PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετακομιζω γιατι "χωριζω"......καμια σχεση


jimismc
25-01-05, 16:09
Λοιπον παιδες χαιρετω και καλη χρονια σ'ολους αφου εχω να σας γραψω απο περσι...

Βρηκα δουλιτσα και γι'αυτο αποφασισα να μετακομισω alone και να κανω εργενικη ζωη! Εχω ενα 100λιτρο με mbuna και προβληματιζομε πως θα το παρω μαζι μου.

Διαθετω ενα 60λιτρο κενο και σκεφτομαι να τα πεταψω εκει μεσα μεχρι να στρωσει η κατασταση στο αλλο.
Any ideas are welcome.....
thank you in advance :lol:

newfish
08-02-05, 00:20
Μιας και από ότι είδα δεν σου έχει απαντήσει κανείς (ακόμα) :oops: :oops: :oops:

Τι ψάρια έχεις μέσα και τι εξοπλισμό;;

Εάν το φίλτρο σου είναι εξωτερικό μπορείς να στήσεις το 60άρι στο νέο σου σπίτι και να βάλεις μέσα όσο περισσότερο νερό μπορέσεις από το μεγάλο καθώς και τα ψάρια με μερικές (εάν όχι όλες τις) πέτρες.

Εάν πάλι έχει προβεί στην μεταφορά, πες μας τι έκανες και πως είναι τα ψαράκια σου.

jimismc
09-02-05, 16:40
Το ενυδρείο έχει μείνει τελευταίο. Δεν έχω προβεί ακόμη στην διαδικασία μεταφοράς του αλλά αυτό το ΣΚ μάλλον θα κάνω την πρώτη κίνηση, να γεμίσω το 60αρι και να βάλω το φίλτρο να δουλεύει. Σκέφτομαι να πάρω ένα καινούριο φίλτρο για το 100αρι. Έχω ένα Fluval εξωτ. αλλά έχει αρχίσει να τα παίζει. Θέλω να βάλω ένα ποιο δυνατό και με δυνατότητα εξόδου του νερό με μορφή κυματισμού στην επιφάνεια του ενυδρείο. Έχετε καμιά ιδέα?

Έχω 4 Acei, 3 labido y και 1 hongi red που μάλλον θα το δώσω

Στην νέα του θέση το ενυδρείο θα χωρίζει το υπνοδωμάτιο από το καθιστικό τα οποία είναι συνεχόμενα δωμάτια σε ενιαίο χώρο. See through ενυδρείο
:P

γαυρος
09-02-05, 21:02
θες 2-3 πλαστικα δοχεια ΚΑΘΑΡΑ- 20-25 λτ, και ενα κουβα να κλεινει καλα απο πανω.
το νερο στα δοχεια και τα ψαρια στον κουβα...
βρωμα απο το παλιο ενυδρειο στο νεο, και ντου !!!
θες φιλτρο οπωσδηποτε πιο δυνατο, υπολογισε 4 φορες τα λτ/ωρα.
αντε καλο γεμισμα.. :wink: