PDA

Επιστροφή στο Forum : "Ροντέ" η όχι ???


Fonamstel
29-01-05, 00:07
Με αφορμή κάποια posts που διάβασα περί "ρονταρισμένων" τζαμιών και επειδή δεν μπόρεσα να βγάλω κάποιο συμπέρασμα... ερωτώ :

Εχουμε το σχήμα της φωτό όπου δυο τζάμια κολλούνται με σιλικόνη.
Με γκρι εχω τα τζαμια, με κόκκινο τη σιλικόνη.
Ας πούμε οτι τα τζάμια έχουν πάχος 10mm.

Στην περίπτωση που τα τζάμια δεν είναι "ροντέ" (αριστερά) κατά την κόλληση έχουμε ένα λεπτό στρώμα σιλικόνης 10mm.

Στην περίπτωση που τα τζάμια είναι "ροντέ" (δεξιά - και ας πούμε οτι το ροντάρισμα "τρώει" ένα χιλιοστό από κάθε πλευρά), έχουμε ένα λεπτό στρώμα σιλικόνης 8mm και 1 χιλιοστό σε κάθε πλευρά - στην οποία "συγκεντρώνεται" ένα πιο παχύ στρώμα σιλικόνης.

Για ποιό λόγο η δεύτερη περίπτωση είναι πιο "ασταθής" από την πρώτη?

Η άποψη "αν τα τζάμια είναι ρονταρισμένα μειώνεται η <<επιφάνεια επαφής>> των τζαμιών, οπότε και η ισχύς της κόλλησης", δεν ισχύει, ως προς το πρώτο μέρος. Η επιφάνεια είναι η ίδια ακριβώς, το πάχος της σιλικόνης αλλάζει (στις άκρες).

Αυτή η "γεωμετρική ανωμαλία" των ρονταρισμένων τζαμιών παίζει τόσο μεγάλο ρόλο που να μειώνει την "αξιοπιστία" της κόλλησης ?

Λόγω της φύσης της σιλικόνης, και από προσωπική εμπειρία, ξέρω οτι όσο πιο "παχιά" είναι, είναι τόσο πιο ελαστική. Αλλά... υπάρχει ο αντίλογος "επειδή <<μπαίνει>> στις άκρες της κόλλησης περισσότερη σιλικόνη, στεγανοποιείται καλύτερα η κόλληση χωρίς ουσιαστικές διαφορές στην <<σταθερότητα>> της κόλλησης".

Τελικά "τι παίζεται" ???

Πως γίνεται η συντριπτική πλειοψηφία των "εμπορικών" ενυδρείων (αυτών που είδα εγώ τουλάχιστον) να είναι φτιαγμένα με ρονταρισμένα τζάμια, ενώ η "γραμμή" που δίνεται από αρκετούς σε αυτό (και όχι μόνο) το board να είναι τα μη ρονταρισμένα τζάμια ?

γαυρος
29-01-05, 00:26
εχουμε τσακωθει με τους τζαμαδες και το λεμε για σπασιμο !!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

εσυ τι λες το λεμε χωρις λογο ?????????
αν το τζαμι ειναι 10αρι ++ φυσικα δεν ειναι μεγαλο προβλημα,,
αν ειναι πιο λεπτο , εσυ τι λες ειναι το ιδιο μετα?

η νομιζεις οτι φτιαχνουν ολοι ενυδρεια 2μετρα με 10αρια και 12αρια??
παμε παρακατω.
εχεις την εντυπωση οτι τα εργαστασια τα φτιαχνουν οπως τα φτιαχνουμε εμεις?????
αυτο λοιπον που < παιζεται > ειναι το οτι τα ριχνουν σε καλουπι και δεν τους φευγει χιλιοστο στο κολλημα.πολυτελεια που εμεις δυστυχως δεν εχουμε.
εξαλλου το οτι το λενε ολοι οσοι εχουν πιασει τζαμι και το κολλησαν, ειναι τυχαιο λες???
:wink: :wink: :wink:

μπορω να γραφω καμια ωρα...αλλα πιστευω αυτα ειναι αρκετα.
:idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea:

halvas69
29-01-05, 00:35
Εγώ είμαι υπέρ των ρονταρισμένων τζαμιών για τους λόγους που αναφέρεις και από πλευράς αισθητικής.
Από συζήτηση που είχα παλιότερα μου είπαν ότι κυρίως στα μεγάλα πάχη τζαμιών πχ 12mm και άνω προτιμούν τα ρονταρισμένα για να μην δημιουργηθεί κάποιο ραγισματάκι κατά την τοποθέτηση, αν κοντράρει η γωνία του πλαϊνού τζαμιού με το τζάμι της βάση.
θα πάω και λίγο πιό πέρα την συζήτηση όσον αφορά το πρεσσάρισμα των τζαμιών με το εξής.
Στις κατασκευές μεγάλων ενυδρείων βάζουν σύρματα-εμπόδια ανάμεσα στα τζάμια για να μην εφαρμόσουν τα τζάμια από το βάρος τους, έτσι ώστε να μείνει μεγαλύτερο κενό ανάμεσα στα τζάμια και να δεχτεί μεγαλύτερη ποσότητα σιλικόνης.

