος.
Τα δυο "χρώματα" είναι ίδιας κοκκομετριας.
Το τι πλύσιμο έριξα...δεν λέγεται!!!!

Τις πέτρες τις εχω τοποθετήσει πίσω, κυρίως για λόγους ασφαλείας
Η αλήθεια είναι πως το στήσιμο έγινε τόσο εύκολα, το ενυδρειο έχει ελάχιστα πράγματα τα οποία στήνονται και ξεστηνονται θεωρητικά...πανευκολα
Θα δω πως θα παει και θα κάνω τις απαραίτητες αλλαγές
Ίσως βγάλω και τη ρίζα στο μέσο του ενυδρειου για να δώσω περισσότερο χωρο

Σπυρο σχετικα με τις αλλαγές νερού, εφόσον το βιολογικό υλικο είναι υπέρ αρκετό,δεν θα περιορίσει την επιβάρυνση του νερού;
Σε ολα τα διαμερίσματα πίσω, εχω βάλει σιποραχ και ελαφροπετρα

delta66
23-06-13, 18:07
Η ριζα ειναι μια χαρα και χρησιμοτατη στη θεση της και οπως την εβαλες να μην παταει το πλατυ μερος στο βυθο.
Αν ηταν και λιγο μεγαλυτερη η καμπυλη, θα περναγανε και απο κατω τα ψαρια και θα ειχε πλακα.

Το βιολογικο υλικο "τραβαει" αμμωνια και νιτρωδη και "βγαζει" νιτρικα.
Αλλαγες δεν γλυτωνεις.
Ακομα κι αν τραβαγε και νιτρικα δλδ, αλλαγες δεν γλυτωνεις, γιατι η οξειδωαναγωγη τρεχει συνεχεια και το νερο "καταστρεφεται", οτι κι αν δειχνουν τα τεστ νιτρικων και φοσφωρικων.


Την αμμο απο που την πηρες?

ChocolatePuma
24-06-13, 12:03
Την αμμο απο που την πηρες?
Απο την χωματοτεχνικη...στη γειτονιά μου ;)
Πάνω απο 15 πλυσιματα σε κάθε ποσότητα, χωρίς να είναι μεγάλη η ποσότητα κάθε φορα!
Είχε αρκετή σκονη
-------------------------
Νομίζω πως με τη ψύξη τα νέα είναι ευχάριστα
Τις τελευταίες τρεις μέρες που η ζέστη έχει αυξηθεί, ανέβασα την ανώτατη θερμοκρασία μέσω του STC, στους 25,7
Οι ανεμιστήρες, κατεβάζουν τη θερμοκρασία μόλις πιάσει 26, σε μερικά δευτερόλεπτα
Ίσως παίζει ρόλο και το μέρος που είναι σκιερό, αλλά νομίζω πως ως σύνολο οι ανεμιστήρες (3 των 120 & 2 των 80) είναι υπεραρκετοί!!!

Τώρα πρέπει να δω τι θα κάνω με την αυτόματη αναπλήρωση
Καμιά κατασκευή...για αρχάριους...παίζει?????? :D
Θα έχω θέμα για 10-15 μέρες που θα απουσιάζω.
Υπάρχει φίλος, που θα μπορεί να περνάει και να κάνει τις απαραίτητες αλλαγές, αλλά θα ήθελα να έχω φτιάξει και την αναπλήρωση...γιατί καμιά φορά αλλιώς τα υπολογίζεις, αλλιώς έρχονται

Edit : Βρήκα αυτά...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53334&highlight=%C1%F5%F4%FC%EC%E1%F4%E7+%E1%ED%E1%F0%EB %E7%F1%F9%F3%E7
http://www.waterwaves.gr/index.php?target=categories&category_id=209
και ξεκινάω διάβασμα

Θα επανέλθω :D

janickrules
24-06-13, 15:20
πολυ καλο!

συμφωνω παντως με οτι ακριβως ειπε ο σπυρος και ειδικα για το μηκος!


νιτρικα 5;;

πως γινεται;

ChocolatePuma
24-06-13, 15:22
πολυ καλο!

συμφωνω παντως με οτι ακριβως ειπε ο σπυρος και ειδικα για το μηκος!


νιτρικα 5;;

πως γινεται;

Ισως επειδή τρέχει μέρες...
Μετράω με τα υγρά της API, τα οποία και εμπιστεύομαι (κάτι σαν τους 39 κατασκευαστές πλυντηριών! :D)

korasidikos
24-06-13, 15:39
πολυ ομορφο το εχεις στησει!!!!:smt023

Stivv27
24-06-13, 15:47
Κουκλακι το εκανες τελικα μπραβο Σακη!

ChocolatePuma
24-06-13, 15:50
πολυ ομορφο το εχεις στησει!!!!:smt023

Να σαι καλα Σπύρο!!!
-------------------------
Κουκλακι το εκανες τελικα μπραβο Σακη!

Ευχαριστώ Χρήστο!
Κυριώς όμως ευχαριστώ για το ενυδρείο! ;)

Το πόσο βιολογικό υλικό παίρνει το φίλτρο...μόνο εσύ κι εγώ το ξέρουμε
Πριν μερικές μέρες πρόσθεσα siporax, ξεδιάλεξα και την ελαφρόπετρα που πήρα από το Λεροι...και γεμισα όλα τα διαμερίσματα, έχοντας ήδη τοποθετήσει σε σταθερα σημεια τους 2 θερμαντήρες

Τετοια άνεση χώρου...δεν την περίμενα!

Stivv27
24-06-13, 15:58
Σιγουρα περνει βιολογικα υλικα περισοττερα απο ενα 2217 και το λεω επειδη το ειχαμε δοκιμασει!
Δεν περιμενα να το δω τοσο ομοφρο Σπυρο!

delta66
24-06-13, 16:00
Το φιλτρο που βρισκεται κοιτωντας την τελευταια φωτο?
Δεν φαινεται τιποτα. Πολυ καλη δουλεια.
-------------------------
Ααα τωρα το ειδα, Αριστερα, το σκοτεινο σημειο.
Με τι το κρυψατε?

Stivv27
24-06-13, 16:10
Ειναι τυπου αμβουργου και αναμεσα στο φιλτρο και στο ενυδρειο μπηκε καθρεφτης αλλα δεν φενετε και τοσο πολυ!
-------------------------
Σακη αν μπορουσες να μας εδειχνες και τον φωτισμο!

ChocolatePuma
24-06-13, 16:25
Ειναι τυπου αμβουργου και αναμεσα στο φιλτρο και στο ενυδρειο μπηκε καθρεφτης αλλα δεν φενετε και τοσο πολυ!
-------------------------
Σακη αν μπορουσες να μας εδειχνες και τον φωτισμο!

Αν προλάβω το βράδυ, θα βγάλω φωτο απο φωτισμό και ανεμιστήρες :D
Για φωτισμο, επειδή το ενυδρείο έχει ευκολα φυτά και είναι σε εξωτερικό χώρο, επέλεξα κάτι ως ελάχιστο...απλά για να φωτίζεται όταν το "θέλουμε"
Αύτο έχω. Απλά το βρήκα μέσω φίλου, αρκετά πιο φθηνό
http://www.ebay.com/itm/310642983384?var=610182498868&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649 (στα 38 cm / 42led)

Ανεμιστήρες KONIG : 3 120αρηδες και 2 80αρηδες, σε διαφορετικά τροφοδοτικά (1500 & 1000 mA)
-------------------------
Το φιλτρο που βρισκεται κοιτωντας την τελευταια φωτο?
Δεν φαινεται τιποτα. Πολυ καλη δουλεια.
-------------------------
Ααα τωρα το ειδα, Αριστερα, το σκοτεινο σημειο.
Με τι το κρυψατε?

To σημείο που φαίνεται αριστερά είναι το τελευταίο διαμέρισμα
Στο μεσαίο είναι το κυρίως βιολογικό υλικό και στο πρώτο είναι τα σφουγγάρια
Έχει κρυφτεί με καθρέφτη και αν δεν το δεις απ το πλαι, δεν καταλαβαίνεις πως υπάρχει φίλτρο :D

Η κίνηση που κάνει το νερό, είναι όλα τα λεφτα. Στην κυριολεξία κάνει κύκλο!!

Stivv27
24-06-13, 16:28
Έχει κρυφτεί με καθρέφτη και αν δεν το δεις απ το πλαι, δεν καταλαβαίνεις πως υπάρχει φίλτρο :D
;););)

delta66
24-06-13, 18:53
Πολυ καλη δουλεια

ChocolatePuma
29-06-13, 07:51
Το DIY έπιπλο...φτιαγμένο απ τα χέρια μου (γι αυτό και υπάρχουν ατέλειες) :D
Το DIY σύστημα απογείωσης....εεεεε...ψύξης ήθελα να πω. Τα δύο πίσω συρταρωτά καπάκι είναι από plexi και ενισχύθηκαν με ξύλινα πιχάκια πιασμένα με ταινία διπλής όψης
Στη θέση τους μπαίνουν γυάλινα καπάκια,όταν δεν χρειάζονται οι ανεμιστήρες
Γενικά υπάρχουν αρκετά ακόμη που πρέπει να γίνουν

Και οι κάτοικοι...:D

sarpijk
29-06-13, 10:36
Μπραβο αρκετα καλη κατασκευη! Ωραια ψαρια!

ChocolatePuma
29-06-13, 10:58
Μπραβο αρκετα καλη κατασκευη! Ωραια ψαρια!

