PDA

Επιστροφή στο Forum : αιπτάζια και εκτοζόν;


tasos
23-01-05, 15:21
Πως σας φαίνεται η ιδέα να καταπολεμίσω τις αιπτάζιες με εκτόξευση υπερκορεσμένου διαλύματος εκτοζόν σε ενυδρείο με ασπόνδυλα;Το έκανα σε ενυδρείο φίλου μου αλλά δεν είχε και τα πολλά ασπόνδυλα μέσα και τις εξαφάνισε :shock: :o :o :D .

Discos
24-01-05, 11:24
Βρε αγορι μου, εδω υπαρχουν τοσα "ζουμακια"¨να καταπολεμησουμε τις απταζιες και ψαχνεις τα ποιο κουφα. :shock: Εχουμε υπερκορεσμενο διαλυμα kalkwasser, φυσικος χυμος λεμονιου, και διαφορα προιοντα τα οποα κοστιζουνε μεσω aquaristick.net ουτε 7ευρω ειδικα για τις aptasia.

Βρε τι ψαχνει ο ανθρωπος... 8) :D :D Αθανατο Ελληνικο δαιμονιο... :roll: :lol:

tasos
24-01-05, 20:17
Τα ζουμάκια που λές δεν τα είχα ξαναακούσει,αλλά το kalkwasser το δοκίμασα,με μηδενικά αποτελέσματα :shock: .Και ήταν τόσο πηχτό,που καθόταν πάνω στην ανεμώνη,αλλά αυτές ούτε που έκλειναν,παρα μόνο μετά από επίμονη χορήγηση :? .Τί να κάνω ο έρμος :roll:

Anonymous
27-01-05, 08:28
παιδιά καλημέρα , και γω δε ξέρω αν το καλκαγάσερ πιάνει στην ελλάδα , έχω μία που τρώει όλοι την ποσότητα που χοριγώ στο ενυδρείο εβδομαδιαίος (μέχρι και 200cc) αυτή τίποτα

tasos
27-01-05, 19:40
Έριξα ξύδι με μεγάλη επιτυχία προς το παρόν100% +-8 +-8 :D .Αν επιστρέψει κάποια θα σας το γνωστοποιήσω! :lol: .Καλή ιδέα,Discos :wink: .
ps:όταν λέμε ξύδι,καλού κακού βρείτε ότι πιο γνήσιο (εν ανάγκη βιολογικής καλλιέργιας) και ρίχνουμε λίγο ΕΠΑΝΩ στην ανεμώνη!Θα άποσυρθεί αμέσω στα ενδότερα και δεν θα ξαναενοχλήσει .........ελπίζω! :roll:Καλύτερα να χρησιμοποιήσετε και τη βελόνα μαζί με την σύριγγα!

χοχλακας φωτης
06-02-05, 19:01
το ξυδι δεν δημιουργει προβλημα στο νερο?

tasos
27-02-05, 21:24
Πιθανότατα να σου ''τρώει'' λίγο από την αλκαλικότητα-δεν μέτρησα να δώ κάτι τέτοιο,αλλά αν έχεις και άνθρακα στο φίλτρο δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα.Δεδομένου οτι μιλάμε για μικροποσότητες φυσικά :roll: :D .Πάνω από 1.5 ml στα 100 λίτρα δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ!

thanpapa
07-03-07, 00:54
Και τι κανεις αν εχεις τοσες aptasia που να μη μπορεις να τις μετρησεις? Εκει οσο "ζουμακι" να βαλεις παλι θα σου μεινουν πολλες. Ξερω θα μου πεις οτι ας προσεχα απο την αρχη κι ας μη τις αφηνα να γινουν τοσες πολλες, αλλα ελα που εγινε...Παλια ειχα παρει ενα Chelmon και τις ειχε φαει ολες, μονο που δεν αντεξε την καταπιεση του Yellow Tang και τα τιναξε...
Θανασης

accnt
07-03-07, 09:28
H chelmon σίγουρα πεθανε από τον yellow ή από την έλλειψη τροφής, εφόσον έφαγε όλες τις aptasia?
Τώρα και εφόσον είναι τόσες πολλές ίσως θα πρέπει να βάλεις γαρίδες Lysmata wurdemanni.

thanpapa
07-03-07, 18:07
Ειχε μαθει να τρωει μια χαρα (κυριως κατεψυγμενα), αλλα τον καταπιεζε ο Yellow, ηταν καθαρο το πραγμα. Για την Wurdemanni εχω ακουσει οτι εκτος απο Atasia τρωει κι αλλα χρησιμα μεσα στο ενυδρειο

enzo
08-03-07, 01:54
νομιζω οτι οι wurdemanni ειναι μια καλη φυσικη λυση...
απο κει και περα αν θες δοκιμασε το aptaisia elimis της tropic marin..
εδω και μια βδομαδα που εριξα σε κανα δυο ανεμωνες,δεν ξαναβγηκαν:cool:

Obelix(Reifen)
12-03-07, 01:02
Αυτή την στιγμή οι απτασιες σκοτώνουν περισσότερα βαλε 5-6 να στο καθαρίσουν.

thanpapa
12-03-07, 01:09
Υπαρχει κανεις που να σου στελνει γαριδες και ειναι εκτος Θεσ/νικης η εξωτερικο, η πρεπει να περιμενω ποτε θα φερει το LFS της γειτονιας μου (΄δηλ. ο ¨Αμαζονιος"?).

accnt
12-03-07, 08:34
Έχω την εντύπωση οτι έχει φέρει το water inn. Πάρε τους ένα τηλέφωνο γιατί νομίζω οτι στέλνουν και "επαρχία".
Γενικότερα τα καστήματα των Αθηνών στέλνουν σε όλη την Ελλάδα. Όποτε θέλεις κάτι και δεν μπορείς να το βρεις κοντά σου, μερικά τηλέφωνα κάνεις και όλα γίνονται...;) .