Takis
29-01-05, 00:55
εχω φτιαξει πριν χρονια ενυδρειο με 6αρι τζαμι και κολλημενο ετσι ομως στο σκιτσο.
Δεν ειχε κανενα προβλημα για πολλα χρονια.

Giorgos
29-01-05, 01:37
Θεωρητικά το ροντάρισμα των τζαμιών λειτουργεί όπως οι "φρέζες" στις σιδερένιες διατομές σε μεταλλικές κατασκευές. Δημιουργείται ισχυρότερη συγκόλληση μεγαλύτερης διείσδυσης. Προσωπικά είμαι υπέρ των ρονταρισμένων τζαμιών.
Γενικά όταν κολλάμε δύο επιφάνειες, αυτές δεν πρέπει να έρχονται σε επαφή. Πρέπει δηλαδή να αφήνουμε κάποια χάρη ώστε να "πιάσει" η ρίζα της συγκόλλησης.

lasal
29-01-05, 03:16
Επειδή με βασανίζει μια μικρή επιφεκίτιδα το σχέδιο δεν ειναι οτι τελειοτερο.
Sorrrrry που δεν θα συμφωνήσω μαζί σας.
Αλλo το σχεδιο που εβγαλε ο φίλος κώστας και άλλο αυτό που ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.
Ο λόγος είναι οτι στο σχέδιο του κώστα δείχνει να έχει μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής απότι ειναι στην πραγματικότητα. (8 mm)
Αυτό που έκανε ο κώστας στο σχέδιο γίνεται και με γυαλόχαρτο.
Δεν μιλάω στο περίπου γιατί έχω το ρονταρισμένο δίπλα μου.
Το ροντέ γίνεται υπο γωνία.
Ανάλογα λοιπόν με την γωνία και το βάθος η επιφάνεια του τζαμιού μειώνεται αισθητά. (5,2 mm)
Οσοι λοιπόν έχεται ρονταρισμένα τζάμια μετρήστε τα τώρα.
Επιφανεια επαφής χωρίς ροντε 10 mm
Επιφάνεια επαφής με ροντέ 5,2 mm
Ειναι το ίδιο?
Αν για οποιοδήποτε λόγο,(αστοχία στο κόψιμο) η βάση του τζαμιού ξεφύγει 1 mm (3η εικόνα τότε) η επιφάνεια επαφής μειώνεται ακομα ποιο πολύ.(3,4 mm)
Δηλαδή κάνει νυχάκι.
Εγώ είμαι υπέρ του γυαλόχαρτου και κατά του ροντέ
Γαύρε δεν εισαι μόνος ;)
:) :) :)
ΥΓ.
Αν το τζάμι μας αντι για 10 mm ήταν εργοστασιακό >=8 τότε θα περίσσευε μια τρίχα για κόλλημα.
Γιαυτό υπάρχουν τα καλουπια όπως ανέφερε ο γαύρος.
Εμείς δεν έχουμε καλουπια.

halvas69
29-01-05, 04:13
Καλά εσύ Γιάννη ξέφυγες τελείως.
Αν μιλάγαμε για την οριζόντια επιφάνεια και μόνο θα είχες δίκιο.
Έλα όμως που μεσολαβεί η σιλικόνη.
Αν ήταν όπως τα έλεγες, τότε όντως θα ίσχυε αν βάζαμε σιλικόνη μόνο στην οριζόντια επιφάνεια, όμως η σιλικόνη πάει και στο ροντάρισμα. :wink:
Κάτι έγραψα παραπάνω για εσκεμένες, μεγαλύτερες αποστάσεις ανάμεσα στα τζάμια, για ρίξτου μία ματιά.

γαυρος
29-01-05, 12:25
Θεωρητικά το ροντάρισμα των τζαμιών λειτουργεί όπως οι "φρέζες" στις σιδερένιες διατομές σε μεταλλικές κατασκευές. Δημιουργείται ισχυρότερη συγκόλληση μεγαλύτερης διείσδυσης. Προσωπικά είμαι υπέρ των ρονταρισμένων τζαμιών.
Γενικά όταν κολλάμε δύο επιφάνειες, αυτές δεν πρέπει να έρχονται σε επαφή. Πρέπει δηλαδή να αφήνουμε κάποια χάρη ώστε να "πιάσει" η ρίζα της συγκόλλησης.

σιγα μην βαλουμε κ/δοκους στα ενυδρεια !!!!

το εικονακι γεωργιε ειναι για σενα τωρα....
η συγκριση ηταν τελειως .....( ΤΟ ΕΙΚΟΝΑΚΙ ΡΕ ΓΜΤ ).... μαπα!!!

αν συγκρινεις τη σιλικονη πουναι λαστιχο με το μεταλλο της ηλεκτροσυγκολλησης η της οξυγονοκολλησης που γινετε ενα σωμα με το σιδερο , θες εικονακι !!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

και φυσικα περι ρονταρισματος δεν εχω τπτ να πω, ταπε ο γιαννης πριν, τα ξαναπαμε να μην τα ξαναλεμε !!!

απλα καποιος που κοβει το ματι του ας δει την ρονταρισμενη επιφανεια του τζαμιου και θα καταλαβει.....
σχεδον η μιση φευγει !!
ας πουν οι ειδημονες παρα κατω πως ...ταχουν κολλησει !! :roll: :roll: :roll: ( και να πω παλι οτι μιλαμε για τζαμια κατω απο 10 χιλ. )

και κατι ακομη !!
απο τη θεωρια περι του πως γινεται, μεχρι την πραξη, το να το κάνεις δηλαδη, απεχει απο δω ως την ιαπωνια!!!
:shock:

halvas69
29-01-05, 13:10
απλα καποιος που κοβει το ματι του ας δει την ρονταρισμενη επιφανεια του τζαμιου και θα καταλαβει.....
σχεδον η μιση φευγει !!
όντως θα ίσχυε αν βάζαμε σιλικόνη μόνο στην οριζόντια επιφάνεια, όμως η σιλικόνη πάει και στο ροντάρισμα. :wink:
Κάτι έγραψα παραπάνω για εσκεμένες, μεγαλύτερες αποστάσεις ανάμεσα στα τζάμια, για ρίξτου μία ματιά.
+-3 +-3 +-3 τίποτα παραπάνω, και για να μην τα ξαναλέμε που λέει και ο Γαύρος, ξαναδιαβάστετο από την αρχή το ποστ.

mikenuke
29-01-05, 14:43
Μια τεχνικη διευκρινιση για το ιστορικο του πραγματος, τα καλουπια που λετε λεγονται "Καλιμπρες" και η δουλεια τους ειναι να κρατουν τα μερη που ειναι να κολληθουν στη σωστη διασταση,καθετοτητα κλπ.
Τα χρησιμοποιουν στην μαζικη παραγωγη για αυξηση της παραγωγικοτητας.

Αν θελατε ας πουμε να κανετε και εσεις 10 ιδια ενυδρεια τοτε μια καλιμπρα θα σας εξοικονομουσε τεραστιο χρονο.

Giorgos
29-01-05, 17:40
Αυτό που λες εδώ Θεόδωρε:
και κατι ακομη !!
απο τη θεωρια περι του πως γινεται, μεχρι την πραξη, το να το κάνεις δηλαδη, απεχει απο δω ως την ιαπωνια!!! :shock:
Δεν έχει καμία σχέση με αυτό:
απλα καποιος που κοβει το ματι του ας δει την ρονταρισμενη επιφανεια του τζαμιου και θα καταλαβει.....
σχεδον η μιση φευγει !!
Δηλαδή για να καταλάβω... με το μάτι το πας;
Πρακτικά τώρα, το ρονταρισμένο τζάμι έχει μεγαλύτερη επιφάνεια συγκόλλησης απ'ότι το μη τροχισμένο. Μην κοιτάς μόνο την κάθετη επιφάνεια (μη τροχισμένη) ενός ρονταρισμένου τζαμιού. Όπως λέει και ο Γιώργος (halvas), η σιλικόνη πιάνει και στις ρονταρισμένες επιφάνειες, αυξάνοντας έτσι και την συνολική επιφάνεια συγκόλλησης.

Έχω κολλήσει πολλά ενυδρεία (θυμήσου τις συζητήσεις μας όταν ήσουν έτοιμος να φτιάξεις το θηρίο σου) διαφόρων διαστάσεων και χρησιμοποιώντας διάφορα πάχη τζαμιών (από 8 έως 15 mm)... πάντα ρονταρισμένα. Όλα τα ενυδρεία είναι σε λειτουργία αυτή τη στιγμή και κανένα δεν παρουσιάζει το παραμικρό πρόβλημα.

γαυρος
29-01-05, 19:32
καποιος εχει αστιγματισμο νομιζω !!!
αν η αριστερη επιφανεια ειναι μεγαλυτερη απο την δεξια .... :shock: :shock:

και σημειωτεον οτι δεξια το αποξω μερος δεν σιλικοναρεται !!!
αρα εινα φυρα !!!
τωρα η με το ματι θες η με το διαβητη θες, η με το μετρο θες, οτι και να πειτε η δεξια, να ειναι πιο μεγαλη επιφανεια συγκολλησης , αποκλειεται !!
εκτος και βγηκε νεα φυσικη οπου η μικροτερη λογιζεται ως μεγαλυτερη !!! :roll: :roll: :roll:

οσο για τα quotes που εβαλες γεωργιε, φυσικα και το ενα με το αλλο δεν εχει σχεση !!! αντιπαραθετεις 2 θεματα εντελως ασχετα μεταξυ τους , και εσυ τα συνεκρινες και τα εβγαλες... ασχετα !!! χαιρω πολυ !!
το ενα λεει περι θεωριας και πραξης ενω το αλλο μιλαει κατα ποσο η επιφανεια ειναι μικροτερη οταν ρονταρεται που ειναι φανερη ακομη και με ενα απειρο ματι !!!
οτι ειναι ασχετα, δεν χρειαζοταν να το επαναλαβεις ..ειναι απο την φυση τους... :wink:

mikenuke
29-01-05, 20:10
Ε πως ρε γαυρε,αφου η σιλικονη θα τρεξει και απ'εξω στην αριστερη μερια, ε θα βαλεις το δαχτυλο μετα και θα τον στοκαρεις τον αρμο.αμα το κανεις αυτο στην αριστερη ειναι μεγαλυτερη η ποσοτητα της σιλικονης.

alfacom
01-02-05, 15:39
Παιδια να ρωτησω κατι ?
Πρεπει να ρονταριστουν τα τζαμια απο ολες τις πλευρες?
Εαν ρονταρης τις εξωτερικες γωνιες και αυτο για λογους και ομορφιας αλλα και ασφαλειας δηλαδη για να μην χτυπησει η γωνια οπως λετε παραπανω ,και τα αλλα τζαμια που ενωνουν μεταξυ τους με σιλικονη μεινουν τετραγωνα τι πειραζει?

Λεω τωρα εγω.

Johnkokk
01-02-05, 17:16
Πάντως επειδή πήγα χθες και ρώτησα τιμές για τζάμια και του είπα οτι τα θελω για ενυδρείο, μου είπε να μην το σκεφτώ καν να μην είναι ρονταρισμένα.Βέβαια λεφτά θα βγάλει απο εκει οπότε μπορεί να το είπε και έτσι, απλά το επισημαίνω.
Και επειδή μου έδειξε και κάποια ήδη ρονταρισμένα, η επιφάνεια που αφαιρείται είναι πραγματικά ελάχιστη.

orck
23-10-07, 15:49
μετα απο δυο χρονια που διαβαζω το θεμα παρατηρω το εξης
εχουν χαθει ολες οι εικονες που αναφερονται ολοι και εγω δεν καταλαβαινω τιποτα επι της ουσιας της συζητησης

μπορει να γινει κατι με τις εικονες; (το φαινομενο ειναι πολυ συχνο σε παλια θεματα, και ειδικα εμεις οι αρχιολογοι εχουμε προβλημα)
ευχαριστω

Βαγγέλης (Dearangelo)
23-10-07, 16:04
εδώ αναφέρεσαι σε μερική τήξη μετάλλου...
αν μετρά κάτι υπέρ, είναι η προσαύξηση της επιφάνειας πρόσφυσης και μόνο..
δηλαδή για 45 μοίρες η τετραγωνική ρίζα της υποτείνουσας του ορθογώνιου που δημιουργείται (δηλαδή το μήκος της υποτείνουσας που είναι κατά τι μεγαλύτερο απο τις κάθετες, που μια εκ των οποίων χάνεται για να δημιουργηθεί η υποτείνουσα..
Να ρωτήσω καλύτερα, αν έχει παρτηρηθεί, και πιό ήταν αυτό, πρόβλημα που να οφείλεται στη μία απο τις δύο εκδοχές.. δηλαδή κάτι που θα είχε αποφευχθεί αν δεν...
ετοιμάζομαι να κολλήσω ένα..
εχω και ίδιον όφελος να μάθω! ευχαριστώ τους ειδικούς!

netblues
23-10-07, 16:33
μετα απο δυο χρονια που διαβαζω το θεμα παρατηρω το εξης
εχουν χαθει ολες οι εικονες που αναφερονται ολοι και εγω δεν καταλαβαινω τιποτα επι της ουσιας της συζητησης

μπορει να γινει κατι με τις εικονες; (το φαινομενο ειναι πολυ συχνο σε παλια θεματα, και ειδικα εμεις οι αρχιολογοι εχουμε προβλημα)
ευχαριστω

Τα attachments πριν τον Ιουλιο του 2006 εχουν χαθει οριστικως...
Μονο οι συγγραφεις τους μπορουν να τα ξαναβαλλουν..

orck
23-10-07, 16:39
οκ sir ευχαριστω
μια αλλη ερωτηση τι ειναι το ροντε;