H κατασκευή είναι μέτρια ;)...(επιπλο) - σηκωνε σιγουρα βελτιώσεις - αλλά το έκανα με κάτι ρετάλια που είχα...και δεν έγινε "σαλωνάτο"! :D

Τα ανεμιστηράκια πάντως κάνουν απιστευτη δουλεια...:D

delta66
29-06-13, 13:08
Μια χαρα.
Και τα ψαρια μια χαρα.
Η αμμος βλεπω αρχισε να ανακατευεται? :D

ChocolatePuma
29-06-13, 13:10
Η αμμος βλεπω αρχισε να ανακατευεται? :D

Και που είμαι...ακόμα!!! :D

Τα ψάρια είναι όντως μια χαρά. Με αρκετά έντονα τα χρώματα τους...

boutas ski
29-06-13, 13:12
σουπερ ειναι μπραβο...!!

ChocolatePuma
29-06-13, 19:10
σουπερ ειναι μπραβο...!!

Ευχαριστώ!!!:D

Η προηγούμενη ενασχόληση μου με fancy gold fish πριν κάποια χρόνια δεν ήταν και πολύ πετυχημένη...λόγω ασχετοσύνης!

Πλέον καθόμαστε στο μπαλκόνι κι όλοι κολλάμε το βλέμμα μας στο ενυδρείο...:D

ChocolatePuma
03-07-13, 21:16
Χθες το βραδυ που τα πιναμε με κάτι φίλους, η θερμοκρασία του νερού αργα το βραδυ έπεσε μέχρι 24.3 (ίσως πιάνει και 24)
Τη μέγιστη την διατηρω στους 25 και την ανεβαζω 25,7 στους καυσωνες

Είμαι οκ με τέτοια διακύμανση μέσα στο 24ωρο? (από 1 έως 1,7)

delta66
03-07-13, 21:35
Εσυ πως τα ειδες τα ψαρια? Ειχαν προβλημα? :rolleyes:

ChocolatePuma
03-07-13, 21:40
Εσυ πως τα ειδες τα ψαρια? Ειχαν προβλημα? :rolleyes:

Κανένα!
Μόνο οταν με βλέπουν να πλησιάζω στο ενυδρείο....κανουν σαν παλαβα!!! :D

delta66
03-07-13, 21:54
Καλα μην παρασυρεσαι κι εσυ με το ταισμα :D

Η αποψη μου ειναι οτι για να δημιουργηθει προβλημα με μεταβολη μεχρι 2 βαθμους (να μη πως και παραπανω) σε 24 ωρες (κι οχι αποτομα οπως πχ σε μια αλλαγη νερου) θα πρεπει να υπαρχει συνδυασμος προβληματων στο ενυδρειο ή τα ψαρια.

Θα μου πεις στις λιμνες μπορει να γινονται μεγαλυτερες μεταβολες και δεν εχουν προβλημα τα ψαρια.
Στιες λιμνες καταρχας δεν ελεγχουμε ολα τα ψαρια αν απεκτησαν ή επιδεινωθηκε καποιο προβλημα, αλλα βασικα στη φυση και σε μεγαλους ογκους νερου οπου υπαρχει αποκλιση στις θερμοκρασιες ανα περιοχες και βαθη της λιμνης, τα ψαρια μπορουν να μετακινουνται αναλογα και να ρυθμιζουν ομαλα, τις διαφοροποιησεις των θερμοκρασιων.

ChocolatePuma
03-07-13, 22:00
Καλα μην παρασυρεσαι κι εσυ με το ταισμα :D Ευτυχώς οχι!!!

Η αποψη μου ειναι οτι για να δημιουργηθει προβλημα με μεταβολη μεχρι 2 βαθμους (να μη πως και παραπανω) σε 24 ωρες (κι οχι αποτομα οπως πχ σε μια αλλαγη νερου) θα πρεπει να υπαρχει συνδυασμος προβληματων στο ενυδρειο ή τα ψαρια.

Θα μου πεις στις λιμνες μπορει να γινονται μεγαλυτερες μεταβολες και δεν εχουν προβλημα τα ψαρια.
Στιες λιμνες καταρχας δεν ελεγχουμε ολα τα ψαρια αν απεκτησαν ή επιδεινωθηκε καποιο προβλημα, αλλα βασικα στη φυση και σε μεγαλους ογκους νερου οπου υπαρχει αποκλιση στις θερμοκρασιες ανα περιοχες και βαθη της λιμνης, τα ψαρια μπορουν να μετακινουνται αναλογα και να ρυθμιζουν ομαλα, τις διαφοροποιησεις των θερμοκρασιων.

Επομένως τελείως εμπειρικά, όσο η θερμοκρασία το βράδυ πέφτει, λογικά θα μειώνω τη μέγιστη το μεσημέρι, άρα η μέση διαφορά θα παραμένει σχετικά σταθερή. Τουλάχιστον μέχρι τον Σεπτέμβρη...

Σωστά?

delta66
03-07-13, 22:48
Ετσι

ChocolatePuma
03-07-13, 22:50
Ετσι

Μάθαμε και σήμερα κάτι!!! :D

ChocolatePuma
05-07-13, 19:57
Η κόντρα με την άλγη...ξεκίνησε και όσο παει θα μεγαλώνει!
Για πάμε τώρα στο θέμα - Η άγλη ειναι καφε
Το ενυδρείο έχει κυρίως ανουμπιες και βαλισνέριες

Το φορτώνω με φυτά ταχείας αναπτυξης?
Ειμαι ανά 3 μέρες με την τηλεκάρτα και το βαμβακι στο χερι - και "κανω" τον νικητή εναντιον της αλγης?
Για πείτε καμια ιδέα...γιατί με τα φυτεμένα τα παω μια χαρά...με τα "αφύτευτα"...τώρα δοκιμάζω

sarpijk
05-07-13, 20:10
Βαλε μερικα ramshorn και φυτα οπως egeria densa, pistia, κερατοφυλλο. Υπομονη θα κανει τον κυκλο της. Σκουπα κανεις καθολου?

ChocolatePuma
05-07-13, 22:38
Βαλε μερικα ramshorn και φυτα οπως egeria densa, pistia, κερατοφυλλο. Υπομονη θα κανει τον κυκλο της. Σκουπα κανεις καθολου?

Ναι, μια φορά στις 5 μέρες
Ανέβηκαν αρκετα τα νιτρικά (γύρω στο 40)
Εβαλα μια καλη ποσότητα κερατοφυλλο, ελπιζω το ΣΚ να καταφερω να βρω αλλη μια καλή ποσότητα
Θα μειωσω και το ταισμα...

Και θα μετραω ανά 3-4 μερες Νιτρικα
Τα άλλα ειναι οκ
-------------------------
Αν κάποιος έχει άποψη περί ταίσματος, θα ήθελα να διαβάσω καποιες προτάσεις για είδη τροφών & μάρκες

Fancy Gold Fish

sarpijk
05-07-13, 23:12
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=3081

Αυτη ειναι η βασικη που ταιζω. Δινω και σπιρουλινα pellets οπως επισης και απο τη DIY γαριδοτροφη.

ChocolatePuma
05-07-13, 23:15
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=3081

Αυτη ειναι η βασικη που ταιζω. Δινω και σπιρουλινα pellets οπως επισης και απο τη DIY γαριδοτροφη.

Ευχαριστώ! :D

delta66
06-07-13, 03:28
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=3081

Πολυ καλη η τροφη αυτη, τη δινω κι εγω.
Επισης Spirulina και Goldfish flakes της ocean nutrition.
Λαχανικα κλπ

boutas ski
06-07-13, 09:29
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=3081

Αυτη ειναι η βασικη που ταιζω. Δινω και σπιρουλινα pellets οπως επισης και απο τη DIY γαριδοτροφη.

καλημερα και γω αυτην την τροφη δινω μαζι με σπιρουλινα της ιδιας εταιριας σε μικρα μπιλακια που ειναι. ερωτηση απο την super goldfish ποσα στικς στο περιπου δινετε ανα ψαρι? πχ εγω δινω 2 οταν ταιζω και το βραδυ ή 4 οταν δεν τα ταιζω μεσα στην μερα ξανα. δοκιμασα και παραπανω αλλα ειδα 1-2 να περισσευουν στο 2 λεπτο ταισμα. Σωστος ο τροπος μου?

ChocolatePuma
06-07-13, 10:38
Εγώ ξεκίνησα μ αυτές
1. Tropical - Gold Fish colour pellet
2. Tropical - Koi & GoldFish basic sticks
3. Tropical - Koi & GoldFish vegetables sticks
4. JBL -NovoRed Flakes

Τις κρατάω?

Επίσης, δοκίμασα κι αυτή την οποία έφαγαν με την ίδια όρεξη
5. Tropical - Discus Gran D-50Plus (εδω χρειάζομαι άποψη, για το αν μπορώ να την συνεχίσω)

Τα sticks τα σπάτε σε μικρότερα κομματια?
Συχνότητα και ποσότητα τροφής?

boutas ski
06-07-13, 10:49
Σακη εγω δε τα σπαω τα στικς τα ριχνω σε ενα ποτηρακι με νερο ενυδρειου και μετα απο 3 λεπτα μπλουμ μεσα..!! εχω δει χρυσοψαρο να εχει βαλει στο στομα του 5 τετοια μαζι...!! μετα απο λιγο τα εβγαζε και του τα ετρωγαν τα αλλα (αν προλαβαιναν...!)

