PDA

Επιστροφή στο Forum : Σιλικόνη μη κατάλληλη για ενυδρεία.


sakis345
22-01-05, 16:52
Έχω ένα ενυδρείο 80lt και όλα πάνε καλά.(Το οποίο αγόρασα)
Σήμερα αποφάσισα να κάνω ένα ακόμη μόνος. Αγόρασα τα τζάμια και
τη σιλικόνη,(ζήτησα σιλικόνη για ενυδρεία)και το έφτιαξα.
Και τώρα που είναι έτοιμο διάβασε η γυναίκα μου στα αγγλικά στις προδιαγραφές της σιλικόνης οτι δεν κάνει για ενυδρεία.
Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι οτι η σιλικόνη δεν κάνει λόγο
τοξικότητας ή δεν θα αντέξει αν το γεμίσω?Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος
ας μου απαντήσει.

Giorgos
22-01-05, 17:15
Δεν κάνει λόγω τοξικότητας.

sakis345
22-01-05, 17:22
Δεν κάνει λόγω τοξικότητας.

Η τοξικότητα θα χαθεί ποτέ ή πρέπει να το χαλάσω?

Fighter
22-01-05, 17:26
:roll: Πηγαινε σε οποιοδηποτε μαγαζι με τετοια ειδη...(εκει που πηρες αυτη τη σιλικονη)...
Και ζητησε μια σιλικονη για ενυδρεια...και θα σου δοσουν μια μη τοξικη...
Μια καλη επιλογη ειναι η logo για ενυδρεια...η οποια ειναι και διαφανη... :roll:
Εγω πριν 3 βδομαδες ειχα παρει μια logo... 4Ε τα 85ml... :roll:

Giorgos
22-01-05, 17:35
Σιλικόνη κατάλληλη για ενυδρεία είναι μόνο αυτή που δεν περιέχει πρόσθετα όπως αντιμουχλικά. Πρέπει δηλαδή να είναι 100% καθαρή σιλικόνη αλλιώς δεν κάνει για χρήση σε ενυδρεία.
Το ότι κάποιες σιλικόνες γράφουν ότι είναι μη τοξικές δεν σημαίνει ότι είναι κατάλληλες για χρήση σε ενυδρεία.
Τώρα πρέπει να χαλάσεις το ενυδρείο, να αφαιρέσεις τις σιλικόνες και να το ξανακολλήσεις (αν εξακολουθείς να έχεις όρεξη) με κάποια άλλη σιλικόνη κατάλληλη για ενυδρεία.

sakis345
22-01-05, 20:34
Σιλικόνη κατάλληλη για ενυδρεία είναι μόνο αυτή που δεν περιέχει πρόσθετα όπως αντιμουχλικά. Πρέπει δηλαδή να είναι 100% καθαρή σιλικόνη αλλιώς δεν κάνει για χρήση σε ενυδρεία.
Το ότι κάποιες σιλικόνες γράφουν ότι είναι μη τοξικές δεν σημαίνει ότι είναι κατάλληλες για χρήση σε ενυδρεία.
Τώρα πρέπει να χαλάσεις το ενυδρείο, να αφαιρέσεις τις σιλικόνες και να το ξανακολλήσεις (αν εξακολουθείς να έχεις όρεξη) με κάποια άλλη σιλικόνη κατάλληλη για ενυδρεία.
Νάσαι καλά ευχαριστώ που μου απάντησες. Όρεξη υπάρχει(ακόμη)

a$wto$
22-01-05, 21:20
Μια ερωτηση,
αν περασει εσωτερικα του ενυδρειου με την νεα σιλικονη (μη τοξικη) πανω απο τις ενωσεις καλυπτωντας την παλια σιλικονη δεν θα ειναι το ιδιο?

sakis345
22-01-05, 21:36
Μια ερωτηση,
αν περασει εσωτερικα του ενυδρειου με την νεα σιλικονη (μη τοξικη) πανω απο τις ενωσεις καλυπτωντας την παλια σιλικονη δεν θα ειναι το ιδιο?
Σκέφτηκα να το κάνω και εγώ.(Στην παράθεση έχεις απόλυτο δίκιο)

Tolis
23-01-05, 05:07
Αν προσεξεις να καλυψεις ΟΛΑ τα σημεια της παλιας σιλικονης με την καινουργια, εισαι ΟΚ, εχω δυο ενυδρεια που δουλευουν χρονια μια χαρα με αυτο τον τροπο.

Kyriakos
24-01-05, 08:08
Πρέπει να είναι 100% PURE Silicon.

sakis345
28-01-05, 23:20
παιδεύτηκα κάποιες ώρες με ξυράφι και ψιλό σύρμα(χωρίς να το χαλάσω)και όλα πάνε καλά.Ευχαριστώ αυτούς που ασχολήθηκαν με την ερώτηση μου.

GFON
01-02-05, 13:52
Aν υποθεσουμε οτι καποιος χρησιμοπειει σιλικονη ακαταλληλη πχ. αντιμουχλικη, τα αρνητικα αποτελεσματα σε ποσες ωρες μερες θα φανουν??

Πρεπει να στεγνωση τελειως πριν μπει στο νερό ή οχι?

netblues
01-02-05, 13:58
Αμα δεν στεγνωσει η σιλικονη και βαλεις νερο.... ετοιμαζε τους κουβαδες..

Συνηθως οι αντιμουχλικες ουσιες που περιεχει ειναι τοξικες για τα ψαρια, οποτε τα αποτελεσματα μετρουνται σε πτωματα στην επιφανεια.
:( :(

GFON
01-02-05, 14:22
[quote="netblues"]Αμα δεν στεγνωσει η σιλικονη και βαλεις νερο.... ετοιμαζε τους κουβαδες..


Την εχω βαλει στο εσωτερικο φιλτρο αρα κουβαδες, δεν εχει απλα στην συσκευασια ελεγε οτι στεγνωνει σε 15-20 λεπτα την αφησα μια ωρα και ειχε κανει κρουστα, τωρα εσωτερικα δεν ορκιζομαι οτι ειχε στεγνωση τελειως.


Συνηθως οι αντιμουχλικες ουσιες που περιεχει ειναι τοξικες για τα ψαρια, οποτε τα αποτελεσματα μετρουνται σε πτωματα στην επιφανεια.
:( :(

Αυτη που χρησιμοποιησα ηταν της durostick και ο καταστηματαρχης χτυπιώνταν οτι ειναι για ενυδρεια διοτι την χρησιμοποιεί και καποιος αλλος.
Παντως το εγραφε δεν ηταν τοξικη και ηταν γνησια σιλικονη.με αντιμουχλικα χαρακτηριστικα ομως.. :cry: :cry:

Ρωτω για καθε ενδεχομενο διοτι λεω αυριο να παρω κανα ψαρι , επομενως αν δεν εχω πτωματα σε 2 μερες απο τη χρηση της να θεωρησω οτι ειναι ΟΚ??
Το εκανα χθες το απογευμα και μεχρι στιγμης ολα καλα με τα χρυσοψαρα....

netblues
01-02-05, 15:07
Ε στο εσωτερικο φιλτρο δεν υπαρχουν μεγαλες πιεσεις, ειδικοτερα αν δεν λειτουργει....
Με το καθαρη σιλικονη, non toxic ειμαστε καλα..

Τωρα το αντιμουχλικη πως το κανει δεν μας λεει.... αλλα καποια αντιμυκητική
ουσια θα περιεχει.
Σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι πολυ δυσκολο να ειναι σιγουρος κανεις οτι το χ προβλημα ΔΕΝ ειναι απο την σιλικονη, οποτε ζεις με ενα μονιμο ερωτηματικο.

Ας ελπισουμε οτι ολα θα πανε καλα..

γαυρος
01-02-05, 20:08
αντιμουχλικη=απαγορευτικη !!

μπορει να μην δεις σε 2 μερες και να δεις σε 2 μηνες, και μετα δε θα ξερεις απο που σουρθε... :wink:

sakis345
01-02-05, 22:50
[quote=netblues]Αμα δεν στεγνωσει η σιλικονη και βαλεις νερο.... ετοιμαζε τους κουβαδες..


Την εχω βαλει στο εσωτερικο φιλτρο αρα κουβαδες, δεν εχει απλα στην συσκευασια ελεγε οτι στεγνωνει σε 15-20 λεπτα την αφησα μια ωρα και ειχε κανει κρουστα, τωρα εσωτερικα δεν ορκιζομαι οτι ειχε στεγνωση τελειως.


Συνηθως οι αντιμουχλικες ουσιες που περιεχει ειναι τοξικες για τα ψαρια, οποτε τα αποτελεσματα μετρουνται σε πτωματα στην επιφανεια.
:( :(

Αυτη που χρησιμοποιησα ηταν της durostick και ο καταστηματαρχης χτυπιώνταν οτι ειναι για ενυδρεια διοτι την χρησιμοποιεί και καποιος αλλος.
Παντως το εγραφε δεν ηταν τοξικη και ηταν γνησια σιλικονη.με αντιμουχλικα χαρακτηριστικα ομως.. :cry: :cry:

Ρωτω για καθε ενδεχομενο διοτι λεω αυριο να παρω κανα ψαρι , επομενως αν δεν εχω πτωματα σε 2 μερες απο τη χρηση της να θεωρησω οτι ειναι ΟΚ??
Το εκανα χθες το απογευμα και μεχρι στιγμης ολα καλα με τα χρυσοψαρα....
Έτσι την πάτησα και γώ.Ζήτησα σιλικόνη για ενυδρεία και μου λέει ο γεναίος.ΑΥΤΗ. Είναι πολύ καλή,δοκιμασμένη,κτλ.Κάποιοι λένε πως αν περάσει λίγος καίρος δεν υπάρχει πρόβλημα.ΑΛΛΑ, υπάρχει λόγος να κάνω εγώ (εσύ) πειράματα?Αν θες νάσαι σίγουρος αφαιρείς την σιλικόνη μόνο απο μέσα χωρίς να το χαλάσεις και περνάς μια που να έχει στη φάτσα ψάρια και ενυδρεία.Αν θες να πειραματιστείς, εδώ θάμαστε να μας πεις νέα.
Υ.Γ. Έστρωσα δυο ενυδρεία με χρυσόψαρα. Έπαθα πλάκα το πόσο αντέχουν.