PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΒΑΣΗΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ


sot-zoe
26-01-05, 20:42
Εδω θα σας δωσω καποιες πληροφοριες και καποιες φωτογραφιες για την βαση που εφτιαξα για το ενυδρειο μου.
Δεν εχω ταλεντο στην συγγραφη αρθρων και εκθεσεων γι΄αυτο συγχωρεστε μου την ξερη παραθεση στοιχειων χωρις λογοτεχνικη υφη .
Ξεκινωντας απο το τι ηθελα σαν τελικη χρηση εκανα ενα προχειρο σχεδιο με τις διαστασεις της βασης.
Στην συνεχεια πηγα σε ενα μεγαλο "σας κοβουμε τα ξυλα στα μετρα σας" , αλλα που ειχε και αλλα μηχανηματα εκτος απο τα κλασικα , δηλαδη ειχε φρεζες και ρουτερ CNC αλλα και ρομοτικα μηχανηματα κοπης ( εβγαζε ενα σχεδιο απο ενα προγραμμα και τα εκοβε το ρομποτ :D
Διαλεξα το χρωμα και το παχος της μελαμινης (μαυρο στην δικια μου περιπτωση και 25 χιλιοστα ) και του ζητησα να μου τα κοψει με βαση το σχεδιο .
Του ζητησα επισης και κατι σημαντικο στην δικια μας περιπτωση , να μου κανει και τρυπες και αναμονες για την θεση των μεντεσεδων, αλλα και κατι ακομα πιο σημαντικο να μου βαλει "φιραμια" , ετσι μου τα ειπαν εκει , αυτα ειναι αυτοι οι ταχυσυνδεσμοι που τοποθετεις στις συγκεκριμενες τρυπες που εχουν ανοιξει αυτοι και δενεις πολυ ευκολα και γρηγορα ολο το επιπλο .
Επειδη ηθελα να ειναι καλα δεμενο το επιπλο ομως του ειπα και υπολογησε οτι για πλατη θα βαλει μια μελαμινη 12 χιλιοστα και θα κανει και 2 μεγαλες τρυπες 10Χ10 εκατοστα για α περασω καλωδια και σωληνες απο πισω , την οποια βιδωσα στην πισω πλευρα και εγινε "καστρο" ολο το επιπλο .
Τις πορτες τις εκανα απο 18αρα μελαμινη και επανω τους εβαλα ολους τους διακοπτες και τις πριζες κλπ. και εβαλα και εναν ηλεκτρικο διακοπτη πορτας για να μου αναβει ενα φως σε καθε διαμερισμα , λεπτομερειες για αυτα μπορω να σας δωσω εαν θελετε , ειναι κατι που μπορειτε να κανετε και σε ηδη υπαρχουσες βασεις .
Σας υποσχομαι οτι ειναι πολυ ευκολο να φτιαξετε μια τετοια βαση (εφοσον βαλετε αυτα τα "φιραμια" , οσο για τα ηλεκτρικα , αυτα ειναι κατι που πρεπει να τα κανει καποιος που ξερει πεντε πραγματα απο ηλεκτρισμο γιατι μπορει να γινει κανενα ατυχημα και δεν ειναι να παιζουμε με αυτα τα πραματα .
Και ακολουθουν οι φωτο .

mikenuke
26-01-05, 20:50
Παρα πολυ ωραιο,δινει πολλες ιδεες,thanks!
Θυμισε μου ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?

sot-zoe
26-01-05, 20:56
120 λιτρα , αλλα την βαση την εκανα πιο μεγαλη και αντεχει παρα πολυ μεγαλυτερο.

Johnkokk
26-01-05, 21:27
Και πόσο κόστισε το εγχείρημα ?

sot-zoe
26-01-05, 21:33
Η βαση με την 25αρα μελαμινη 160 € και τα ηλεκτρικα αλλα 60 € .
Μπορει ομως να κοστισει και πιο φθηνα με μια 18αρα μελαμινη .

Markos
27-01-05, 12:38
Πολύ καλή και προσεγμενη δουλειά Σωτήρη!!!

Maverick
27-01-05, 15:59
Πολύ ωραίο και πρακτικό! Δέχεσαι και παραγγελίες???? :lol: :lol: :lol: (γιατί άμα δεις το σπίτι μου... :D :D :D )

drakoulis
02-06-06, 13:04
ζωντανευω αυτό το θεμα για να ρωτήσω το εξής


Ποιο είναι αυτό το μαγαζί που σου κόβει ότι θέλεις όσο θέλεις και όπως θέλεις, και σου κάνει και τρύπες καί όλα αυτά που περιγράφονται?

drakoulis
03-06-06, 11:07
κανεις????