Υ.Γ. Γιωργος..!
Υ.Γ.2 ειναι μινι στικς τα τροπικαλ σουπερ γκολντφις αλλα φανταζομαι και τα αλλα τα μασουλαν-πιπιλιζουν !

ChocolatePuma
06-07-13, 10:51
Σακη εγω δε τα σπαω τα στικς τα ριχνω σε ενα ποτηρακι με νερο ενυδρειου και μετα απο 3 λεπτα μπλουμ μεσα..!! εχω δει χρυσοψαρο να εχει βαλει στο στομα του 5 τετοια μαζι...!! μετα απο λιγο τα εβγαζε και του τα ετρωγαν τα αλλα (αν προλαβαιναν...!)

Υ.Γ. Γιωργος..!

Γιώργο συμφωνώ. Χωράνε άνετα στο στομα
Απλα 1-2 φορές που τα εσπασα, τα έτρωγαν χωρίς να γινεται αυτό που γράφεις (να τα βγαζει δλδ σε πολυ μικρά κομματάκια)

delta66
07-07-13, 01:44
Αναλογα το μεγεθος του ψαριου (και το μεγεθος του στοματος κατ'επεκταση).
Εμενα μπορουν και μπουκωνουν 4-5 sticks μαζι.
Δεν τα μουλιαζω γιατι βουλιαζουν αμεσως (τα πεταω με δυναμη στην επιφανεια του νερου), και φυσικα δεν φτυνουν τιποτα τα ψαρια (ειναι φαση οποιος προλαβε τοην κυριον ειδε) :D
Απλα τα μασουλανε για αρκετη ωρα μεχρι να τα καταπιουν. Δεν ειν΄κακο.

Τους δινω καθε φορα οσα μπορουν να μπουκωσουν και λιγα παραπανω να πεσουν στο βυθο, να εχουν να σκαλιζουν για να φανε στη συνεχεια.
Τα ταιζω 1-3 φορες την ημερα αναλογα αν δεν λειπω πολυ απο το σπιτι.
Καποια μερα/ες μπορει να τα αφησω και νηστικα.
Συστηματικη ρουτινα ταισματος ή νηστειας δεν εχω.
Απλα τις ζεστες εποχες κοιταζω να ταιζω γενικα περισσοτερο απο οτι τις κρυες. (λογω μεταβολισμου)

Φυσικα εχω πολυ καλη βιολογικη φιλτρανση και κανω καθε εβδομαδα αλλαγη νερου, ενω εχω μονο 2 ψαρια σε 140 λιτρα (120 καθαρα), κι ετσι οσο και να ταιζω δεν φοβαμαι.

boutas ski
07-07-13, 08:53
χμμ μαλιστα ωραια, αρα ενα στικακι ακομα να το ρίχνω ανα ψαρι...!! (σκεφτομαι να κανω και 2ο diy φιλτρο εξωτερικο περαν του 2213 που εχω τωρα ειναι υπερβολη?

ChocolatePuma
07-07-13, 22:18
Το πρόβλημα με τα νιτρικά και την άλγη συνεχίζεται
Οι αλλαγές αυξήθηκαν σε μια αλλαγή ανά 3 μέρες, περίπου το 40%

Το ενυδρείο γέμισε με κερατόφυλλο και μείωσα επίσης το τάισμα
Πρόσθεσα 1 zebra nerite & 1 apple snail

Εν αναμονή..."αποτελεσμάτων"!

ChocolatePuma
15-07-13, 20:55
Με απόλυτο σκοτάδι στο μπαλκόνι... και ελαφρύ φωτισμό εντός του ενυδρείου...

Τα νιτρικά έχουν πέσει περίπου στο 20
Έκανα αλλαγές ανά 4 ημέρες και με την προσθήκη κάποιων φυτών, η άλγη άρχισε να υποχωρεί

sarpijk
15-07-13, 20:59
Η κεντρικη οδος απαλλοτριωθηκε. Τα εργα θα συνεχιστουν.;)

ChocolatePuma
15-07-13, 21:01
Η κεντρικη οδος απαλλοτριωθηκε. Τα εργα θα συνεχιστουν.;)

Το είχε προβλέψει ο Τειρεσίας...!!! ;) (όχι το σύστημα με τις οφειλές!)

Πλέον δεν με χαλάει! :D
Σήμερα παρατηρούσα τα ψάρια και πραγματικά το χρώμα τους είναι τόσο έντονο...!

Πίστευα πως θα τα πήγαινα πολύ χειρότερα λόγω εξωτερικού χώρου...:cool:

janickrules
16-07-13, 16:07
το χρωμα που εχουν παρει τα χρυσοψαρα εξω στην αυλη μου,ΔΕΝ συγκρινεται με αυτο των μεσα!!

αποτελεσμα;;
τα εβγαλα και αυτα εξω!!:D

kgf12345
17-07-13, 23:36
για πεστε τιποτα παραπανω κ σ'εμας τους φτωχους θνητους:Dενδιαφερον μου φαινεται αυτο που λετε για τα χρωματα εξω...

ChocolatePuma
17-07-13, 23:39
Μην ρωτάτε εμένα!!!:D
Πρώτη φορά "μπλεκω" με χρυσόψαρα

Το δεδομένο είναι πως το σώμα τους λάμπει και το χρώμα τους είναι παρά πολύ έντονο

Καμία σχέση με όταν τα αγόρασα

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που το ενυδρείο είναι σε εξωτερικό χώρο
Ίσως ναι ίσως δεν σχετίζεται

tsala
20-07-13, 09:00
Ετσι ειναι ;)
Ο ηλιος και το πρασινο νερο σε συνδυασμο με καλη τροφη κανει δουλεια.

ChocolatePuma
22-07-13, 22:55
Ετσι ειναι ;)
Ο ηλιος και το πρασινο νερο σε συνδυασμο με καλη τροφη κανει δουλεια.

Δλδ λες να αφηνω...το νερό...να πρασινίζει...χωρίς να "ανησυχώ"?

Η αλήθεια είναι πως έχω καταφέρει να συγκρατω την άλγη & τα νιτρικά σε πολύ χαμηλά επίπεδα...με :
1. Ελεγχόμενο ταισμα
2. Προστασία απ τον ηλιο
3. Φυτά γρήγορης ανάπτυξης
4. Σαλιγκάρια
5. Συχνές αλλαγές νερού

Αλλά δεν είχα σκεφτεί το ενδεχόμενο του "πράσινου νερου" :smt056

ChocolatePuma
30-07-13, 21:11
Μετά από έναν μήνα και κάτι μέρες που τρέχει το ενυδρείο, έχοντας περιορίσει την άγλη, νομίζω πως πάει αρκετά καλά

Από την πρώτη στιγμή, ξεκίνησα να μετράω τις απώλειες σε νερό
Μετά από έναν μήνα, ο μέσος όρος είναι 3 λίτρα νερό το 24ωρο

Θεωρείται μεγάλος ή μικρός ο ρυθμός απώλειας νερού, για ενυδρείο εξωτερικού χώρου?

Τελείως πληροφοριακή είναι η ερώτηση.
Έτσι κι αλλιώς θα υπάρχει άτομο που θα το "προσέχει" όταν θα λείψω για 17 μέρες...

nazgul
30-07-13, 21:15
Δεν ειχα ποτε ενυδρειο σε εξωτερικο χωρο να πω την αληθεια, αλλα στα εσωτερικου χωρου δικα μου, καπου τοσο χανω καθε μερα. Ετσι κι αλλιως κλειστο δεν ειναι το ενυδρειο σου, ή κανω λαθος? Οποτε το ιδιο πραγμα ειναι. Απλα να φροντισεις να πηγαινει ενα ατομο ανα 2 μερες κατα την απουσια σου.

ChocolatePuma
30-07-13, 21:17
Δεν ειχα ποτε ενυδρειο σε εξωτερικο χωρο να πω την αληθεια, αλλα στα εσωτερικου χωρου δικα μου, καπου τοσο χανω καθε μερα. Απλα να φροντισεις να πηγαινει ενα ατομο ανα 2 μερες κατα την απουσια σου.

Το 60λιτρο που εχω μέσα στο σπίτι χάνει πολύ λίγο νερό, γι αυτό και δεν είχα κάποιο μέτρο σύγκρισης

Σκέφτομαι να βάλω και σύστημα αυτόματος αναπλήρωσης για κάθε ενδεχόμενο, σε περίπτωση που δεν γίνεται αυτό το "κάθε 2 μέρες" το οποίο θα ήταν το ιδανικό...

nazgul
30-07-13, 22:30
Μεσα δε χανεις πολυ νερο, γιατι μαλλον χρησιμοποιεις air condition σε καθημερινη βαση και εχεις χαμηλη θερμοκρασια. Λογικο ειναι να χανει περισσοτερο στον εξωτερικο χωρο που εχει 35αρια. Αλλα αν λειψεις και δε βαζεις air condition, πιθανο να εχεις την ιδια εξατμιση και μεσα.

delta66
30-07-13, 22:37
Το 60λιτρο που εχω μέσα στο σπίτι χάνει πολύ λίγο νερό, γι αυτό και δεν είχα κάποιο μέτρο σύγκρισηςΗ εξατμιση εχει να κανει με την πτωση της θερμοκρασιας, ασχετα αν ειναι εκτος ή εντος σπιτιου.
Οσο πεφτει η θερμοκρασια στο νερο, τοσο νερο εξατμιζεται.

