PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκουλήκια μέσα σε βερύκοκο


sharred
15-06-13, 20:59
Άνοιξα ένα βερύκοκο και βρήκα άσπρα σκουλικακια που μοιάζουν με αυτα των σκαθαριων, σκέφτηκα να τα ταισω στα ψάρια μου αλλά μετά σκέφτηκα κάτι καλύτερο, να φτιάξω καλλιέργεια μέσα σε ένα ταπερ. Σε μερικες ημερες θα σας πω τ αποτελέσματα.

nikolakis94
15-06-13, 21:15
Ελπιζω να μην το δαγκωσες και μετα να ειδες τα σκουλικια.

nazgul
15-06-13, 21:23
Εγω θα ελεγα να μην ταϊσεις τα ψαρια σου με αυτα. Δεν ξερεις σε τι φυτοφαρμακα κλπ εχουν επιβιωσει. Υπαρχουν πολλες πιο ασφαλεις επιλογες σε παρομοια τροφη για ενυδρεια.

Stivv27
15-06-13, 21:37
+φωνω με τον Θοδωρο!Επειδη σε τετοια δουλευω καλυτερα να τα πεταξεις δεν ξερεις τι εχει φαει αυτο το φρουτο απο φαρμακα και παλι εζησαν τα παλιοσκουλικα!!

delta66
15-06-13, 22:26
Ελα ρε παιδια. Αν φαγανε τοσα φυτοφαρμακα τα βερίκοκα και εχουν τα σκουληκια επικινδυνα ποσοστα μεσα τους, θα εφτανε και το βερίκοκο να τον σκοτωσει αν το ετρωγε.
Εκτος το οτι θα ειχαν ψοφησει πρωτα τα σκουληκια :D

sharred
15-06-13, 22:35
Τα φρούτα είναι δικα μας χωρίς φυτοφάρμακα :)

nazgul
15-06-13, 22:39
Ελα ρε παιδια. Αν φαγανε τοσα φυτοφαρμακα τα βερίκοκα και εχουν τα σκουληκια επικινδυνα ποσοστα μεσα τους, θα εφτανε και το βερίκοκο να τον σκοτωσει αν το ετρωγε.
Εκτος το οτι θα ειχαν ψοφησει πρωτα τα σκουληκια :grin:

Δεν εχουμε τα ιδια αντισωματα νομιζω. Φαε μια κουταλια υγρο πιατων και ριξε μα σταγοντα του στο ενυδρειο. Μπορει να εχω αδικο, αλλα σιγα μην παθω τιποτα εγω, οτι και να μου δωσεις. Αλλα στα pufferακια μου πιττογυρα δεν θα ταϊζα :D
-------------------------
Τα φρούτα είναι δικα μας χωρίς φυτοφάρμακα :smile:

Αυτο τα αλλαζει ολα ;)

stephos
16-06-13, 08:13
Φέτος και τα δικά μας βερύκοκα είναι γεμάτα από τα μικρά αυτά λευκά σκουληκάκια. Τα έδειξα στον γεωπόνο και μου λέει "...δεν είναι τίποτα, Μεσογειακή μυίγα, σκέτη πρωτείνη" και τα τσάκιζε το ένα μετά το άλλο.

Μάλιστα και εγώ σκέφτηκα επειδή δεν ραντίζουμε μήπως την πάθαμε αλλά μου είπε ότι δεν έχει να κάνει με το ράντισμα, απλά φέτος είναι σε έξαρση.

Για μένα φέτος τα βερύκοκα δεν θα είναι μέρος της δίαιτάς μου ...με ή χωρίς μυίγα, αλλά μου έδωσες καλή ιδέα για τα ψαράκια. Θα ρίξω ένα-δύο, θα δω ποιό ψάρι τα έφαγε, θα περιμένω 2-3 μέρες και μετά θα γίνει γλέντι.

vaspiou
16-06-13, 08:18
Τα έδειξα στον γεωπόνο και μου λέει "...δεν είναι τίποτα, Μεσογειακή μυίγα, σκέτη πρωτείνη" και τα τσάκιζε το ένα μετά το άλλο.

τι εννοεις??? :confused::?

Kotsos
16-06-13, 09:33
Δεν γίνετε να κάνεις καλιέργια αμα είναι απο μύγες...

vaspiou
16-06-13, 10:18
Δεν γίνετε να κάνεις καλιέργια αμα είναι απο μύγες...

ελαααα μωρεεεε, αυτα δεν ειναι τα βιολογικα που λενε!??
με το σκουληκι μεσα!
τα πουλας στα βιολογικα μαγαζακια μετα, για 1 το βερυκοκο! +-8

sharred
16-06-13, 10:19
Σοβαρά; Κρίμα ρε γαμωτο :/

Kotsos
16-06-13, 11:15
Αν είναι απο μύγες δεν αναπαράγονται.. πρέπει να γίνουν μύγες. και αυτές να γεννήσουν αυγά..

stephos
16-06-13, 13:38
τι εννοεις???


Τα έτρωγε! (τα βερίκοκα μαζί με τις προνύμφες)

Μόλις έδωσα 1 σε ένα platy. Δεν ταΐζω άλλα γιατί φοβάμαι.
Θα το παρακολουθώ από κοντά.

sharred
16-06-13, 13:41
Είναι λίγο μεγάλα για να είναι μυγας, αν είναι απο σκαθαρι πχ πολλαπλασιάζονται;

Kotsos
16-06-13, 14:49
Είναι λίγο μεγάλα για να είναι μυγας, αν είναι απο σκαθαρι πχ πολλαπλασιάζονται;Απο οποιοδήποτε έντομο και να είναι, πρέπει να πάρει την τελική μορφή για να αναπαραχθεί.. Ουσιαστικά είναι προνύμφες του εντόμου..
Μόνο αν είναι σκουλίκια αναπαράγονται..

Αν δεν κάνω λάθος της μύγας φτάνουν μέχρι εκατοστό ίσως και παραπάνω..

https://www.google.gr/search?q=worm+larvae&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.47883778,d.ZWU&biw=1252&bih=619&um=1&ie=UTF-8&hl=el&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=N7S9Ucf-HtSwhAeCvIDYBg

Δες μήπως καταφέρεις να τα αναγνωρίσεις..

Kotsos
16-06-13, 16:48
Κάτι έκανες λάθος στο λινκ :D
αυτά?
http://aqualandpetsplus.com/Live%20Food,%20Wax%20Worms.htm

sharred
16-06-13, 23:17
Ναι μοιάζουν με αυτα αλλα είναι πιο μικρά τα δικά μου

isle of eco
22-06-13, 15:26
Κάτι έκανες λάθος στο λινκ :D
αυτά?
http://aqualandpetsplus.com/Live%20Food,%20Wax%20Worms.htm

αυτά είναι προνύμφες νυχτοπεταλούδας
μάλλον πιο κοντά εδώ είναι
fruitflies (http://aqualandpetsplus.com/Live%20Food,%20Fruit%20Flies.htm)