Βαγγέλης (Dearangelo)
23-10-07, 16:57
οκ sir ευχαριστω
μια αλλη ερωτηση τι ειναι το ροντε;
το ροντέ προοκύπτει απο το round, διλαδή κομμένο στρογγυλά, σε τομή δηλαδή, αλλα μάλλον για φαλτσοκόψιμο θα το έλεγα, φάλτσο πάλι σημαίνει λάθος. Φαντάσου ένα Π που οι δύο γωνίες του έχουν λειανθεί..
περίπου

orck
23-10-07, 19:57
οκ Βαγγελη ευχαριστω
υποθετω οτι η ολη κουβεντα γινεται για το αν θα ειναι ροντε οι πλευρες του γυαλιου που θα κοληθουν με σιλικονη σωστα;
οι πλευρες που θα φενονται και ειδικα οι επανω ΠΡΕΠΕΙ να ειναι ροντε για να μην κοβουν ετσι δεν ειναι;

το ροντέ προοκύπτει απο το round, διλαδή κομμένο στρογγυλά, σε τομή δηλαδή, αλλα μάλλον για φαλτσοκόψιμο θα το έλεγα, φάλτσο πάλι σημαίνει λάθος. Φαντάσου ένα Π που οι δύο γωνίες του έχουν λειανθεί..
περίπου

Βαγγέλης (Dearangelo)
24-10-07, 19:42
νομίζω πως η όλη ιδέα από εκεί ξακινάει.. να γίνει λιγότρο επικίνδυνο στην αφή... ναι σαφώς και έιναι προτιμότερο σαν τελικό αποτέλεσμα η εξωτερική ακμή να είναι "σπασμένη"... ρονταρισμένη

steady
24-10-07, 19:54
αμα θελουμε να μην κοβει το γυαλι το τριβουμε με ενα γυαλοχαρτο και δεν κοβει δεν εχει καμια σχεση με αυτο το ροντε<με το να μην κοπουμε>

Βαγγέλης (Dearangelo)
24-10-07, 19:59
έχεις απόλυτο δίκιο, μόνο, που εγώ, για το δικό μου ριφάκι που θα ετοιμάσω, το προτιμώ ρονδέ... η καλύτερα beveled

orck
24-10-07, 20:45
εσυ στο δικο σου ενυδρειο τι θα εκανες ροντε η γυαλοχαρτο; αναφερομαι στις πλευρες του γυαλιου που δεν κολανε πουθενα πχστις επανω μεριες η στην μερια της κοντρας που δεν κολιεται στο τζαμι

παντως ξαναδιαβαζοντας απο την αρχη το παρων θεμα αν με ρωτησει καποιος τι ειναι το πιο σωστο δεν ξερω να απαντησω :)


αμα θελουμε να μην κοβει το γυαλι το τριβουμε με ενα γυαλοχαρτο και δεν κοβει δεν εχει καμια σχεση με αυτο το ροντε<με το να μην κοπουμε>

Βαγγέλης (Dearangelo)
24-10-07, 21:00
νομίζω πως έχει μονο αισθητική και πρακτική αξία..
οτι φαινεται, κάν'το ρονδε για ασφάλεια και για ομορφιά..
για οικονομία όμως, κάντο και με γυαλόχαρτο...
αν το αφήσεις ακατέργαστο, πρόσεχ τα δάχτυλά σου..
αυτή είναι η άποψη μου..
-------------------------
αμα θελουμε να μην κοβει το γυαλι το τριβουμε με ενα γυαλοχαρτο και δεν κοβει δεν εχει καμια σχεση με αυτο το ροντε<με το να μην κοπουμε>

...όμως με τί έχει? κατ' εσέ?

steady
24-10-07, 22:03
εσυ στο δικο σου ενυδρειο τι θα εκανες ροντε η γυαλοχαρτο; αναφερομαι στις πλευρες του γυαλιου που δεν κολανε πουθενα πχστις επανω μεριες η στην μερια της κοντρας που δεν κολιεται στο τζαμι

παντως ξαναδιαβαζοντας απο την αρχη το παρων θεμα αν με ρωτησει καποιος τι ειναι το πιο σωστο δεν ξερω να απαντησω :)
οι επανω μεριες του ενυδρειου ετσι και αλλιως δεν φαινονται τι σε πειραζει τοτε?
...όμως με τί έχει? κατ' εσέ?
δεν ειμαι ειδικος σε αυτο και δεν θα παρω θεση για το τι ειναι καλυτερο <δυο ενυδρεια εχω κολησει ενα ροντε και ενα οχι και τα δυο δεν ειχαν κανενα προβλημα>

ας προσπαθησουμε να μην βγαζουμε ευκολα συμπερασματα χωρις να ξερουμε και ιδιαιτερα σε ενα παλιο τοπικ που γραφουν τοσο εμπειρα ατομα κριμα ειναι να το κανιβαλισουμε...

Βαγγέλης (Dearangelo)
25-10-07, 09:46
οι επανω μεριες του ενυδρειου ετσι και αλλιως δεν φαινονται τι σε πειραζει τοτε?

