PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταλήγοντας σε ψάρια....


Johnkokk
20-01-05, 13:15
Λοιπόν μια μικρή βοήθεια.
Επειδή σιγά-σιγά πρέπει να καταλήξω σε συγκεκριμένα ψάρια, θα εκτιμούσα αν απο τα παρακάτω μου αποκλείατε αυτά που δεν υπάρχουν Ελλάδα και κάποια που ισως δεν κάνουν για το μέγεθος του ενυδρείου 1.51x51x62 (MxΒxY)

Aulonocara baenschi
Aulonocara jacobfreibergi
Aulonocara masoni
Aulonocara saulosi
Aulonocara steveni "Usisya"
Aulonocara stuartgranti "Ngara flametail"

Cyrtocara moorii
Aristochromis christyi
Copadichromis azureus
Copadichromis borleyi
Exochromis anagenys
Nimbochromis venustus
Otopharynx lithobates
Placidochromis electra


Ευχαριστώ.

stefanos.f
21-01-05, 00:59
Το μονο που δεν εχω δει εγω στην Ελλαδα απο αυτα που αναφερεις ειναι το Exochromis anagenys :!: Οσο για τα ειδη Aulonocara μπορεις να βαλεις μονο ενα στο ενυδρειο σου :!: Δεν μπορεις να βαλεις και τα δυο ειδη Copadichromis γιατι θα υβριδισουν :!: Και θα πρεπει να καταληξεις αναμεσα σε Cyrtcara moorii και Placidochromis electra λογο του κοινου χωρου που χρειαζονται (αμμωδη βυθο) αλλα και του τελικου μεγεθους που φτανουν :wink:

inser
21-01-05, 11:07
John ισως πουλαω καποια ψαρια απο αυτα που ανεφερες 2 aristochromis cristy , 1 exochochromis anagenys αν ενδιαγερεσαι στειλε pm :)

Johnkokk
21-01-05, 11:17
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Εννοείται οτι θα βάλω μόνο ενα είδος απο τα συγγενικά.

Το ενυδρείο είναι ακόμα στην πρετοιμασία στησήματος (κατασκευή background, μάζεμα πετρών, κλπ) οπότε προς το παρόν δεν μπορώ να πάρω κάποια ψάρια.Πάντως μόλις είναι έτοιμο σίγουρα θα απευθυνθώ και εδω για αγορά ψαριών.

Ευχαριστώ.

red rubin
23-01-05, 18:05
Παιδια ωραια ολα αυτα για τις aulonocares αλλα πολλες φορες τα αρσενικα βρισκονται στο ιδιο ενυδρειο με ασχετα θυληκα.Πως μπορουμε να το σταματησουμε αυτο?Προσωπικα ειχα αγορασει Aulonocara jacobfreibergi, θυληκια απο ιδιο ενυδρειο και τα παιδια βγηκαν εντελως ασχετα απο τον πατερα.Καποια υβριδια βγαινουν τοσο ομορφα.
Συμπληρωματικα προτεινω να βαλεις και scianochromis ahli αλλα και καποια ειδη protomelas.