Μερικες πληροφοριες ακομα για την εξατμιση
Πώς προκαλείται η εξάτμιση;
Ορισμένα μόρια, όταν βρεθούν στην επιφάνεια του υγρού και κινούνται με μεγάλη ταχύτητα, καταφέρνουν να υπερνικήσουν την ελκτική δύναμη των υπόλοιπων και να διαφύγουν στο περιβάλλον (για παράδειγμα στον αέρα).
Η εξάτμιση γίνεται μόνο από την επιφάνεια του υγρού και σε οποιαδήποτε θερμοκρασία. Ακόμη και στη διάρκεια του χειμώνα και στις πολικές περιοχές το νερό των λιμνών και των ωκεανών εξατμίζεται και έτσι δημιουργούνται τα σύννεφα και συντηρείται ο κύκλος του νερού. Δεν αντιλαμβανόμαστε άμεσα αυτή τη διαδικασία γιατί οι υδρατμοί, δηλαδή το νερό σε αέρια κατάσταση, είναι αόρατοι.

Εξάτμιση, θερμότητα και μικρόκοσμος
Επειδή κατά την εξάτμιση διαφεύγουν μόρια τα οποία έχουν μεγαλύτερη κινητική ενέργεια από τα υπόλοιπα, η θερμοκρασία του υγρού ελαττώνεται. Η εξάτμιση είναι μια διαδικασία ψύξης. Προκειμένου να διατηρηθεί σταθερή η θερμοκρασία του υγρού που απομένει, θα πρέπει θερμότητα να μεταφερθεί από το περιβάλλον σ' αυτό, όπως συμβαίνει και στο βρασμό. Μάλιστα η θερμότητα που απαιτείται για την εξάτμιση είναι μεγαλύτερη από την αντίστοιχη θερμότητα βρασμού. Για την εξάτμιση του νερού από τα ρούχα, τις λίμνες ή τους ωκεανούς, η απαιτούμενη θερμότητα προέρχεται από τον ήλιο.
Όταν ρίξουμε λίγο οινόπνευμα στο χέρι μας, αισθανόμαστε ψύχος. Πώς ερμηνεύεται αυτό το φαινόμενο; Καθώς το οινόπνευμα εξατμίζεται, η θερμοκρασία του ελαττώνεται και από το χέρι μας μεταφέρεται θερμότητα στο ψυχρότερο οινόπνευμα.

Η εξατμιση απο τη μερια της εξαρταται απο
Α. Από την επιφάνεια του υγρού. Πράγματι, όσο μεγαλύτερη είναι η επιφάνεια ενός υγρού, τόσο πιο γρήγορα εξατμίζεται. Γι' αυτό απλώνουμε τα ρούχα για να στεγνώσουν.
Β. Από τη θερμοκρασία του υγρού. Όσο υψηλότερη είναι η θερμοκρασία ενός υγρού, τόσο εντονότερα κινούνται τα μόριά του και τόσο ευκολότερα διαφεύγουν από το υγρό. Η εξάτμιση λοιπόν γίνεται πιο γρήγορα. Γι' αυτό το καλοκαίρι, που η θερμοκρασία είναι υψηλότερη, η ταχύτητα εξάτμισης του νερού μιας λίμνης είναι μεγαλύτερη.
Γ. Από την ύπαρξη ρευμάτων και την υγρασία του αέρα. Τα μόρια που διαφεύγουν, δεν εγκαταλείπουν οριστικά το υγρό. Συχνά, συγκρούονται με άλλα ίδια μόρια και επιστρέφουν στο υγρό. Με αυτό τον τρόπο η εξάτμιση γίνεται πιο αργά. Όταν λοιπόν ρεύμα αέρα παρασύρει μακριά από την επιφάνεια τα μόρια του υγρού που διαφεύγουν, η εξάτμιση γίνεται πιο γρήγορα. Γι' αυτό, όταν φυσά άνεμος, τα ρούχα στεγνώνουν γρηγορότερα. Για τον ίδιο λόγο, η ταχύτητα εξάτμισης είναι μικρότερη, όταν στον αέρα υπάρχει μεγάλη ποσότητα υδρατμών (μεγάλη υγρασία), δηλαδή τότε η εξάτμιση γίνεται πιο αργά.
Δ. Από το είδος του υγρού. Σε κάποια υγρά, όπως το οινόπνευμα, η βενζίνη και ο αιθέρας, οι δυνάμεις μεταξύ των μορίων είναι ασθενείς. Έτσι, τα μόριά τους εύκολα διαφεύγουν από την επιφάνεια του υγρού. Τέτοια υγρά που εξατμίζονται γρήγορα ονομάζονται πτητικά.
Πηγη http://digitalschool.minedu.gov.gr/modules/ebook/show.php/DSGYM-B200/530/3514,14420/

nazgul
30-07-13, 22:41
Αυτο λεω και εγω. Αν μεσα στο σπιτι εχει μονιμα 25-26 βαθμους, δεν θα χασει πολυ νερο με την εξατμιση, σε αντιθεση με αυτο του εξωτερικου χωρου.

ChocolatePuma
31-07-13, 10:20
Οντως το ίδιο λέτε
Ευχαριστω Σπυρο για τις έξτρα πληροφορίες
Στο εξωτερικό υπολογιζα να έχω περισσότερη εξατμιση...τέλος καλο όλα καλα!

ChocolatePuma
03-08-13, 08:46
Καλημέρα και καλό μήνα (έστω και καθυστερημένα)

Τα ψαράκια έχουν μεγαλώσει αρκετά!!!Κυρίως σε μήκος...
Σε τέτοιο βαθμό, που χθες αποφάσισα να χαρισω το ένα σε φίλο συγχομπίστα με 300λιτρο, στο οποίο ήδη είχε 3 fancy

Νομίζω πως το να παραμείνουν 2 fancy στο συγκεκριμένο ενυδρείο...θα είναι για το καλό όλων (μας)!

Ελπίζω κάποια στιγμή να σταματήσουν να μεγαλώνουν, τουλάχιστον με τέτοιο ρυθμό...:smt120

delta66
03-08-13, 12:31
Στο ειχα πει, αλλα δεν περιμενα να το δεις τοσο γρηγορα.
Τι μεγεθος εχουν πιασει τα ψαρια (χωρις την ουρα και με την ουρα)?
Και ποιο ηταν το μεγεθος χωρις την ουρα και με ουρα (στο περιπου αν δεν θυμασαι) οταν τα πηρες και πριν ποσο καιρο?
Θα ειναι χρησιμες πληροφοριες για τον επιδοξο χρυσοψαρά.

Καλοριζικο.
Ωραια κατασκευη αλλα οι διαστασεις (48Χ48Χ49) δεν ειναι καλες.
Εχει πολυ μικρο μηκος.
Μη βαλεις αλλο ψαρι μεσα.
Και ισως χρειαστει να κανεις μεγαλυτερη αλλαγη ιδως οταν μεγαλωσουν (εγω με 2 fancy 10-12cm χωρις την ουρα, σε 120 καθαρα (61 x 41 x 58), κανω 40-50% την εβδομαδα για να ειναι καθαρο το νερο - ταιζω και πλουσια φυσικα);)

ChocolatePuma
03-08-13, 14:10
Στο ειχα πει, αλλα δεν περιμενα να το δεις τοσο γρηγορα.
Τι μεγεθος εχουν πιασει τα ψαρια (χωρις την ουρα και με την ουρα)?
Και ποιο ηταν το μεγεθος χωρις την ουρα και με ουρα (στο περιπου αν δεν θυμασαι) οταν τα πηρες και πριν ποσο καιρο?
Θα ειναι χρησιμες πληροφοριες για τον επιδοξο χρυσοψαρά.

;)

Ευτυχώς για μένα έχεις πει κι άλλα (σωστά) στο παρελθόν! ;)
Θα προσπαθήσω να υπολογίσω το μήκος και θα ενημερώσω

Η διαφορά στο μεγεθος είναι κάτι παραπάνω απο εμφανής

ChocolatePuma
07-08-13, 09:23
Χθες εγκατέστησα την αυτόματη αναπλήρωση με τη βοήθεια φίλου - κουμπάρου!
Στην ουσία όλη τη δουλεια αυτός την έκανε!!! :D

50λιτρο βαρέλι συνδεδεμένο μ αυτο το σύστημα http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29960

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσεξω; (Αυτή τη στιγμή δοκιμάζω το σύστημα για ενδεχόμενα προβλήματα)
Το σύστημα θα τρέξει για 15 μέρες αλλα θα υπάρχει άνθρωπος για να βλέπει το ενυδρειο
Περισσότερο προληπτικά θα τρέχει...

ChocolatePuma
11-08-13, 20:05
Χθες εγκατέστησα την αυτόματη αναπλήρωση με τη βοήθεια φίλου - κουμπάρου!
Στην ουσία όλη τη δουλεια αυτός την έκανε!!! :D

50λιτρο βαρέλι συνδεδεμένο μ αυτο το σύστημα http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29960

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσεξω; (Αυτή τη στιγμή δοκιμάζω το σύστημα για ενδεχόμενα προβλήματα)
Το σύστημα θα τρέξει για 15 μέρες αλλα θα υπάρχει άνθρωπος για να βλέπει το ενυδρειο
Περισσότερο προληπτικά θα τρέχει...

Ερώτιξη για όποιον δεν είναι τόσο ασχετος όσο εγώ :D

Μεταξύ της αντλίας που είναι μέσα στο βαρελι και του λάστιχου, θα πρέπει να μπει ανεπίστροφη?

Το ρωτάω, γιατί σκέφτηκα πως αν κοπεί το ρεύμα χωρίς να έχω ανεπίστροφη, τότε το νερό θα γυρίζει απ το ενυδρείο στο βαρέλι. :smt021Σωστά???? :confused:

exelix
11-08-13, 20:12
Σωστά, μπορεί να συμβεί, αλλά λύνεται και πιο απλά. Το σωλήνα τον έχεις να τελειώνει πάνω από τη στάθμη του νερού στο ενυδρείο.:)

ChocolatePuma
11-08-13, 20:17
Σωστά, μπορεί να συμβεί, αλλά λύνεται και πιο απλά. Το σωλήνα τον έχεις να τελειώνει πάνω από τη στάθμη του νερού στο ενυδρείο.:)

Κάτι ξέρω και ρωτάω...τα πάντα!!!:D

Ευχαριστώ Στέλιο :smt109

ChocolatePuma
16-09-13, 10:06
Fancy με White Cloud Mountain Minnow...έχει δοκιμάσει κανεις 'η....:smt018
Στο seriously fish κάνει μια ελάχιστη αρνητική αναφορά χωρίς όμως να αναφέρει τους λόγους...

sarpijk
16-09-13, 10:35
Εγω που ηθελα να βαλω μαζι με το common που εχω πηγα και αγορσα δυο συννεφακια δοκιμαστικα. Μολις τα εβαλα αρχισε να τα κυνηγα οποτε τα εβγαλα αμεσως και εστησα δευτερο ενυδρειο για τα συννεφακια...

ChocolatePuma
16-09-13, 12:10
Εγω που ηθελα να βαλω μαζι με το common που εχω πηγα και αγορσα δυο συννεφακια δοκιμαστικα. Μολις τα εβαλα αρχισε να τα κυνηγα οποτε τα εβγαλα αμεσως και εστησα δευτερο ενυδρειο για τα συννεφακια...

Εκει πήγε και το δικό μου μυαλό!

Οι απαιτήσεις τους πάντως δεν διαφέρουν (απ όσο ξέρω)
Τα φανσυ ως πιο αργά όμως...μήπως...:rolleyes:
-------------------------
Εγω που ηθελα να βαλω μαζι με το common που εχω πηγα και αγορσα δυο συννεφακια δοκιμαστικα. Μολις τα εβαλα αρχισε να τα κυνηγα οποτε τα εβγαλα αμεσως και εστησα δευτερο ενυδρειο για τα συννεφακια...

Λες να έπαιξε ρόλο που τα συννεφακια δεν ήταν κοπάδι;

platy
16-09-13, 12:13
Λες να έπαιξε ρόλο που τα συννεφακια δεν ήταν κοπάδι;

απορώ με ποιο σκεπτικο αγόρασε μονο 2 :neutral:

exelix
16-09-13, 12:30
Μην ξεχνάτε και τις διαφορές στη διατροφή.

ChocolatePuma
16-09-13, 12:35
απορώ με ποιο σκεπτικο αγόρασε μονο 2 :neutral:

Δοκιμαστικά (το ανέφερε πιο πάνω)
Ειναι πιο εύκολο να επιστρεψεις η να χαρισεις πχ 2 ψαράκια αν κάτι δεν σου παει καλα, παρά 12
Συμφωνω στο σκεπτικό. Ίσως όμως το μη κοπαδιασμα να είχε επιπτώσεις ενώ το κοπαδιασμα να μην εχει

Το θέμα ειναι αν μπορούν να μπουν μαζί με φανσυ...
-------------------------
Μην ξεχνάτε και τις διαφορές στη διατροφή.

Στέλιο αυτές δεν καλύπτονται με διαφορετικεσ τροφές;

exelix
16-09-13, 12:37
Δεν είναι εύκολο να πείσεις τα χρυσόψαρα να μην τρώνε την τροφή των minnow!:p

sarpijk
16-09-13, 12:39
Δοκιμαστικά (το ανέφερε πιο πάνω)
Ειναι πιο εύκολο να επιστρεψεις η να χαρισεις πχ 2 ψαράκια αν κάτι δεν σου παει καλα, παρά 12
Συμφωνω στο σκεπτικό. Ίσως όμως το μη κοπαδιασμα να είχε επιπτώσεις ενώ το κοπαδιασμα να μην εχει


:smt023

ChocolatePuma
16-09-13, 12:40
Δεν είναι εύκολο να πείσεις τα χρυσόψαρα να μην τρώνε την τροφή των minnow!:p

Τα φανσυ τα θεωρω αργά σε σχέση με τα συννεφακια...

Να το δοκιμάσω;;;;
Σωκρατηηηηηηηηηηη

SOCRATIS
16-09-13, 12:51
Συγνώμη,δεν γνωρίζω το θέμα.

ChocolatePuma
16-09-13, 12:54
Συγνώμη,δεν γνωρίζω το θέμα.

Ελπίζω να ειναι κατανοητό πως αστειευτηκα ως προς την προσφώνηση
Δεν είστε υποχρεωμένοι να γνωρίζετε τα πάντα ειδικά εφόσον μιλάμε για 'ιδέες μας'...

Στέφανε ίσως το δοκιμάσω
Αν κάτι δεν παει καλα...θα στα στείλω!!! :D

sarpijk
16-09-13, 13:14
Σακη παντως ακομα κι αν δε τα κυνηγανε το πιθανοτερο ειναι να μην αισθανονται ασφαλη! Σε νιωθω απολυτα που θες να βαλεςι και κατι αλλο μεσα στο ενυδρειο που να δωσει λιγο κινηση αλλα δυστυχως αυτο ειναι το προβλημα με τα χρυσοψαρα. Μονο τη bamboo γαριδα δεν ειδα να πειραζουν.

ChocolatePuma
16-09-13, 13:23
Σίγουρα δεν θα κάνω κάτι βιαστικά
Θα ψάξω πληροφορίες και ενδεχόμενες ενστάσεις και βλέπουμε

Έχω αλλάξει τελείως τη διαμόρφωση στο ενυδρειο...

Αν τελικα το αποφασίσω θα βάλω ένα μικρο κοπαδακι έχοντας βρει κάποιον να τα πάρει αν κάτι δεν παει καλα
Πάντως μέχρι τώρα δεν έχω βρει κάποια ένσταση με σημαντική βαρύτητα

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω εννοείται πως θα θελα να διαβάσω την άποψη του

platy
16-09-13, 13:34
καποια σκορπια αρθρα

''Often they are sold as companions for Goldfish, due to both species preferring colder water temperatures. However, Goldfish can, and often do, eat fish the size of White Cloud Mountain Minnows. Therefore, I would not recommend combining those two species in the same aquarium.''

πηγη (http://freshaquarium.about.com/od/danios/p/White-Cloud-Mountain-Minnow-Tanichthys-Alboneubes.htm)

''Generally its best to keep goldfish on they're own. But you can attempt the white cloud minnows, depending on your tank set-up/goldfish personalities they might do just fine! just be prepared for fatalities.''

πηγη (http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20130825152006AArCGJD)


Γενικως οι απόψεις διίστανται..ολοι λενε οτι εξαρταται απο τη συμπεριφορά των χρυσόψαρων κυρίως για το αν θα ειναι επιθετικά απεναντι στα WCM...προσωπικα δεν θα το δοκιμαζα..προτιμώ μονα τους τα χρυσόψαρα...

delta66
16-09-13, 13:36
Δεν είναι εύκολο να πείσεις τα χρυσόψαρα να μην τρώνε την τροφή των minnow!:p
Ουτε τα ιδια τα Minnow :D:D:D

Fancy με White Cloud Mountain Minnow...έχει δοκιμάσει κανεις 'η....:smt018
Στο seriously fish κάνει μια ελάχιστη αρνητική αναφορά χωρίς όμως να αναφέρει τους λόγους...Ναι εχει δοκιμασει καποιος και το μετανοιωσε. (οχι εγω, παραλιγο ευτυχως)
Δεν φαινεται γιατι?

ChocolatePuma
16-09-13, 13:44
Ουτε τα ιδια τα Minnow :D:D:D

Ναι εχει δοκιμασει καποιος και το μετανοιωσε.
Δεν φαινεται γιατι?

Σπύρο το εψαχνα και μέχρι πριν λίγο δεν φαινόταν γιατι (όχι):cool:

Η διάφορα στη διατροφή έχει αναφερθεί και σε άλλες συγκατοικισεις
Άλλο όμως αυτο κι άλλο να φαγωθουν τα ίδια τα minnows...:confused:

@platy ευχαριστω για τα άρθρα
Κι όλους όσους απάντησαν

delta66
16-09-13, 13:49
Σπύρο το εψαχνα και μέχρι πριν λίγο δεν φαινόταν γιατι (όχι):cool:

Η διάφορα στη διατροφή έχει αναφερθεί και σε άλλες συγκατοικισεις
Άλλο όμως αυτο κι άλλο να φαγωθουν τα ίδια τα minnows...:confused:

@platy ευχαριστω για τα άρθρα
Κι όλους όσους απάντησαν
Δεν σου φαινεται για προβλημα η σιτηση?
Πως θα σου φαινοταν η εικονα, να ταιζεις και την τροφη των minnows (παρολο που την ριχνεις κατασκοπικα απο την αλλη μερια -για αυτοματη ταιστρα δεν το συζηταμε καν- και η οποια τροφη δεν ειναι και η καταλληλοτερη για χρυσοψαρα) να ετρεχαν και να την ετρωγαν κι αυτη τα χρυσοψαρα, και τα συνεφφακια να μη τα βλεπεις αφου ειναι κρυμμενα συνεχως και να προσπαθουν να βγουν στα γρηγορα να φανε κατι την ωρα του ταισματος και μεσα στον πανικο το χρυσοψαρο να καταπινει κι ενα απο αυτα καθε φορα, επειδη απλα χωραει στο στομα του?