δεν ειμαι ειδικος σε αυτο και δεν θα παρω θεση για το τι ειναι καλυτερο <δυο ενυδρεια εχω κολησει ενα ροντε και ενα οχι και τα δυο δεν ειχαν κανενα προβλημα>

ας προσπαθησουμε να μην βγαζουμε ευκολα συμπερασματα χωρις να ξερουμε και ιδιαιτερα σε ενα παλιο τοπικ που γραφουν τοσο εμπειρα ατομα κριμα ειναι να το κανιβαλισουμε...

Την επόμενη φορά που θα σκεφτώ καν να εκφέρω γνώμη η επικοινωνήσω τις όποιες ατελείς γνώσεις μου, μείνε σίγουρος, πως θα τις προ-υποβάλλω στην ευγενή σου κρίση... και θα αναμένω αγωνιωδώς την ευγενική τόσο όσο και ώριμη άποψη σου σοφέ μου φίλε.

ΥΓ κανίβαλος ιδεών άλλων, και ιδιαίτερα "παλιών άλλων" όπως το έθεσες, δεν υπήρξα ποτέ, Ομως, προβληματισμένος και σκεπτικός για αυτά που με περιβάλλουν ήμουν πολύ συχνά.

Παρεπιπτώντος, ΔΕΝ έχω καμία εμπειρεία σε κατασκευ'η ενυδρείων,
Ανάλυση των αναγραφομένων και μία κριτική επεξεργασία της προαναφερθείσας γνώσης επιχείρησα ΜΟΝΟΝ..
και όλα αυτά γιατί σκέφτομαι να τολμήσω και γω να κατασκευάσω αλλα μάλλον ήμουν σε λάθος topic.
εδώ βαράνε όσους διαφωνούν!


Καλή μέρα σε όλους! φίλιους και μή

dimitris21
25-10-07, 10:04
Παρακαλώ να μείνουμε εντός θέματος, χωρίς προσωπικές αντιπαραθέσεις.
Είναι κρίμα να αρχίσουμε να σβήνουμε και να κλειδώνουμε.

Βαγγέλης (Dearangelo)
25-10-07, 12:08
Παρακαλώ να μείνουμε εντός θέματος, χωρίς προσωπικές αντιπαραθέσεις.
Είναι κρίμα να αρχίσουμε να σβήνουμε και να κλειδώνουμε.

λυπάμαι, δεν θα ξανασυμβή!

dimitris21
25-10-07, 13:00
λυπάμαι, δεν θα ξανασυμβή!

Η παρατήρηση δεν απευθύνεται αποκλειστικά σε σένα αλλά γενικότερα. Είναι απλά μια παρέμβαση με σκοπό την ομαλή εξέλιξη του θέματος και τίποτε παραπάνω.

steady
31-10-07, 17:03
Την επόμενη φορά που θα σκεφτώ καν να εκφέρω γνώμη η επικοινωνήσω τις όποιες ατελείς γνώσεις μου, μείνε σίγουρος, πως θα τις προ-υποβάλλω στην ευγενή σου κρίση... και θα αναμένω αγωνιωδώς την ευγενική τόσο όσο και ώριμη άποψη σου σοφέ μου φίλε.

ΥΓ κανίβαλος ιδεών άλλων, και ιδιαίτερα "παλιών άλλων" όπως το έθεσες, δεν υπήρξα ποτέ, Ομως, προβληματισμένος και σκεπτικός για αυτά που με περιβάλλουν ήμουν πολύ συχνά.

Παρεπιπτώντος, ΔΕΝ έχω καμία εμπειρεία σε κατασκευ'η ενυδρείων,
Ανάλυση των αναγραφομένων και μία κριτική επεξεργασία της προαναφερθείσας γνώσης επιχείρησα ΜΟΝΟΝ..
και όλα αυτά γιατί σκέφτομαι να τολμήσω και γω να κατασκευάσω αλλα μάλλον ήμουν σε λάθος topic.
εδώ βαράνε όσους διαφωνούν!


Καλή μέρα σε όλους! φίλιους και μή
δεν καταλαβαινω το λογο που παρεξηγηθηκες φιλε μου δεν ειχα σκοπο να σου απαγορευσω να εκφρασεις αποψη απλα εδω
νομίζω πως έχει μονο αισθητική και πρακτική αξία..
οτι φαινεται, κάν'το ρονδε για ασφάλεια και για ομορφιά..
για οικονομία όμως, κάντο και με γυαλόχαρτο...
αν το αφήσεις ακατέργαστο, πρόσεχ τα δάχτυλά σου..
αυτή είναι η άποψη μου..