:confused: :confused:

Archon
03-06-06, 11:12
Από όταν έμενα Αθήνα (έως 1997), υπήρχε ένα μαγαζί στην μεσογείων πριν φτάσεις στην Αλεξάνδρας στο αριστερό σου χέρι "Φτιαξτο μόνος σου"
Επίσης και το Praktiker στα κόβει όσο θέλεις αλλά δεν ξέρω αν σου ανοίγει και τρύπες.

Takis
03-06-06, 11:17
κανεις????

:confused: :confused:
Μαλλον δεν ειδε ακομα το μηνυμα σου ο Σωτηρης.....:smt075

eliasfot1
03-06-06, 15:09
ζωντανευω αυτό το θεμα για να ρωτήσω το εξής


Ποιο είναι αυτό το μαγαζί που σου κόβει ότι θέλεις όσο θέλεις και όπως θέλεις, και σου κάνει και τρύπες καί όλα αυτά που περιγράφονται?
Στο ρεύμα τις Μεσογείων με μέτωπο το Σταυρο περίπου στο ύψος του ΙΚΑ υπάρχει ένα ξυλουργείο καθώς και ένα στην Λ. Σπατων δεν θυμάμαι ακριβώς σε πιο ύψος (από βδομάδα μπορώ να σου πω ακριβώς)και τα δυο έχουν ταμπέλα "φτιάξτο μονο σου" αλλα αν κάνουν τρύπες και τα σχετικά δεν ξέρω

drakoulis
03-06-06, 16:24
ωραία.... ειδικά αυτό στην Λ.Σπατών θα με βολέψει περισσότερο μιας και μένω Κορωπί.

drakoulis
14-06-06, 12:40
τελικά που είναι αυτό στη Λ.Σπατών?

eliasfot1
14-06-06, 18:35
τελικά που είναι αυτό στη Λ.Σπατών?
Με συγχωρείς φιλε μου αλλα σε ξέχασα τελείως .
Πηγαίνοντας για Σπάτα μετά την γέφυρα περίπου τριακόσια μετρα είναι το μαγαζί ακριβώς στην είσοδο του έχει μια ταμπέλα του αττικού πάρκου πιστεύω να το βρείς εύκολα;)

caverman
15-06-06, 10:41
Επίσης στην "Παπανικολή" στο Χαλάνδρι ένα μικρό γωνιακό μαγαζί με όλα τα απαραίτητα. Πήρα από εκεί μόνο τα κομμάτια (χωρίς φιράμια) και τα βίδωσα μόνος μου. Για 25mm μελαμίνη (βέγκε) και 18 αρες πόρτες πήγε γύρω στα 90€. Με φιράμια ήταν αρκετά ακριβότερο. Επίσης ο τύπος ήταν εξυπηρετικότατος και με ενημέρωσε ότι έχει φτιάξει αρκετές βάσεις για ενυδρεία. Όταν μπορέσω θα ανεβάσω και φωτό. Η βάση ήταν 100x50x70.

drakoulis
15-06-06, 13:05
για ένα 60αρι θέλω μια βαση μαυρη. Νομίζω ότι η 18αρα μελαμίνη είναι εντάξει για τα 60λίτρα

caverman
15-06-06, 13:14
Γιώργο,
η 18άρα είναι μια χαρά και για παραπάνω. Χωρίς να γνωρίζω διαστάσεις πάντως και εφόσον υπάρχει χώρος δες μήπως την κάνεις λίγο μεγαλήτερη την βάση για να σε καλύψει σε μελλοντική αναβάθμιση.

sot-zoe
17-06-06, 08:14
Χιλια συγγνωμη αλλα δεν εχω πολυ χρονο τωρα τελευταια , μωλις τωρα ειδα το μυνημα.
Η διευθυνση εαν δεν εχεις βρει ακρη ακομα ειναι :

Κουνουβέλης
Σαπουντζάκη 7
Ν.Ιωνία 142 31 "Φανάρια Βλάχου"
Τηλ. 210 2759 822

drakoulis
18-06-06, 19:37
Σας Ευχαριστώ πολύ!! για όλες τις πληροφορίες...