PDA

Επιστροφή στο Forum : Να καμαρώσω και εγώ λιγάκι....


mmbuna
26-01-05, 21:23
Επιτέλους κατάφερα να βγάλω κανα δυό φωτο από το background μετά από τόση δουλειά, να μην καμαρώσω κομματάκι... χεχεχε... :lol: :lol: :lol:

Σοβαρά τώρα, το δείχνω να μου πείτε ιδέες και προβλήματα που βλέπετε, πριν κολληθεί και γίνει 'μόνιμο' το όποιο πρόβλημα και πάθουν ταράκουλο οι κιχλίδες μου αργότερα.

Εδώ φένεται πρίν να το κολλήσω στην πλάτη του ενυδρείου (φαίνονται οι λεπτομέριες απο πίσω)

1) ΤΡΥΠΕΣ ΜΕ ΣΙΤΑ: Όπως είπα και πρίν, δεν το ήθελα να είναι στεγανό, οπότε άνοιξα αρκετές τρύπες (5-6) ώστε να περνά λίγο νερό από εμπρός πρός τα πίσω και ανάποδα. Η σίτα, απλά θα εμποδίζει τα ψάρια από το να παγιδευθούν πίσω από το background.

2) ΑΝΑΡΟΦΗΣΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ: Ο κυκλοφορητής 'ρουφάει' νερό από αυτό το σημείο (πίσω απο το background) και το επιστρέφει μπροστά απο το background μέσα από το άσπρο κουτί στο (5) ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ.
Ηθελα να σιγουρευτώ ότι δεν θα πιάσει 'μάκα' το background από πίσω. Φρόντισα οι τρύπες (1) να έχουν συνολική διάμετρο μεγαλύτερη από την διάμετρο από τους σωλήνες αναρόφησης του κυκοφορητή, ώστε να μην μου 'κάνει βεντούζα' το background.

3) ΑΝΑΡΌΦΗΣΗ ΦΙΛΤΡΩΝ: Τα 2 EHEIM 2217 ρουφάνε από αυτά τα 2 πορτοκαλί κουτιά. Ο όγκος του νερού που ρουφάνε έρχεται απο μπροστά, και ελάχιστο απο πίσω απο το background (μιά σχέση 95% - 5% περίπου)

4) ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΦΙΛΤΡΩΝ: Στα 2 πράσινα κουτιά φέρνουν τα 2217 το καθαρό νερό αφου το φιλτράρουν. Και εδώ υπάρχει μια σχέση 95% πρός τα εμπρός, και 5% προς τα πίσω.

6) Το σωληνάκι της αεραντλίας Schego M2K3. Μπροστά χωρίζει με ένα 'Τ' τροφοδοτόντας δύο airstones με περίπου 300 λίτρα αέρα την ώρα.

Τέλος, το background θα κολληθεί γύρω-γύρω (πάνω κόντρες, πάτος, αριστερά και δεξιά πλαϊνά τζάμια) αλλά και επίσης στην πλάτη σε περίπου 14 ακόμα σημεία (7) ΣΗΜΕΙΑ ΕΠΙΚΟΛΗΣΗΣ αφού έπρεπε αν σιγουρευτώ οτι η άνωση, δεν θα ξηλώσει το background και νομίζω πως έτσι που θα είναι κολλημένο ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ, Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ!!!

Ακούω λοιπόν κριτικές, προτάσεις για αλλαγές κλπ....

Φυσικά, χειροκροτήματα, υποκλίσεις, και έπαινοι είναι καλοδεχούμενα επίσης!! :D :D :D :D

Johnkokk
26-01-05, 21:31
Δεν βλέπω φωτό.

mikenuke
26-01-05, 21:32
H φωτο δεν φαινεται.

halvas69
26-01-05, 21:39
Μήπως να μετονόμαζες το αρχείο σε κάτι πχ photo.jpg για δοκίμασε γιατί πολλές τελείες βλέπω.

mmbuna
26-01-05, 21:57
Μα.... χειροκροτήστε ούτως ή άλλως! :lol: :lol:

Φωτο προσπάθεια 2η!

Στην προεπισκόπηση, το εβλεπα και το βλέπω μαι χαρά... για να δούμε!?

mmbuna
26-01-05, 23:32
Κι άλλες φωτογραφίες.....

Johnkokk
26-01-05, 23:36
Ωραιότατο δείχνει.Απο φελιζόλ είναι φτιαγμένο ή κατι άλλο ?
Εχεις κάποιες λεπτομέρειες για την κατασκευή του ?

halvas69
27-01-05, 00:04
Αφρός πολυουρεθανης μάλλον είναι
Πάντως έπεσε πολύ μεράκι και δουλειά.
Μπράβο !

mmbuna
27-01-05, 00:28
Ηalvas ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

Όντως μεράκι είναι η λέξη που περιγράφει όλα τα χόμπυ μου μέχρι τώρα, αλλιώς δεν είναι χόμπυ.

Johnkokk είναι αγοραστό (το πήρα απο SeaMe.com αλλά τα καταργήσανε και έχουν τώρα τα πανάκριβα της Back to Nature μόνο) και είναι όπως είπε ο halvas αφρός πολυουρεθάνης (PU).