PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτάσεις για αυτοσχέδια φίλτρα.


Anonymous
20-01-05, 13:21
Μπορείς αν θέλεις να φτιάξεις ένα με σπόγγο και ένα powerhead όπως το περιγράφω στη σελίδα :
http://www.sparti-net.gr/filter/power.html
Αν έχεις απορίες ή θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες είμαι στη διάθεσή σου.

lasal
20-01-05, 13:55
Μπορείς αν θέλεις να φτειάξεις ένα με σπόγγο και ένα powerhead όπως το περιγράφω στη σελίδα :
http://www.sparti-net.gr/filter/power.html
Αν έχεις απορίες ή θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες είμαι στη διάθεσή σου.
Εχω πολλές ενστάσεις γύρω απο την κατασκευή του φίλτρου που έχεις στο site.
Ο λόγος ειναι οτι έχεις καταρίψει όλες τις θεωρίες περί φιλτραρίσματος.
Με κυριότερο αυτήν
http://www.sparti-net.gr/filter/sponge.html
1η ένσταση
Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε ενα στο εκατομυριο να ρουφάει απο το σόκορο το νερό και να κάνει καλύτερο φιλτράρισμα απότι αν το ρουφούσε κανονικά απο την μεγάλη επιφάνεια.
Το νερό δεν θα πρέπει να διατρέχει το μεγαλύτερο μήκος ενός σφουγγαριού αλλα την μεγαλύτερη επιφάνεια.

2η ένσταση
Την μια αναφέρεις powerhead την άλλη "Μπόμπα" αέρα των 250 L/την ώρα
Και την άλλη αντλία αέρα 200 Λίτρα την ώρα

3η Ενσταση Αυτό το μαργαριτάρι που έγραψες
"Το Φίλτρο μας δούλευε με ρυθμό 360 L την ώρα. Παρόλο που η αεραντλία ήταν 200 L/h."

Λέω πως ολα αυτα που γράφεις ειναι απαράδεκτα και είμαι και πολύ ήπιος.

Anonymous
20-01-05, 16:32
Ως προς την ανακολουθία 200 και 250 είναι καταφανές και θα διορθωθεί το συντομότερο. Μένει το 250 . (shcego optimal 250 l/h)
Μέχρι εδώ ευχαριστώ.

{1η ένσταση
Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε ενα στο εκατομυριο να ρουφάει απο το σόκορο το νερό και να κάνει καλύτερο φιλτράρισμα απότι αν το ρουφούσε κανονικά απο την μεγάλη επιφάνεια.
Το νερό δεν θα πρέπει να διατρέχει το μεγαλύτερο μήκος ενός σφουγγαριού αλλα την μεγαλύτερη επιφάνεια.}

Διαφωνώ ριζικά .
Σκοπός είναι η μεγαλύτερη διαδρομή του νερού μέσα στο σπόγγο. Έτσι έχουμε καλύτερη μηχανική φίρτρανση.
Εννοείται ότι όπως και να περνάει το νερό η συνολική βιολογική επιφάνεια του σπόγγου είναι η ίδια.
Φτειάξε ένα όπως το περιγράφω φίλε Lasal και θα δείς στην πράξη τι γίνεται.
Μέχρι τώρα έχω φτειάξει τουλάχιστον 15 (σήμερα μάλιστα ένα μικρότερο για ένα 30λιτρο που το κινεί μιά Eheim compact 150-300)

{2η ένσταση
Την μια αναφέρεις powerhead την άλλη "Μπόμπα" αέρα των 250 L/την ώρα
Και την άλλη αντλία αέρα 200 Λίτρα την ώρα}
Μπόμπα και αντλία ναί.
To powerhead είναι σε άλλη σελίδα.

{3η Ενσταση Αυτό το μαργαριτάρι που έγραψες
"Το Φίλτρο μας δούλευε με ρυθμό 360 L την ώρα. Παρόλο που η αεραντλία ήταν 200 L/h."}
Εφόσον κατανοήσαμε ότι το μηχάνημα έβγαζε 250λίτρα αέρα την ώρα , και ζητώ συγγώμη για την ανακρίβεια, Καταλαβαίνω όμως πολύ καλά ότι τα 360 λίτρα νερού την ώρα φαίνεται απίστευτο.