βγαζεις τετελεσμενο συμπερασμα για κατι που δεν ξερεις δηλαδη ενω παραπανω ρωτας για κατι δυο ποστ μετα ξαφνικα αποκτας εμπειρια και λες
ροντε για ασφαλεια?η γυαλοχαρτο για οικονομια?
και επειδη το ποστ αυτο υπαρχει 2+χρονια και το εχουν δει σχεδον 1000 ατομα και μπορει να υπαρχει 10χρονια ακομα και να το συμβουλευτουν 10000 ατομα λεω να προσεχουμε τι γραφουμε δεν μιλησα μονο για σενα αλλα και για μενα
το οτι τα ποστ μενουν για πολλα χρονια και τα συμβουλευεται παρα πολυς κοσμος δενγινεται απο πολυ κοσμο αντιληπτο γιαυτο το ειπα

ας τελειωσει το θεμα εδω φιλικα Κωστας

dimitris21
01-11-07, 08:53
Τελευταία προειδοποίηση!
Τις όποιες διαφωνίες σας παρακαλώ να τις λύσετε μέσω πμ.

mikrosaquaristas
12-01-11, 00:44
πιστεύω θα ήταν πολύ καλό να γίνει μιά γνωμάτευση επι του θέματος τόσα πολλά χρόνια μετά...
τελικά τι έχει επικρατήσει?
τι έδειξε το πέρασμα του χρόνου?
τα τζάμια του ενυδρείου πρέπει να ροντάρονται ή όχι?
τα ρονταρισμένα ενυδρεία του τότε κρατάνε ακόμα?
τα αροντάριστα?

dimitris21
12-01-11, 16:43
όταν και η μία μέθοδος, αλλά και η άλλη είναι σωστή, και οι όποιες διαφορές κρίνονται στις λεπτομέρειες είναι δύσκολο να βγει ετυμηγορία. ο καθένας ζυγίζει τα θετικά και τα αρνητικά της κάθε μεθόδου και αποφασίζει.

Neoklis
12-01-11, 17:04
Η άποψη μου ύστερα από αρκετά κολλήματα ενυδρείων (από 50 - 700+ λιτρα) είναι ότι πρέπει να ειναι ροντε...
Και αυτό γιατί με το ροντέ η επιφάνεια κόλλησης του τζαμιού είναι ολόισια και πατάει πολυ καλυτερα από το αν δεν γίνει..
Ειδικά στα πιο χοντρά τζάμια (12mm+) είναι σχεδόν αδύνατο να κοπούν ολόισια.
επομενως θεωρω οτι μονο καλο κανει να ειναι ροντε!!

dimitris21
12-01-11, 17:18
Η άποψη μου ύστερα από αρκετά κολλήματα ενυδρείων (από 50 - 700+ λιτρα) είναι ότι πρέπει να ειναι ροντε...
Και αυτό γιατί με το ροντέ η επιφάνεια κόλλησης του τζαμιού είναι ολόισια και πατάει πολυ καλυτερα από το αν δεν γίνει..
Ειδικά στα πιο χοντρά τζάμια (12mm+) είναι σχεδόν αδύνατο να κοπούν ολόισια.
επομενως θεωρω οτι μονο καλο κανει να ειναι ροντε!!

κάπως έτσι το βλέπω και εγώ. στην ουσία το μόνο αρνητικό του ροντε είναι το κόστος και ότι κρατάει λιγότερη σιλικόνη ανάμεσα από τα τζάμια, το οποίο όμως εύκολα μπορεί να αντιμετωπιστεί

Neoklis
12-01-11, 17:24
Το κόστος ειναι πραγματι ενα θεμα, αλλα οταν προκειτε για ενα μεγαλο ενυδρειο και 50-70 € παραπανω προκειμενου να γινει σωστα η δουλεια δεν νομιζω οτι ειναι μεγαλο ποσο..

mikrosaquaristas
13-01-11, 11:57
όταν και η μία μέθοδος, αλλά και η άλλη είναι σωστή, και οι όποιες διαφορές κρίνονται στις λεπτομέρειες είναι δύσκολο να βγει ετυμηγορία. ο καθένας ζυγίζει τα θετικά και τα αρνητικά της κάθε μεθόδου και αποφασίζει.

μπορείς σε παρακαλώ να μου υποδείξεις τα πόστ όπου επισημαίνονται τα υπέρ και τα κατά τις κάθε μεθόδου γιατί δεν τα καταφέρνω να τα ανακαλύψω?
αναφέρει βέβαια κάποια ο φίλος μας Νεοκλής :)

gontes.gr
21-08-11, 08:31
Με γυαλόχαρτο σαφώς και δεν κόβει αλλά η δουλειά που θα γίνει με το ροντέ είναι πολύ ποιο καλή

κ.ω.σ.τ.α.ς.
29-08-11, 17:45
Με λιγα λογια του εκοψε ντζαμας καπιου τζαμια 1,5 2,00 ποντους χορισ να τα κανι ροντε και να κολισε το ενιδριο επιτιχος και τα τζαμια να ειναι ευθια κομενα και πιος ει ναι αυτος ο τζαμας:smt106:smt106:smt106

storki1
30-12-11, 19:28
τελικα για μικρη η και για μεγαλη κατασκευη ποιο ειναι καλυτερο?
1. το ρονταρισμενο τζαμι?

