PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπάρχει περίπτωση?


chrisvari
16-06-13, 15:10
Υπάρχει περίπτωση guppie να έφαγε ζωντανή γαρίδα?πριν λίγο χάζευα ένα το ενυδρείο και είδα ένα guppie να έχει βάλει μια ολόκληρη γαρίδα στο στόμα και να κρέμεται η μισή απο έξω.μήπως είχε ψοφήσει πρώτα?υπάρχει λόγος ανησυχίας για το guppie?γιατί είναι πολύ ώρα έτσι.

maria p
16-06-13, 15:18
δεν ξέρω τι μπορεί να έχει γίνει αλλά αν είναι πολύ ώρα έτσι, πρέπει να την τραβήξεις από το στόμα του με την τσιμπίδα γιατί θα έχει πρόβλημα και το γκάπυ

chrisvari
16-06-13, 15:22
δεν ξέρω τι μπορεί να έχει γίνει αλλά αν είναι πολύ ώρα έτσι, πρέπει να την τραβήξεις από το στόμα του με την τσιμπίδα γιατί θα έχει πρόβλημα και το γκάπυ

Ο μόνος τρόπος που βλέπω είναι να το βγάλω με την απόχη και να προσπαθήσω.γιατί αλλιώς δεν κάθεται το guppie.έχει φρακάρει στο στόμα του.Αν είναι δυνατόν!πέρασε τον εαυτό του για κιχλίδα!αντε να κάνω χειρουργείο τώρα

nikolakis94
16-06-13, 15:26
δεν ξέρω τι μπορεί να έχει γίνει αλλά αν είναι πολύ ώρα έτσι, πρέπει να την τραβήξεις από το στόμα του με την τσιμπίδα γιατί θα έχει πρόβλημα και το γκάπυ


Θελει προσοχη δεν ειναι απλο.Αν δεν την τραβηξει προσεκτικα υπαρχει περιπτωση να πληγωθει και το ψαρι.

maria p
16-06-13, 15:31
μου έχει συμβεί με χρυσόψαρο (όχι γαρίδα)
με σταθερό χέρι και πλαστική τσιμπίδα έπιασα το αντικείμενο δεν ακινητοποίησα ούτε άγγιξα το ψάρι καθόλου

chrisvari
16-06-13, 15:41
Το έβαλα σε ένα κουβά με νερό ενυδρείου.σιγά σιγά με μία τσιμπίδα κατάφερα και έπιασα το σώμα της γαρίδας,αλλά ήταν τόσο μαλακό που κατευθείαν κόπηκε.τώρα βλέπω το guppie σα μπουκομένο.το υπόλοιπο έχει μείνει μέσα του.Ας ελπίσουμε οτι θα αποσυνθεθεί γρήγορα.

delta66
16-06-13, 15:45
Μαλλον για ζωντανη φαινεται να ηταν (λογω χρωματος) οταν την αρπαξε.

Εχει γραφτει σε χιλιαδες ποστ οπως και και στα προφιλ γαριδων (απορω πως δεν το προσεξες ποτε), οτι ολα τα ψαρια (εκτος απο το αποκλειστικως φυτοφαγα πχ οτοκυκλοι) μπορουν να φανε γαριδα, οταν χωραει στο στομα τους.
Ο γονος του ιδιως ειναι κλασσικη πηγη τροφης.
Δεν παιζει ρολο αν ειναι κιχλιδες ή οχι.
Συνηθως ειναι μεχρι να δοκιμασουν.

Το δικο σου μαλλον το παρακανε στο θεμα "οταν χωραει στο στομα τους".

maria p
16-06-13, 15:47
γι αυτό η λαιμαργία περιλαμβάνεται στα επτά θανάσιμα αμαρτήματα:)

chrisvari
16-06-13, 16:02
Μαλλον για ζωντανη φαινεται να ηταν (λογω χρωματος) οταν την αρπαξε.

Εχει γραφτει σε χιλιαδες ποστ οπως και και στα προφιλ γαριδων (απορω πως δεν το προσεξες ποτε), οτι ολα τα ψαρια (εκτος απο το αποκλειστικως φυτοφαγα πχ οτοκυκλοι) μπορουν να φανε γαριδα, οταν χωραει στο στομα τους.
Ο γονος του ιδιως ειναι κλασσικη πηγη τροφης.
Δεν παιζει ρολο αν ειναι κιχλιδες ή οχι.
Συνηθως ειναι μεχρι να δοκιμασουν.

Το δικο σου μαλλον το παρακανε στο θεμα "οταν χωραει στο στομα τους".

Το ξέρω οτι το κάθε ψάρι μπορεί να αρπάξει ότι χωράει στο στόμα του κι οτι μπορεί κάποια γαριδάκια να είχα φαγωθεί χωρίς να το παίρνω πρέφα,αλλά η συγκεκριμένη γαρίδα ήταν αρκετά μεγάλη.Απλά δεν χώραγε στο στόμα του ψαριού.Απο την άλλη δεν είπα να συνδιάσω κιχλίδες με γαρίδες.2 γκαπάκια είπα να βάλω ο κακομοίρης.

maria p
16-06-13, 16:10
τι έγινε κατάπιε?:)

delta66
16-06-13, 16:29
Απο την άλλη δεν είπα να συνδιάσω κιχλίδες με γαρίδες.2 γκαπάκια είπα να βάλω ο κακομοίρης.
Οπως εγραψα, δεν παιζει ρολο αν ειναι κιχλιδες ή οχι.
Ασε που μπορει να τη γλυτωναν πιο ευκολα με κιχλιδες, πχ οπως της Helen που τις εχει με δισκους. :D
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61540

αν εχεις διαβασει ποστ εμπειρων γαριδομανων, εχουν καταληξει στο "οι γαριδες μονες τους"

chrisvari
16-06-13, 17:08
τι έγινε κατάπιε?:)

Οχι ακόμα,αλλά το βλέπω πιο κινητικό τώρα.Εν το μεταξύ έχουν πεταχτεί τα βράγχια του πιο έξω και είναι και πιο κόκκινα.

delta66
16-06-13, 17:26
Αν δεν επεμβεις μαλλον θα σκασει το πιθανοτερο

chrisvari
16-06-13, 17:39
Αν δεν επεμβεις μαλλον θα σκασει το πιθανοτερο
Τι να κάνω?Μαλάξεις?

delta66
16-06-13, 17:46
Βγαλσιμο με αποχη και με τσιμπίδα προσεκτικα αφαιρεση υπολειμμάτων και μεσα απο το στομα

chrisvari
16-06-13, 17:47
Θα προσπαθήσω ,αν και το βλέπω πάρα πολύ δύσκολο

Nick74
16-06-13, 18:54
η αληθεια ειναι πως εξαρταται απο το χαρακτηρα του καθε ψαριου για το αν θα την πεσει στις γαριδες η οχι.
Οταν συνδυαζεις ψαρια με γαριδες ειναι βεβαιο πως θα φαγωθει λιγος γονος, απο κει και περα τα υπολοιπα ειναι θεμα καθαρης τυχης.
Επισεις για καποιο αδικαιολογητο και αγνωστο λογο εχω παρατηρησει πως τα θυλικα ειναι πιο επηρρεπη να την πεσουν σε γονο γαριδας απο τα αρσενικα. (αυτο απο προσωπικες εμπειριες, δεν ειναι βεβαιο πως ισχυει κι ολας ως κανονας)

chrisvari
16-06-13, 19:17
Η εγχείρηση πέτυχε.κατάφερα να βγάλω κάποια κομματάκια απο το στόμα του και τώρα το βλέπω κσλύτερα.Μάλλον θα τη βγάλει καθαρή!

chrisvari
16-06-13, 19:18
Και μια φωτο

maria p
16-06-13, 19:21
αν την βγάλει καθαρή δεν νομίζω να το ξανατολμήσει αυτή:)

exelix
16-06-13, 19:29
Ελπίζω να την έβγαλε καθαρή τελικά! Πέρυσι ένα παλληκάρι είχε χάσει ένα platy με τον ίδιο τρόπο.

chrisvari
07-07-13, 09:06
Απλά επειδή ξεχάστηκα να ενημερώσω οτι το γκαπάκι μετά απο αρκετές μέρες χαίρει άκρας υγείας.Σας ευχαριστώ όλους.