ChocolatePuma
16-09-13, 13:57
Ειναι πρόβλημα αλλα το να φαγωθουν τα ίδια τα minnows ειναι λιγοοοοο πιο μεγάλο πρόβλημα :(

Αρκετοί έχουν αναφέρει προβλήματα σε σιτηση (με άλλους φυσικά συγκατοικους) αλλα κάποιες φορές υπάρχει λύση

Το αν το ψάρι κρύβεται, δεν σχετίζεται με τη σιτηση αυτή καθ 'αυτή αλλα με την ανασφάλεια που νιώθει

Δεν το παίζω ξερολας, μην φανεί έτσι, αλλα αν το μοναδικό πρόβλημα ήταν η λαιμαργια των fancy, θα το σκεφτόμουν
(Τα θεωρω αργοκινητα ψάρια...εκτός απο λαιμαργα)

Ετσι κι αλλιώς το θέμα έχει ήδη κλεισει :D

sarpijk
16-09-13, 18:16
Μια χαρα ειναι τα συννεφακια παντως για το 60αρι κυβο σου Σακη! Εγω τα εχω μαζι με cpd.

ChocolatePuma
16-09-13, 18:28
Μια χαρα ειναι τα συννεφακια παντως για το 60αρι κυβο σου Σακη! Εγω τα εχω μαζι με cpd.

Τα ειδα προχθές στο Πετ Σιτι και μου άρεσαν τα χρώματα τους και το πως κοπάδιαζαν!!!
Πολύ όμορφα ψαράκια - Άλλο να τα βλέπεις σε εικόνες και άλλο ζωντανά...
Γι αυτό και μου μπήκαν ιδέες :smt118

Το χρυσοψαράδικο ελπίζω να το κρατήσω 30 χρόνια με τα ίδια ψάρια :D
Στο 60λιτρο βασιλεύει ο μονομάχος... - σε 3-4 χρόνια, ίσως το ξανασκεφτώ :D
(3ο ενυδρείο δεν νομίζω να βάλω :smt018...εκτός κι αν βάλω μετά το διαζύγιο :smt093)

EDIT : Γενικά μ αρέσουν τα μικρά ενυδρεία...(συμφωνώ δλδ με τον Θοδωρή - πολλά και όχι μεγάλα)

maikl
16-09-13, 19:21
Μια χαρα ειναι τα συννεφακια παντως για το 60αρι κυβο σου Σακη! Εγω τα εχω μαζι με cpd.

Και σε 200λιτρο μονα τους ακομη καλυτερα! ;)
Δες το δικο μου αν και το βιντεο ειναι χαλια λογω κινητου-μπαχατελας
http://s210.photobucket.com/user/LMAIKL/media/FISH/Beta3AF0nutauepsilonomicron0001.mp4.html

ChocolatePuma
16-09-13, 20:06
Και σε 200λιτρο μονα τους ακομη καλυτερα! ;)
Δες το δικο μου αν και το βιντεο ειναι χαλια λογω κινητου-μπαχατελας
http://s210.photobucket.com/user/LMAIKL/media/FISH/Beta3AF0nutauepsilonomicron0001.mp4.html

Πολύ ωραίο!
Πόσα είναι???

(αυριο να ανεβασω νεα φωτο απ το ενυδρειο...να τιμήσουμε τουλαχιστον τον τιτλο..:p)

maikl
16-09-13, 20:27
.....τριαντα ειναι αν και ολο το καλοκαιρι ζουσα με το αγχος λογω θερμοκρασιων.Τα τεσσερα ανεμηστηρακια δουλευαν συνεχεια και μολις που κρατουσαν τη θερμοκρασια στους 25οC...

ChocolatePuma
16-09-13, 20:29
.....τριαντα ειναι αν και ολο το καλοκαιρι ζουσα με το αγχος λογω θερμοκρασιων.Τα τεσσερα ανεμηστηρακια δουλευαν συνεχεια και μολις που κρατουσαν τη θερμοκρασια στους 25οC...

Ωραίο κοπάδι!!!!!!
Ισως το σκεφτώ...στο επόμενο ενυδρείο

Τώρα μένουμε όπως είμαστε... :D

ChocolatePuma
21-09-13, 11:40
Οι ιάκυνθοι που μου έδωσε ο kgf12345 (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=8152) προστέθηκαν στο ενυδρείο...καθώς επίσης και ένα βούρλο (φυτεύτηκε)
Ωραίο το αποτέλεσμα...ειδικά η σκουρόχρωμα και μεγάλη ρίζα...στο κάτω μέρος τους! :smt047

Γιώργο, δεν τους έχουν πειράξει καθόλου. Γενικά δεν πειράζουν τα φυτά...μάλλον τα "σέβονται"! :D

ChocolatePuma
16-11-13, 19:30
Ερώτιξη περί τροφών, για να μην ανοίγω νέο θέμα
Το συγκεκριμένο ενυδρειο είναι σε εξωτερικο χώρο - Τις τροφές να τις κρατάω καλύτερα εντός σπιτιού ή δεν έχουν πρόβλημα λόγω κρύου, εντός του επίπλου (στο ενυδρείο)?

Τάκης
17-11-13, 00:07
Ερώτιξη περί τροφών, για να μην ανοίγω νέο θέμα
Το συγκεκριμένο ενυδρειο είναι σε εξωτερικο χώρο - Τις τροφές να τις κρατάω καλύτερα εντός σπιτιού ή δεν έχουν πρόβλημα λόγω κρύου, εντός του επίπλου (στο ενυδρείο)?
Σάκη όπου έχει λιγότερη υγρασία

ChocolatePuma
17-11-13, 11:44
Σάκη όπου έχει λιγότερη υγρασία

Αρα μέσα
Οκ ευχαριστω

ChocolatePuma
11-05-14, 19:30
Εχει κανεις το manual από την αυτοματη ταιστρα resun???

Την προγραμματίζω για 3 ταισματα την ημερα, βάζω και την ώρα...αλλά πάπαλα

Κάτι ξεχναω - (μπαταρίες εχω βαλει :D)

Άκυρο το ποστ - Το βρηκα. Ξεχνουσα να προγραμματιζω τον 1 ή 2 στροφες...+-4

Τάκης
11-05-14, 22:10
Εχει κανεις το manual από την αυτοματη ταιστρα resun???

Την προγραμματίζω για 3 ταισματα την ημερα, βάζω και την ώρα...αλλά πάπαλα

Κάτι ξεχναω - (μπαταρίες εχω βαλει :D)

Άκυρο το ποστ - Το βρηκα. Ξεχνουσα να προγραμματιζω τον 1 ή 2 στροφες...+-4
Ολοι την έχουμε πατήσει με αυτό

ChocolatePuma
24-05-14, 12:31
Μετά από 13 μήνες λειτουργίας του ενυδρείου σε εξωτερικο χώρο, δίνοντας μάχες με τις άλγες λόγω του φυσικού φωτός και με τις χαμηλες θερμοκρασίες του χειμώνα, η μεταφόρφωση των δύο κατοίκων είναι εμφανής

Εγώ προσωπικά τα λέω "γομαράκια"...κι ελπιζω να είμαστε μαζί για πολλά χρόνια :D
(του χρόνου τον χειμώνα, το ενυδρείο θα μπει σε εσωτερικό χώρο)

Δεν ξέρω αν το χρώμα τους ειναι το τελικό - αφού απ οτι εχω διαβάσει, οριστικοποιείται στα 2-3 πρωτα χρόνια τους...

Σορρυ για την ποιοτητα των φωτο :D
Κι εδώ πως ήταν πέρυσι http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=774851&postcount=23 Φωτό 5 & 3!

nazgul
24-05-14, 13:19
Να τα χαιρεσαι Σακη! :p

delta66
24-05-14, 16:38
Τουμπανα.
Τι ειδος αλγες εχεις?

stratigos24
24-05-14, 16:44
Να τα χαιρεσαι. Ομορφα ψαρακια.

ChocolatePuma
24-05-14, 17:02
Τουμπανα. Έχουν μεγαλώσει απιστευτα σε σχέση με τα μικρά που ειχα αγοράσει! Και να σκεφτείς πως τα θεωρούσα μεγαλα όταν τα αγόραζα!!
Τι ειδος αλγες εχεις?

Χμ...καλή ερώτηση
Κάποια στιγμή εμφανίστηκε νομίζω Silk αλλά αντιμετωπίστηκε (Είχα μειώσει τη συχνότητα αλλαγών νερου)

Από το ενυδρείο πέρασε και Green Dust!
Για έναν περίπου μήνα είχα καλύψει το ενυδρειο και από τις 4 πλευρες για καλύτερη προστασία απ το κρυο
Μολις τα καλύματα βγηκαν, αναπτύχθηκαν ζωοσπόρια (Δεν ξερω αν επηρέασε η μεταβαση απ το καλυμμα - στο "φως")
Αντιμετωπίστηκαν κι αυτά

Πριν μια βδομάδα πήρα το Hailea (2X24) και τωρα τρέχουν 2Χ6500 Κελβιν λάμπες λευκου χρώματος για 5 ωρες την ημέρα (18:00 με 23:00)

Η αληθεια ειναι πως προχωράω παρατηρώντας το ενυδρείο κάθε μέρα και πως δεν ειναι ευκολη υποθεση η συντηρηση του σε εξωτερικό χώρο
Οι αλλαγές νερού έχουν αυξηθεί σε 40% ανά 5 μέρες και καθαρισμό των τζαμιών με καρτα ή ξυράφι πριν τις αλλαγές
-------------------------
Να τα χαιρεσαι Σακη! :p

Ευχαριστω Θοδωρή!:D
-------------------------
Να τα χαιρεσαι. Ομορφα ψαρακια.

Ευχαριστω Στρατηγε! :D

delta66
24-05-14, 17:46
Εχεις και προσθετα 5 ωρες φωτισμο?
Εμενα που ειναι σε εσωτερικο χωρο με εμμεσο (αμμοβολισμενο τζαμι) εξωτερικο φωτισμο και τους εχω 4 ωρες προσθετο, κι αυτο ειναι πλεονασμος κατα την αποψη μου. Δεν επρεπε να τους εχω καθολου.
-------------------------
ΥΓ Μολις πατησα sent αναψαν οι λαμπες :D

tsoui
24-05-14, 17:58
Να τα χαίρεσαι τα τιτανοχρυσοψαρακια σου!!!!Πανερμορφα!!

ChocolatePuma
24-05-14, 18:03
Εχεις και προσθετα 5 ωρες φωτισμο?
Εμενα που ειναι σε εσωτερικο χωρο με εμμεσο (αμμοβολισμενο τζαμι) εξωτερικο φωτισμο και τους εχω 4 ωρες προσθετο, κι αυτο ειναι πλεονασμος κατα την αποψη μου. Δεν επρεπε να τους εχω καθολου.
-------------------------
ΥΓ Μολις πατησα sent αναψαν οι λαμπες :D
Σπύρο θα το παω παρατηρώντας το
Αν δω αναπτυξη αλγων, θα μειωνω φωτοπεριοδο
Ετσι κι αλλιως το φωτιστικό θα χρειαστεί για φθινόπωρο & χειμωνα

Για τώρα, βλέποντας και κάνοντας

ΥΓ Σε έχω ικανό να εχεις συνδέσει τον υπολογιστή με λειτουργίες του ενυδρείου! :p
-------------------------
Να τα χαίρεσαι τα τιτανοχρυσοψαρακια σου!!!!Πανερμορφα!!

Θενκ Γιου! :D

tsala
24-05-14, 19:47
πανεμορφα! να σου ζησουν!
κοψε λιγο φαι, το δευτερο θα σκασει :D

ChocolatePuma
24-05-14, 19:49
πανεμορφα! να σου ζησουν!
κοψε λιγο φαι, το δευτερο θα σκασει :D

Να σαι καλά χρυσοψαρά!
To αδικεί η φωτο το 2ο - Ειναι πιο μικρο απ τον κοκκινο :D

sarpijk
24-05-14, 21:06
να σου ζησουν Σακη!

ChocolatePuma
24-05-14, 21:09
να σου ζησουν Σακη!
+-3 Ευχαριστώ

Να μου ζήσουν πολλά χρονια εύχομαι

Έχω φάει κόλλημα με τα χρυσόψαρα και τους μονομάχους
Καλά τα κοπαδόψαρα - αλλά δεν έχουν τον χαρακτήρα των από πάνω ειδών

Τάκης
24-05-14, 22:43
Να τα χαίρεσαι Σάκη.
Τούμπανο είναι, μπράβο.
Μηπως δεν χρειάζεται ο εξτρα φωτισμός ; Και μήπως τα κουράζει ; Τώρα έχουν φως απο τις 6-7 το πρωί.

ChocolatePuma
25-05-14, 09:55
Να τα χαίρεσαι Σάκη.
Τούμπανο είναι, μπράβο.
Μηπως δεν χρειάζεται ο εξτρα φωτισμός ; Και μήπως τα κουράζει ; Τώρα έχουν φως απο τις 6-7 το πρωί.

Ευχαριστώ Τάκη

Για τον φωτισμό πραγματικά - δεν ξέρω
Θα προσπαθήσω να τον μειώσω σταδιακά και ίσως κρατήσω μια ώρα 21:00-22:00 αλλα μπορεί και καθόλου

Βλέποντας και κάνοντας...

ChocolatePuma
02-02-15, 20:43
Καιρό είχα να ποστάρω...!

Εδώ και λίγες μέρες στο ενυδρείο υπήρξαν αλλαγές
Προστέθηκαν δύο fancy (ενα bubble eye κι ένα red cap) από ενυδρείο φίλου. Είτε εγώ είτε πετσοπ. Προτίμησα να τα παρω :smt120

Σκέφτομαι να τα κρατησω μέχρι το καλοκαίρι και μετά να τα βάλω σε ένα 130λιτρο μόνα τους.
Μετά χωρίζω κι όλα καλά :D

Ελπίζω να μην έχουν πρόβλημα για 5-6 μήνες στο συγκεκριμένο ενυδρείο, με τη λογική ότι θα αυξήσω τις αλλαγές νερού? :rolleyes:

tsala
02-02-15, 20:51
ω ρε φιλε!! τι red cap ειναι αυτο!!!! :smt101
υπεροχα Σακη!
δεν ειναι black moor το αλλο απ οτι βλεπω απο μακρια..
απ'οσο μπορω να διακρινω,ειναι black bubble eye, αρκετα σπανιο χρυσοψαρο (χρωματικα).. δεν εχει ραχιαιο πτερυγιο, σωστα?
αλλαγες , μεχρι να σου πεσει η μεση κι ολα θα πανε καλα :D
κι αρχησε να κολας ενα με 80cm μηκος (min) να απλωσουν λιγο..
προσεχε τις φουσκες στο bubble eye , δεν θελει να εχει πολυ ριζα και στενα περασματα, μπορει να σκασουν οι φουσκες του.. κι απ οτι βλεπω στο βαθος, ειναι λιγο στριμοκωλα για να περασει..

Τάκης
02-02-15, 20:59
Καλορίζικα Σακη, να τα χαίρεσαι
κουκλια είναι (δεν υπάρχει χρυσόψαρο που να μην είναι κουκλί :) )

ChocolatePuma
02-02-15, 21:27
ω ρε φιλε!! τι red cap ειναι αυτο!!!! :smt101
υπεροχα Σακη!
δεν ειναι black moor το αλλο απ οτι βλεπω απο μακρια..
απ'οσο μπορω να διακρινω,ειναι black bubble eye, αρκετα σπανιο χρυσοψαρο (χρωματικα).. δεν εχει ραχιαιο πτερυγιο, σωστα?
αλλαγες , μεχρι να σου πεσει η μεση κι ολα θα πανε καλα :D
κι αρχησε να κολας ενα με 80cm μηκος (min) να απλωσουν λιγο..
προσεχε τις φουσκες στο bubble eye , δεν θελει να εχει πολυ ριζα και στενα περασματα, μπορει να σκασουν οι φουσκες του.. κι απ οτι βλεπω στο βαθος, ειναι λιγο στριμοκωλα για να περασει..

Bubble eye ήθελα να γραψω...αλλά μάλλον έχω φάει κολλημα με τους κογκολέζους που ποτέ δεν κατάφερα να κρατήσω!! :D
Δεν έχει ραχιαίο όντως. Τις φούσκες τις κοιτάω και πραγματικά δεν ξέρω πόσο ευαίσθητες μπορεί να ειναι...
Συνήθως τα bubble eyes τι χρώμα έχουν?

Το red cap ειναι τεράστιο! Το πιο μεγάλο ψάρι αυτή τη στιγμή στο ενυδρειο
Έχω ενυδρείο στην αποθήκη και καθεται. 130 λίτρα περίπου με 80 εκ μήκος...κατασκευή "κουραμπιε" :D

Το ενυδρειο είναι μεν κυβος, αλλά δεν τα βλεπω να στιμώχνονται

Καλορίζικα Σακη, να τα χαίρεσαι
κουκλια είναι (δεν υπάρχει χρυσόψαρο που να μην είναι κουκλί :) )

Να σαι καλά Τάκη! Να βρεθούμε όλοι οι χωρισμένοι να τα λέμε!!! :D

tsala
02-02-15, 22:48
συνηθως σε πορτοκαλι τα βρισκεις.. μαυρο δεν εχω δει απο κοντα ή σε καποιο καταστημα (Θεσσαλονικης)..
Στησε του κουραμπιε το ενυδρειο τοτε, τι τα κρατας στον κυβο :smt110:smt003

ChocolatePuma
02-02-15, 22:53
συνηθως σε πορτοκαλι τα βρισκεις.. μαυρο δεν εχω δει απο κοντα ή σε καποιο καταστημα (Θεσσαλονικης)..
Στησε του κουραμπιε το ενυδρειο τοτε, τι τα κρατας στον κυβο :smt110:smt003

Λόγω του κυβου, έφτιαξα το πρώτο μου επιπλάκι - αυτό στη φωτό-...και είναι ένας λόγος κι αυτός!!!
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=57869&d=1372484860
Αλλωστε κι ο κυβος ειναι κι αυτός ιδιοκατασκευή του Χρήστου (stiv) :D

Το 130λιτρο θα στηθεί μόνο για τα δύο καινούργια fancy, μόλις καλοκαιριάσει :grin:

tsala
02-02-15, 22:56
εμ δεν το εκανες κι εσυ λιγο μεγαλυτερο :p
το επιπλο ειναι ενα θεμα.. σε αυτο συμφωνω..