2. η το αρονταριστο?

3. και μκατι ακομα πρεπει το τζαμι να ειναι ελφρα φιμε?

4. μου ειπε ενας φιλος οτι εχει μεγαλυτερη αντοχη λογο του οτι ειναι καλυτερα ψημενο η μου λεει λογια του αερα?

dimost
30-12-11, 19:51
Πιστεύω ότι επαγγελματίες που κολλάνε ενυδρεια απο την εμπειρία τους θα μπορούσαν να απαντήσουν

kostas82
30-12-11, 23:04
τελικα για μικρη η και για μεγαλη κατασκευη ποιο ειναι καλυτερο?
1. το ρονταρισμενο τζαμι?

2. η το αρονταριστο?

3. και μκατι ακομα πρεπει το τζαμι να ειναι ελφρα φιμε?

4. μου ειπε ενας φιλος οτι εχει μεγαλυτερη αντοχη λογο του οτι ειναι καλυτερα ψημενο η μου λεει λογια του αερα?
1. το εχουμε λιωσει το θεμα χαχαχαα... απο προσωπικη εμπειρια εχω κολησει και με τους δυο τροπους 8 ενυδρεια ,μικρα και πιο μεγαλα απο 60 μεχρι 400λ. , κολλας και με τους δυο τροπους.. στα αρονταριστα γλυτωνεις τα χρηματα που μπορει να φτασουν οσο και τα γυαλια αλλα στο κολημα η σιλικονη αφηνει κενα επειδη το γυαλι δεν κοβεται εντελος καθετα υπαρχει ο κυνδηνος να κοπεις ακομα και αν τα περασεις με γυαλοχαρτο (το παθαινω καμια φορα οταν βαζω χερι στο σαμπ στο λαθος σημειο :smt091 τωρα δεκα χρονια μετα το πρωτο κολημα λεω αφου θα μπεις στην διαδικασια να κολησεις ενα ενυδρειο μονος σου ρονταρε τα τζαμια σου να γινει σωστα εγω παντος δεν ξανακολαω αρονταριστα τζαμια .
2. αν ειναι φιμε φιλε μου πως θα βλεπεις τα ψαρια σου; αν θες να βαλεις καλυτερη ποιοτητα υπαρχουν κρυσταλα που ειναι πιο διαυγη τυπου extra clear.

storki1
11-01-12, 23:48
απλα μιλαγα πριν λιγο καιρο με ενα παλικαρι που εχει κολλησει και αυτος καποια ενυδρεια οπως και ενα 700λιτρο για την παρτι του και μου ειπε οτι αμα ειναι ελαφρως φιμε ειναι πιο καλα ψημενο και πιο μεγαλης αντοχης.
φιμε εννοει σαν την πρωτη σκαλα φιμε που βαζουμε στα αμαξια μας αυτο το πολυ ελαφρυ.
γι`αυτο και το ανεφερα κι`ολας.

kostas82
12-01-12, 01:28
φιλε μου μαλλον εννοεις το tempered glass :
http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=aquarium%20glass&source=web&cd=8&ved=0CGcQtwIwBw&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DPgE wEiTyYcs&ei=HxgOT7GwKani4QT23_21Bg&usg=AFQjCNFEbW6MIjuqrmOLDXgZoS8GEDjrXQ&sig2=TJzM-ycdNv1sWM3VSAT7eg&cad=rja
απο οτι διαβασα εδω http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=tempered%20aquarium%20glass&source=web&cd=1&ved=0CDQQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.ehow.com%2Ffacts_4963628_temp ered-glass-better-aquariums.html&ei=uRkOT6bVJIPm4QSuqeS1Bg&usg=AFQjCNGg1IK0Jko4YSCTDfkuzI5tnO_XPg&sig2=IiEirB7xxbm9nfhU_vnayQ&cad=rjaειναι (http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=tempered%20aquarium%20glass&source=web&cd=1&ved=0CDQQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.ehow.com%2Ffacts_4963628_temp ered-glass-better-aquariums.html&ei=uRkOT6bVJIPm4QSuqeS1Bg&usg=AFQjCNGg1IK0Jko4YSCTDfkuzI5tnO_XPg&sig2=IiEirB7xxbm9nfhU_vnayQ&cad=rja%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%B9) αρκετα δυσκολο να το δουλεψεις γιατι ειναι πολυ σκληρο

storki1
13-01-12, 11:23
ναι το ψιλοδιαβασα κι`εγω αλλα μηπως ειμαστε πιο ασφαλεις με αυτο?
η μπορουμε να κανουμε την ιδια δουλεια και με ενα απλο τζαμι και απλα πιο χοντρο?


Υ.Γ. καλα παντως μιλαμε για πολυ μεγαλη αντοχη.
ο τυπος μπηκε μεσα και δεν επαθε τιποτα.