Φίλε Lasal γράψε μου τη διεύθυνσή σου και θα σου στείλω το φίλτρο με κούριερ στο σπίτι σου για να το τεστάρεις με την ησυχία σου.

Όσον αφορά το φίλτρο με σπόγγο και powerhead , θα προσπαθήσω να βγάλω φωτογραφίες για το φόρουμ

Takis
20-01-05, 17:13
Έχει μεγάλη διαφορά αν το νερό περνά από το πλατύ ή το στενό μέρος του σφουγγαριού.
Τα βακτηρίδια καταναλώνουν το διαθέσιμο οξυγόνο στο νερό πολύ γρήγορα, με συνέπεια μετά από τα πρώτα λίγα εκατοστά, το νερό να μην έχει επάρκεια οξυγόνου και άρα να μην μπορούν να αναπτυχθούν βακτηρίδια σε μεγαλύτερο βάθος. Γι αυτό και είναι πάντα προτιμότερο να έχουμε το σφουγγάρι με το φαρδύ μέρος προς την είσοδο του νερού. Φυσικά μιλάω για βιολογικό φιλτράρισμα που είναι και το πιο σημαντικό και όχι για μηχανικό...
Εξάλλου δεν υπάρχει πιθανότητα να βουλώσει η μεγάλη επιφάνεια, ενώ η πιο στενή, αν στο ενυδρείο έχει για παράδειγμα φυτά, συχνά θα θέλει καθάρισμα.

γαυρος
20-01-05, 18:15
εκει βρισκεται η λυση !!!!!
πρεπει να μελετηθει απο ολες τις πλευρες , καθως και απο την ανταποκριση που θαχει μετα ....

Anonymous
20-01-05, 23:48
Severum , Jack dempsey , pimelodela pictus , botia modesta σε black water
80λιτρο με φίλτρο σπόγγο - powerhead.

Γόνος corydoras σε 30λιτρο με φίλτρο σπόγγο - powerhead .

Anonymous
21-01-05, 00:11
Αεροκίνητο με σπόγγο και βιόσφαιρες .

(Φίλε Takis δεν αντιλέγω. Θα συμφωνήσω σε ένα καλό πάντρεμα βιολογικού -μηχανικού αποτελέσματος)

Takis
21-01-05, 00:27
Αν μπορούσες το ίδιο σφουγγάρι να δέχεται το νερό από το πλάι θα είχες πολύ πιο καλό αποτέλεσμα. (Μιλάω για την PHTO0006.JPG). Αυτό δεν πάει να πει ότι όπως το έχεις δεν θα δουλέψει βέβαια. Απλά ψάχνουμε την καλύτερη δυνατή λύση.
Όπως το έχεις κάνει πολύ καλό μηχανικό φιλτράρισμα αλλά μειωμένο βιολογικό κατά τη γνώμη μου.

Anonymous
21-01-05, 01:03
Αν έλειπε το πλαινό δεξιά και ο πάτος να ήταν κλειστός ...
Ναί σαφώς θα είχαμε μεγαλύτερη "βιολογική " επιφάνεια.

Ρε παιδιά εγώ γιατί δεν βλέπω τις φωτογραφίες που έστειλα;
Εν πάσει περιπτώσει υπάρχουν στο:
http://www.sparti-net.gr/fin/
για όσους έχουν το ίδιο πρόβλημα.

lasal
21-01-05, 01:17
Φίλε Lasal γράψε μου τη διεύθυνσή σου και θα σου στείλω το φίλτρο με κούριερ στο σπίτι σου για να το τεστάρεις με την ησυχία σου.

Δεν με πείθεις.
Δεν θέλω να μου στείλεις πράγματα τα οποία τα έχω δοκιμάσει πολλά χρόνια πριν.
Αυτός ειναι και ο λόγος που εχω μια αποψη.
Εγώ σου προτείνω να κάνεις ακόμη ενα φίλτρο τύπου αμβούργου και μετά να αρχίσεις να μετράς νιτρικά και θα καταλάβεις.....ελπίζω.
Εχουν γίνει άπειρες μελέτες πάνω στα φίλτρα και έχουν βγεί κάποια ακλόνητα συμπεράσματα.
http://pipidae.org/pics/martintruckenbrodt/filter/hhm_classic1.JPG
http://www.aquarienclub.de/pics/hamburger_mattenfilter.jpg

Anonymous
21-01-05, 02:37
Να ανακαλύψεις αυτό που θέλεις να ανακαλύψεις , και να έχεις όχι μιά , αλλά εκατό απόψεις Lasal.
Το ύφος σου είναι επιθετικό και δυσκολεύομαι να καταλάβω το λόγο.
Υπο αυτές τις συνθήκες δεν υπάρχει λόγος να συνεχιστεί η συζήτηση σε ένα φόρουμ μάλιστα που αφορά ένα ευγενές χόμπυ.

Anonymous
21-01-05, 02:40
Takis
Ευχαριστώ για την γόνιμη συζήτηση.

lasal
21-01-05, 09:45
Να ανακαλύψεις αυτό που θέλεις να ανακαλύψεις , και να έχεις όχι μιά , αλλά εκατό απόψεις Lasal.
Το ύφος σου είναι επιθετικό και δυσκολεύομαι να καταλάβω το λόγο.
Υπο αυτές τις συνθήκες δεν υπάρχει λόγος να συνεχιστεί η συζήτηση σε ένα φόρουμ μάλιστα που αφορά ένα ευγενές χόμπυ.
Αν θέλεις μπορούμε να συνεχίσουμε την συζήτηση.
Ισως το ύφος μου να δείχνει επιθετικό οταν οι απόψεις μου ειναι τεκμηριωμένες και επιστημονικά.
Ισως με το ύφος μου να θέλω να σε αποθαρρύνω να δοκιμάσεις κάτι το οποίο έχει εξερευνηθεί διεξοδικά.
Πόσο μάλλον οταν προτείνεις σε κάποιον αρχάριο να δοκιμάσει κάτι χωρις να το έχεις τεκμηριώσει ποιο μπροστά.
Για να το τεκμηριώσεις χρειάζεται χρόνος και μετρήσεις των μετρήσεων.
Οταν αυτό που έχεις κάνει το έχουν δοκιμάσει άλλοι και στην πάροδο του χρόνου εχει αποτύχει μην περιμένεις να σου πω οτι αξίζει να δοκιμαστεί κάτι το οποίο έχει ήδη δοκιμαστεί
Μπορεί το φίλτρο σου να δουλεύει σωστά για την ώρα όμως στην πάροδο
του χρόνου θα σου δείξει οτι δεν ειναι και τόσο σωστό.
Αλλο το να παρουσιάζεις την μελέτη σου και αλλο να προτείνεις σε εναν αρχάριο το πείραμα σου.
Τώρα αν σου πω οτι ο υπολογισμός που έχεις κάνει στο site σου μοιάζει μπακαλίστικος θα ειναι επιθετικό το ύφος μου??
Συγνώμη αλλα δεν βρίσκω άλλη ονομασία γιαυτό.
Και σου παραθέτω τον τρόπο που έκανες τον υπολογισμό.

"H Μέτρηση έγινε πολύ απλά:
Μετρήσαμε πόση ώρα έκανε ένα σωματίδιο που έμπαινε στην είσοδο του φίλτρου , να διανύσει την στήλη ανόδου.
Ο χρόνος αυτός ήταν 3" .
Δεδομένου ότι η στήλη είναι διατομής 10 τεραγωνικά εκατοστά, υπολογίσαμε
ότι 300 κυβικά εκατοστά περνούν σε 3". Εύκολα καταλήγουμε ότι σε 1 ώρα περνούν 360 L."

Πως να το δεχτώ αυτό οταν γνωρίζω οτι το ιδανικό φιλτράρισμα
κειμένεται απο 0,08 cm/sec έως 0,1 cm/sec και ειναι επιστημονικά τεκμηριομένο.
Δεν μπορώ να δεχτώ σε εναν υπολογισμό σωματίδια οταν το σωστό για ενα καλό φίλτρο ειναι ο βιολογικός καθαρισμός.
Μπορώ όμως να δεχτώ μετρήσεις.
Οπως για παράδειγμα στην φωτό.
ΥΓ.
Μπορείς να τεκμηριώσεις τις απόψεις σου με μετρήσεις?

lasal
21-01-05, 10:07
Και κάτι ακόμη για όσους ενδιαφέρονται να διαβάσουν <<αυτά>> που γράφω άσχετα απο το ύφος μου :wink:
Αυτό που μετράει σε ενα φιλτράρισμα είναι με τι ταχύτητα περνάει το νερό μέσα απο ενα φίλτρο.

1. Αν το φίλτρο έχει μέγεθος μπανιέρας ή ροή του νερού περνάει αργα πολύ αργά μέσα απο το φίλτρο απο την κάθετη πλευρά και να έχει 1000L/h στην έξοδο.

2. Αν το φίλτρο έχει μέγεθος Τάπερ τότε η ταχύτητα του νερού ειναι σύντομη πολύ σύντομη μέσα απο το φίλτρο στην οριζόντια πλευρά και να έχει πάλι 1000L/h στην έξοδο.

Τα είπα μπακαλίστικα και τα συμπεράσματα δικά σας.
Ποιο θα κάνει καλύτερο καθαρισμό?
Το 1. ή το 2. ?
Και τα δυο έχουν την ίδια διατομή στην έξοδο.

Anonymous
21-01-05, 14:14
Αγαπητε Lasal
Ας είμαστε λιγάκι πρακτικοί άνθρωποι.
Όταν ένας άνθρωπος αποφασίσει να φτειάξει ένα φίλτρο
Θα λάβει υπόψη του πιθανόν 25 ή 50 παράγοντες .
Στο αυτοκίνητο θυσιάζουμε την ταχύτητα για την ασφάλεια.
Στο φίλτρο θυσιάζουμε πχ τον όγκο για την ευκολία καθαρισμού.
Αν καθόμασταν και πελαγοδρομούσαμε θεωρητικοπρακτικολογώντας
για την ομαλότερη καύση της βενζίνης, δεν θα φτιάχναμε ποτέ αυτοκίνητα.

Να θέσω αλλοιώς το ερώτημα .
Το νερό είναι καλύτερα να περνάει αργά απο μεγάλο όγκο υλικού,
ή να περνάει γρήγορα και αλεπάλληλες φορές απο υλικό μικρότερου όγκου;
Εννοείται ότι δεν μπορούμε να φτειάχνουμε φίλτρα μεγάλα όσο το ενυδρείο μας.
Τι θυσιάζω , τι κερδίζω, και πού είμαι αναγκασμένος να συμβιβαστώ (και οικονομικά)
Το Ενυδρείο είναι για όλους και όλες ανεξαρτήτως μεγέθους πορτοφολιού.
Όταν κάποιος μπορεί να φτειάξει ένα φίλτρο με έξοδα που φτάνουν μόλις τα 15 €
και αυτό δεν προκαλεί πρόβλημα στα ψάρια του , νομίζω ότι είναι ισχυρότατο
επιχείρημα που θα το εξετάσει πολύ σοβαρά κάθε ενδιαφερόμενος.
Την αλήθεια δεν μπορούμε να την κατασκευάσουμε.
Μπορούμε όμως να κατασκευάσουμε διάφορες μικρές πραγματικότητες.

lasal
22-01-05, 02:30
Αν θέλεις να μιλήσουμε για αυτοκίνητα έλα απο εδώ.
http://www.tfrc.gr/index.php

Για ενυδρεία εδώ
Οταν προτείνεις σε εναν αρχάριο ενα φίλτρο τότε θα πρέπει να περιμένεις και κριτικές.
Αλλα μια και ανέφερες το πρακτικό του ζητήματος πέσμου με ποιον πρακτικό τρόπο θα δείς αν δουλεύει σωστά το φίλτρο σου σαν βιολογικό.
Με κάποιο σωματίδιο που θα κόβει βόλτες???
Απο την μια αποδέχεσαι οτι
Αν έλειπε το πλαινό δεξιά και ο πάτος να ήταν κλειστός ...
Ναί σαφώς θα είχαμε μεγαλύτερη "βιολογική " επιφάνεια.

Και απο την άλλη δεν αποδέχεσαι
Διαφωνώ ριζικά .
Σκοπός είναι η μεγαλύτερη διαδρομή του νερού μέσα στο σπόγγο. Έτσι έχουμε καλύτερη μηχανική φίρτρανση.
Εννοείται ότι όπως και να περνάει το νερό η συνολική βιολογική επιφάνεια του σπόγγου είναι η ίδια.

Αμ δε που θα είναι ίδια!!
Δηλαδή την μια συμφωνείς και την άλλη διαφωνείς ακριβώς για το ίδιο πράγμα.
Αποφάσισε επιτέλους ενα απο τα δυο.
Εγώ πάντως θα συμφωνήσω με το fishdiscusser Νο1
Και ξαναδιάβασε αυτό
1η ένσταση
Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε ενα στο εκατομυριο να ρουφάει απο το σόκορο το νερό και να κάνει καλύτερο φιλτράρισμα απότι αν το ρουφούσε κανονικά απο την μεγάλη επιφάνεια.
Το νερό δεν θα πρέπει να διατρέχει το μεγαλύτερο μήκος ενός σφουγγαριού αλλα την μεγαλύτερη επιφάνεια.

Και απο την άλλη μου μιλάς για όγκο οταν κανείς δεν μίλησε για όγκο.
Μεγάλη επιφάνεια ομως ναι.
Εκεί βασίζονται οι εικόνες που έστειλα.
Αυτό το φίλτρο πόσο το κοστολογείς?
http://www.labyrinthfische.de/assets/images/autogen/a_Einbau_Eckmattenfilter_6k.jpg

Φίλε Lasal γράψε μου τη διεύθυνσή σου και θα σου στείλω το φίλτρο με κούριερ στο σπίτι σου για να το τεστάρεις με την ησυχία σου.
Να σου στείλω εγώ ενα κομμάτι σφουγγάρι με κούριερ να το δοκιμάσεις.
Αν θέλεις γόνιμη συζήτηση θα πρέπει να μου πείς σε ποιον να αναφερθώ
Σε αυτόν που συμφωνεί οτι υπάρχει "μεγαλύτερη βιολογική επιφάνεια"
ή με αυτόν που διαφωνεί οτι "όπως και να περνάει το νερό η συνολική βιολογική επιφάνεια του σπόγγου είναι η ίδια"

Anonymous
22-01-05, 14:09
Όταν έρχεται ένας αρχάριος και ρωτάει "ρε παιδιά τί φίλτρο να βάλω;"
Δεν μπορώ να καταλάβω τί είδους τεκμηρίωση μπορεί να απαιτεί .
Να καθήσουμε και να γράφουμε ατέλειωτες μετρήσεις και τον κύκλο του Κρέμπς ;
Κάποιοι απο μάς όμως του πρότειναν τι να βάλει ο άνθρωπος.
Η υπόλοιπη συζήτηση είναι εκτός ερωτήματος του εισηγητή .
Θα μπορούσε κάλλιστα να γίνει σε ένα άλλο τόπικ.
Βάλε αυτό λέει ο ένας .
Καλά είσαι τρελλός του λέει ο άλλος.
Όχι λέει κάποιος άλλος , αμα τραβάει απο΄δεξια είναι καλύτερα.
Συμφωνεί ο πρώτος .
Σε ποιόν απευθύνομαι ρωτάει ο δεύτερος στον α η τον β;
Πρότεινα στον Fighter κάτι , διαφώνησα με κάποιοιους , συμφώνησα με κάποιους άλλους . Δεν έχω να πώ κάτι περισσότερο εδώ .
Όταν ανοιχτεί ένα τόπικ που να αφορά σπόγγους και αζωτοβακτήρια ευχαρίστως να μπώ και να συνεχίσω .