PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκέφτομαι για DIY ενυδρείο.Την βοήθειά σας παρακαλώ.


Johnkokk
26-01-05, 21:55
Λοιπόν, έχουμε και λέμε.

Οπως ισως ξέρετε εχω αποφασίσει να φτιάξω ενα ενυδρείο με κιχλίδες malawi και συγκεκριμένα haps.

Το μέχρι τώρα σχέδιο, είναι οτι θα μου δωρίσουν ενα ενυδρείο Jewel Rio 400.

Αρχίζω και σκέφτομαι, όμως μήπως θα με συνέφερε να φτιάξω ενα δικό μου ενδεχομένως μεγαλύτερο και ισως καλύτερο με τα χρήματα που θα κόστιζε το rio 400.

Λοιπόν εδω ζητάω την βοήθειά σας.

Ας πούμε λοιπόν οτι έχουμε €400 για κατασκευή του ενυδρείου(χωρίς εξοπλισμό), δηλαδή μόνο για τα τζάμια και το καπάκι του.

Αν εχετε την διάθεση και την θέληση να με βοηθήσετε λίγο, είναι η ευκαιρία σας.

1.Τι διαστάσεις θα ήταν ιδανικές ?
2.Τι πάχος τζάμια ?
3.Τι ποιότητα τζάμια ?

Γενικότερα τι μπορώ να κάνω με αυτά τα χρήματα σε DIY ?


Για καθοδηγήστε με λίγο.


Στο παρελθόν έχω φτιάξει ενα ενυδρείο (γύρω στα €300) αλλά πάει καιρός απο τότε και το εικαστικό αποτέλεσμα δεν ήταν το καλύτερο.

Οπως πάντα ευχαριστώ.

mikenuke
26-01-05, 22:20
Check this:

http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=116

Johnkokk
26-01-05, 22:46
Εννοείται οτι τα εχω διαβάσει ολα αυτά όπως και το νεο αρθρο του "γαύρου" στο ΓΗ & ΥΔΩΡ, απλά έλεγα για κάτι πιο προσωπικό.

Ευχαριστώ πάντως.

Johnkokk
29-01-05, 16:33
Λοιπόν για να αρχίσω να λεω εγώ μήπως και μπορέσετε να βοηθήσετε.

Λοιπόν οι εξωτερικές διαστάσεις του ενυδρείου λέω να είναι ως εξής.

183Χ68Χ65 (ΜxBxY)

Πάχος τζαμιών 15 mm.

Οπότε εσωτερικές διαστάσεις είναι

180Χ65Χ65=760 λίτρα

1.Το πάχος του κρύσταλλου είναι εντάξει ?

2.Είναι απαραίτητες οι κόντρες ? Μήπως το πάχος του γυαλιού είναι αρκετό ωστε να μην χρειάζετε κόντρες ? Βασικά δεν εχω και πολύ ιδέα τι ακριβώς είναι οι κόντρες και πως μπαίνουνε.Οσες φωτό εχω δει δεν με βοηθάνε.

3.Ροντέ ή οχι ? Ξερω οτι γίνεται σχετική κουβέντα αλλά μάλλον δεν εχει καταλήξει πουθενά.Ισως επειδή το πάχος του γυαλιού θα είναι 15 mm να μην πείραζε αν είναι ροντέ ?

4.Τι κόστος πανω κάτω πρέπει να περιμένω για τα παρακάτω κομμάτια
α) Δάπεδο : 183Χ68 (1 κομμάτι)
β)Πλάτη & πρόσοψη : 183X65 (2 κομματια)
γ)Πλαινά : 65Χ65 (2 κομμάτια)

5.Σε σχέση με το Ελληνικό κρύσταλλο, τι διαφορά στην τιμή πρέπει να περιμένω π.χ. για βελγικό ?

Αυτά για αρχή.

Το βασικό μου πρόβλημα είναι να δω αν με τα λεφτά του RIO400 μπορώ να φτιάξω κατι καλύτερο και αν αξίζει η διαδικασία, αλλιώς να τα παρατήσω και να πάρω το έτοιμο.

Αν υπάρχει και κανείς Ηρακλειώτης που θα ήθελε να βοηθήσει στην διαδικασία τοτε κάντε ενα PM.

mikenuke
29-01-05, 16:44
Αν διαβασες to pdf που ειναι για τα ενυδρεια θα ειδες το πινακακι που λεει τις αναλογιες μηκουςΧυψουςΧπαχους τζαμιου, δεν μπορεσες να βγαλεις συμπερασδμα απο εκει?

