PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΝΕΡΟΥ & ΑΛΑΤΑ


ΑΝΤΩΝΗΣ Κ
19-01-05, 23:14
Μιας και υπάρχουν αρκετοί φίλοι από τον Πειραιά και τα περίχωρα (Κορυδαλλός, Νίκαια, Αιγάλεω κλπ) θα ήθελα να επιβεβαιώσω τις τιμές GH, KH, PH που μετράω από τη βρύση μου (οι μετρήσεις γίνονται με υγρά τεστ της SERA) :

GH = 11, KH = 5, PH = 7,2

Στο ενυδρείο μετά την προσθήκη JBL AquaDur Malawi/Tanganika
έχω τις εξής τιμές :

GH = 18, KH = 13, PH = 7,8

Είναι καλές οι τιμές για malawi ή θα πρέπει να αυξομειώσω κάποια απο αυτά (π.χ. PH);;;

:?: :?: :?:

Fighter
20-01-05, 12:10
:roll: Εμενα το νερο της βρυσης στον κορυδαλλο...ειναι γυρω στο 7,5 ph...
Οσο για το ph σου...εξαρταται και απο τα ψαρια σου...
Συνηθως απο οτι εχω διαβασει πολλα ψαρια της Malawi αρεσκονται σε ph 7.8-8.6... :roll:
Oποτε εισαι καλα πιστευω...αν θες για λιγο καλυτερα να το πας στο 8-8,2 μπορεις να προσεσεις λιγη μαγειρικη σοδα...και εισαι ετοιμος... :wink:

ΑΝΤΩΝΗΣ Κ
20-01-05, 23:35
Έβαλα 1/3 της κουταλιάς σόδα για να φτάσω το 8.2 και το ph πετάχτηκε στο 8.6. Λέτε να έκανα καμία χοντράδα ή είμαι οκ;;; :?

Fighter
21-01-05, 00:01
:roll: Δεν χρειαζεται να ανησυχεις...καθως οι αφρικανες αντεχουν και σε μεγαλυτερα ph...
Σε ορισμενες περιοδους το νερο της λιμνης malawi μπορει να φτασει και 9... :roll:
Στο 8,6 τα ψαρια θα ειναι οκ...
Αλλα αν θες να ειναι 8,2...για να μην εισαι "οριακα"...μπορεις να το επαναφερεις στην επομενη αλλαγη νερου...αυτο θα το επιτυχεις αν δεν βαλεις σοδα στο νερο που θα προσθεσεις... :roll:
Γενικα ομως...προσπαθησε να βρεις ενα ph... το οποιο να ειναι:
1)καλο για τα ψαρια σου
2)ευκολο σε σενα να το επιτυχεις...(τηρωντας τις αναλογιες στην ποσοτητα της σοδας...μην βαζεις την μια φορα 1/3 κουταλιου...την αλλη μισο κουταλακι...κτλ...)
και αυτο γιατι οι αυξομειωσεις στο ph ειναι πολυ επικινδυνες... :!:
οποτε προσπαθησε να βρεις την αναλογια ωστε να το κρατας στο 8,2 που θες...

Αν θες την γνωμη μου...μην κανεις τωρα την αλλαγη του νερου...ωστε να ριξεις το ph μεσα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα...
Τσεκαρε τιμες και αυριο...και πραξε αναλογα...
Παντως το 8,6 δεν ειναι βλαβερο...αν αυτο ειναι που ρωτας... :roll:

stefanos.f
21-01-05, 00:40
Εγω στο νερο που περνω απο την δικη μου βρυση μετραω p.h 7,8 σταθερα εδω και χρονια παντως :!: Ασχετα απο αυτο ομως αν εχεις p.h απο 7,8 εως 8,6 για ενυδρειο που προοριζεται για Malawi tank εισαι μια χαρα αρκει να μην εχεις μεγαλα σκαμπανεβασματα απο αλλαγη σε αλλαγη :wink:

Υ.Γ Η σοδα παντως δυσκολα μπορει να ανεβασει το p.h σε ενα ενυδρειο σε τιμες πανω απο το 8.4 οποτε ριξε μια ματια μηπως τρεχει και τιποτα αλλο... αν και ειναι πολυ πιθανο να εφτασε τοσο ψηλα λογο και του υγρου της JBL :!: