PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμπεριφορά γαρίδων


chrisvari
14-05-13, 20:11
Καλησπέρα.Ανοίγω αυτό το θέμα για να συζητήσουμε τυχόν διαφορές στη συμπεριφορά των γαρίδων μας ανάλογα με τις συνθήκες που επικρατούν στα ενυδρεία μας κάθε φορά.Για παράδειγμα έχω διαβάσει οτι σε πολλά ενυδρεία οι γαρίδες "χορεύουν", κολυμπάνε δηλαδή, μετά από κάθε αλλαγή νερού.Στο δικό μου ενυδρείο δεν έχει παρατηρηθεί κάτι τέτοιο.Επίσης ίδια συμπεριφορά υπάρχει όταν χορηγείται το σκεύασμα mosura eros το οποίο ενεργοποιεί τον μηχανισμό έκδυσης των γαρίδων.Εχει παρατηρήσει κανείς ανάλογη συμπεριφορά των γαρίδων του,μετά απο κάμια μεταβολή των συνθηκών του ενυδρείου του?Εγώ σήμερα που τάισα λίγο παραπάνω επειδή χτες δεν τάισα καθόλου,είδα τις μισές μου γαρίδες να σουλατσάρουν σε όλο το ενυδρείο.Θα μπορούσε μια τέτοια συμπεριφορά να συσχετιστεί με άνοδο αμμωνίας?Γενικότερα έχει παρατηρήσει κανείς κάτι άλλο?Είναι φυσιολογική μια τέτοια συμπεριφορά ή είναι ένας τρόπος να μας προειδοποιούν οι γαρίδες μας οτι κάτι τις ενοχλεί?

klipitiklopos
14-05-13, 20:46
Οταν οι συνθηκες ειναι οι ενδεδειγμενες, καθε πανσεληνο αρχιζουν αυτην την φρενιτιδα, το λενε "ο χορος του ζευγαρωματος" και το κανουν κυριως οι αρσενικες πριν ζευγαρωσουν.
Την ιδια ωρα/ωρες οι θηλυκες κανουν εκδυση για να προετοιμαστουν για να αυγωθουν.
Την αλλη μερα θα δεις αρκετες αυγωμενες.
Μοιαζει με αυτο;

G93VsrL3urc&feature

chrisvari
14-05-13, 21:14
Οταν οι συνθηκες ειναι οι ενδεδειγμενες, καθε πανσεληνο αρχιζουν αυτην την φρενιτιδα, το λενε "ο χορος του ζευγαρωματος" και το κανουν κυριως οι αρσενικες πριν ζευγαρωσουν.
Την ιδια ωρα/ωρες οι θηλυκες κανουν εκδυση για να προετοιμαστουν για να αυγωθουν.
Την αλλη μερα θα δεις αρκετες αυγωμενες.
Μοιαζει με αυτο;

G93VsrL3urc&feature
Ο ρε τι έχει να γίνει το βράδυ.....Θα κλείσω τα φώτα νωρίτερα απόψε
Ναι σαν αυτό στο video είναι σε μικρότερη κλίμακα.Και όντως είναι όλες αρσενικές.
Αλλά αν ερμηνεύω σωστά,πανσέληνος Μαιου είναι στις 25
http://www.mykosmos.gr/loc_mk/moon.asp

klipitiklopos
14-05-13, 21:26
Ο ρε τι έχει να γίνει το βράδυ.....Θα κλείσω τα φώτα νωρίτερα απόψε
[/URL]

Βαλε και μουσικη!:D
-------------------------

Αλλά αν ερμηνεύω σωστά,πανσέληνος Μαιου είναι στις 25
[URL]http://www.mykosmos.gr/loc_mk/moon.asp (http://www.mykosmos.gr/loc_mk/moon.asp)

Ειχαμε ομως και στις 10 ;)

Skydiver
14-05-13, 22:10
Εγώ έχω δει κάτι ανάλογο στο δικό μου αλλά με amano. :smt102

chrisvari
15-05-13, 19:21
;)
Ιδού τα αποτελέσματα των χορών

569135691456915

klipitiklopos
15-05-13, 19:31
Tα αποτελεσματα της "φρενιτιδας".
Με το καλο!:D

chrisvari
15-05-13, 19:48
Tα αποτελεσματα της "φρενιτιδας".
Με το καλο!:D

Ευχαριστώ.Αν και πλέον όλο έτσι τις βλέπω τις θυληκές.Μια πρόχειρη απογραφή έδειξε 70 γαρίδες σήμερα, απο 15 πριν 3 μήνες.Το ξέρω κάποια στιγμή θα σταματήσουν να γεννάνε,αλλά εμπειρικά πόσες περίπου μπορεί να αντέξει ένα φουλ φυτεμένο ενυδρείο 84 λίτρων?υπολογίζω γύρω στις 150.

gianniwpopi
15-05-13, 19:50
εγω εχω πανω απο 100 σε 30λιτρα

klipitiklopos
15-05-13, 20:11
Εμενα ειναι 700+ στα 80 λιτρα.

chrisvari
15-05-13, 20:32
Εμενα ειναι 700+ στα 80 λιτρα.

Τι λες τώρα?και πως κατάφερες έστω και κατά προσέγγιση να καταλάβεις οτι είναι 700?μέσα σε τι χρονικό διάστημα δημιούργησες την αποικία αυτή?μακάρι κι εγώ κάποια στιγμή να φτάσω στο μισό νούμερο απο αυτές που έχεις.Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά βρίσκω πολύτιμες τις γνώσεις σου.Να ρωτήσω κάτι τελευταίο?Πως καταλαβαίνεις πόση τροφή χρειάζεται να ρίχνεις στις γαρίδες?δεν ξέρω αν ταίζω υπερβολικά ή λόγω του φόβου μου μη ταίσω πολύ, τελικά ταίζω λίγο και δεν τρώνε όλες οι γαρίδες.Ευχαριστώ!

klipitiklopos
15-05-13, 22:54
Eιχα μια αποικια απο 100+, τις υπολοιπες μου τις εδωσε πριν καποιους μηνες φιλη που ξεστησε το ενυδρειο της, οποτε ειχα την δυνατοτητα να τις παρω σε δοσεις και να τις μετρησω λιγες λιγες.:D
Αυτο ομως επεβαλλε την μεταφορα των crs σε δικο τους ενυδρειο, το οποιο ειναι στο στρωσιμο, ειναι διαφορετικοι οι ρυθμοι.
Στο ταισμα θελει να προσεχεις να ριχνεις τοση τροφη ωστε να μπορεσουν να την φανε μεσα σε 2-3 ωρες.
Αφαγωτη τροφη πρεπει να βγαινει γιατι επιβαρυνει επικινδυνα το νερο, οποτε πρεπει να μετρας συνεχεια νιτρικα, και να κανεις μετα μεγαλυτερες αλλαγες.

chrisvari
15-05-13, 23:12
Eιχα μια αποικια απο 100+, τις υπολοιπες μου τις εδωσε πριν καποιους μηνες φιλη που ξεστησε το ενυδρειο της, οποτε ειχα την δυνατοτητα να τις παρω σε δοσεις και να τις μετρησω λιγες λιγες.:D
Αυτο ομως επεβαλλε την μεταφορα των crs σε δικο τους ενυδρειο, το οποιο ειναι στο στρωσιμο, ειναι διαφορετικοι οι ρυθμοι.
Στο ταισμα θελει να προσεχεις να ριχνεις τοση τροφη ωστε να μπορεσουν να την φανε μεσα σε 2-3 ωρες.
Αφαγωτη τροφη πρεπει να βγαινει γιατι επιβαρυνει επικινδυνα το νερο, οποτε πρεπει να μετρας συνεχεια νιτρικα, και να κανεις μετα μεγαλυτερες αλλαγες.

Δεν ξέρω αν φταίνε τα πολλά φυτά που έχω,αλλά νιτρικά δεν έχω μετρήσει ποτέ πάνω απο 5-10.επίσης αφάγωτη τροφή δεν μένει ποτέ.έχω κάτι ζώα amano που καθαρίζουν τα πάντα.Σε λίγες μέρες θα φτιάξω και την τροφή του raven που πιστεύω θα επιβαρύνει λιγότερο το νερό απο κάτι ταμπλέτες με πρωτείνη που ρίχνω τώρα.ευχαριστώ και πάλι.