εγω με μια γρηγορη ματια βρηκα απο το πινακακι οτι με 12αρι τζαμι για τα πλαινα και 15αρι για τον πατο 8α εισαι ενταξει.

Οσο για το ροντε...εγω θα το εκανα ροντε και για να ειμαι και σιγουρος αντι για 12αρι θα εβαζα 15 αρι με ροντε ακρες ωστε να ειμαι μεσα στις απαιτησεις.

Εννοειται πως θα μπουνε κοντρες για το μεγιστο της ασφαλειας.
Τωρα για κοστολογηση που ρωτας,δυστυχως απο οσο ξερω δεν εχουμε κανενα μελος που να ειναι τζαμας για να σου βγαλει κοστολογιο.

Giorgos
29-01-05, 17:07
1. Για να μην σου πω ότι με 10άρι τζάμια είσαι εντάξει, σου επιβεβαιώνω ότι με τζάμια πάχους 12mm είσαι μέσα.
Έχω στην κατοχή μου ενυδρείο με διαστάσεις 200x70x70 (cm) που λειτουργεί εδώ και 2,5 χρόνια. Τότε είχα κάνει υπολογισμούς (στατική ανάλυση με μεγαλύτερο συντελεστή ασφαλείας) για να συμπεράνω τι πάχος τζαμιών χρειαζόμουν. Το αποτέλεσμα μου έδειξε ότι με 10άρια τζάμια θα ήταν εντάξει το ενυδρείο. Τελικά το κατασκεύασα με 12άρια τζάμια. Τα 15άρια που σκέφτεσαι είναι υπερβολή και ανεβάζει κατακόρυφα το κόστος.

2. Οι κόντρες θα χρειαστούν. Κανένας δεν έχει καμιά φωτογραφία να ποστάρει;

3. Προσωπικά προτιμώ τα ροντέ αν και είναι πιο ακριβά.

4. Δεν ξέρω πόσο θα σου κοστίσουν τα τζάμια που αναφέρεις αλλά μπορώ να σου πω πόσο μου κόστισαν τα δικά μου τότε, μιας που είμαστε σχετικά κοντά στις διαστάσεις. Με 12άρια τζάμια ροντέ πλήρωσα κάτι λιγότερο από 350Ευρώ.

5. Αρκετά μεγάλη.

γαυρος
29-01-05, 19:40
για ψαξε στο γη & υδωρ.... :wink:
και θα δεις !! εχει και κοντρες και οτι θες...δηλαδη πιο αναλυτικα το θες??
δε γινεται αλλο , η κοντρα ειναι κοντρα για ολους, δεν αλλαζει απο προσωπο σε προσωπο .

απο 12 σε 15 η τιμη θαναι σχεδον διπλασια!!!
τοιμασε μια 400αρα το λιγοτερο για 12αρια.
και ανευ καπακιου φυσικα!!

Johnkokk
31-01-05, 18:25
Ρώτησα σήμερα τις τιμές για 183χ73χ65

Για 15 χιλιοστά €365+€80 για ροντέ
Για 12 χιλιοστά ~€100 λιγότερα


Το θέμα είναι οτι οσο και αν ψήνομαι για ενα μεγάλο ενυδρείο, για αυτό το μέγεθος θα χρειαστώ και δεύτερο φίλτρο (τωρα εχω το Eheim Professionell 3 2080 στο κουτί του ακόμα), φώτα, θερμαντικά σώματα, καπάκι (αν αποφασίσω να βάλω) και γενικά ανεβαίνει αρκετά το μπατζετ.Eκτός αν αρχίζω να το φτιάχνω σιγα-σιγα-σιγά.

Αν παρω πάλι το RIO400 απο εξοπλισμό είμαι έτοιμος (εκτός την βάση).

Βάσανα που' χει η ζωή :))

Johnkokk
04-02-05, 22:41
Λοιπόν.Ας πούμε οτι αποφάσισα να το φτιάξω μόνος μου.

Εξωτερικές διαστάσεις 1.83Χ73Χ63 ΜxΠxY (εσωτ. 180Χ70Χ60) με πάχος τζαμιού 12άρι ή 15άρι.

Για αρχή τουλάχιστον θα είναι χωρίς καπάκι (δεν υπάρχει το μπατζετ για ολα).

Ερώτηση.

Τι -οικονομικές- επιλογές εχω για το φιλτράρισμα ? Υπάρχει ήδη το Eheim Professionell 3 2080 (1700 λ/ώρα).Οταν λεω οικονομικές, εννοώ εκτός απο το να πάρω ενα δεύτερο ίδιο φίλτρο που ήταν η αρχική σκέψη ?

Ευχαριστώ.