ChocolatePuma
02-02-15, 22:57
εμ δεν το εκανες κι εσυ λιγο μεγαλυτερο :p
το επιπλο ειναι ενα θεμα.. σε αυτο συμφωνω..

Το επιπλό το φτιάχνω σε 3 μέρες, ειναι το τελευταίο που μ απασχολεί
Ο χώρος ειναι το μεγάλο ζητούμενο, αλλα θα βρεθεί λύση

Τάκης
02-02-15, 23:02
Ο χώρος ειναι το μεγάλο ζητούμενο, αλλα θα βρεθεί λύση

Στο Γκαράζ μαζί με το κρεβάτι σου,
εκει τουλάχιστον θα εισαι σε σκεπασμένο χώρο,
εγω που με βλέπω να μετακομίζω στη ταράτσα να δω τι θα κάνω :D:D

tsala
02-02-15, 23:44
Το επιπλό το φτιάχνω σε 3 μέρες, ειναι το τελευταίο που μ απασχολεί
Ο χώρος ειναι το μεγάλο ζητούμενο, αλλα θα βρεθεί λύση

βγαζεις αυτο και βαζεις ενα 300 λιτρο τοτε.. τα πραγματα ειναι απλα :D

stav
03-02-15, 05:37
βγαζεις αυτο και βαζεις ενα 300 λιτρο τοτε.. τα πραγματα ειναι απλα :D

Μην τον ακουτε αυτον θελει να σας καταστρεψει:)
Σακη πανεμορφο το red cap,να τα χαιρεσαι τα ψαρια σου.

tsala
03-02-15, 07:49
Μην τον ακουτε αυτον θελει να σας καταστρεψει:)

:D:D:D

ChocolatePuma
03-02-15, 09:35
Στο Γκαράζ μαζί με το κρεβάτι σου,
εκει τουλάχιστον θα εισαι σε σκεπασμένο χώρο,
εγω που με βλέπω να μετακομίζω στη ταράτσα να δω τι θα κάνω :D:D

Δεν μασάς! Θα φτιάξεις δωμάτιο από πλεξιγκλας!!! :D

βγαζεις αυτο και βαζεις ενα 300 λιτρο τοτε.. τα πραγματα ειναι απλα :D

Δεν παίζει αυτό το σενάριο! Προτιμώ τα σχετικά μικρά...:D

Μην τον ακουτε αυτον θελει να σας καταστρεψει:)
Σακη πανεμορφο το red cap,να τα χαιρεσαι τα ψαρια σου.

Θενκ γιου!!! Ειναι ωραίος ο τύπος. Χθες πάντως τα δύο δικά μου χρυσόψαρα, την είχαν πέσει στο bubble eye. Μιλάμε για στενό πρέσινγκ...

:D:D:D

:p....

ChocolatePuma
18-04-15, 21:37
Για να μην ανοίγω νέο θέμα, ποια είναι η γνώμη σας για το παρακάτω προϊόν
Aquili Co2 tabs

Ενδεικτικό λίνκ
http://acquariomania.net/aquili-tabs-compresse-20pz-p-4964.html


Σε ενυδρείο πάνω απο 100 λίτρα, το έχει χρησιμοποιήσει κανείς?

kgf12345
18-04-15, 21:51
το συγκεκριμενο δεν τοχω χρησιμοποιησει.
ειχα χρησιμοποιησει το αντιστοιχο της sera σε 60λιτρο.
εκεινο ηταν μεγαλη μουφα:D

Lth1
17-09-15, 09:12
Είμαι ο μόνος που δεν μπορεί να δει τις φωτο σου?

Τάκης
17-09-15, 09:42
Είμαι ο μόνος που δεν μπορεί να δει τις φωτο σου?
Δυστυχώς Λουκά δεν είσαι ο μόνος :(
Δες και το λόγο γιατι δεν βλέπουμε τις φωτογραφίες με τα πανέμορφα ψάρια του Σάκη
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86161

Lth1
17-09-15, 11:11
κριμα δεν το γνωριζα... :( και ηθελα πολυ να δω καποιες φωτο απο το ενυδρειο του οταν το πρωτοεστησε :/

ChocolatePuma
22-04-16, 20:18
Χάλια ποιότητα φωτό, αλλά τα συγκεκριμένα τα λατρεύω!!!

Το ψάρι στην 1η, 3η και 6η φωτο έχει αρχίζει και κοκκινίζει σε αρκετά σημεια...από εντελώς λευκό που ηταν πριν μήνες!

tsala
22-04-16, 20:44
Ωραιος Σακη. Πανεμορφα!
Σ εμενα το αντιθετο γινεται.. Οσο παει και ασπριζουν!:D

Ευριπίδης Λάρισα
22-04-16, 21:09
Υπέροχα τα χρυσόψαρα σου ιδίως το red cap και αυτό της 5ης φώτο σου εύχομαι να τα χαίρεσαι !

ChocolatePuma
22-04-16, 21:41
Υπέροχα τα χρυσόψαρα σου ιδίως το red cap και αυτό της 5ης φώτο σου εύχομαι να τα χαίρεσαι !

Δυστυχώς το αγαπημένο μου red cup το έχασα εντελώς ξαφνικά χωρίς ποτέ να βρω την αιτία

Ευριπίδης Λάρισα
22-04-16, 21:54
Από αυτά που διαβάζω τελευταία για τις ασθένειες στα χρυσόψαρα από μέλη του φόρουμ και όχι μόνο έχω καταλάβει ότι πολλές φορές όσο έμπειρος και να είσαι και ακόμα και να έχεις καταλάβει τι ασθένεια έχεις να αντιμετωπίσεις είναι δύσκολο να τα καταφέρεις και δεν συζητάω πόσο δύσκολο για είναι αρχάριο είναι να εντοπίσει κάποια ασθένεια .Πάντως όντως αυτό το red cap πρέπει να ήταν όλα τα λεφτά πολύ ωραίες αποχρώσεις του κίτρινου και πορτοκαλί στην ουρά και στο σώμα.

delta66
22-04-16, 22:13
Καποιες "ελαφριες" ασθενειες και με εμφανη συμπτωματα (πχ Ich, fungus κλπ) ειναι ευκολο να γινει διαγνωση και να αντιμετωπιστουν απο ολους.
Το προβλημα γενικοτερα δεν ειναι η θεραπεια (εκτος αν ειναι σε τελικο σταδιο η ασθενεια ή καποια απο τις λιγες που ειναι ανιατες).
Το προβλημα ειναι η σωστη διαγνωση.
Κι αν δεν εχεις σωστη διαγνωση (πχ σε κατι δυσκολα εσωτερικα παρασιτα ή βακτηριακες), που να ξερεις ποιο φαρμακο να επιλεξεις?
Μετα ειναι και καποιες που χρειαζονται "χειρουργειο". Εκει αστα να πανε. Αν ειναι κατι σχετικα απλο, διαβαζεις, βλεπεις βιντεο, αποστείρωση, κανεις προσευχη και τις κανεις μονος σου.

Ευριπίδης Λάρισα
22-04-16, 22:39
Delta 66 δεν ξέρω αν δεν το εξέφρασα σωστά (ίσως λάθος μου )αυτό που πιστεύω και εγώ είναι ότι όντως η σωστή διάγνωση είναι η αρχή ,που ίσως δυσκολέψει έναν αρχάριο όπως και εμένα. Καθώς και να καταλάβεις γρήγορα ότι το ψάρι σου έχει ασθένεια γιατί πιστεύω πως αν καθυστερήσεις και εξελιχθεί είναι ακόμα πιο δύσκολη η αντιμετώπιση της. Για τις εγχειρήσεις είδα και εγώ πολλά βίντεο και έπαθα <πλάκα> θέλει ίσως να το <έχεισ> για να προβείς σε αυτές και μπράβο σε αυτούς που γνωρίζουν και το κάνουν.

Τάκης
22-04-16, 22:47
Σε εσωτερικές βακτηριακές λοιμώξεις ή εσωτερικά παράσιτα δεν μπορείς ποτέ να ξέρεις, μόνο με εξετάσεις που είναι σχεδόν αδύνατον να κάνουμε, αν κάναμε τότε θα κάναμε θεραπείες με μεγαλύτερη ασφάλεια και με πολύ καλύτερα αποτελέσματα

ChocolatePuma
03-07-16, 09:33
Χρυσοψαράδικο update...εεεε...φυτεμένο....εεε χρυσοψαράδικο...:smt120

Artemisia
03-07-16, 09:50
Όμορφο Σάκη :D φυτεμένο χρυσοψαράδικο :D

Τάκης
03-07-16, 10:08
χαχαχχαχα
Ωραίος Σάκη :)

ChocolatePuma
03-07-16, 10:26
Όμορφο Σάκη :D φυτεμένο χρυσοψαράδικο :D
Yeap!

χαχαχχαχα
Ωραίος Σάκη :)

;)

Κλεόβουλος
03-07-16, 12:16
Καλούλικο αλλά μικρό :smt110:smt033

tsala
03-07-16, 12:55
ωραιος!
ποτε ετοιμαζεις το μεγαλυτερο?
αργησες! :D

ChocolatePuma
03-07-16, 14:49
Οντως...μπηκαν σφηνα διάφορα
Αλλα θα γινει! ;)