PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευη Sump Πλατης


geogo
20-05-13, 02:07
Γεια σε ολους! Αποφασισα να μπω κι εγω στον κοσμο του θαλασσινου!!!! Σκεφτομαι να φτιαξω ενα μικρο reefaki με sump πλατης. Οι συνολικες διαστασεις του ενυδρειου θα ειναι: 50(Μ)*35(Υ)*40(Π)=70 ΛΙΤΡΑ (Ο λογος που διαλεξα αυτες τις διαστασεις ειναι οτι εχω ενα επιπλο που καλυπτουν μεχρι αυτες τις διαστασεις, δυστυχως δεν μπορω για παραπανω λιτρα.)

Οι διαστασεις του sump θα ειναι: 50(M)*35(Y)*15(Π)=26,25 ΛΙΤΡΑ

Την διαταξη την εχω σκεφτει καπως ετσι οπως εχω σχεδιασει στο σχεδιο παρακατω. Περιμενω γνωμες και προτασεις.

nazgul
20-05-13, 04:30
Να κανω μια ασχετη ερωτηση? Τα υπολοιπα θα στα απαντησουν οι θαλασσινοι, ετσι κι αλλιως.

Δυνατοτητα να μπει κατω στο επιπλο το sump δεν υπαρχει ε? Γιατι με αυτους τους 15 ποντους που θα κερδιζες στο πλατος, μπορουσες να κανεις ενα κυβο 50Χ50Χ50, κερδιζοντας σημαντικα σε λιτρα και λειτουργικοτητα θαλασσινου.

nikolaosbouk
20-05-13, 19:40
μίκρυνε το πρωτο και μεγαλωσε οσο μπορεις το μεσαιο διαμερισμα και βαλε βραχο αν μπορεις μεσα, τα χημικα μπορουν να μπουν υπό προϋποθέσεις στο πρωτο ή και στο τριτο διαμερισμα.
απλα το αν θα σε δουλεψουν θα το δεις στην πορεια,,,
-------------------------
Να κανω μια ασχετη ερωτηση? Τα υπολοιπα θα στα απαντησουν οι θαλασσινοι, ετσι κι αλλιως.

Δυνατοτητα να μπει κατω στο επιπλο το sump δεν υπαρχει ε? Γιατι με αυτους τους 15 ποντους που θα κερδιζες στο πλατος, μπορουσες να κανεις ενα κυβο 50Χ50Χ50, κερδιζοντας σημαντικα σε λιτρα και λειτουργικοτητα θαλασσινου.

αν εχει χωρο απο κατω δεν το συζηταω καθολου, καλυτερα απο κατω;)